Vijfjaar Radio Flakkee Feeste jke vierüng kwart eeuw veiligheid Haringvlietsluizen Veelzijdige bazaar in het verpleeghuis Samaritaan NIEUWSBODE EXTRA dier in het vizier Op vrijdag 29 en zaterdag 30 september Concert Domcantorij 4 Zaterdag 30 september open dag voor publiek Hogere belastingen Dirksland Nieuw ensemble Veel leuke, jonge katjes! WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA 0 'Vijf jaar Radio Flakkee' was de oplossing van de puzzel in het jubileum-programmaboekje van Radio Flakkee. De familie J. C. Almekinders uit Herkingen was een van de vele inzenders die de juiste oplossing instuurden. Hun inzending werd uitgeloot voor de hoofdprijs, een retourticket naar Engeland met North Sea Ferries voor twee personen. De familie Almekinders was zeer ver rast toen ze tijdens het radioprogramma Uit je slof' telefonisch op de hoogte werd gebracht van het winnen van de hoofdprijs. Zij konden nog niet direct zeggen naar welk gebied in Engeland zij gaan. De map met informatie die de veerdienst beschikbaar stelde zal dan ook grondig worden bestu deerd. In de studio van Radio Flakkee namen zij de prijs in ontvangst. SOMMELSDIJK - In verpleeghuis Samaritaan in Sommelsdijk wordt vrijdag 29 en zaterdag 30 september het jaarlijkse bazaarweekeinde ge houden. Het evenement omvat activiteiten die variëren van paalzitten tot kinderspelen. Grote trekpleister van het eve nement is een rommelmarkt en een boekenmarkt waar twee dehands artikelen te koop worden aangeboden. Nieuwe spullen, die beschikbaar wer den gesteld door bedrijven in en buiten de regio, zijn te win nen bij het advertentiespel, in de schiettent en bij het blik gooien. In een bloemenkraam worden zelfgemaakte bloemstukjes en droogboeketten verkocht, ter wijl in een ander kraam eigen gemaakte kaarten worden aangeboden. Oök kan het pu bliek een keuze maken uit sie raden die werden vervaardigd door bewoners van de Samari taan. Ter gelegenheid van de bazaar wordt het verpleeghuis ver sierd met tekeningen en werk stukken die werden gemaakt door leerlingen van de basis scholen in de omgeving. Onder de inzendingen worden prijzen verloot. In een speciale kinder hoek kunnen jeugdige bezoe kers zich vermaken in een bal- lenbad en op zaterdag kunnen zij in de verkeerstnin rijden die wordt opgesteld door Vei lig Verkeer Nederland. O'ok een ritje op een pony of in een huifkar is mogelijk tijdens het evenement. Tijdens de ba zaar is zaterdag weer de tradi tionele verkoop van vis, ter wijl bezoekers zich gedurende beide dagen tegoed kunnen doen aan oliebollen, advocaat, koek en fruit. In de hal van het verpleeghuis worden poppen tentoongesteld van Judith Briars. Bezoekers die de naam van een pop raden maken kans zo'n pop mee naar huis te mogen nemen. De ba zaar wordt door huisomroep Radio Rogos opgeluisterd door het draaien van verzoekpla ten, terwijl vrijdag de muziek groep Speelgoed optreedt in het verpleeghuis. Een sportieve prestatie leve ren de paalzitters die vrijdag op hun zitplaats klimmen en daar, dag en nacht, proberen te blijven zitten tot het eind van de bazaar. Zij worden gespon sord door bekenden, bedrijven en bezoekers. Zaterdag zijn tij dens de bazaar old timers te zien van de Peugeot 404 Club. Bezoekers kunnen ook een rit je maken met de oude auto's. De opbrengst van de bazaar is bestemd voor het organiseren van activiteiten voor de bewo ners van de Samaritaan. De ba zaar is vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. DIRKSLAND - In de Neder landse Hervormde kerk in Dirksland is zaterdag 30 sep tember een concert van de Utrechtse Domcantorij. Het Utrechtse kerkkoor wordt ge leid door Remco de Graas. Het concertprogramma staat in het teken van 'geestelijke koormuziek'. Kerkmuziek die werd gecomponeerd door Heinrich Schutz, Max Reger en Hugo Distier. De Domcantorij houdt zich bij de muziekkeuze voor haar concerten aan de or dening van het kerkelijk jaar. De Domcantorij bestaat 25 jaar en omvat een kindercantorij, een volwassenencantorij, vo cale en instrumentale solisten en een orkest. Het concert be gint om 20.00 uur. Advertentie julianastraat 46 zierikzee tel. 01110-15500 za 30 sep TEST-TOUR met: SKUNK-A-DELIC (skunk) UITSPATTING (nederlandstalige rock) PRIORITY (metal) Wij ton'en u een unieke serie originele kaarten. Om uw relaties snel, opvallend en origineel op de hoogte te stellen van de telefoon-, fax- en modem nummerwijziging. Wij adviseren u ook over uw andere handelsdrukwerk. