Duinoord bereidt zich voor op het veertigjarig bestaan Rustig seizoen op strandje Ouwerkerk Vracht wagenparkeerterrein bij bedrijventerrein Nieuwerkerk SC. .ouwen- VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1995 NR 25845 Bouivrijj) maken terrein start binnenkort NIEUWERKERK - Op de hoek van de Middenweg en de Rijksweg N59 naast de verkeerslichten bij Nieuwerkerk wordt niet alleen een bedrijventerrein aangelegd, maar ook een parkeerterrein voor vrachtwagens. Dat is althans de bedoeling van het Duivelandse college van burgemeester en wet houders. Tijdens de gemeenteraadsvergadering die woensdag 27 september wordt gehouden in het gemeentehuis in Nieuwerkerk beslist de Duivelandse raad definitief over de bijna 390.000 gul den die nodig zijn voor het bouwrijp maken en realiseren van het vrachtwagenparkeerterrein. Een bescheiden bedrag in ver gelijking met de ruim miljoen gulden die nodig zijn voor het realiseren van het naastgele gen bedrijventerrein, waar voor de plannen al veel langer bekend zijn. De Duivelandse raad heeft er dan ook al eerder blijk van gegeven zeer blij te zijn dat het bedrijventerrein kan worden gerealiseerd, na dat de plannen geruime tijd werden opgehouden door be zwaren van omwonenden. Het terrein is in de eerste plaats be doeld om bedrijven uit de ge meente zelf te verplaatsen van uit de dorpskernen naar de rand van Nieuwerkerk. De kosten voor het vrachtwa genterrein kunnen volgens het college, worden betaald uit de pot milieumaatregelen. Die werd gevormd uit een bijdrage van elf gulden per vierkante meter bouwgrond die werd verkocht in het Nieuwerkerk- se bestemmingsplan d'Heule. Tijdens de' raadsvergadering wordt ook beslist over de ver vanging van het PvdA-raads- lid A. J. Bom door P. A. A. van Oeveren-Pairoux. Bom moest de Duivelandse raad verlaten vanwege zijn verhuizing naar het Zeeuws-Vlaamse Clinge. De raadsleden zullen conform de verkiezingswet de geloofs brieven van mevrouw Van Oe- veren onderzoeken. De agenda omvat verder het vaststellen van een riolerings beheersplan voor de gemeente Duiveland. De Duivelandse raad nam in 1992 het initiatief om het plan door deskundigen te laten opstellen. In het riole ringsbeheersplan zijn maatre gelen opgenomen die in de toe komst nodig zijn om het rioolstelsel in goede staat te houden. Het plan omvat onder meer alle werkzaamheden die het gemeentebestuur reeds eer der plande in zijn meerjaren begroting. Omdat op korte ter mijn geen grote investeringen nodig zijn voor de riolering en vanwege de komende herinde ling stelt het Duivelandse col lege de raad voor niet te discus siëren over de manier waarop de gemeente de uitvoering van het rioleringsbeheersplan moet financieren. De voorbereiding van het wo ningbouwgebied Oostkenshil in Oosterland is inmiddels zo ver gevorderd dat voorberei dingen kunnen worden getrof fen voor het bouwrijp maken van het gebied. Dat houdt in dat een basiskaart voor Oost kenshil wordt gemaakt en een drainageplan wordt opgezet. ZIERIKZEE Kleding De Stichting Kledingbeurs Zierikzee houdt op vrijdag 6 en zaterdag 7 oktober een kinder- kledingbeurs in obs 't Kof schip aan de Scheldestraat in Zierikzee. Inleveren van de kleding kan op 6 oktober tus sen 19.30 uur en 21.30 uur, ter wijl de verkoop op 7 oktober tussen 10.00 uur en 11.30 uur plaats vindt. Op vrijdag kan iedereen terecht met maxi maal 25 kledingstukken in de maten 86 tot en met 188 en vijf tien stuks babykleding in de maten 56 tot en met 80. De or ganisatie rekent hiertoe ook sport-, regen- en nachtkleding en zaken als sportschoenen, rollerskates, laarzen, snow- boots en maillots. Bij de baby kleding mogen ook slaapzak ken en draagzakken en zachte schoentjes worden ingeleverd. De organisatie stelt het op prijs wanneer thuis de kleding nog eens extra op gebreken wordt gecontroleerd en het schoon en verzorgd wordt aan geboden. Niet verkochte kle ding