Kok streeft ook voor 1997 naar volledige koppeling Aandacht voor Indië-verhalen Drie maanden geëist tegen ziekenverzorgster Britse krant kraakt optreden van Dutchbat Zware gevechten nabij Doboj Actie van Greenpeace bij Eurotop ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Felle uithaal The Independent DEN HAAG (ANP) - De Britse krant The Indepen dent haalt donderdag uiterst fel uit naar het optre den van de Nederlandse blauwhelmen voor, tijdens en na de val de moslimenclave Srebrenica. De Ne derlanders hebben afgelopen juli absoluut te weinig gedaan om de bevolking te beschermen, zo luidt het oordeel van het vooraanstaande dagblad. The Independent benut naast een „ankeiler" op de voorpagi na de gehele eerste pagina van het tweede katern om het Srebrenica-verhaal aan te kon-., digen. Naast een afbeelding van een moslim-vrouw die haar handen wanhopig ten he mel heft staat in grote koplet ters: Schande. Duizenden strierven in Srebrenica, Neder landse blauwhelmen verwel komden de Servische moorde- Vernedering Het deporteren en vermoorden van de moslim-bevolking uit de enclave noemt de krant „wellicht de diepste vernede ring van het Westen in Bosnië". De toon voor het artikel wordt al in de eerste zin gezet: „Ne derlandse militairen slaagden er niet in gruweldaden jegens duizenden moslimmannen in het veilige gebied Srebrenica te voorkomen, hoewel zij wel de middelen hadden om dat te doen." De schrijver haalt ser geant Johan Bos aan die ver klaart dat de blauwhelmen over TOW anti-tankwapens be schikten, maar dat zij die niet mochten gebruiken. De auteur van het artikel, Ro bert Block, kan nauwelijks waardering opbrengen voor de Dutchbat-militairen. Hij stelt dat de moslims ten onrechte vertrouwen stelde in de Neder landse blauwhelmen. Maar in plaats van hen te beschermen, leverden Dutchbat de moslims uit aan de Serviërs die de meesten van hen vermoordden, aldus Block. Een belangrijke reden voor de ze handelwijze is volgens de auteur de antipathie die de Ne derlanders voelden voor de moslims. De verhouding met de plaatselijke bevolking zou zo zijn verstoord dat, op het moment van het Servische of fensief, Dutchbat niet meer wist „wie de goeden en wie de slechten waren". De krant verwijt voorts de Ne derlandse VN-militairen naïvi teit, en kritiseert daarmee in direct de voorbreiding door Defensie. „Veel Nederlanders beschouwden de aanwezigheid in Srebrenica als een mogelijk heid om iets goeds te doen. An deren zagen het als een kans om een dubbel maandsalaris te incasseren zonder dat ze het konden uitgeven. Maar eenie der die Srebrenica kende had hen kunnen vertellen wat ze mogelijk aan zouden treffen." Boek voor minister Borst LEIDEN/DEN HAAG (ANP) - Minister Borst (wel zijn) neemt vrijdag in Den Haag het boek Het einde van Indië in ontvangst, een werk met interviews met onder anderen leden van de Indische gemeenschap. Dat gebeurt tijdens een tweedaags symposium over de oorlog in Nederlands-Indië en de dekolonisatie. Er zullen meer - vooral per soonlijke - verhalen van bewo ners van de kolonie worden in gezameld. Dat willen althans historici, die nu steun zoeken voor een project. Systematisch moeten monde linge levensgeschiedenissen worden vergaard, vinden zij. Tijdens de eerste dag van het symposium, donderdag in Lei den, riep dr. H. Meijer van de universiteit in Groningen ie dereen die in Nederlands-Indië en later nog Nieuw-Guinea woonde op, mee te helpen, ook financieel. „Ondanks de grote aandacht die er voor het koloniaal verle den is, zijn er echter tot dusver nauwelijks systematische po gingen in het werk gesteld om hun verhalen aan te horen. De archieven herbergen in hoofd zaak de officiële geschiedenis van'politici en bestuursambte naren, maar niet de geleefde werkelijkheid van al die ande re mensen die ook in Nederlands-Indië en Nieuw- Guinea woonden", zo zei Meij er. Om een verantwoord beeld te kunnen geven van de sociale geschiedenis van het koloniale Indonesië, vormen mondelinge herinneringen volgens hem een onmisbare bron van informa tie. „Het project moet een repre sentatief beeld geven van de verschillende geledingen van de koloniale samenleving en laat ook artsen, militairen, machinisten, huisvrouwen, schoolkinderen, klerken en postbodes aan het woord." DEN HAAG (ANP) - De Ko ninklijke Bibliotheek (KB) en de British Library (BL) hebben een samenwerkingsovereen komst gesloten. De twee instel lingen werken sinds het einde van de jaren 80 samen, maar gaan die contacten uitbreiden. j HILVERSUM (ANP) - Ex- schaatster Sandra Voetelink gaat een sportprogramma pre senteren bij Euro 7. Met ingang van zondag brengt het commer ciële tv-station Sportbrunch. Voetelink doet de presentatie samen met Walter Tiemessen. