Het tweede jaar paars is Het milieubeleid redelijk op koers dichters Hoger onderwijs staat voor forse veranderingen Miljoenennota: de maatregelen 57 miljoen extra voor de jeugdhulp ingezonden stukken Hondepoep m DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 NR 25843 DEN HAAG (ANP) - Hier volgt een selectie van de meest in het oog springende maatrege len die het kabinet-Kok in 1996 wil nemen. Centraal in de kabinetsplannen staat ook dit jaar weer een omvangrijk pakket van lasten verlichtende maatregelen. Vooral werkgevers die mensen met een minimumloon of iets meer in dienst nemen, profiteren daarvan. In totaal wordt een „mini mumloner plus" voor de werkgever zo'n 1500 gulden per jaar goedkoper. Wie een langdurig werkloze aan neemt, krijgt vier jaar lang nog eens een voordeel van 4500 gulden per jaar. Werkne mers profiteren van een ver hoging van het arbeidskos tenforfait (bruto 320 gulden) en afhankelijk van hun leefsi tuatie (kostwinner of twee verdiener) van een verhoging van de belastingvrije voet (bruto 715 gulden). Mensen die meer dan 88.696 gulden per jaar verdienen, hebben voordeel bij de verlenging van de tweede schijf tot 90.821 gulden. De lastenver lichting beloopt in totaal 3,4 miljard gulden. Uitkeringen Uitkeringsgerechtigden krij gen er op grond van de koppe lingswet, die in 1996 volledig wordt toegepast, zo'n 1,5 pro cent bij. Een en ander bete kent dat, mede gelet op de la ge inflatie, de koopkracht van de meeste inkomensgroe pen ongeveer gelijk blijft. Voor werkende mensen met een inkomen tot en met mo daal stijgt de koopkracht met zo'n driekwart procent. Al leenstaande minimumloners zullen echter zo'n driekwart procent inleveren. Het kabinet rekent erop dat er in 1996 zo'n 100.000 banen van meer dan twaalf uur bij komen. Daarbij gaat het voor een groot deel om laagge schoold werk. De introductie van zogeheten Melkert-banen voor langdurig werklozen in de publieke sector wordt voortgezet en bedraagt in 1998 40.000 banen. Het grote aantal nieuwkomers op de ar beidsmarkt (vooral school verlaters) leidt ertoe dat de werkloosheid slechts met 10.000 terugloopt naar 530.000. Wel daalt de verhou ding van het aantal niet-wer- kenden ten opzichte van het aantal werkenden van 82,6 op 100 naar 81,4 op 100. Gaf Ne- dei'land in 1994 nog 18,1 pro cent van zijn bruto binnen lands produkt (bbp) uit aan uitkeringen, in 1996 daalt dat percentage naar 16,8. Het financieringstekort daalt in 1996 van 3,5 naar 3,1 pro cent en mogelijk meer als ge volg van belastingmeeval lers. De staatsschuld daalt van 78,7 naar 78,4 procent. Belastingen Het kabinet komt met een pakket belastingmaatregelen die het starten en zogeheten doorstarten van bedrijven ge makkelijker moeten maken. De openingstijden van win kels zullen worden verruimd- Het is aan de bedrijven zelf of zij daarvan gebruik willen maken. In totaal komt er in 1996 330 miljoen extra be schikbaar voor de gezond heidszorg. Daarvan gaat 119,5 miljoen naar de zieken huizen, 53,5 miljoen naar de geestelijke gezondheidszorg, 55,3 miljoen naar de gehandi captenzorg en 45,3 miljoen naar huisartsen en thuiszorg. Het kabinet wil per 1 januari 1996 een Prijzenwet voor geneesmiddelen invoeren waarmee minster Borst de ge- neesmiddelenprijzen kan ver lagen. Een groot deel van de fysiotherapie verdwijnt in 1996 uit het ziekenfondspak ket. Het kabinet trekt 57 mil joen extra uit voor de jeugd hulpverlening, oplopend tot 72 miljoen in 1998. Universi teiten krijgen de mogelijk heid om naast de bestaande vierjarige studies ook drieja rige aan te bieden met de mo gelijkheid van een tweejarig vervolg voor een beperkt aan tal studenten. Wie slechts de driejarige opleiding volgt, mag zich geen drs., ir. of mr. noemen. Voor vwo-ers en mbo-ers die een hbo-oplei- ding willen volgen geldt een studieduur van drie jaar, ha- vo-ers mogen er vier jaar over doen. Voor cultuur komt in 1996 en volgende jaren 60 mil joen extra beschikbaar. Mee vallers zullen voor een deel ten goede komen aan de mo numentenzorg. Energieheffing Het