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 0111 416551 Oplage 30.500 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland Ouiveland, Goedereede, Oostflakkee, Goedereede, Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp Stellendam Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude-Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe-Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Druktechniek Sluitingstijd advertentie Advertentie-verkoop Bezorging/Lezersservice Redaktie Drukkerij Laken'man Ochtman b.v. Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee Postbus 14300 AA Zierikzee Telefoon 0111 416551 Telefax 0111 414315 Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 0111 691941 voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 0187 482554 0111-417314 (ma., di., do., vr.) Tijdens kantooruren 0111 416551 toestel 225 Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 0111 416065 De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 172.550. De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 13 september zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- Mevr. S. Eikenaar, Ratelaar 19, 3248 BN Melissant De tweede prijs: Een waardebon van 15,- M. Leijdekker, Fonteine 3, 4301 AG Zierikzee De derde prijs: Een waardebon van 10,- A. C. Joppe, Binnenweg 36, 3245 AB Sommelsdijk Het sleutelwoord van de puzzel van 13 september zijn: Momentopname De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 14300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puz zel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 6 oktober in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. rood paard; 3. middel van bestaan; 5. doorgang in een ge bergte; 7. onnozel, doodgoed mens; 8. katachtig roofdier; 10. voorzetsel; 11. koordans; 13. lidwoord; 14. kleed om koeien, paarden te beschermen; 16. vreemde munt; 17. slap door uitputting van kracht; 18. lekkernij; 20. effen; 21. inwendig orgaan; 23. lekkernij; 25. bewijs van bevoegdheid tot het geven van onderwijs; 27. stelsel van betaling door overboeking van de ene bankrekening op de ander; 29. lang, spits uitstekend gedeelte; 31 hoopje drogend hooi; 33. altijd, immer; 36. lelijk schepsel; 39. geschrift waarin de schrijver.de resultaten heeft neergelegd van zijn bestudering; 42. gebakken vloertegel; 45. voorzetsel; 48. onverschrokkenheid; 49. klets; 50. Chinees gerecht; 52. reis, verhuizing; 54. uitgedorst graan of peul vruchten; 56. groet; 57. alle delen van het oppervlak of gelijke afstand van het middelpunt; 59. voorzetsel; 60. aanw. vnw; 61gegraveerde plaat; 63. niet spoedig overgaande tot; 64. waterkering; 66. voorzetsel; 67. elke stof in luchtvormige toestand; 68. telwoord; 69. prettig, gezellig; 70. loot die, op een verwante boom of plantesoort bevestigd, daarop vastgroeit; 71. zekere maat. Verticaal: 1. bedrag waaronder een prijs, salaris, toeslag niet mag komen te liggen; 2. sierdek van een bed; 3. grote menigte; 4. smal, stilstaand water; 6. onverzadigbare gulzigaard; 7. het totale aantal vee in een gebied; 9. uit neerslag geboetseerde figuur; 10. op zijn minst; 12. het uiterste ge deelte van een zaak; 15. in hoge mate; 19. deel van het lichaam; 22. deel van de hals; 23. slaapziekte; 24. opgeld; 25. lang en smal gedeelte van de aarde dat een delfstof bevat; 26. insekteneter; 28. paard; 30. deel van het lichaam; 32. zeer fijn; 34. Europeaan; 35. vrouwelijk dier; 37. bezittelijk vnw; 38. bijb. figuur; 39. morsdoekje; 40. kledingstuk; 41onbep. vnw; 42. Griekse letter; 43. schotel of kom van aardewerk; 44. scheikundig element; 46. lucht in je longen zuigen en weer uitblazen; 47. gelijkmatige verdeling over een ruimte of tijd; 51. insekt; 53. Ned. rivier; 54. sportterm; 55. op alle plaatsen; 57. verzoek- of smeekschrift; 58. fotografisch beeld voor projec tie; 61gemiddelde groeihoogte; 62. gebint; 64. landweg; 65. inrichting of werktuig tot het fijnmaken van verschillende materialen. