'Ik sta bekend als streng, maar de kinderen vinden dat niet erg' 'Het wordt een comfortabele, vrolojke en hele mooie winter' oh Hl r JE LAATSTE Kramer UW KRANT MN SCHOUWEN-DUIVELAND deurloo intermeubel ZIERIKZEESCHE if NIEUWSBODE lï Jo Morcus 25 jaar onderwijzer op Willibrordusschool Dinermodeshow Patty Monard in Zeeuwse Stromen: Ophalen van gebruikte kleding in Nieuwerkerk dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 20 PAGINA'S Relax fauteuil met interieurvering in de zitting en gemakkelijk te verstellen in meerdere standen. Aktieprijs 1595,- Haringvlietplein 4, Zierikzee, Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond Bushalte voor de deur lijn 10. ZIERIKZEE - Misschien kent niet iedereen in Zierikzee hem bij naam, maar door zijn ruige kap sel en rode baard kennen velen hem zeker van uiterlijk. „De post bezorgde eens een kaart waarop uitsluitend stond aangegeven: aan een leraar in Zierikzee met lang rood haar." Jo Morcus liet voor het eerst zijn haar groeien toen hij naar Zierikzee verhuisde om daar als onderwijzer te gaan wer ken op de katholieke basisschool Willibrordus. Deze maand is hij precies 25 jaar aan de school ver bonden. Een periode waarin hij zich bijzonder aan zijn werk hechtte. „Je kunt wellicht zeggen dat ik getrouwd ben met de school", aldus de vrijgezel. Zijn zilveren jubileum als onderwijzer werd op de Willibrordusschool enthousiast gevierd. Jo Morcus werd geboren in het Zeeuwsvlaamse Graauw. Zijn keuze voor het onderwijs was 'toevallig'. „Een vriend vroeg me of ik meeging naar de Kweekschool in het Noordbra bantse Oudenbosch. Dat heb ik maar gedaan omdat ik niet precies wist welk beroep ik wilde gaan doen." Het kost schoolleven en de opleiding tot onderwijzer bevielen Morcus prima. Hij voltooide ze zonder problemen en vond direct een baan. Bij de Willibrordus school. „Ik ben hier letterlijk en fi guurlijk binnengevallen. Toen ik kwam solliciteren schopte ik tegen de drempel, waardoor ik languit in het kantoortje van de hoofdonderwijzer viel." Het bleek geen beletsel om hem te benoemen. „Ik was de enige sollicitant en ze zaten nogal omhoog." Jo Morcus begon zijn werk zaamheden in, wat toen nog klas drie en vier heette en geeft ook tegenwoordig nog les aan de tien- en elf-jarigen in groep zes en zeven. „Die leeftijd vind ik het prettigste. De kinderen zijn lekker spontaan en nog niet aan het puberen." Ook de sfeer van de Willibrordus school beviel hem prima. „Leerkrachten, leerlingen en ouders lijken net één grote fa milie. De contacten houden niet op bij de schooldeur. We leven met elkaar mee en hel pen elkaar, bijvoorbeeld met verhuizen." Mede daardoor kwam het in de afgelopen jaar nooit bij Morcus op om eens te solliciteren naar een andere school. „Je weet wat je hebt, wat je krijgt moet je maar af wachten." Morcus is een onderwijzer die precieze grenzen stelt. „Ik sta bekerid als streng, maar de kinderen vinden dat niet erg. Wanneer ik bij de ene groep iets uitleg eis ik dat de andere groep rustig aan het werk blijft. De kinderen accepteren dat. Wellicht door mijn uiter lijk, mijn imago." Misschien ook omdat 'meneer' Morcus zijn leerlingen accepteert zoals ze zijn. „Kinderen zijn de afge lopen 25 jaar veel vrijer gewor den. Ze durven over taboe-on derwerpen te praten of kritiek te leveren. Dat vind ik prima, wanneer ze niet brutaal zijn en respect tonen." Morcus gebruikt soms hele bij zondere manieren om kennis over te brengen op zijn leerlin gen. Zo is het niet ongewoon dat in zijn klas wordt gekookt tijdens de aardrijkskundeles. Franse uiensoep wanneer Frankrijk wordt behandeld en een typisch Belgisch gerecht wanneer dit land wordt be sproken. „De kinderen bren gen zelf de ingrediënten mee, koken en eten tenslotte het vreemde gerecht. Voedsel dat ze thuis wellicht niet zouden lusten, maar op school wel eten omdat ze het zelf.hébben klaar gemaakt. Dat zijn dingefl die ze niet vergeten. De wetens waardigheden die ik daarbij over een land vertel blijven zo ook veel beter hangen." Overi gens hecht Morcus daarnaast