nda 11 HET GOEDE COROIIi '9ê IS Een ALNO keuken herken je niet aan de prijs, maar aan de kwaliteit. OPVOEDINGS PROBLEMEN Expositie abstracter! van Thea van Soelen y Nieuwe zaal én nieuw tenue Seminar Rabobanken Engelse televisie maakt opnamen in Gran Dorado i: Eilandelijke Dorkas-groep verlegt accent hulpverlening WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA Gratis rubriek voor éénmalige activiteiten en exposities. Schriftelijke of telefonische opgave kan tot maandag 17.00 uur. Van alle datumgebonden berichten die op de redactie binnenkomen wordt automatisch melding gemaakt in deze rubriek. Leden van de biljartvereniging Renesse in hun nieuwe onderko men, gekleed in hun nieuwe tenue. Rechts sponsor Marcel Romer van het Wapen van Renesse en aan de linkerzijde Leo Lemson van Bouwbedrijf Braber. RENESSE - Na enkele verhuizingen binnen het café-restaurant, nam Biljartvereniging Renes se haar nieuwe onderkomen in Het Wapen van Renesse officieel in gebruik. De biljarters wer den daarbij door de eigenaren van het etablisse ment, de familie Romer, voorzien van een nieuw tenue. Rubriek over het opvoeden van kinderen door Rini Stoutjesdijk en Ellen Dreijer. Zij zijn als orthopedagogen verbonden aan het Pedagogisch Hulp- en Adviesburo, Vlasmarkt 8, 4461 CW in Goes. Telefoon 01100-50470. Angst voor faalangst Eigenlijk weten we het allemaal wel. Wie is er nooit eens bang voor dingen die we voor het eerst moeten doen of voor taken waarvan verwacht wordt dat die gewoon goed gedaan zullen worden? Veel volwassenen kunnen zich nog goed herinneren hoe ze zich voelden toen ze voor het eerst een boodschap moesten doen of voor het eerst alleen met de trein reisden. Zoiets voelde aan als 'eng' maar toch ook als 'spannend'. Dergelijke gevoelens heeft iedereen verschillende keren tij dens zijn leven en deze gevoelens zijn te beschouwen als gevoelens van 'vrees', het is duidelijk waarvoor je bang bent: voor bepaalde personen, situaties of plaatsen. Bij 'angst' is er eerder sprake van een algemeen gevoel van bangheid, zonder dat je precies weet waarom. Angst is een ongezonde emotie, ze werkt verlammend en heeft de nei ging steeds sterker te worden, naarmate je je er meer tegen verzet. Angst vatten wij op als een vorm van overbezorgd heid, als een overdreven vrees. De meeste angsten vallen te herleiden tot twee basisangsten, namelijk de angst voor li chamelijke beschadiging (ziekte en dood) en de angst voor wat anderen van je denken. Angsten zijn er verantwoorde lijk voor dat je op een irrationele manier gaat denken en doen: je gaat piekeren, je gaat allerlei overdreven maatre gelen nemen om je veilig te voelen en je hebt de neiging van een mug een olifant te maken. Dit noemen we het zo genaamde „rampendenken". Negatieve faalangst (in tegenstelling tot positieve faal angst.: mensen die ten tijde van stress komen tot excellente prestaties) wijst op een overdreven angst te falen in siu- aties waarin cognitieve (bijv. schoolse) en/of sociale (om gang met anderen) prestaties verlangd worden. Er is spra ke van een interne druk die het presteren negatief beïnvloedt en de kans op falen vergroot. De signalen die kinderen kunnen afgeven als er sprake is van 'negatieve faalangst verschillen per kind. Mogelijke signalen die wijzen op de aanwezigheid van negatieve faal angst zijn onder meer: piekeren, lichamelijke klachtjes als buikpijn, hoofdpijn en misselijkheid, vermijdingsgedrag, opstandig gedrag, langer studeren dan normaal, zich isole ren van leeftijdsgedrag, ziekteverzuim, spijbelen en derge lijke. Deze gedragingen maken vaak dat het kind in een vicieuze cirkel terecht komt van taalervaringen en een toename van angst voor situaties die de angst kunnen oproepen. De angst voor de faalangst is dan de meest belemmerende fac tor geworden die het functioneren van het kind negatief beïnvloedt. Een rustige ouder of leerkracht kan het kind wijzen op de ongezonde manier van denken