Informatiezuilen bij MFC Jongens beter In aardrijkskunde Kinderopvang Schouwen-Duiveland is in grootte en kwaliteit gegroeid DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1995 ZIERIKZEE CJV Het Christelijk Jongeren Ver bond Samen Verder in Zierik- zee houdt vanaf nu weer de we kelijkse clubs voor jongens en meisjes van 6 tot en met 14 jaar. Alle bijeenkomsten wor den gehouden in gebouw de Driehoek in Zierikzee. Voor de verschillende leeftijden zijn er de volgende clubs: 6 en 7 jaar op dinsdagmiddag van 16.00 uur tot 17.30 uur, 8 jaar op don derdagavond van 15.00 tot 20.30 uur, 9 en 10 jaar op dins dagavond van 18.30 uur tot 20.00 uur, 11, 12, 13 jaar op woensdagavond van 19.00 tot 20.30 uur en 14-plus op zondag avond van 19.30 uur tot 21.00 uur. Meer informatie over de clubs kan worden verkregen op telefoonnummer 0111- 412154. Geslaagd Op het onlangs in Utrecht ge houden herexamen voor het Middenstandsdiploma slaag den de volgende cursisten van de Zierikzeese Middenstands avondschool: Certificaat I: M. A. S. D. Erhald-Pedersen, P. C. von Eugen, M. E. L. Koper, A. Kleingeld-Voogt, L. J. van Zuidland, J. M. Bouwman, L. C. Mol-Sipman, J. W. Verton, A. P. Walhout. Certificaat II: A. van den Hoek, A. A. T. Grin- wis en G. Scheffer-Koen. Op 13 november begint, voor wie niet bij het begin van de cursus kon zijn, de opleiding voor blok 2 van de AOV-opleiding. Informatie kan worden ver kregen bij de directeur van de school, de heer P. R. M. van der Sneppen. Danswedstrijd Bij een internationale dans wedstrijd in sportcomplex Ek- kart in Mortsel, Antwerpen be haalden de Zierikzeese dansparen goede resultaten. Het paar Wim en Wijnanda Scheffers behaalde in de B- klasse standaard dansen een fraaie tweede plaats. Het dan spaar Bram Wilkens/Ad van Dijke behaalde in de A-klasse standaarddansen een halve fi naleplaats. De wedstrijd werd georganiseerd door dansclub Medante Merelbeke, onder auspiciën van de BDSF. Aan de wedstrijd deden honde?'dze- stig dansparen mee. Bij een danswedstrijd in Amersfoort, georganiseerd door de NADB, behaalde het danspaar Peter en Margriet van der Aart uit Renesse in de 55 klasse stan daarddansen een derde plaats. Yoga-lessen De lessen Yoga voor ouderen en gehandicapten, onder lei ding van docente Aleid Hoos, gaan maandag 2 oktober weer van start. De lessen worden ge geven in de gymzaal van het Kruisgebouw aan het Janne- wekken in Zierikzee en wel van 10.00-11.00 uur. Er is nog een aantal plaatsen vrij in de tweede groep. Ook jongeren die zich aangetrokken voelen tot deze vorm van Hatha-Yoga zijn welkom. Voor meer infor matie of aanmelding: 01110- 12789 (mevrouw H. Root). FNV In het MFC-gebouw aan de Huybertstraat 35 in Zierikzee wordt op woensdag 4 oktober een gratis FNV-spreekuur ge houden. Belangstellenden kunnen terecht tussen 10.00 en 11.30 uur. Lezing Drs. Irmgard Busch, feminis tisch (moraal)theologe vertelt in een lezing in De Lichtboei - in het Multifunctioneel Cen trum - donderdag 5 oktober over haar ervaringen tijdens haar deelname aan het Forum van Niet Gouvernementele Or ganisaties van de Wereldvrou wenconferentie die onlangs in China gehouden werd. Busch reisde met vrouwen uit vele verschillende landen in een speciale trein via Berlijn, Warschau en Moskou naar Be ijing. Op uitnodiging van Soci aal Kultureel Werk De Licht boei en de Werkgroep Vrouw Geloof Samenleving Schou- wen-Duiveland vertelt de theologe over die reis, haar er varingen tijdens het NGO-fo- rum en de betekenis van het verdrag Platform for Action voor vrouwen wereldwijs. Irmgard Busch is werkzaam als vormingswerkster op Cen trum nieuwe Ypclaar in Bavel. De lezing in De Lichtboei be gint om 19.30 uur. Bowlingavond PJZ De vereniging Plattelands Jon geren Zuid, afdeling Schou wen- Duiveland houdt op zaterdag 7 oktober een bow lingavond voor leden, ook niet-leden kunnen zich aan melden. De avond wordt ge houden in de Bowling Renesse, Hogezoom 180. De avond is van 21.00 tot 23.00 uur. Deelnemers