aan de ouderwetse topografie, tegenwoordig 'topo' gènaamd. „Plaatsnamen -leren is nog steeds belangrijk." Het lievelingsvak van meneer Morcus is rekenen. „Misschien omdat ik dat zelf het beste kan. Maar ook door de moder ne rekenmethodes die hele maal zijn ingesteld op het wer kelijke leven. Rijtjes maken is er niet meer bij. De opdrachten gaan bijvoorbeeld over de af stand tussen twee bestaande steden." Ook Engels geeft Mor cus graag. Onder meer omdat kinderen daar zeer in zijn geïn teresseerd. „Je merkt na af loop van de vakantie dat ze Jo Morcus tussen zijn leerlingen. ,,Ik ben getrouiod met mijn werk.(Foto: Marijke Folkertsma) hebben geoefend door op de camping met buitenlandse kin deren te praten." De onderwijzer heeft een bij zondere manier om zijn leerlin gen te stimuleren. „Voor elke tien die ze halen krijgen ze van mij een stickertje. Kinderen die twintig stickertjes hebben mogen bij mij thuis wafels ko men eten." In het gezelschap smulpapen zitten vaak ook leerlingen die wat meer moeite hebben om tienen te halen. „Ie dere leerling komt minstens één keer per schooljaar aan de beurt." Na schooltijd is Morcus ook met veel inzet bezig met het or ganiseren van bijzondere acti viteiten als een mosselavond, bingo-avond, dansavond en barbecue voor de leerlingen en hun ouders. „Het is heel leuk om elkaar eens op een andere manier te leren kennen." Het feest dat op school werd gehou den ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als onder wijzer was dan ook het eerste sinds 25 jaar waarbij hij niets aan de organisatie deed. „Ik moest gewoon afwachten. Dat was heel moeilijk." Hoewel Morcus er eigenlijk niet zo van houdt om in het middelpunt van de belangstel ling te staar, wilde hij zijn ju bileum toch graag vieren met de leerlingen. '„Het is tenslotte een historische datum." RENESSE - Er mag veel en er kan veel de ko mende winter. Patty Monard toonde dat tijdens een druk bezochte diner-modeshow in Hotel Restaurant De Zeeuwse Stromen in Renesse. De nieuwe collectie wintermode bevat naast veel echte winterkleuren als beige en bruin, ook mooie heldere kleuren. Ook de heren, gekleed in de collectie van Deurloo Mode, kwamen uit gebreid aan bod. „Na een aantal seizoenen van grauwheid zijn we blij weer kleur te hebben in onze nieuwe wintermode. En blijkbaar valt dat goed in de smaak want kle ding met bijvoorbeeld kobalt en hardgroen is in een mum van tijd weg." vertelt Clarie Morks. De eigenares van het Patty Monard-winkeltje in Zierikzee is dan ook altijd op zoek naar kleurige creaties voor haar cliëntèle. Het accent komt daarbij meer en meer te liggen op zowel hele grote als hele kleine maten. Clarie: „De praktijk leert dat de klant die iets vindt in een wat minder gangbare maat zo blij is, dat zij meerdere stukken meeneemt. Er ligt wat dat betreft dus nog een markt open. En de mensen worden ook steeds groter. Je ziet nu meisjes van veertien die al maat 44 hebben. Dat zijn de maten 48 en 50 van de toe komst." Naast de verkrijgbaarheid van grote en kleine maten is het te vens mogelijk kleding te ko pen die geschikt is voor alle maten. De modehuizen Muck en Accente maken dit mogelijk door op een geraffineerde ma nier gebreide tussenstukken in haar creaties te verwerken. De lengtes van de rokken va riëren van heel kort tot op de enkel, dus voor elk wat wils. De mannequins toonden tij dens de modeshow dat de ko mende winter in het teken staat van draagbare, warme en comfortabele kleding: stretch broeken die een slank silhouet tonen, maar toch niet tekenen, warme wijde truien op wollige rokken. Opvallend veel ele gante zwart/wit creaties in di verse stijlen, van sportief tot zeer vrouwelijk. Dat uitge sproken vrouwelijke, klassie ke beeld wordt vooral inge vuld door het nieuwe merk van Patty Monard, Lotos. Tussen de verschillende gangen van het diner door kregen de bezoe kers verder merken te zien die al langer in de collectie zijn zo als Giorgio Rossi en Gemma Zanzani. Een verschuiving is te zien in de gebruikte materialen: veel katoen voor de