kabinet voert op 1 janu ari 1996 een energieheffing voor kleinverbruikers in. Voor huishoudens en kleine bedx-ijven geldt een belasting vrije voet van 800 kubieke meter gas en 800 kilowattuur stroom. Voor de bedrijven geldt bovendien een maxi mumgrens van 170.000 kuub gas en 50.000 kilowattuur elektriciteit. Dit najaar start een landelijke gespreksronde over de toekomst van het Groene Hart. Eind 1995 komt minister De Boer (milieu) met een uitgewerkte visie over de toekomst van dit landelijke gebied in de Randstad. In 1996 zal ook er ook meer duidelijkheid komen over de toekomst van de glastuin bouw in de Randstad. Het ka binet trekt voor de periode 1996-2000 een miljard gulden extra uit voor de verbetering van het stads- en streekver voer. Het gaat daarbij bij voorbeeld om de aanleg van meer vrije busbanen. Het ka binet belooft dat de stijging van de tarieven voor bus, tram en metro voorlopig zeer bescheiden zal zijn. De agrari sche sector profiteert volgend jaar van een lastenverlich ting van in totaal 425 miljoen gulden. Het kabinet besteedt de komende jaren 163 miljoen gulden extra aan het aanko pen van natuurterreinen. Ook trekt het meer geld uit voor het beheer van die gebie den. Het wil experimenten beginnen om daarbij boeren in te schakelen. De komende drie jaar zullen er 1000 cellen extra worden gebouwd. Het kabinet wil de zogeheten taakstraffen voor minderja rigen fors uitbreiden. Neder land opent in 1996 ambassa des in Ruanda en Jordanië. Ook komt er een consulaat in het Chinese Kanton. Overwo gen wordt ook ambassades in Libanon en Let land te openen en later in Albanië, Macedo nië en eventueel Bosnië. In 1996 komt de laatste lichting dienstplichtigen op. Per 1 ja nuari 1997 draait de krijgs macht volledig op beroepsmi litairen. De luchtmobiele brigade krijgt in 1996 zijn eerste zwa re en lichte transporthelikop ters. Toch blijft de brigade voorlopig beperkt beschik baar tot de hele heli-vloot compleet is. De luchtmacht krijgt in.f996 twee tankvlieg tuigen en vier Fokker-60- transportvliegtuigen. Het ka binet verwacht in 1996 iets minder dan in 1995 uit te ge ven aan vredesoperaties (298 tegen 321 miljoen). Voor toe gelaten asielzoekers en ande re nieuwkomers worden inburgeringscontracten inge voerd. Zij worden verplicht een cursus van 500 uur te vol gen waarin Nederlands, maatschappijleer en beroeps- oriëntatie wordt onderwezen. Driejarige universiteitsopleidingen DEN HAAG (ANP) - Het hoger onderwijs ondergaat de komende jaren enkele forse wijzigingen. Univer siteiten krijgen de mogelijkheid om naast de be staande studies van vier jaar, ook driejarige oplei dingen aan te bieden met een vervolgopleiding van twee jaar voor een beperkte groep studenten. Dinsdag 26 september gaat de ANBO-afdeling Nieuwerkerk weer van start. Iedereen van 55 jaar en ouder kan op dinsdagen van 14.00 uur tot 17.00 uur een kijkje komen nemen in het dorpshuis van Nieuwerkerk. OOSTERLAND Pit-collecte De Pit-collecte voor de opvang van Nederlandse blauwhel men en andere soldaten bracht in de kern Oosterland f 616,90 op. De Stichting Educatief Toeris me Zeeland Oranjezon houdt op zaterdag 23 september een kooksessie Koken met zee wier. Tijdens de bijeenkomst kan men kennis maken met de toepassings- en verwerkings mogelijkheden van zeewier in de Nederlandse keuken. Tij dens de koosessies wordt ge werkt met zeesla, zeeboontjes en wakame in combinatie met vissoorten. Plaats: Studiecen trum Oranjezon, Schoolstraat 4, 4356 BX Oostkapelle. Inlich tingen en aanmeldingen 01180- 1507. Vwo'ers en mbo'ers die naar het hoger beroepsonderwijs gaan, krijgen drie jaar de tijd voor hun studie. Studenten met een havo-diploma mogen er ook in de toekomst vier jaar over doen. Dat zijn enkele voorstellen'van minister Ritzen en staatssecre taris Nuis van onderwijs in het HOOP, het Hoger Onderwijs en Onderzoek Plan. De visie van de bewindslieden van on derwijs op de toekomst van universiteiten 'en hogescholen verschijnt om de twee jaar, te zamen met de onderwijsbegro ting. Het plan lekte