en het negatieve effect ervan op het functioneren en de prestaties en het kind mo tiveren op een andere manier te leren denken over waarde ring en prestaties. Kinderen kunnen door middel van een gericht programma leren om te gaan met faalangst. Voorwaarde is dat middels een eenvoudige vragenlijst wordt vastgesteld of er inder daad sprake is van negatieve faalangst en wordt beoor deeld welke factoren het klachtgedrag in stand houden. Mogelijke oorzaken van negatieve faalangst kunnen gele gen zijn in: aanleg- of constitutionele factoren; overbescherming door opvoeders; opdrachten, taken te zwaar of te moeilijk; •heftige negatieve reacties ojd mislukkingen uit de omge ving; te hoge verwachtingen bij ouders en/of leerkrachten; geringe mate van specifieke hulp; onduidelijke, voor het kind onveilige situaties; slechte lichamelijke conditie; te geringe vaardigheid om met anderen, spanning en Weerstand om tè gaan; onoverzichtelijke taken; opeenstapeling van mislukking. Als eenmaal duidelijk is welke oorzaken een verklarende rol spelen kan in overleg met school en huisarts beoordeeld worden of een trainingsprogramma voldoende is ter ver mindering van de klachten of dat er professionele hulp nodig is. De beste hulp die ouders kunnen bieden aan hun kind be staat uit het bevrijden van het kind van de mythe dat alles goed moet zijn. Tot en met vrijdag 29 september Renesse Poppenkamers en poppenwin- kels. Museum De Blikvanger. Dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Tot en met zaterdag 30 september Ouddorp Pastels en aquarellen Trijntje Schoon en Jopie Vroegop. 't Blaeuwe Huus. Maandag tot en met zaterdag van 08.30 tot 17.00 uur. Tot en met 30 september Goedereede Expositie Het Ierse landschap de zee en de luchten van Rida Wobbe. Geopend: woensdag en zaterdag van 13.00 tot 12.00 uur. In Het Röderhaus, Noord zijde Haven 13. Tot 1 oktober Brouwershaven Aquarellen en acrylschilderij- en Jean du Neele. Sint Nico- laaskerk. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot donderdag 5 oktober Burgh-Haamstede Acrylverfdoeken Yonne Hoep- sloot. Schoon schilderen. Gale rij 't Zuuddek. Donderdag en vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur. Tot en met 10 oktober Dirksland Foto's Jan Voogd. De Vroon- lande. Maandag tot en met za terdag van 09.00 tot 16.00 uur. Tot en met 15 oktober Brouwershaven Expositie Op de Reede, Brou wershaven als voorhaven van Rotterdam, vóór de opening van de Nieuwe Waterweg, in 1872. De wereld van Boelhou wer van Beveren (1822-1899), schipper, redder, berger, loods en lichttor en wachter. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven VW). Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.,00 uur. Zon- en feestdagen gesloten. Tot en met zaterdag 21 oktober Burgh-Haamstede Nuttige handwerken. De Burghse Schoole. Van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur. Tot en met oktober Sommelsdijk Twee exposities: Goeree-Over- flakkee onder Franse invloed 1785-1813 en Bezetting en be vrijding. Zondag en maandag gesloten. Streekmuseum. Geo pend van dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur De interkerkelijke Dorkas- groep op Schouwen-Duiveland sloot zich half de jaren tachtig aan bij de landelijke groep die in 1980 opgericht werd. Bij de hulpverlening richt Dorkas zich op christenen, Joden en straatkinderen. Uitgangspunt daarbij is dat er hulp verleend wordt op die plekken waar hulp gevraagd wordt. Bij de hulpverlening worden altijd de plaatselijke christe nen ingeschakeld. „En dat heeft een bedoeling", aldus Wilma Slaager van Dorkas- groep Schouwen-Duiveland. „Het doel van Dorkas is im mers het verspreiden van de boodschap uit de Bijbel. Het verlenen van hulp op verschil lende manieren is hierbij een middel." In verband met de accentver schuiving van de eilandelijke groep worden alle kerken aan geschreven op Schouwen-Dui veland die nog niet betrokken zijn bij het werk. Op dit mo