winter en de luxere wolsoorten als mohair, angora en merino-wol. Deze laatste wolsoort is zeer ge schikt voor mensen die last hebben van gewone wol, het kriebelt namelijk niet. Daar naast zijn de makkelijk was- bare stoffen ontegenzeggelijk in opmars: zo in de wasmachi ne, drogen en weer aan. Prettig Ook de mannen vinden dit blijkbaar prettig. De winter collectie van Deurloo Mode in Zierikzee bevat veel stoere, sportieve en comfortabele kle ding. Spijkerbroeken van Le vis en Camel in diverse kleu ren met daarop shirts en truien met een sportieve uitstraling": ruiten en ribfluweel, daar naast truien en blousons met leer afgezet. De kleuren zijn niet uitbundig, maar beperken zich tot ingetogen, echt winter se tinten, aubergine, blauw, grijs en diverse kleuren groen. De jacks zijn onder meer van Melka en het huismerk van Deurloo: Herald. Heel mooi en praktisch zijn de jacks waarbij allerlei onderdelen afritsbaar zijn, zoals de capuchon, de mouwen of de voering. Voor de meer feestelijke gele genheden is er voor zowel man nen als vrouwen volop keus. De dames mogen weer glim men in gewaagde, of juist heel eenvoudige, creaties van goud- of zilverkleurige lurex. Heel apart is de collectie Israëlische kleding van het merk Shirian. De mannequins toonden hier van enkele prachtige ontwer pen, uitgevoerd in katoenen tricot, geappliceerd met een prachtige kwaliteit velours. Te zien was onder meer een prach tige cape met een zwarte on dergrond en een kobaltblauwe en turquoise rand. De heren vergezellen de dames in een echt chique kostuum met een bijzonder revers of een velours colbert met een feeste lijk overhemd. Uiteraard mag hierbij de stropdas niet ontbre ken. Outfit Wat is een modieuze outfit ech ter zonder cje bijpassende schoenen? Een schoen maakt of breekt de gekozen kleding. Verton Schoenen liet tijdens de diner-modeshow zien dat deze winter een grote keus mo gelijk is uit diverse stijlen, voor zowel dames als heren. En wie een bril draagt hoeft ook niet lang meer te zoeken: Coen Honig Optiek presenteerde een prachtige collectie bril monturen van gerenommeerde merken als Rayban, Look, Cartier en Imago. De kapsels werden dit jaar ver zorgd door Martin Hair Stu dio, die voor de eerste keer, met succes, dit onderdeel voor zijn rekening nam. De aankleding van de zaal werd verzorgd door Habo Tuincentrum uit Renesse die er NIEUWERKERK - Op maan dag 25 september haalt de stichting Kleding Ophaal Voor Algemeen Medisch Onderzoek (KOVAMO), gebruikte kle ding, gordijnen, beddegoed en schoeisel op in de gemeente Duiveland. De spullen moeten uiterlijk om 9.00 uur 's morgens aan de stoeprand klaarstaan in de vooraf bezorgde plastic zak. Bewoners van een woonerf kunnen de zakken op de alge mene huisvuilverzamelpunten deponeren. De ingezamelde kleding wordt verkocht. De opbrengst hiervan is bestemd voor het Diabetes Fonds Ne derland (DFN). Advertentie Schrijf nu nog in bij T VRIJE 2-1 ZIERIKZEE. TEL: 0111 - 413132/417458 ÓKHSCfVf^j 00JL. O, "l toe Gn n' r"tt, '9e ^s, ^efj JE BENT VEEL LEUKER UIT Clubs voor Scholieren 12 t/m 18 jaar - Jongelui/paren 19 t/m 30 jaar - Gehuwden 30 t/mjaar Speciale clubs Kinderen 7 t/m 11 jaar Aparte clubs Rock 'n roll - Aerobics - Streetdance Clubs voor groepen Gezellig met een hele groep van het werk of vereniging of noem maar op een lekker avondje uit Inschrijving vanaf heden Inschrijving vanaf heden Inschrijving vanaf heden Inschrijving van heden BRUINISSE BURGH ZIERIKZEE Deze week op de achterpagina een weelderig en feestelijk ge heel van maakte. De genodigden konden verder gebruik maken van het gere duceerde tarief van Taxi Lem- Advertentie In verband met ons jubileum zijn wij Een gemaskerd optreden van de mannequins zorgde voor een vrolijk intermezzo tijdens de modeshow van Patty Monard in Hotel Res taurant De Zeeuwse Stromen. (Foto: Marijke Folkertsma). Zuidweg 20A, Zonnemaire. Tel. 0111-401318. Vrijdag koopavond. Maandag gesloten. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 □jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1