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters uit de vakjes: 1,31, 37, 11,9, 32, 26, 44, 70, 22, 50, 35, 23, 13, 68, 65, 61, 42, 18, 55, 15 en 45. Rijkswaterstaat staat vrijdag 29 september op het program ma. Voor het publiek staan zater dag 30 september van 9.00 uur tot 16.00 uur de deuren van het Rijkswaterstaatgebouw open tijdens de open dag. In samen werking met Delta Expo, die met een aantal gidsen rondlei dingen door het complex ver zorgt, worden de Haringvliet- sluizen aan belangstellenden getoond. Het naast de sluizen gelegen bezoekerscentrum Delta Expo is tijdens de open dag gratis toegankelijk. Hier is onder meer een jubileumten toonstelling te zien van onge veer dertig exposanten, een drie-dimensionale show over de Haringvlietsluizen en de nieuwe film Veranderend Wa terland. Verder worden dia's vertoond over de huidige con servering van de sluizen. Voor de kinderen staat bij Del ta Expo een springkussen, zij kunnen ponyrijden, er zijn ka- raoke-wedstrijden en een op treden van de clown Eppo. Na bij het terrein van de Expo worden enkele demonstraties parachutespringen gehouden. Tevens geeft de Steenzetter- school uit Stellendam een de monstratie steenzetten. De Haringvlietdam is reeds 25 jaar een vertrouwd beeld in de Nederlandse kustlijn. Een ge neratie lang droeg de dam bij adn het gevoel van veiligheid bij een groot deel van de bevol king. De bouw van de Haringvliet sluizen nam destijds veertien jaar in beslag. In het kader van de Deltawerken begon men in 1957 met de werkzaamheden. Gestart werd met de bouw van een kunstmatig eiland van 1400 meter lang en ongeveer 600 meter breed. In deze bouw put werden de funderingen en het sluizencomplex uitge voerd. Toen dat,werk gereed was werd de dijk om het eiland weg gebaggerd en stond het complex midden in het water van het Haringvliet. Door mid del van vaste dammen werd het verbonden met de wal, zo dat een 4,5 kilometer lange dam ontstond. Het sluizencomplex is zo ge bouwd dat elke sluisopening beschikt over twee schuiven. Een van 10,5 meter hoog aan de rivierzijde en een van 8,5 me ter hoog aan de zeezijde. De Haringvlietdam heeft twee be langrijke functies. Hij be schermt het achterliggende ge bied tegen hoge waterstanden en voert overtollig Rijn- en Maaswater af. Gemiddeld ze stig procent van het water dat door deze rivieren en hun zijri vieren wordt aangevoerd, wordt door de Haringvlietslui zen naar behoefte tegengehou den of doorgelaten. De zeven tien doorstroomopeningen van elk 56 meter breed kunnen enorme hoeveelheden water doorlaten, zo'n 10.000 kubieke meter per seconde. Door de sluizen te openen of te sluiten kan worden bepaald hoe het waterpeil in het Haringvliet, het Hollands Diep en de Bies- bosch is en hoeveel rivierwater door de Nieuwe Waterweg in de Noordzee terecht komt. Wanneer de spuisluizen in het Haringvliet gesloten zijn, heeft het rivierwater nog maar één uitweg naar zee: via de Nieuwe Waterweg. Door zo veel mogelijk water via de Nieuwe Waterweg naar de Noordzee te laten stromen kan worden voorkomen dat zout zeewater te diep in het land dringt en verzilting van het grondwater veroorzaakt. Het spuien gebeurt twee keer per etmaal. Tijdens eb, om te voorkomen dat zout water landinwaarts het (door de af damming zoet geworden) Ha ringvliet instroomt. Voor de drinkwatervoorziening van Zuid-West Nederland en voor de landbouw is dat van groot belang. Bij storm kunnen de sluizen niet of maar voor korte tijd worden geopend. De laatste jaren is Rijkswater staat bezig met grootschalig onderhoud, het conserveren, van de 34 schuiven. Onder gro te tenten, die over de schuiven zijn gespannen, wordt de teer- houdende verf van de schuiven gestraald. De verfresten wor den in de tenten opgevangen en naar een speciaal verwer kingsbedrijf vervoerd. Hierna worden de schuiven voorzien van een nieuwe verflaag. Tevens worden mechanische onderdelen vervangen. De laatste schuiven zijn naar ver wachting in 1997 gereed. DIRKSLAND - Tijdens de ge meenteraadsvergadering die donderdag 28 september in Dirksland wordt gehouden be slist de gemeenteraad over