kan na opgave door de aanbieder, beschikbaar ge steld worden voor Polen. Voor vragen kan telefonisch contact worden opgenomen met me vrouw Y. van Marion, 01110- 14143 of mevrouw R. Duinhou wer, 01110-15244. RENESSE Bejaardensociëteit De activiteiten van de bejaar densociëteit van Renesse zul len worden hervat op maandag 25 september. Deze eerste bij eenkomst is in het dorpshuis van Renesse en is bij uitzonde ring op maandag. Daarna zullen de soosmiddagen als vanouds weer op de dinsdag middag zijn, één keer in de veertien dagen van 14.00 tot 17.00 uur. NOORDWELLE Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield in het dorpshuis van Noordwelle haar eerste bijeenkomst van dit seizoen. Te gast was de heer Van Baarle uit Scharendijke. Hij gaf een lezing over de ver schillende-aspecten van wijn. SIRJANSLAND Ploegwedstrijd Op zaterdag 23 september wordt op het terrein van de Fa. Meijer aan de Bredeweg in Sir- jansland een ploegwedstrijd gehouden. Het gaat om het kampioenschap van Schou- wen-Duiveland. De aanvang is 12.30 uur. GOES Klaas Boonstra In Galerie de Hoekweide in Wolphaartsdijk is van 1 okto ber tot en met 2 november een expositie te zien van de schil der Klaas Boonstra. Dit ter ere van de negentigste verjaardag van deze in Krommenie gebo ren kunstenaar. Boonstra hield zich vanaf jeugdige leef tijd met tekenen en schilderen bezig en studeerde aan de Rijksacademie voor Beelden de Kunsten in Amsterdam. Hij was onder andere lid van de ballotage-commissie van de Nederlandse Vereniging van Kunstenaars en lid van diverse kunstenaarsgroepen. De ten toonstelling zal worden geo pend op zondag 1 oktober dooi de Commissaris der Koningin van de provincie Zeeland, drs. W. T. van Gelder. VL1SSINGEN Plainsong Ex-Fairport Convention zan ger/gitarist Ian Matthews en zijn band Plainsong geven op zaterdag 30 september een con cert in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Deze akoestische band bestaat, behalve Ian Mat thews uit Andy Roberts, Ju lian Dawson en Mark Grif fiths. Het concert begint om 20.00 uur en kaarten zijn ver krijgbaar bij de VVV/ANWB in Vlissingen. Vanaf acht da gen voor het concert kan tele fonisch gereserveerd worden op telefoonnummer 01184- 19275. Brouwershaven Brouwershaven Brouwershaven Tot en met 26 september Werk Do van Rijn. Stadhuis. Op werkdagen van 09.00 tot' 12.00 uur en 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met 29 september Expositie poppenkamers en poppenwinkels in museum De Blikvanger, Capelweg 18. Open op dinsdag en vrijdag van 10.00-12.00 uur en op zondag 6 augustus en zondag 3 sep tember van 11.00-15.00 uur. Tot 1 oktober Aquarellen en acrylschilderijen Jean du Nee- Ie. Sint Nicolaaskerk. Maandag tot en met za terdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 15 oktober Expositie Op de Reede, Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam, vóór de opening van de Nieuwe Waterweg in 1872. De wereld van Boelhouwer van Beveren (1822-1899), schipper, redder, berger, loods en lichttoren wachter. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven VVV). Openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Zon- en feest dagen gesloten. Tot en met zaterdag 21 oktober Burgh-Haamstede Nuttige handwerken en Verdronken Westen- schouwen. De Burghse Schoole. Van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur. Van donderdag 28 september tot en met donderdag 2 november Brouwershaven Kunstwerk wan papier van Hans Bommeljé. Stadhuis. Van maandag tot. en met vrijdag 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Van maandag 2 oktober tot en met 31 december Zierikzee Bewoners-expositie. Expositiegang ver pleeghuis Corneliastichting. Tijdens ope ningstijden verpleeghuis. Voorbereiding feestcommissie draait op volle toeren Duinoord: al veertig jaar een rustpunt voor bejaarden. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Verzorgingshuis Duinoord in Haamstede bestaat binnenkort veertig jaar. Voor de organisatie van de feestelijkheden, is er uit alle afdelingen een lid afgevaardigd, om zitting te nemen in de feestcommissie. Op vrijdag 3 november en zaterdag 4 november wordt het jubileum met bewoners, personeel, vrijwilligers en een groot aantal genodigden gevierd. Al in 1951 waren er plannen om in Haamstede een rusthuis te bouwen. De Stichting Rusthui zen Westerschouwen, waaron der het verzorgingshuis Duin oord valt, werd in dat jaar opgericht en daarna geëxploi teerd in de protestants/christe- lijke geest. De Watersnoodramp stak nog een spaak in het wiel, maar na '53 bleek de behoefte nog gro ter te worden, om aan een ouderenzorgprojéct vorm te geven. De gezamenlijke diako- nieën van de protestantse ker ken in Westerschouwen en Middenschouwen - toen nog al lemaal in aparte dorpen - en de gemeentebesturen staken de koppen bij elkaar om een vorm van ouderenzorg tot stand te brengen. Dat leidde uiteinde lijk in 1955 tot de bouw van, zo als het toen nog heette, rust huis Duinoord. Door allerlei ontwikkelingen in de gezond heidszorg kregen bejaarden huizen in de loop van de tijd steeds andere benamingen. Duinoord was lange tijd het enige bejaardenhuis op Schou- wen-Duiveland. Een delegatie van de feestcom missie, Corrie Dieleman van de huishoudelijke dienst, Cor Rademaker van de technische dienst en Cora Hart van de huishoudelijke dienst vertel len, dat men het veertigjarig bestaan niet zo maar geruis loos voorbij wil laten gaan, de feestelijkheden worden met het oog op een krap budget ech ter sober gehouden. Uit de his torie diepen ze wat feiten op. Moeite Het duurde een tijd, eer de be volking gewend raakte aan de dienstverlening van het huis. In het begin kostte het dan ook nogal moeite om ouderen bin nen de poorten van het verzor gingshuis en de gang naar Duinoord ingeburgerd te krij gen. In die beginperiode was er nog geen kok aan het huis ver bonden, de bewoners gingen toen naar het restaurant van wat nu hotel Haamstede heet, om de warme maaltijd te ge bruiken. Cor vertelt, dat bewo ners vroeger zelf naar Duin oord konden komen, als ze de tijd nodig achtten. Dat is nu niet meer mogelijk. Men kan nu slechts via de indicatiecom missie toegelaten worden. Die beslist over de toelating. Een verzorgingshuis als Duinoord is nu niet meer weg te denken uit het maatschappelijk ver keer. ,,We hebben ontzettend veel aan onze vrijwilligers te dan ken," vertelt coördinator Cor rie Dieleman, ze nemen ons heel veel werk uit handen en geven meerwaarde aan het le ven binnen de muren van Duinoord. We hebben onze ei gen vrijwilligers en die van de U,VV en het Rode Kruis. Ze ko men koffie schenken, gaan mee naar het ziekenhuis en re gelen uitstapjes. Zo zijn er dui zend dingen, die ze per dag re gelen. Er zijn hier 58 personeelsleden, 91 bewoners in het huis en dan nog de 24 aanleunwoningen." In de loop van de tijd werd er veel gesleuteld aan het gebouw Duinoord, het werd steeds ver der uitgebreid en gemoderni seerd. In 1974 werd het verzor gingshuis aan de achterzijde uitgebreid met een nieuwe vlèugel voor 60 bewoners en tussen 1982 en 1984 werd de voorste vleugel ingrijpend ge renoveerd. In die twee jaar werden naast Duinoord ook nog de aanleunwoningen ge bouwd die ruimte bieden aan 24 bewoners. Bewoners die toen nog goed voor zichzelf konden zorgen, gingen tijdens de renovatie over naar die wo ningen. Welkom Om het feest op touw te zetten, hebben leden van de bewoners commissie, de huishoudelijke dienst, de verzorging, de acti- viteitenbegeleiding, de techni sche dienst en het keukenper- soneel, de koppen bij elkaar gestoken. Het resultaat is, dat op 3 en 4 november het jubi leum gevierd zal worden. Om half tien komt het draai-orgel uit Zierikzee de aanzet van het feest geven. Op die ochtend is er voor de bewoners koffie met gebak en een toespraak van