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN WEMELDINGE Springtij: 26 september Dal u m Hoogwater Laagwate lijd stand tijd stand 23 september 03.25 165 09.25 -117 15.40 157 21.45 -139 24 september 03.10 177 09.00 -118 15.25 166 21.20 -143 25 september 03.45 184 09.30 -121 16.00 174 21.55 -146 23 september 01.55 168 08.05 -113 14.10 160 20.25 -137 24 september 02.30 187 07.35 -120 13.40 178 19.50 -147 25 september 02.00 203 08.10 -127 14.15 193 20.30 -154 23 september 03.35 176 09.25 -125 15.55 165 21.50 -148 24 september 03.30 186 09.05 -128 15.45 173 21.20 -153 25 september 04.10 193 09.40 -131 16.35 178 21.55 -156 23 september 03.35 173 09.25 -122 15.50 164 21.50 -145 24 september 03.15 184 09.00 -125 15.30 172 21.20 -149 25 september 03.55 191 09.35 -127 16.10 178 21.55 -152 Als dat kan volgens Koppelingswet DEN HAAG (ANP) - Premier Kok wil dat ook in 1997 de uitkeringen volledig gekoppeld worden aan de lonen in de martksector. Voorwaarde is wel dat dat kan volgens de Koppelingswet. Die wet schrijft voor dat tegenover elke honderd werkenden niet meer dan 82,6 niet-actieven mogen staan. Aan die norm wordt dit jaar en vermoedelijk ook volgend jaar voldaan. Kok wees er donderdag tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer op dat kop pelen goedkoper en gerichter is dan andere vormen van koop krachtreparatie voor de mini ma. Met fiscale maatregelen worden ook andere inkomens groepen bereikt. Dat is prettig, maar ook duurder, aldus Kok. In het regeerakkoord is afge sproken dat de uitkeringen jaarlijks maar voor de helft ge koppeld worden, maar het ka binet heeft besloten volgend jaar volledig te koppelen. PvdA-fractieleider Wallage drong er woensdag op aan ook in de jaren daarna de uitkerin gen te laten meestijgen met de lonen. VVD-leider Bolkestein voelt daar weinig voor. Alleen als er voldoende wordt bezui nigd valt met hem over een vol ledige koppeling in 1997 te pra ten. Kok zei donderdag verder dat lastenverlichting voor burgers maar in beperkte mate invloed heeft op looneisen die werkne mers stellen. Hij denkt dat in bedrijven ook gekeken wordt naar andere zaken, zoals winstgevendheid en toekomst perspectief. Kok wees erop dat in het verleden omvangrijke lastenverlagingen niet altijd leidden tot lage looneisen. De minister-president vindt dat werkgevers een morele ver plichting hebben om de econo mische ruimte en de lastenver lichting van het kabinet ook in meer werkgelegenheid om te zetten. Als dat niet van de grond komt, „dan zitten we straks met elkaar wel met de gebakken peren". Kok noemde dit een serieus gesprekspunt voor het overleg met de werk geversorganisaties in oktober. Kok voelde weinig voor een suggestie van PvdA- fractievoorzitter Wallage om de lastenverlichting aan de on derkant op te rekken tot 130 procent van het minimumloon. Het kabinet combineert een ge richte lastenverlichting tot 115 procent, met een algemene las tenverlichting voor alle werk nemers. Matiging Volgens de PvdA-fractie is het beter om al het beschikbare geld voor loonkostenmatiging aan de onderkant in te zetten. Op die manier kan voorkomen worden dat een werknemer die tegen de 115 procent aanzit, bij promotie ineens een stuk duur der wordt. Het kabinet vindt dat echter niet zo'n groot pro bleem. Als iemand aan een pro motie toe is, dan behoort hij niet meer tot de echte onder kant van de arbeidsmarkt. De beschikbare lastenverlichting kan dan beter aan nieuwe men sen ten goede komen. De premier riep sociale part ners op om in hun cao afspraken meer lage loonscha len op te nemen. Hij toonde zich bezorgd dat in de praktijk steeds meer laaggeschoolde functies weggerationaliseerd