ment nemen nog slechts een be perkt aantal kerken deel aan Dorkas. „Maar op zich gaat het niet om het aantal kerken, maar om het aantal mensen", aldus Slaager. en woensdagmorgen 10.00 tot 12.00 uur. Van donderdag 28 september tot en met dinsdag 31 oktober Ouddorp Abstracten Thea van Soelen. Bezoekerscentrum De Greve- lingen. Dinsdag tot en met zon dag van 12.00 tot 17.00 uur. Tot en met dinsdag 31 oktober Zierikzee Olieverfschilderijen Dani van den Ende. Expositiegang ver pleeghuis Corneliastichting. Dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur. Donderdag 28 september tot en met donderdag 2 november Brouwershaven Kunstwerk van papier van Hans Bommeljé. Stadhuis. Van maandag tot en met vrij dag 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met donderdag 16 november Ouddorp Drooboeketten Ina van Ber gen. 't Blaeuwe Huus. Maan dag tot en met vrijdag van 08.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur. Van maandag 2 oktober tot en met 31 december Zierikzee Bewoners-expositie. Exposi tiegang verpleeghuis Cornelia. Tijdens openingstijden ver pleeghuis. GOEREE-OVERFLAKKEE Woensdag 27 september Ouddorp Koffie-ochtend EO. Gebouw Doopsgezinde gemeente. 09.30 uur. Ooltgensplaat Bingo SWOO. 't Centrum, van- Weelstraat 10.13.30 uur. Donderdag 28 september Dirksland Bingo-avond. Victoriahal. 19.30 uur. Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.00 uur. Begin cursus iets doen aan on gewild urineverlies. Wijkge- bouw Kruiswerk. 19.30 uur. Oude-Tonge Koffie-ochtend 55-plussers SWOO. Thema: Koersbal. Inf ocentrum, Bernhardstraat 27. 10.00 uur. Vrijdag 29 september Sommelsdijk Bazar. Verpleeghuis De Sama- Behalve christenen en Joden richt Dorkas Schouwen-Duive land zich ook op straatkinde ren. Dat er voor straatkinde ren gekozen is, heeft volgens Slaager niet alleen te maken met het feit dat er nu eenmaal keuzes gemaakt moeten wor den, maar ook met de speciale problematiek van straatkinde ren. „Dat is een zeer kwetsbare groep die op de goede weg ge zet moet worden. Volwassenen kunnen meer voor zichzelf op komen." Behalve actie voor vervolgden zijn er dit jaar nog meer activi teiten van Dorkas te verwach ten. Op dit moment loopt er een actie gericht tegen antise mitisme. Hieraan wordt ook in de maandelijkse uitgave Zwart-Wit aandacht geschon ken. De Dorkas-groep probeert zoveel mogelijk clubs en ver enigingen en scholen te bena deren, om aandacht te beste den aan antisemitisme. Daarnaast is het de bedoeling een bijeenkomst te houden rond het thema Islam en Chris tendom. En zoals gewoonlijk wordt een aantal inzamelings acties gehouden. ritaan. 10.00 tot 21.00 uur Middelharnis Vergadering Waterschap Goe- ree-Overflakkee. Water schapshuis. 14.00 uur. Zaterdag 30 september Stellendam Bazai'/rommelmarkt. Rond kerk Kerkhoflaan. Vanaf 09.00 uur. Film Watership down. Jeugd- Stuif-In. 20.00 uur. Dirksland Optreden DJ Paul Elstak. Dis cotheek. Thunderbird. 18.30 uur. Koorconcert door de Domcan torij o.l.v. Remco de Graas. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Sommelsdijk Bazar. Verpleeghuis De Sama ritaan. 10.00 tot 16.00 uur. Middelharnis Klaverjastoernooi Zuid-West- Nederland. De Staver. Vanaf 11.00 uur. Praise-avond Vrienden van de Bijbel. Diekhuus. 20.00 uur. Optreden De Dijk. De Staver. 20.30 uur. Stad aan 't Haringvliet. Springwedstrijd Manege Oost- moer, Oostmoersedijk 2a. 19.00 uur. Dinsdag 3 oktober Ouddorp Begin cursus beter slapen. Wijkgebouw Kruiswerk. 19.30 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND Toten met 29 september Nieuwerkerk Zwemvierdaagse in zwembad Dol-fijn. Woensdag 27 september Zierikzee Flippo-ruilbeurs in De Licht boei in het MFC aan De Huy- bertstraat. 14.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Bestuursvergadering. Werk voorzieningsschap Zuidhoek. 15.30 uur. Serooskerke Start ouderensoos. Dorpshuis. 14.30 uur. Brouwershaven Schoenenverkoop. Woonzorg centrum Poortershof. 