de directeur, daarop zal een van de bewoners het feest met een officieel tintje van start doen gaan. Na nog wat feestelijkhe den overdag, volgt van 15.00 tot 17.00 uur een officiële re ceptie voor genodigden. Van 19.00 tot 22.00 uur is er een koud buffet voor personeel, vrijwilligers en oud-medewer kers en hun partners. De feestcommissie legt er de nadruk op, dat de oud-mede werkers niet apart uitgeno digd worden, maar - met hun partner - van harte welkom zijn bij het koud buffet. Zaterdag 4 november begint muziekvereniging de Witte van Haemstede om half tien met een aubade. Om 9.40 uur is er koffie met ge bak voor personeel, bewoners en vrijwilligers. Dan is er te vens gelegenheid voor familie van bewoners om hun felicita ties over te brengen. Om 10.30 uur wordt er een drankje en een hapje geserveerd. Om 10.45 uur treedt muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse op. Om 12.00 uur is er een geza menlijke maaltijd en 's mid dags om 14.30 uur komt de Boe- renkapel uit Zonnemaire. Om 17.00 uur worden de feestelijk heden besloten met een koud buffet. Toekomst Directeur J. Martens maakt duidelijk, dat er in de toe komst weer een ommezwaai in de ouderenzorg valt te ver wachten. ,,De duurdere instel- lingszorg zal omgebogen wor den naar de goedkopere thuiszorg. Ouderen zullen zo lang mogelijk, met hulp vanuit het zorgcentrum, in de eigen woonsituatie kunnen blijven. In het woonvlak zal eerder ge dacht moeten worden aan aan gepaste woningbouw. Er komt een omslag in de funct-ie van onder meer Duinoord. Het ver zorgingshuis krijgt straks steeds meer een verpleegfunc- tie, terwijl ouderen, die meer geriatrische zorg nodig hebben naar een verpleeghuis zullen gaan. Dat is de verschuiving van het traject. Een concreet voorbeeld is dat als een part ner moet revalideren en dat niet thuis kan doen, dan mag de patiënt een tijdje naar het verzorgingshuis. Er zal meer dagopvang en dagverzorging komen. Nieuw is ook, dat het vermogen niet meer aange sproken hoeft te worden. Nu zal binnen afzienbare tijd een eigen bijdrage worden ge vraagd, gerekend naar het in komen. Duinoord hoopt op een adequate manier in te spelen op de vernieuwingen." Leden van de reddingsbrigade bij hun onderkomen op het strandje van Ouwerkerk. OUWERKERK - De Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland heeft het strandseizoen 1995 op het strandje bij Ouwerkerk afgesloten. De red- dingspost was dit jaar 52 dagen open wat gelijk staat aan 344 openings uren. Op het strand waren veertig le den actief van de 270 leden tel lende reddingsbrigade. De hoofdtoon werd aangegeven door de EHBO-gevallen. Hon derdtwaalf keer kwam er ie mand om hulp bij een van de EHBO-ers van de reddingsbri gade. De problemen varieer den van grote sneeën tot bestr alingen van kwallen. Dit is in vergelijking tot voorgaande jaren erg veel. Omdat in het zo merseizoen vaak een aflandige wind waaide moest veel hulp verleend worden aan opblaas- bootjes en drijfmiddelen. De hulpverlening aan duikers was dit jaar laag. Terwijl het in an dere seizoenen soms opliep tot twaalf bleef het dit jaar bij twee personen. Bij het strandje van Ouwer kerk wordt niet of nauwelijks gesurft. De mensen van de red dingsbrigade kwamen één keer in actie voor een surfer. Zwemmers waren dit jaar geen grote klant voor de reddings brigade. Twee keer werd uitge varen voor beroeps- en plezier- vaart. De Reddingsbrigade Zierik zee-Duiveland is inmiddels weer begonnen met de oplei dingen in de zwembaden Onderdak, in Zierikzee en Dol fijn, in Nieuwerkerk. Kinde ren, jongelui, scholieren en volwassenen, die interesse hebben voor deze opleidingen kunnen terecht op de trai ningsavonden: in Zierikzee op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en in Nieuwerkerk op dinsdagavond van 18.30- 20.00 uur. Telefonische infor matie: 0111-412054.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5