verhoging van een aantal ge meentelijke belastingen. Het betreft een verhoging van de onroerende zaakbelasting, hondenbelasting, forensenbe lasting, de gemeentelijke le ges, de lijkbezorgingsrechten, de toeristen- en watertoeris tenbelasting. Ook de markt- gelden en rioolrechten gaan omhoog. De verhogingen va riëren van ongeveer twee gul den voor hondenbelasting tot dertig gulden voor de rioolbe lasting. De inrichting van het havencomplex Herkingen Ma rina BV in Herkingen is een van de andere agendapunten die aan de orde komen tijdens de openbare raadsvergade ring. MIDDELHARNIS - Een klein orkest met een zeer gevarieer de samenstelling. Dat wordt bij voldoende belangstelling opgericht bij de Muziekschool Goeree-Overflakkee. Het gaat om een ensemble be staande uit fluit, viool, gitaar, accordeon, hobo, trompet, key board, piano en slagwerk. Maar ook mensen die andere instrumenten bespelen kun nen zich aansluiten bij het en- De realisatie van een tweede jachthaven in Herkingen dreigt vertraging op te lopen omdat de toegangsweg naar de haven de meest geschikte plaats blijkt te zijn voor een milieustation en een magazijn ruimte ten behoeve van het on derhoud van de haven. De grond bij de toegangsweg heeft echter de bestemming ver- keersdoeleinden. Dat houdt in dat een bestemmingsplanwij ziging nodig is om de plannen voor de tweede jachthaven te kunnen realiseren, het Dirks- landse college stelt aan de raad voor om daarop vooruit te lo pen via een artikel-21 procedu re, zö'dat de realisatie van de tweede jachthaven geen ver traging hoeft op te lopen. De gemeenteraadsvergadering be gint om 19.00 uur en kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune worden gevolgd. semble, dat een zo gevarieerd mogelijke klankkleur moet krijgen. Het repertoire va rieert van licht-klassiek tot popsongs, jazzy stukken en musicalliedjes. Het orkest wordt geleid door Wim Soe- ters. De repetities zijn op dins dag van 18.15 tot 19.15 uur van af 3 oktober. Belangstellenden kunnen zich tot maandag 25 september aanmelden voor deelname aan het orkest via een aanmeldingsformulier dat op de muziekschool is te krij gen. STELLENDAM - In november van dit jaar is het precies 25 jaar geleden dat de spuisluizen in de Haringvlietdam, tussen Goeree en Voorne, officieel in werking werden gesteld. De afsluiting van het Haringvliet als zeearm was daarmee een feit. Met een aantal feestelijke bij eenkomsten op donderdag 28, vrijdag 29 en zaterdag 30 sep tember vieren het ministerie van verkeer en waterstaat en Rijkswaterstaat een kwart eeuw veiligheid door de Ha ringvlietsluizen. Zaterdag 30 september kunnen de Haring vlietsluizen worden bezichtigd tijdens een open dag. De Dienstkring Haringvliet van Rijkswaterstaat, onder wiens beheer de Haringvliet sluizen vallen, treedt deze da gen als gastheer op in Stellen dam. Op donderdag 28 september staan de meer offi ciële gebeurtenissen op het programma. Genodigden, waaronder vertegenwoordi gers van gemeentebesturen, aannemersbedrijven en de Commissaris der Koningin van Zuid Holland, worden ont vangen door het hoofd van de dienstkring Haringvliet, N. J. Bootsma. Minister van ver keer en waterstaat, A. Jorrits- ma-Lebbink is verhinderd om deze dag persoonlijk aanwezig te zijn. Zij zal via een video-op- name toch acte de présence ge ven. Een speciale bijeenkomst voor oud-werknemers van Lief, speels en heel aanhankelijk. Dat zijn de voornaamste ei genschappen van de tweeëntwintig jonge katjes die momenteel in het dierenasiel in Zierikzee verblijven. De oudste werd 14 april geboren en de jongste zag 3 augustus het levenslicht. Ze zijn erin de kleuren cypers, zwart/wit, zwart, rood en schildpad. Wie er een leuke kameraad in het gezin bij wil hebben, kan terecht bij het dierenasiel aan de Zandweg, telefoon 01110-17013. Hopelijk vinden alle katjes een goed thuis. In het asiel zitten teve?is drie honden en vijfendertig wat oudere katten. De poolhond Gina is geplaatst. Er kwam een vijftiental reacties op deze hond. (Foto: Marijke Folkertsma) De Haringvlietsluizen. (Foto: Marijke Folkertsma) Op 10 oktober gebeurt het Advertentie 3 y

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 15