Gezellige drukte tijdens open huls Multifunctioneel Centrum GOED KOOP Middenschouwen wil De Muraltmuur voordragen als een rijksmonument Controle op snelheid Vrouw lastig gevallen en verwond Minder plaatsen op de Bulke Referendum Moord Goes in Opsporing Verzocht MAANDAG 2 OKTOBER 1995 NR 25850 3 Na selectie door provincie De De Mura.ltm.uur bij Scharendijke die de gemeente Middenschouwen graag als monument te boek wil zien staan. (Foto: Marijke Folkertsma). SCHARENDIJKE - Als het aan het college van b en w van de gemeente Middenschouwen ligt, wordt de'De Muraltmuur bij Scharendijke aan gewezen als beschermd rijksmonument. Het college noemt de muur van cultuurhistorische waarde, zeldzaam en van visueel belang voor het landschap. Dit in combinatie met de trap- glooiing en de spijkerglooiing, die er bij horen. Op initiatief van de provincie Zeeland is een inventarisatie gemaakt van gebouwen en werken uit de periode 1850 tot 1940 die van dien aard zijn, dat ze interessant zijn om te bewa ren voor het nageslacht. Na een selectie bleek er in de gemeen te Middenschouwen maar één object te zijn dat in aanmer king komt om voorgedragen te worden als rijksmonument: de De Muraltmuur tussen het koe peltje bij het strandje van Oost-Repart tot aan de ge meentegrens met Brouwersha ven. Eerder stond Middenschouwen nogal terughoudend tegenover zo'n aanwijzing. Maar nu het Waterschap Schouwen-Duive- land heeft ingestemd met de aanwijzing en het doorsnijden van de De Muraltmuur voor de aanleg van een fietspad over de dijk, niet tot onoverkome lijke bezwaren zal leiden, wil Middenschouwen deze alsnog verheffen tot rijksmonument. De De Muraltmuur is een onon derbroken reeks van beton- muurtjes, vernoemd naar de ontwerper jhr. ir. R. R. L. de Muralt. Deze muren zijn overal in Zeeland aangelegd na de wa tersnood van 1906 om de dij ken te verhogen, op initiatief van deze ingenieur. De Muralt was eerst ingenieur van de Wa terstaat van 's Lands Burger lijke Openbare Werken in het vooi'mlaig Nederlands Indië. Van 1 juni 1903 tot 1 september 1913 was hij hoofd van de tech nische dienst van het Water schap Schouwen-Duiveland. Opgeruimd In Zeeland zijn tussen 1906 en 1935 in totaal ongeveer 120 ki lometer zeedijken verhoogd met een De Muraltmuur, dat is ongeveer een kwart van alle Zeeuwse zeedijken uit die pe riode. Ais gevolg van de Wa tersnoodramp van 1953 en de daarop volgende dijkverzwa ringen tot deltahoogte aan de Westerschelde en gedeeltelijke dijkverzwaring langs het Oos- terscheldebekken, zijn vele De Muraltmuren opgeruimd. De definitieve beslissing rond de aanwijzing tot beschermd rijksmonument bij Scharen dijke, ligt bij de minister van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen. De gemeentêraad van Midden schouwen beslist over het col legevoorstel in een vergade ring op donderdag 12 oktober. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis in Scharendijke en begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - De politie heeft afgelopen vrij dag en zaterdag snelheidscontroles gehouden bij Nieuwerkerk, Bruinisse en Zierikzee. uur. Zaterdag was de politie Op vrijdag werd van 16.30 uur tot 18.15 uur gecontroleerd op de Rijksweg N59 te Nieuwer kerk. Het aantal gecontroleer de voertuigen bedroeg 644, waarvan er 24 in overtreding waren. De hoogst gemeten snelheid was 100 kilometer per uur. Van 19.45 tot 20.30 uur vond vrijdag controle plaats op de parallelweg bij Bruinisse. Tweeëndertig voertuigen wer den gecontroleerd, waarvan er twee te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 100 kilo meter per uur. Op de Weg naar de Val bij Zie