worden. Het creëren van loon schalen op en net boven het mi nimumloon gaat nog veel te langzaam, aldus de minister president. De premier waarschuwde ver der dat er voor de overheid geen reden is om achterover te leunen. Het gaat goed met de economie, de werkgelegenheid en de sanering van de over heidsfinanciën, maar er zijn ook risico's. Zo is de economi sche groei „geen natuurgege- ven", al is hij niet somber over de vooruitzichten voor de ko mende jaren. Bij een gematig de groei is het risico op „een klap terug" kleiner dan bij uit bundige groei, aldus de pre mier. Verder zijn de grote projecten van het kabinet nog lang niet af. De werkloosheid is nog steeds veel te hoog, vooral aan de onderkant van de arbeids markt. Ook de staatschuld en het financieringstekort zijn nog onvoldoende teruggedron gen. Daarnaast behoeft de eco nomische structuur verdere versterking. Kok wees ook op „de agenda van de toekomst" waaraan ge werkt dient te worden. Hij noemde in dit verband de ver grijzing, die de betaalbaarheid van de aow bedreigt. Ook moet er perspectief geschapen wor den voor degenen die niet aan het arbeidsproces kunnen deel namen. „Niet alleen wie werkt telt. Alle mensen tellen." SARAJEVO (RTR/DPA) - Het Bosnische regeringsleger en de Bosnische Serviërs hebben donderdagochtend zware ge vechten geleverd ten zuiden van de stad Doboj, in het noor den van Bosnië. Doboj, zo'n 50 kilometer ten noordwesten de industriestad Tuzla, is in han den van de Bosnische Serviërs. „Er waren veel activiteiten rond Doboj in de vroege uren, waarbij meer' dan 500 ontplof fingen werden geregistreerd en veel geweervuur", zei VN- woordvoerder Jim Landale in Sarajevo. Doboj is een centrum van transport en communica tie. VN-deskundigen betwijfe len of het Bosnische rege ringsleger sterk genoeg is om het Servische bolwerk in te ne men. De Bosnische radio meldde donderdag dat Servische vlieg tuigen in de omgeving van de stad Bosanska Krupa, in het westen van Bosnië, aanvallen hebben uitgevoerd op stellin gen van het regeringsleger. De toestellen zouden zijn opgeste gen van het militaire vliegveld in Banja Luka. Boven Bosnië geldt nog altijd een militair vliegverbod. De VN-afgezant Yasushi Akas- hi en de Bosnische minister van buitenlandse zaken, Moha- med Sacirbey spraken elkaar donderdag tegen over de ver wijdering van zware wapens rond Sarajevo door de Bosni sche Serviërs. Volgens Akashi is 97 procent van de wapens te ruggetrokken uit de 20- kilometerzone rond Sarajevo. Sacirbey daarentegen zei dat de Bosnische Serviërs nog al tijd over een honderdtal ka nonnen beschikken. Ook stervende moet gezond gehouden worden DEN HAAG (ANP) - ,,Ook een stervende moet zo ge zond mogelijk gehouden worden." Met die woorden eiste officier van justitie mr. M. Schelfhout donder dag voor de rechtbank in Den Haag een gevangenis straf van zes maanden, waarvan drie voorwaarde lijk, tegen de 25-jarige Rijswijkse ziekenverzorgster B. van der M. (Meijden). Zij heeft in maart '93 een zieke vrouw in hulpeloze toestand gebracht en te laat medische hulp geboden. De patiënt over leed als gevolg van een ernstige bacteriologische besmetting. Het slachtoffer, een 44-jarige Zoetermeerse vrouw, was de echtgenote van een vriend van de partner van verdachte. Bei de vrienden besloten in 1993 enkele dagen naar Roemenië af te reizen. Dit terwijl de Zoeter meerse vrouw ziek was. Aange zien alle symptomen wezen op buikgriep en Van der M. net in het bezit was van een diploma ziekenverzorging werd een oplossing gevonden in de zorg van Van der M. Haar hulp was dus niet beroepsmatig, maar een „vriendendienstje". Toen verdachte haar intrek nam in de woning van het slachtoffer, die zij slechts op pervlakkig kende, wilde zij al meteen een arts waarschuwen. Het slachtoffer wilde dat niet, maar ging een dag later toch overstag. De arts constateerde een buikgriep. Van der M. moest de arts direct weer raad plegen wanneer een verslechte ring optrad. Dit liet de Rijswijkse na. Het slachtoffer ging steeds verder achteruit terwijl de medische hulp op zich liet wachten. Twee buurvrouwen troffen haar lig gend in haar eigen ontlasting aan. De ziekenverzorgende nam de temperatuur van de