wordt verzocht zich op te ge ven vóór 2 oktober bij Annet van Oeveren (telefoon 01110 - 12335) of Erik Hanse (telefoon 01110-12616). BURGH-HAAMSTEDE Ontmoetingsdag De achtenveertigste provincia le ontmoetingsdag van de Ge reformeerde Vrouwenbond, afdeling Zeeland, zal dit jaar worden gehouden op dinsdag 26 september om 10.30 uur. De ze bijeenkomst vindt plaats in de Gereformeerde kerk, Plat- boslaan 1 in Haamstede. Me vrouw drs. H. B. Graafland uit Scharendijke zal spreken over het onderwerp De mens als grensganger. Het thema van deze avond is: Jeremia, op de grens tussen God en mensen (Jeremia 1:4-19.) 's Middags is er een optreden van de groep Variant uit Middelburg, met een repertoire van Nederlands talige gedichtjes en liedjes. SEROOSKERKE Ouderensoos In het dorpshuis in Seroosker- ke begint woensdag 27 septem ber de ouderensoos weer. Aan vang 14.30 uur. Iedereen vanaf 60 jaar is van harte welkom. KERKWERVE Collecte De jaarlijkse collecte voor de Nederlandse kankerbestrij ding heeft in Kerkwerve 1543,10 opgebracht. BROUWERSHAVEN Collecte KWF De jaarlijkse collecte van de Nederlandse Kankerbestrij ding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) heeft in Brou wershaven 1737 gulden opge bracht. Het geld zal worden be steed aan projecten op het terrein van wetenschappelijk kankeronderzoek, patiënten begeleiding en voorlichting. Schoenenverkoop Woensdag 27 september vindt in de recreatiezaal van woon zorgcentrum Poortershof in Brouwershaven, een schoenen verkoop plaats. De verkoop begint om 14.00 uur. NOORDGOUWE Collecte KWF De jaarlijkse collecte van de Nederlandse Kankerbestrij ding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) heeft in Noord- gouwe en Schuddebeurs 1280 gulden opgebracht. Dit geld zal worden besteed aan projec ten qp het terrein van weten schappelijk kankeronderzoek, patiëntenbegeleiding en voor lichting. OUWERKERK Prediking In de Hervormde kerk in Ou- werkerk wordt zondag 1 okto ber een dienst gehouden die in het teken staat van Israël. De prediking wordt verzorgd door mevrouw M. V. Eberlé-Gotlib uit Rotterdam. Zij is presiden te van de vereniging Hadde- rech, de bond van Christen-Jo den. Het onderwerp van de prediking zal zijn G'ds trouw en onze ontrouw. Na de dienst is er gelegenheid om vragen te stellen. De dienst begint om 10.00 uur. SIRJANSLAND Collecte De collecte voor het Koningin Wilhelmina Fonds (kankerbe- strijding) heeft in Sirjansland 457,- opgebracht. OOSTERLAND Collecte De collecte voor de kankerbe strijding heeft in Oosterland ƒ2563,55 opgebracht. BRUINISSE Lampionoptocht De Stichting Festiviteiten Bruinissc houdt op zaterdag 7 oktober een lampionoptocht door de straten van Bruinissc. De tocht wordt muzikaal bege leid door Nu met Hope en is be doeld voor kinderen uit alle groepen van de basisschool. De start is om 19.00 uur bij de mu ziektent. Wie nog geen lam pion heeft kan vanaf 18.30 uur bij het startpunt een lampion kopen. Jeugdwerk Het .Open Jeugdwerk Bruinis- se houdt op zaterdag 23 sep tember en zaterdag 7 oktober bijeenkomsten in clubgebouw Het Kompas aan de ijsbaan in Bruinisse. Op 23 september gaat het om een bijzondere avond met spanning, terwijl voor 7 oktober een filmavond is belegd. De aanvang is in bei de gevallen 19.30 uur. Het ge bouw is open vanaf 19.00 uur. MIDDELBURG Managers De Nederlandse Vereniging voor Management (NIVE) or ganiseert de komende periode in Zeeland vijf activiteiten voor managers en leidingge venden. Thema's zijn commu nicatie bij veranderingspro cessen, reorganisatie, toege voegde logistieke waarde, de veranderde rol van manage ment, en veiligheidsaspecten en aanpassingen bij kernener giecentrales. Het programma bestaat uit een aantal lezingen in Arnevil- le Hotel in Middelburg, de Ho geschool Zeeland in Vlissingen en bedrijfsexcursies aan Outo- kumpu Steel Processing BV in Westdorpe en kernenergiecen trale Borssele. Verdere infor matie kan verkregen worden bij NIVE, Secretariaat Regio- nala