rikzee, controleerde de politie vrijdag en zaterdag op snel heid. Vrijdag gebeurde dit van 20.40 uur tot 22.15 uur. Er wer den 495 voertuigen gecontro leerd, waarvan er 98 te hard re den. De hoogst gemeten snelheid was 127 kilometer per ter plaatse van 16.30 uur tot 18.20 uur. 1125 voertuigen pas seerden toen, waarvan er 134 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 134 kilometer per uur. Zierikzee Aan de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee, werd zaterdag tus sen 19.50 uur en 21.00 uur ge controleerd. Er kwamen 202 voertuigen langs, waarvan er zeventien te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 116 kilometer per uur. Tussen 21.10 uur en 22.00 uur zaterdag vond controle plaats aan de Heuvelsweg bij Zierik zee. 52 voertuigen passeerden hier. Twaalf waren in overtre ding. De hoogst gemeten snel heid was 118 kilometer per uur. ARNHEM (ANP) - De politie controleert niet extra op de A50 (Arnhem - Apeldoorn) om te zien of vrachtwagenchauf feurs zich aan het nieuwe in- haalverbod houden. BURGH-HAAMSTEDE - Een inwoonster van Haamstede is zaterdagavond lastig gevallen en verwond door een man die aan haar deur verscheen om postzegels te verkopen. Een man met een donker uiter lijk en kort krullend haar, ge kleed in een paars trainings pak en witte sportschoenen, kwam zaterdagavond aan de deur van de Haamsteedse. Hij vroeg haar in accentloos Ne derlands of ze postzegels wilde kopen. Toen ze te kennen gaf geen be langstelling te hebben, pro beerde de man binnen te drin gen in de woning. Daarbij verwondde hij haar met een scherp voorwerp. De vrouw wist de man met het nodige ge weld naar buiten te werken. Toen de politie arriveerde was de dader spoorloos. Getuigen van dit of soortgelijke voor vallen, wordt gevraagd zich te melden bij de politie in Zierik zee. Gebruikers laten zien wat ze te bieden hebben ZIERIKZEE - De deuren van het kersvers officieel geopende Multifunctioneel Centrum (MFC) in Zierikzee stonden zaterdag de hele dag open voor iedereen die wilde zien en beleven wat het ge bouw zoal te bieden heeft. Alle gebruikers zetten hun beste beentje voor om het de vele bezoekers naar de zin te maken. Vaste gebruikers hadden hun lokaal extra feestelijk aangekleed en boden de nodige informatie, terwijl ook de incidentele huurders aanwezig waren met stands en voorlich tingsmateriaal. Bij de ingang deelt een drietal minderjarige asielzoekers flit send gele ballonnen uit aan de kinderen, uit de aula klinkt muziek, - de hele dag door zijn er optredens van de meest uit eenlopende muzikale gezel schappen - in de tegenover ge legen kantine wordt druk overlegd en is Omroep Zeeland aan het werk. Bezoekers lopen her en der verspreid nieuws gierig door het gebouw op zoek naar bekende gezichten, infor matie en vertier. Op de eerste etage in het rui me, lichte tekenlokaal van SWK De Lichtboei, twee jaar geleden één van de eerste ge bruikers van het MFC, wordt ingespannen gewerkt. Kinde ren doen mee aan een teken wedstrijd. ,,We hadden de wedstrijd eerst buiten ge pland, maar door het slechte weer doen we het hier", vertelt Anneke Leij dekker. Leijdekker die teken- en schil derles geeft bij De Lichtboei, zegt-dat de ruimte in het MFC een hele verbetering is met het vorige onderkomen. Voorheen huisde De Lichtboei in het pand van' het Leger des Heils aan de Poststraat. ,,Een gezel lig pand, maar het kreeg wel gebreken", omschrijft ze. En voegt toe: ,,We zijn erg blij met dit gebouw. Je kunt hier goed parkeren en er is een lift. We hebben nu ook een cursist die in een rolstoel zit. Die kan dankzij de lift, nu ook mee doen. En vroeger kon dat dus niet, want we hadden in de Poststraat een hele steile trap", vertelt ze. Naast het teken- en schilderlo kaal heeft De Lichtboei in het MFC een eigen kleilokaal, waar ook de kookclub voor kinderen huist en De Lichtboei over een naai- en techniek-lo kaal beschikt. Soos Verderop in de gang huist in- middels alweer twee jaar On derling Sterk, een belangen vereniging voor en door mensen met een verstandelijke handicap. 