Zoetermeerse niet op, want „dat wou mevrouw niet". Het toppunt was wel dat Van der M. de patiënt een uur of vier aan haar lot overliet om autorijles te nemen. Voor opvang yan de kinderen zorgde Van der M. ge durende die tijd wel. De ziekenverzorgende onder nam al die tijd geen actie om dat ze nog steeds in de veron derstelling was dat het slacht offer aan buikgriep leed. Dit terwijl de linkerarm van de vrouw alsmaar dikker werd, de patiënt bijna altijd sliep en de diarree dagen aanhield. Van der M. waste haar handen in onschuld. „Ik had niks in de gaten want ze lag de hele tijd onder de dekens." Op de vraag of verdachte nu nog zo zou handelen antwoord de zij bevestigend. Rechtbank president mr. L. Verheij noem de dat „griezelig". Niet lang na het incident had de vrouw na melijk een vaste aanstelling gekregen in een bejaardente huis. De Rijswijkse is daar nog steeds werkzaam. Alle partijen waren het erover eens dat de dood van de Zoeter meerse niet toegerekend kon worden aan Van der M. Om dat te voorkomen had de eerste dag van het verblijf van ver dachte in het huis van de vrouw al een arts geraad pleegd moeten worden. De Zoe termeerse had dan een kans ge had, maar wilde toen zelf niets van medische hulp weten. Dat de vrouw het slachtoffer zo ver waarloosd had en zij daardoor geen waardige dood kon ster ven, dat rekende de rechtbank de Zoetermeerse wel aan. Uitspraak 5 oktober. AMSTERDAM (ANP) - De milieu-organisatie Greenpeace wil tijdens de informele top van Europese regeringsleiders in Mallorca (Spanje) actie voe ren tegen de hervatting van de kernproeven door Frankrijk. Volgens een woordvoerster van de organisatie zal het actie schip Altair vanaf vrijdag voor de kust van het Spaanse vakantie-eiland worden inge zet. Andere schepen zullen zich naar verwachting bij het pro test aansluiten. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Suske en Wiske 'DE BEGEERDE BERG' door Willy Vandersteen Vrijdag 22 september Zierikzee Lezing mevrouw A. H. H. Weststrate in Klubhuis De Lichtboei in het MFC aan de Huybertstraat met als thema De vrouw in het sprookje. 19.30 uur. Nieuwerkerk Braamfeest. OBS De Dobbel steen. 09.30-22.00 uur. Bruinisse Eerste open individueel kla- verjastoernooi. 20.00 uur. Zaterdag 23 september Zierikzee Rommelmarkt Gereformeerde Kerk onder de Beuze. Van 08.00 tot 16.00 uur. Renesse Dansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Sirjansland Ploegwedstrijd kampioen schap Schouwen-Duiveland. Terrein fa. Meyer. 12.30 uur. Bruinisse Bijzondere avond Open Jeugd werk. Het Kompas. 19.30 uur. Maandag 25 september Zierikzee Ned. Bond Plattelandsvrou wen afd. Schouwen, lezing K. Groeneveld over werk Kon. Ned. Redding Maatschappij in foyer restaurant Mondragon. 14.00 uur. Vergadering verenigingsraad woningbouwvereniging Beter Wonen in het kantoor aan de Calandweg. 19.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty in zaal Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty in zaal Gereformeerde kerk Boston plein. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Schrijfavond Amnesty ten hui ze van fam. Sies (Kon. Juliana- laan 12). Van 19.00 - 20.30 uur. Van 25 tot en met 29 september Nieuwerkerk Zwemvierdaagse in zwembad Dol-fijn. Dinsdag 26 september Zierikzee Schrijfavond Amnesty in lo kaal DAS/REC-gebouw Janne- wekken. Van 19.00 tot 20.30 Burgh-Haamstede Provinciale ontmoetingsdag Gereformeerde Vrouwenbond, afdeling Zeeland. Gerefor meerde kerk, Platboslaan 1. 10.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty in zaal Gereformeerde kerk De Hoek steen. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwc Schrijfavond Amnesty ten hui ze van fam. Murphy (Dr. Wort- manstraat 23). Van 10.00 tot 11.30 uur. Nieuwerkerk ANBO-afd. Nieuwerkerk houdt eerste bijeenkomst. Dorpshuis. 14.00-17.00 uur. Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Woensdag 27 september Zierikzee Flippo-ruilbeurs in De Licht boei in net MFC aan De Huy bertstraat. 14.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Serooskerke Start ouderensoos. Dorpshuis. 14.30 uur. Brouwershaven Schoenenverkoop. Woonzorg centrum Poortershof. 14.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2