Betrekkingen, telefoon 070-3001506 of NIVE Regionale Afdeling Zeeland, mevrouw J. Servier, telefoon 01180-80201. Studiemiddag In samenwerking met het Col lege van Adviseurs voor Cul tuur houdt de sector Cultuur van VMC Zeeland op donder dagmiddag 21 september om 13.30 uur een studiemiddag over het beeldende- kunstbe leid in Zeeland. De bijeen komst wordt gehouden in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Onder leiding van televisie- presentator Ad 's Gravesande zullen gesprekken worden ge voerd met kunstenaars, perso nen uit de museumwereld, po litici en ambtenaren over wat er in Zeeland op het gebied van de beeldende kunst gaande is Op basis van de uitkomsten van de studiemiddag zal een advies over het beeldende kunstbeleid in Zeeland wor den geformuleerd. Voor nade re informatie: W. Hofman, te lefoon 01180-34880. Cursus Het Centrum Vrije Universi teit en Samenleving geeft in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg een cursus over het boek Geloof, zin en on-zin van prof. dr. C. Sanders. Sanders is emeritus hoogleraar theoreti sche psychologie en wijsbe geerte aan de Vrije Universi teit. De cursusavonden zijn maandag 23 en 30 oktober en 6 november. Geïnteresseerden moeten zich van tevoren aan melden bij het VUSA-Centrum in Amsterdam. Jubileumorgelconcert In de Nieuwe Kerk in Middel burg is zaterdag 30 september een concert waarmee organist Martin Mans uit Melissant het feit herdenkt dat hij vijf jaar werkzaam is als musicus. Tij dens het evenement speelt Mans improvisaties en stuk ken van Bach, Asford, Dubois en Boelmann. Tevens brengt hij een bewerking van psalm 42 van Feike Asma en een slo- timprovisatie die hij speciaal voor het jubileumconcert scheef. Mans was de afgelopen tijd zeer succesvol, onder meer met zijn eerste improvisatie CD waarvoor hij in 1994 een gouden CD kreeg. Het jubi leumconcert in Middelburg be gint om 20.00 uur. VLISSINGEN Concert Dc Twentse Nederlandstalige rockformatie Fratsen geeft za terdag 23 september een con cert in Podium de Piek. De aanvang van het concert is 22.00 uur. Punk In de Piek, Hellebardierstraat 13 in Vlissingen, vindt op za terdag 30 september een dub- beloptreden plaats van de punkbands Brezhnev en Bani- bix. Vrijdag 29 september is er vanaf 21.00 uur het Piekcafé. Laberinto In De Piek, Hellebardierstraat 13 in Vlissingen, treedt op za terdag 7 oktober de Venezo laanse Metalatino band Labe rinto op. De aanvang is om 22.00 uur. Laberinto werd in 1989 opgericht in Caracas (Ve nezuela) waar ze als gewone mctalband enige bekendheid kreeg. Momenteel verblijft de groep in Amsterdam en zingen ze in het Engels. Dit jaar bracht de band een 5-tracks CD uit die zeer goed ontvangen is. Vrijdag 6 oktober kan er weer vanaf 21.00 uur gejamd wor den in De Piek. DEN HAAG (ANP) - Jongens hebben het afgelopen school jaar niet alleen hogere cijfers gehaald bij de examens in exacte vakken als wiskunde en natuurkunde, maar ook bij muziek en aardrijkskunde. Meisjes scoorden beduidend beter in de vakken schrijfvaar digheid Nederlands en filoso fie. Dat blijkt uit het examenver- slag '95 van het Cito, het insti tuut voor toetsontwikkeling in Arnhem, dat de scores heeft bijgehouden van het grootste deel van de examens in het voortgezet onderwijs. Jongens maken de examens in de exac te vakken traditiegetrouw be ter, maar dat ze nu ook aan zienlijk beter zijn in muziek en aardrijkskunde is volgens het Cito opmerkelijk. Hogere cijfers Jongens scoren bij de meeste vakken wat beter dan meisjes. Alleen bij Nederlands schrijf vaardigheid, filosofie, Neder lands samenvatten, Turks, Arabisch, maatschappijleer havo en beeldende vakken vwo komen meisjes op hogere cijfers uit. Het Cito heeft daar geen een duidige verklaring voor. Mo gelijk komt het door het feit dat meisjes gemiddeld jonger zijn dan jongens wanneer ze examen doen omdat ze minder vertraging oplopen. Ook doet het verschijnsel zich voor dat meisjes die net zo hoog scoren als jongens bij de