in de afge lopen weken al uit. De voorne mens kregen een weinig en thousiast onthaal in het hoger onderwijs. De voorgestelde wijzigingen vloeien voort uit het paarse re geerakkoord, waarin een be zuiniging van 500 miljoen gul- Milieubalans: Dat blijkt uit de dinsdag ver schenen Milieubalans van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM). Vanaf nu zal de Milieu balans jaarlijks onderdeel uit maken van het begrotingspak ket van het ministerie van mi lieubeheer. Het boekwerk zet de resultaten van het gevoerde milieubeleid op een rijtje. Het RIVM is het officiële milieu- planbureau van de regering. Voor de Milieubalans is samen gewerkt met -onder meer het den op het hoger onderwijs was opgenomen. Ritzen slaag de erin die terug te brengen tot 200 miljoen, die pas na de eeuwwisseling op tafel moet komen. Bovendien is er eenma lig 500 miljoen gulden beschik baar om het onderwijs te ver beteren. Het bedrag van 200 miljoen moet volledig door de universi teiten worden opgebracht, om dat studenten daar naar de smaak van de bewindslieden veel te lang over hun studie doen. Studenten in het weten schappelijk onderwijs hebben gemiddeld bijna zes jaar nodig voor hun vierjarige studie. Bo vendien staken studenten die de eindstreep niet halen ge middeld pas na ruim drie jaar hun studie. Instellingen krij gen nu de mogelijkheid om stu denten al na drie maanden te Centraal Bureau voor de Sta tistiek, de adviesdienst Ver keer en Vervoer en het Land bouw Economisch Instituut. Winsten Volgens de rapportage zijn er binnen verschillende sectoren flinke milieuwinsten geboekt. Veelal zijn hier ook de doelstel lingen bereikt. Het gaat daar bij om de inspanningen in de industrie (zware metalen, verwijzen naar een andere op leiding. Snellere doorstroming, een eerdere' verwijzing en beper king van het aantal studenten dat na een afgeronde studie met een nieuwe opleiding be gint, moet het aantal studenten op de universiteiten terugbren gen van 180.000 naar 140.000 over tien jaar. Dat leidt tot 4000 minder afgestudeerden dan de 20.000 van nu. Voor de titels doctorandus, in genieur en meester is een oplei ding van ten minste vier jaar nodig. Wie een driejarige uni versitaire opleiding heeft ge volgd, komt in het bezit van een baccalaureaat, zoals nu al de hbo-afgestudeerden. De stu diefinanciering voor studenten in de vervolgopleiding komt voor rekening van de universi teit. De rijksbijdrage voor het ho ger beroepsonderwijs blijft ge lijk, omdat het aantal studen ten in hoger beroepsonderwijs tussen de 260.000 en 270.000 blijft schommelen. Omdat vwo'ers en mbo'ers eerder af studeren, zal het aantal diplo ma's per jaar licht stijgen tot 48.000. cfk's, vermestende en verzu rende stoffen), het verkeer (loodvrije benzine en de kata lysator), de landbouw (grond- ontsmetting en verzuring), af valverwerking (dioxine), elek triciteitscentrales en raffina derijen (verzuring), rioolwate rinstallaties (vermestende stof fen) en de bouwsector (afval). Deze gunstige ontwikkeling betekent nog niet dat het beter gaat met het milieu. Een ver minderde uitstoot kan per sal do nog altijd betekenen dat grond, lucht of water viezer worden. Bovendien kunnen ook vervuilende stoffen via het buitenland ons land binnen drijven of -stromen. Ammoniak Directeur Van Egmond (Milieu) van het RIVM relativeert ook andere resultaten. „De uitstoot van ammoniak naar de luchf kan afnemen doordat boeren DEN HAAG (ANP) - Het kabi net trekt volgend jaar ruim 57 miljoen gulden extra uit voor de jeugdhulpverlening. Dat be drag loopt op tot 72 miljoen in 1999. De staatssecretarissen Terpstra (Welzijn), Schmitz (Justitie) en Netelenbos (On derwijs) kondigen dat aan in een nota over jeugdzorg, die te gelijk met de rijksbegroting is verschenen. Tferpstra kondigde van de zo mer al aan dat het kabinet en kele tientallen miljoenen extra zou uittrekken voor de hulp aan jongeren die in de proble men zitten, na noodkreten uit „het veld". Zo kunnen jonge ren vaak.niet terecht voor acu te behandeling in een jeugdin richting, omdat