'Capaciteiten alle mensen behoren tot hun recht te komen' 5 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 NR 25843 Veel aandacht, in Troonrede voor werkloosheid ke beslissingen genomen die nu tot uitvoering worden ge bracht. De voorbereidingen voor de aansluiting van ons land op het Europese net van hogesnelheidslijnen zijn in volle gang. Met voorrang is de versterking van de rivierdij ken ter hand genomen. Nieuwe technologiën en vooral de informatietechnologie zijn van grote betekenis. Neder land moet ook hier de ambitie hebben aansluiting te houden bij de meest geavanceerde lan den. De totstandkoming van de elektronische snelweg wordt bevorderd. Daartoe zal de regering particuliere en pu blieke investeringen stimule ren. Omvang van de mondiale C02-emissie zorgelijk Bij een gezond economisch draagvlak past een verant woord evenwicht tussen econo mie en milieu. De belasting van het milieu als gevolg van de economische groei moet zo veel mogelijk worden beperkt. Voor het eerst wordt u een Mi lieubalans aangeboden. Daar uit blijkt dat we erin geslaagd zijn om de uitstoot van de meeste schadelijke stoffen in de laatste tien jaar minder te doen toenemen dan op grond van de groei van de economie moest worden verwacht. Dat is positief. Zorgelijk is de omvang van de mondiale CC^-emissie. Ook in Nederland is deze groter dan eerder in de streefcijfers werd beoogd. Dit vraagt in de eerste plaats om een internationale aanpak, waaraan Nederland, ook financieel, actief zal mee werken. Daarnaast kunnen nationale maatregelen niet worden ge mist. De op 1 januari aanstaan de in te voeren energieheffing dient in dit licht te worden be oordeeld. Binnenkort zal de re gering voorstellen doen om het mestoverschot te verminde ren. Daarbij staat haar voor ogen de belangen van het boerenbe drijf en van een goed milieu zo verantwoord mogelijk met el kaar in harmonie te brengen. Zorg moet voor iedereen bereikbaar en betaalbaar blijven Ook andere terreinen vragen om goed doordachte en tijdig te nemen maatregelen. Zoals in het regeerakkoord staat aangegeven, zal in de komende periode worden verkend aan welke eisen een houdbaar en betaalbaar sociaal stelsel op lange termijn dient te voldoen. Ook de financiering van de AOW als veilige oudedags voorziening voor iedereen zal daarbij aan de orde komen. Een samenleving die participa tie centraal stelt, vraagt om een betere verdeling van be taalde en onbetaalde arbeid en om meer economische zelfstan digheid van vrouwen. Jonge ren geven vorm aan de toe komst. De wijze waarop zij opgroeien en zich kunnen ont plooien, is bepalend voor de samenleving van morgen. Goede onderwijsmogelijkhe den waarin zij hun talenten kunnen ontwikkelen, zijn daarom essentieel. Basisscho len zullen ruimere mogelijkhe den krijgen om kinderen die speciale zorg nodig hebben, binnen de eigen school op te vangen. Extra investeringen in het middelbaar beroepsonder wijs zijn nodig om meer jonge ren voor te bereiden op het ar beidsproces. Aan werkgevers die leerover eenkomsten afsluiten, wordt een fiscaal voordeel toege kend. Het leerlingwezen is immers voor veel jongeren een goede combinatie van scholing en werkervaring. In het hoger onderwijs worden in grijpende maatregelen voorge steld, zowel met betrekking tot de inhoud van het onder wijs als tot de bestuursstruc tuur. Toegankelijkheid tot universiteit en hoger beroeps onderwijs, maatwerk en kwa liteit staan centraal. De zorg sector levert kwalitatief goede prestaties. Met de inzet van allen kan dat in de toekomst zo blijven, ook als door de ver grijzing van de bevolking meer van deze sector wordt ge vraagd. Noodzakelijke zorg moet voor iedereen bereikbaar en betaalbaar blijven. Voor de toekomstige financiering zal daarom een solide basis wor den gelegd. De regering stelt een aantal kostenbesparende maatrege len voor, waaronder een Prij zenwet geneesmiddelen. Aldus ontstaat er ook ruimte voor een nieuw beleid. De regering bereidt besluiten voor om het beroep op de medische zorg op verantwoorde wijze te beper ken. Op 1 januari aanstaande zal een aantal ver-strekkingen, waaronder geneesmiddelen, worden overgebracht van de AWBZ naar het ziekenfonds en de particuliere ziektekosten verzekering. De regering zal voorstellen de bejaardenoor den met ingang van 1997 naai de AWBZ over te brengen onder gelijktijdige afschaffing van de vermogens-toets. Stille armoede eengezind en met kracht aanpakken De kwaliteit van de zorgverle ning voor gehandicapten, chro nisch zieken en ouderen zal verder moeten verbeteren. Het persoonsgebonden budget zal hen beter in staat stellen zich naar eigen inzicht van de nodi ge zorg te voorzien. Veel oude ren willen actief deel blijven uitmaken van de samenleving. Zij moeten zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen. De regering steunt hen in deze wens tot zelfstandigheid. Onze samenleving wordt ge vormd door mensen