eindtoets ba sisonderwijs, meer toegelaten worden tot moeilijkere school typen dan jongens. Mogelijk vormen ook de exa- menonderwerpen een oorzaak. Jongens scoren hoger op typi sche mannenonderwerpen als oorlog, misdaad, politiek en sport, terwijl meisjes het beter doen bij onderwerpen als huis houden, opvoeding en litera tuur. Bij het opstellen van de examens moet met dat feno meen rekening worden gehou den, aldus het Cito. Bezetting Petteflet bleef stabiel Op Meneer de Koekepeer wordt ingespeeld op de groeiende vraag van ouders naar flexibiliteit in de opvang. (Foto: Marijke Folkerts- ma) ZIERIKZEE/BURGH-HAAMSTEDE- De Stich ting Kinderopvang Schouwen-Duiveland kan volgens het jaarverslag 1994 terugzien op een jaar waarin de kinderopvang op Schouwen- Duiveland zowel voor wat betreft de grootte als de kwaliteit verder is uitgegroeid. Er zijn meer mogelijkheden gekomen en er wordt ook betel en meer van die mogelijkheden gebruik ge maakt. De Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland beheert op Schouwen-Duiveland twee kinderdagverblijven: De Pet teflet in Zierikzee en Meneer De Koekepeer in Haamstede. De bezetting van De Petteflet is volgens het jaarverslag in 1994 min of meer stabiel geble ven. In 1993 had men daar per week een bezetting van 79 pro cent. Dat percentage daalde licht in 1994 en wel naar 76 pro cent. In 1993 werden in De Petteflet gemiddeld 22 kin deren per week opgevangen. Dat aantal is gelijk gebleven. Gastouders Het gastouderbureau heeft in 1994 achttien koppelingen tus sen vraag- en gastouders tot stand gebracht. In de meeste kernen groeit het aanbod van gastouders. In de meeste ker nen op Schouwen-Duiveland waren volgens het jaarverslag in 1994 voldoende gastouders. ,,Het aantal koppelingen groeit dan ook gestaag." Al leen in Renesse en Ouwerkerk waren in het verslagjaar nog onvoldoende gastouders. Het gastouderbureau bemid delt tussen mensen die op zoek zijn naar kinderopvang (vraag- ouders) en mensen die kinder-, opvang willen bieden (gastou ders). Het gastouderbureau is werkzaam in alle gemeenten op Schouwen-Duiveland met uitzondering van de gemeente Bruinisse. Kinderdagverblijf Meneer de Koekepeer in Burgh-Haamste- de heeft een capaciteit van 22 kindplaatsen, verdeeld over twee groepen. In 1994 werd met één groep gestart. In de cember 1994 werden gemid deld veertien kinderen opge vangen in Meneer de Koekepeer. Naast kinderop vang voorziet Meneer de Koe kepeer ook in buitenschoolse opvang. Kinderen die op de ba sisschool zitten kunnen na schooltijd opgevangen wor den. Op Meneer De Koekepeer wordt ingespeeld op de groei ende vraag van ouders naar flexibiliteit in de opvang. Tij dens vakantieperiodes kunnen ouders hun kinderen brengen wanneer zij daar behoefte aan hebben. Het gaat daarbij om kinderen van zowel inwoners van Schouwen-Duiveland als toeristen. Landelijk gezien is deze vorm van kinderopvang volgens het jaarverslag uniek. De kinderopvang raakt vol gens het jaarverslag ook steeds meer ingeburgerd bij bedrij ven. De verhuur van opvang plaatsen aan werkgevers - de zogenaamde bedrijfsplaatsen - is in 1994 toegenomen. „Steeds meer bedrijven zijn bereid fi nanciële voorzieningen te tref fen om kinderopvang voor hun personeel toegankelijk te ma ken. Voor de kinderopvang zal het in de toekomst van cruciaal belang zijn om voldoende be drijfsplaatsen te verhuren", aldus het jaarverslag. ■i Achter de schermen wordt druk gewerkt aan de laatste voorbereidingen voor de opening van het Multifunctioneel Centrum aan de De Huijbertstraat in Zierikzee. Onlangs werden aan zowel de De Huijbertstraatzijde als aan de Calandwegzijde informatiezuilen ge plaatst waarop onder meer aangegeven staat waar bezoekers hun auto kunnen parkeren. Vrijdag 29 september wordt het MFC offi cieel geopend door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. Zaterdag 30 september wordt van 10.00 tot 16.00 uur open huis gehouden. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5