14.00 uur. Schouwse avond NBvP Brou wershaven. Tonnenmagazijn. 20.00 uur. Ouwerkerk Officiële ingebruikname voet- Blind Date hoort in Engeland tot de top drie van de best be keken programma's. Het trekt ongeveer zeventien miljoen kijkers. De presentatie van het programma is in handen Cilla Black, die in de zestiger jaren als zangeres bekendheid kreeg en nu een van de best betaalde presentatrices in Engeland is. Het televisieprogramma wordt reeds tien jaar in Enge land uitgezonden en is daar mateloos populair, mede om dat het programma gericht is op alle lagen van de bevolking en mensen van alle leeftijden aanspreekt. Dating-programma Het televisieprogramma is vergelijkbaar met dating-pro- gramma's zoals die ook in Ne derland worden uitgezonden. Een hoofdkanditaat moet op basis van een vraag- en ant woordspel een keuze maken uit drie kandidaten van het an- gangersbrug. Krekengebied. 16.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 28 september Zierikzee Kledinginzamelingsactie SSTR. Vóór 09.00 uur buiten zetten. Begin cursus ademtherapie voor kinderen met astma. Wijkgebouw kruisvereniging, Jannewekken 10.16.00 uur. Oosterland Voorlichtingsavond water kwaliteit. Dorpshuis Ooster hof. 20.00 uur. Vrijdag 29 september Zierikzee Officiële opening MFC Zierik zee. Aanvang bijeenkomst 14.30 uur. Zaterdag 30 september Zierikzee Open dag. Multifunctioneel Centrum aan de De Huybert- straat. Van 10.00 tot 16.00 uur. Theatervoorstelling Smakelij ke voortzetting door Paul Hae- nen. De Concertzaal. 20.00 uur. Stichting Brogum presenteert The Emotional Shock Tour. Zaal open om 21.30 en aanvang 22.00 uur. Concert Skunk-a-Delic, Uit spatting en Priority. Brogum. 22.00 uur. Westerschouwen Standwandeling Kynologen- club Zeeland. Start 14.00 uur vanaf parkeerterrein aan de Kampweg. Dreischor Het Zeeuws Politie mannen koor en Oosterlands Fanfare. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Musica Voca. Nieuwerkerk Zang- en zendingsavond. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Zondag 1 oktober Scharendijke Zendingsdienst. Bethlehem- kerk. 10.00 uur. Ouwerkerk Kerkdienst met speciale aan dacht voor Israël. Nederlandse Hervormde kerk. 10.00 uur. Maandag 2 oktober Zierikzee Start Yoga-lessen voor oude ren en gehandicapten in Kruis- gebouw Jannewekken. Aan vang 10.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 3 oktober Burgh-Haamstede Lezing over ikonen bij NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Nieuwerkerk Modeshow Agnes Mode en Van Oeveren. Dorpshuis. 19.30 uur. Oosterland Verkoping zendingskrans in Oosterhof 14.00-17.00 en 19.00- 21.00 uur. dere geslacht, terwijl deze niet zichtbaar zijn. Op basis van de antwoorden bepaalt de hoofdkandidaat met wie hij of zij een korte, door de televisie betaalde va kantie zal door brengen. Van deze korte vakantie wordt bij een latere uitzending ver slag uitgebracht. Opnamen De opnamen in Gran Dorado werden gemaakt omdat het re creatiepark het reisdoel was van een stel dat elkaar via de televisie-uitzending leerde kennen. Volgens woordvoerder en PR- medewerker van Gran Dora do, D. van der Wekke kregen de kandidaten bij hun verblijf in Gran Dorado een program ma aangeboden, bestaande uit SCUBA diving (duiken met persluchtapparatuur), zeilen met een catamaran en wind surfen. De tweede sponsor van de ver eniging, Bouwbedrijf Braber voorzag de biljarters van nieu we telborden. Verenigingslid J. Meganck verraste hen met een ballenpoetsmachine. Aan de verhuizing van de biljart vereniging naar de eerste ver dieping van het Wapen van Re nesse lag een uitbreiding van het, restaurant en de keuken ten grondslag. De familie Romer zegde toe voor de ruimte en het materi- BRUINISSE/OUDE-TONGE - In restaurant Grevelingen op de Grevelingendam tussen Bruinisse en Oude-Tonge wordt woensdag 4 oktober een seminar gehouden van de geza menlijke Rabobanken van de Delta Kring. Tijdens het evenement houdt sectorhoofd