'Een kopje koffie?', klinkt het vanachter de bar. Jaap van Oost lid van Onder ling Sterk, maakt het de bezoe kers graag naar de zin. De be langenvereniging is erg blij met de ruimte in het MFC. El ke drie weken houdt Onder ling Sterk, dat 25 leden telt, een soosavond in het lokaal, terwijl ook andere instellingen die iets met verstandelijk ge handicapten van doen hebben, de kleurige ruimte gebruiken voor verschillende activitei ten. Onderling Sterk huisde eerst in een noodgebouw van Bin nen de Veste aan de Mossel boomgaard. Maar dat beviel totaal niet: ,,Het zaaltje lekte en we moesten later ook nog eens onverwacht de deur uit", vertelt Van Oost. destijds wel beloofd, maar daar is dus niets van gekomen. Nu huren we af en toe de aula voor grote toernooien. Verder zitten we nog steeds in het UVV-gebouw, tot we daar uit groeien. Want eigenlijk is het daar voor ons nu al aan de krappe kant. We zijn één van de weinige clubs die zo'n ex plosieve ledengroei kent", zegt secretaris van de Schaakver eniging, J. G. Verduyn den Boer. Terwijl de Stichting tot Be houd van Roodkapje de Boze Wolf, ofwel het duo Rijn en Trijn, in het eigen lokaal kun sten vertoont, bieden beneden verschillende andere inciden tele gebruikers van het ge bouw hun 'waar' aan. Van de Hengelsportvereniging Oos- terschelde tot de Protestants Christelijke Ouderen Bond en de CNV: tientallen culturele, sociale en welzijnsinstellingen hebben in het MFC een eigen plaats gevonden, of het nu om een permanente 'eigen stek' gaat of een voor zo nu en dan. Advertentie Belangstelling was er ook voor het kleilokaal van De Lichtboei in het MFC. (Folo: Marijke Fol kertsma) Bij de Speel-o-theek Leentje buur denken ze er al net zo over. Half februari nam Leen tjebuur haar intrek in het 2 MFC, na een onfortuinlijke tijd aan de Mosselboomgaard met bijbehorende kromtrek kende vloerbedekking en lek kages. ,,Geen succes", vertelt Lydia de Raad, voorzitter van de Speel-o-theek. Ze zegt enorm blij te zijn met de nieu we ruimte. Leentjebuur heeft naast een mooi lokaal, nu ook een eigen speelhal en een stuk je van het plein tot haar be schikking. Schaken Iets minder blij met de hele gang van zaken rond het cen trum is incidenteel gebruiker van het MFC, de Schaakver eniging Zierikzee, die boven in het gebouw bezoekers ver maakt met een enorm schaak spel. „Wij zijn gewoon verge ten. Een ruimte hier was ons "Nederland belt tot tien" kaarten Op 10 oktober veranderen meer dan 2 miljoen telefoonnummers. Wij hebben een unieke serie originele wijzigingskaarten. Stel uw relaties snel op de hoogte van uw nieuwe telefoon-, fax- en modemnummers. Wij adviseren u ook over uw andere handelsdrukwerk. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 0111 416551 NEDERLAND BELT TOT TIEN' HILVERSUM (ANP) - Elton John ontvangt een Edison in de categorie film voor zijn muziek bij de film The Lion King. BROUWERSHAVEN - Het aantal standplaatsen op Cam ping Grevelingendorp BV, voorheen camping de Bulke, wordt verlaagd van 156 naar 115 vaste plaatsen. Het gaat daarbij om uitsluitend vaste standplaatsen. De eerdere zes tig toeristische plaatsen ver dwijnen. De camping is verkocht door de voormalige eigenaar het Waterschap Schouwen-Duive land aan een particulier, name lijk P. J. Hanse. Hanse heeft een kwaliteitsverbetering voor de camping opgesteld, dat onder meer voornoemde afna me van het aantal standplaat sen omvat. Daarnaast worden de afzon derlijke plaatsen zodanig ver groot dat deze voldoen aan de huidige eisen en normen. Ook komt er een dienstwoning, een aantal bezoekers-parkeer plaatsen en een speelweide. Voor de bouw van een dienst woning, de aanleg van een speelweide en de parkeer plaatsen zijn mogelijkheden voorzien aan de zuidkant. Om die zaken te kunnen reali seren is vrijstelling van het daar geldende bestemmings plan noodzakelijk, waaraan de gemeente Brouwershaven me dewerking wil verlenen gezien de ingrijpende kwaliteitsver betering die de camping voor staat. De commissie ruimtelijk be heer en Algemene zaken be spreekt in een vergadering op maandag 9 oktober het schets ontwerp voor camping Greve- lingenpolder BV. De vergadering wordt gehou den in het stadhuis in Brou wershaven en begint om 19.30 uur. BUSSUM (ANP) - VVD- minister Jorritsma van ver keer is er nog niet van over tuigd dat ook grote infrastruc turele projecten, de zogenoem de planologische kernbeslis singen, onderwerp kunnen zijn van een referendum. Volgens een uitgelekt voorstel dat door premier Kok en de vice- premiers Van Mierlo en Dijkstal was voorbereid, zou het kabinet dat wel van plan zijn. Advertentie Aanbieding geldig van ma. 2 t/m wo. 4 oktober 1995. A&P Services B.V. tel. 02154-83333. ELKE DAG GOED NIEUWS Verwachting t/m vrijdag 6 oktober WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuid 4 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht z.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3okt. Zon op 06.44, onder 18.13 Maan op 15.34, onder 00.23 Volle Maan: 8 okt. 16.53) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na een dag waarop de zon geregeld te zien was, neemt van avond en vannacht de bewolking toe. Later valt er ook een enkele bui. De temperatuur daalt tot omstreeks 11 graden. Morgenochtend is het in het hele land tamelijk bewolkt en vooral de oostelijke provincies ma ken dan kans op een bui. Er waait een zuid- toi zuidwestenwind die meest matig is, maar aan de kust af en toe vrij krachtig. Deze wind voert vrij zachte lucht naar ons land zodat de temperatuur oploopt tot onge veer 18 graden in de middag. De bui igheid neemt dan ook af en de zon krijgt wat meer ruimte. De bewolking en buien hangen samen met een frontale storing. Die kwam vandaag boven Frankrijk tot ontwikkeling en bereikt morgenmiddag noord-Duits- land. De zuidelijke stroming hand haaft zich ook woensdag. Op ver schillende plaatsen kan dan 20 graden gemeten worden en vooral in het oosten valt een enkele bui, mis schien met onweer. Donderdag moet er ook nog gerekend worden op een enkele bui. Daarna volgen er, dankzij een hogedrukgebied, enkele droge en rustige herfstdagen. GOES - De gewelddadige dood van Samuel Blokpoel uit Goes vormt onderwerp van het tele visieprogramma Opsporing Verzocht, dat vanavond, maandag, wordt uitgezonden. De 81-jarige Blokpoel werd maandag 19 augustus kort na middernacht ernstig gewond aangetroffen in het park aan de Oostwal in Goes. Een aantal dagen later overleed hij aan zijn verwondingen. Het onderzoek naar de daders duurt voort. Om met de be schikbare gegevens een breder publiek te bereiken heeft de onderzoeksleiding deze zaak aangemeld bij de redactie van Opsporing Verzocht. Het programma wordt uitge zonden op de zender Nederland 2 en begint om 20.31 uur. ZIERIKZEESCHEH NIEUWSBODE II Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3