er te weinig plaats is. De bewindslieden overleggen de komende maan den met provincies, regio's en werkgevers in de sector over de besteding van het extra geld. Verder is het de bedoeling dat er vanaf 1 januari 1998 één „lo ket" komt waar kinderen met problemen terecht kunnen. Dat zogenoemde Bureau Jeugdzorg zoekt naar passende hulpverlening. Gemeenten gaan daar een belangrijker rol in spelen. Oud-kamerlid Groenman (D66) wordt voorzit ter van een projectgroep die ge meenten daarin bijstaat. de mest onderploegen op het land. Maar dan neemt de uit stoot naar de bodem weer toe. Het glas is half vol of half leeg, 't is maar hoe je het bekijkt." Minister De Boer ziet in de Mi lieubalans ondanks positieve elementen „zeker geen reden tot zelfgenoegzaamheid". Auto's Het RIVM kijkt met zorg naar de toenemende stroom auto's en vrachtwagens op de weg. Volgens de jongste begroting van Verkeer en Waterstaat is de mobiliteit in ons land vorig jaar met één procent gestegen. Ten opzichte van 1986 nam het autoverkeer in volume met liefst 16 procent toe. Het RIVM weet zelfs dat het aantal door vrachtwagens en bestelbusjes afgelegde kilometers in Neder land tussen 1985 en 1994 met 75 procent is gestegen, met alle vervuiling vandien. Een ander heikel punt is de uit stoot van broeikasgassen. Deze stoffen hopen zich op in de at mosfeer en houden daar warm te vast. Hierdoor onstaat het zogenoemde versterkte broei kaseffect. Hoewel menigeen zich van geen probleem bewust is in het dagelijkse leven, zijn dreigende klimaatveranderin gen een belangrijk aan dachtspunt van het milieube leid. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. OPEN BRIEF aan mr. J. J. P. M. Asselbergs burgemeester van Zierikzee Geachte burgemeester. Als hondebezitter wil ik reage ren op uw brief van september 1995 over het voor alle burgers ergerlijke probleem van hon depoep. Over de door de gemeente ge plaatste automaten met plastic zakjes het volgende: Het is een goed signaal aan de burgerij, maar het is naturlijk geen oplossing. Ook de goed willende hondebezitter zal, als hij daar meer dan 100 meter vandaag is, niet daarheen gaan om een zakje te halen, daarmee terug te gaan naar de poep en vervolgens weer terug om zak je met inhoud in de bak te gooi en. Dus alleen effect in de di recte omgeving van de zes nu geplaatste bakken en mits daarin zakjes aanwezig zijn. (Denk aan de jeugd.) Meer kans van slagen is er als iedere hondebezitter zijn hond gaat uitlaten en al een plastic zakje bij zich heeft. Het pro bleem is dan: wat doe je met het zakje met het (warme) pro dukt? Ik weet dat het al gênant is om naast je poepende hond te staan, maar dan moet je ook nog met dat zakje in je hand naar de afvalbak of naar huis. Maar stel nu dat de gemeente éénmalig aan alle hondebezit- ters een linnen draagtasje uit reikt voorzien van een ludieke afbeelding en tekst. Dan zou hierin het plastic zakje met of zonder inhoud vervoerd kun nen worden en zou het gevoel van gêne plaats maken voor voldoening. Want je wordt (h)erkend als een verantwoor de hondebezitter. En voor aan vulling van de voorraad zakjes zijn er de automaten en andere distributiepunten (vuilniswa gen? chemokar? stadhuis?). En zo wordt ons mooie Zierik zee een stad waarin het nog prettiger is om te leven. Met vriendelijke groeten, J. F. Galis P.S. Vanaf heden laat ik de hond uit met plastic zakje en draag tas. AMSTERDAM (ANP).- Caro- lijn Visser (1956) schrijft het Boekenweekessay 1996. Onder het centrale thema Eeuwig El Dorado, staat volgend jaar de literatuur uit'Zuid-Amerika en het Caribisch gebied centraal. Het essay sluit daar op aan. De Boekenweek loopt van 13 tot en met 23 maart. ZIERIKZEE Materialenbeurs In verpleeghuis Corneliastich- ting wordt van donderdag 26 oktober tot en met donderdag 2 november een materialen- beurs gehouden. Tijdens het evenement is de Kerkzaal ge vuld met kramen waarin edu catieve en ontspannende spe len kunnen worden gedaan en attributen voor Meer Bewegen voor Ouderen worden gepre senteerd. Er kunnen handvaar