financiering De- aal voor de biljartvereniging te zorgen. De biljarters zelf wa ren verantwoordelijk voor de inrichting van hun nieuwe on derkomen. Onder leiding van verenigingslid C. Dorreman staken zij de handen uit de mouwen en creëerden een bil jartzaal waarop ze trots zijn. De ruimte staat helemaal los van de overige horeca-activi- teiten in het Wapen van Renes se. Bij de biljartvereniging is nog ruimte voor twee nieuwe leden. tailhandel Horeca en Autobe drijven van Rabobank Neder land, F. A. M. Koehorst een le zing over de financiële levensloop van een bedrijf. Hierbij gaat hij in op een aan tal financiële zaken waarmee een ondernemer te maken krijgt in de verschillende fasen van zijn bedrijf. De seminar wordt gehouden ter gelegen heid van het verschijnen van de brochure Cijfers Trends van ondernemend Zeeland. Het evenement is van 9.30 tot 14.00 uur. SCHARENDIJKE/OUD- DORP - In Bezoekerscentrum de Grevelingen aan de Brou- wersdam nabij Ouddorp is van donderdag 28 september tot en met dinsdag 31 oktober een ex positie van abstracte schilde rijen, gemaakt door Thea van Soelen. Van Soelen begon haar kunst zinnige werkzaamheden met het maken van herkenbare schilderijen. Na verloop van tijd kreeg zij steeds meer de be hoefte om abstract te schilde ren. De expositie geeft hiervan een goede indruk. Doordat het uitgangspunt geen vast onder werp is, ontstaan de schilderij en vaak spontaan. Dit geeft volgens de kunstenares de meeste spanning en verras sing. Daarnaast probeert zij altijd licht aan te brengen in vrij donkere schilderijen, waar door een spannende contrast werking ontstaat. In het Be zoekerscentrum is tevens een permanente expositie over het verleden, heden en de toe komst van het Grevelingen- 'meer te zien. Het Bezoekerscentrum is geo pend van dinsdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Voor programma Blind Date OUDDORP/SCHARENDIJKE - Een uit zes mensen bestaande filmploeg van de Britse tele visiezender ITV was op Gran Dorado/Port Zé- lande enkele dagen bezig met opnamen voor het televisieprogramma Blind Date. Een dating- programma, dat naar verwachting begin 1996 via de Engelse zender wordt uitgezonden. De betaalbare ALNO keukens zijn puur op duurzaamheid gebouwd. Daarom gaan ALNO keukens ook zo lang mee. Wat ALNO inbouwt zijn een ongekend grote stabiliteit, flexibele verstelbaarheid en grote indelingsvrijheid. Maar echt tot de verbeelding spreken natuurlijk ook de schitterende fronten in alle denkbare kleuren en materialen. Melissant: KEUKENCENTRUM TIELEMAN Binnenweg 7a. Tel. 01877-2555. I nuio Wereldklasse in woonkeukens Advertentie TOYOTA Aantal gestolen fietsen neemt schrikbarend toe nt j De Toyota Corolla. Met 20 miljoen exemplat de best verkochte auto ter wereld. En de nieuwe Corolla '96 heeft alles in zich om dit succes te continueren. Standaard stuurbekrachtiging. Veel luxe, vooral op de GXi-versie. Bovendien nu aantrekkelijke aanbiedingen, waarbij uw voordeel op kan lopen tot zo'n 1.500,-*. Op elke Corolla krijgt u bovendien 3 jaar Totaalgarantie plus 3 jaar Toyota EuroCare, onze internationale hulp dienst. U rijdt al Corolla vanaf 29.495,-. Bel gratis 06-0369 voor meer informatie, of ga snel naar de Toyota- dealer en ontdek waarom we al jaren roepen: Toyota. De beste auto ter wereld. HEEL TOYOTA. Importeur L'ouwman Parqui BV, Steurwcg 8. *1991 VR Raamsdonksvccr Pri|zen incl. BTW, cxcl kosten rijklaar maken Afgebeeld Corolla GTSt met optioneel lichtmetalen velgen Wijzigingen voorbehouden 'Aanbieding geldt, nuts gekocht vanaf 1 -9-1995 en geregistreerd voor 31-12-1995 ZIERIKZEE - De Eilandelijke Dorkas-groep Schouwen-Duiveland heeft het accent van de hulpverlening verlegd naar vervolgde christe nen en Joden. Hiertoe wordt maandelijks een schrijf- en gebedsavond gehouden in Zierikzee, tijdens welke aandacht wordt gevraagd voor bepaalde situaties in een land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 13