digheidsactiviteiten worden gedaan en er wordt schriftelijk en mondeling informatie gege ven over apparatuur. Ook zijn spelaanpassingen te zien voor de verpleeghuisbewoners. Een activiteitenbegeleider geeft in formatie over het gebruik van de materialen. De materialen- beurs is dagelijks tot 20.30 uur geopend voor belangstellen den. RENESSE Dansavond In het dorpshuis in Renesse wordt zaterdag 23 september een dansavond gehouden. Het evenement is bedoeld voor jong en oud. Aanvang 20.00 uur. KERKWERVE Geslaagd A. A. van de Velde-Lokker uit Kerkwerve is geslaagd voor het diploma vastgoed-advi seur. Zij volgde de twee-jarige VBO-opleiding die werd geor ganiseerd door de Vereniging Bemiddeling Onroerend Goed (VBO) en de Centrale voor Christelijk Handels Onder wijs (CCHO). Mevrouw Van de Velde "begint een eigen bedrijf voor bemiddeling in onroerend goed en agrarisch onroerend goed en taxaties. NIEUWERKERK ANBO Reisje bejaardensoos De bejaardensoos uit Ooster land maakte op 12 september het jaarlijkse uitstapje. Via Sirjansland werd er een tocht je over verschillende dorpen op Schouwen gemaakt, daarna ging het over de Oosterschel- dekering, richting Zoutelande voor een stop. Na de koffie ging de rit verder naar Vlissin- gen, over de boulevard. Daar na werden Middelburg en Vee- re bezichtigd en vervolgens ging men naar Vrouwenpol der, voor het diner. Rond acht uur ging men via de Zeeland- brug weer terug naar Ooster land. MIDDELBURG Universele leer De wijsbegeerte van de Rozen kruisers staat centraal tijdens de cursus Het gnostieke pad. Het gaat om een initiatief van de Internationale School voor het Gouden Rozenkruis. De cursus wordt gehouden in de Bibliotheek in Middelburg vanaf donderdag 28 septem ber. Aanvang 20.00 uur. Be langstellenden kunnen voor meer informatie of aanmel ding telefonisch contact opne men via 01658-4705. OOSTKAPELLE Dorpswandeling De Stichting Educatief Toeris me Zeeland Oranjezon houdt in samenwerking met de VVV Domburg-Oostkapelle op dins dag 19 september een diapre sentatie over Oostkapelle met aansluitend een dorpswande ling. Tijdens de wandeling kan men kennis maken het Oost- kappels verleden en heden. Om 13.30 uur is er ontvangst met diapresentatie in Studie centrum Oranjezon, School straat 4 in Oostkapelle en aan sluitend wordt de wandeling gemaakt tot 16.30 uur. Koken met zeewier In de wolken De helikopter schoot snel omhoog. Ik was wel een beetje bang. Maar toen ik door het luchtruim vloog, Duurde die angst niet zo lang. Daar boven was het zo ruim, zo wijd. Hier was geen kommer of kwel. Vergeten waren plichten en tijd. Maar heerlijk was het wel. Uit de hoogte keek ik naar benee. Daar lag mijn huis, mijn platje. Ik groette juichend Zierikzee: „Dag schatje van een stadje!!!!" De Dikke Toren keek ongerust, Hij hield niet van zweetkuren. Zijn jeugd was al zo lang uitgeblust. Hij was aan het verzuren. Neptunus zwaaide met zijn drietand En riep vanaf het stadhuis: „Het is hier toch goed in het Zeeuwse land, bij ons hoor je toch thuis!" De twee torens van de Nobelpoort Staarden zwijgend naar omhoog. Zij vonden het wel wat ongehoord. Ik gaf hun schalks een knipoog. Maar in de verte bruiste de zee, Haar lied kon ik goed horen: „Kind ik leef zo met je mee, Mij kan het luchtruim ook bekoren. In het heelal heeft alles waarde, Het hoort zo mooi bij elkaar, Water - Lucht en de Aarde. Keer dus maar dankbaar terug naar haar." Leny Streefkerk-Levasier Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen.Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse milieubeleid ligt redelijk op koers. Steeds vaker blijkt dat de uit stoot van vieze stoffen langzamer gaat dan de groei van de economie. Wetenschappers noemen dat „ont koppeling". In veel gevallen is zelfs sprake van een absolute afname van de vervuiling. Het mestover schot (vervuild grond- en oppervlaktewater), de toe name van het wegverkeer en de uitstoot van het broeikasgas CO2 blijken echter nog steeds zeer grote struikelblokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7