afkomstig uit verschillende culturen. Nieuw is dat niet. Door de eeu wen heen hebben velen in Ne derland een thuis kunnen vin den. Het multiculturele karakter van onze samenle ving is in menig opzicht verrij kend. Veel leden van etnische minderheden hebben thans echter te weinig uitzicht op werk en op volwaardige deel name aan onze maatschappij Overigens bevinden ook veel autochtone Nederlanders zich in een vergelijkbaar zwakke sociaal-economische positie. De regering doet een beroep op burgers, bedrijven, andere overheden en maatschappelij ke organisaties om gezamen lijk de sociale uitsluiting en stille armoede in onze samen leving eensgezind en met kracht aan te pakken. De nood zakelijke cohesie staat immers op het spel indien grote aantal len mensen zich buitengesloten voelen. De regering wil in dit verband meer aandacht schenken aan de problematiek in de grote steden. De steden zijn niet al leen een bakermat van nieuwe economische impulsen en tech nologische ontwikkelingen, maar kennen ook een opeenho ping van sociale en maatschap pelijke problemen. Via decen tralisatie en deregulering worden de gemeenten in staat gesteld slagvaardiger te opere ren. Op deze wijze kunnen zij beter inspelen op specifieke omstandigheden en mogelijk heden. De vorming van stads provincies heeft na de uitslag van de referenda in Amster dam en Rotterdam vertraging opgelopen. Naar het oordeel van de regering blijft een ver sterking van de positie van ge meenten en provincies noodza kelijk, in het bijzonder in de stedelijke gebieden. De burger moet zich veilig kunnen voe len. Veiligheid is een voor waarde voor deelname aan het maatschappelijk leven. Pre ventie en bestrijding van cri minaliteit maken een actieve samenwerking tussen de rege ring en de betrokken instan ties dringend noodzakelijk. Voor rechtshandhaving en vei ligheid worden extra middelen beschikbaar gesteld. Beperking- schade aan gezondheid staat in drugbeleid voorop De activiteiten van de georga niseerde misdaad, in het bij zonder de drughandel en het witwassen van zwart geld, zijn ontwrichtend voor onze sa menleving. De strijd tegen de zware criminaliteit vergt on verminderde inzet van veel capaciteit en specifieke des kundigheid bij Politie en Openbaar Ministerie. De drug problematiek baart ook in Ne derland zorgen. Beperking van de schade voor de gezondheid staat in ons drugbeleid voorop. De feiten laten zien dat de resultaten van dit beleid de in ternationale vergelijking zeker kunnen doorstaan. De met de drughandel gepaard gaande criminaliteit en over last voor de burger, en de uit zichtloze situatie van vele ver slaafden vragen van de samenleving en de overheid echter grotere inspanningen. De politieke verhoudingen in de wereld zijn fundamenteel veranderd. Bij de oprichting van de Verenigde Naties, vijf tig jaar geleden, stond interna tionale samenwerking voorop, met het doel de mensheid te vrijwaren van geweld en ar moede. Die idealen zijn nog lang niet verwezenlijkt. Wel is veel gedaan om conflicten te beheersen en om weerloze mensen te behoeden voor nog meer rampspoed. Op deze weg moet worden voortgegaan. Europa zal slagvaardiger, democratischer en voor de burgers doorzichtiger moeten worden De dramatische gebeurtenis sen in Afrika en in het voorma lig Joegoslavië tonen hoe beperkt nog steeds de moge lijkheden voor de Verenigde Naties zijn. De frustraties die daarmee gepaard gaan, mogen ons niet weerhouden ons inter nationaal medeverantwoor delijk te blijven voelen en daarnaar te handelen. De in spanningen van militairen en burgers die onder moeilijke omstandigheden vredestaken verrichten en humanitaire hulp verlenen, verdienen grote waardering. Nederland zal zich inspannen om samen met andere landen noodzakelijke hervormingen van de Verenig Versterking positie van gemeenten en provincies noodzakelijk de Naties voor te bereiden en de instrumenten voor het handhaven van de internatio nale rechtsorde te verbeteren. Verschillende ontwikkelings landen hebben de aansluiting bij de wereldmarkt gevonden en groeien uit tot handelspart ners van gewicht. Het aantal armen in de wereld neemt ech ter nog steeds toe. Een substan tiële en effectieve ontwikke lingssamenwerking blijft dan ook geboden. De regering wil met een herijking van het bui tenlands beleid beter kunnen inspelen op de zich snel wijzi gende internationale verhou dingen. Meer dan voorheen bestaat er behoefte aan tijdige afstem ming van de verschillende facetten van het beleid. Een ge coördineerd optreden op veler lei terreinen is een vereiste om de rol van Nederland in de dy namiek van het wereldgebeu ren te versterken. Met de daartoe noodzakelijke reorga nisatie van de ministeries zal dit jaar worden begonnen. Het proces van Europese inte gratie zal nieuwe impulsen moeten krijgen in de herzie ningsconferentie van het Ver drag van Maastricht. Europa zal slagvaardiger, democrati scher en voor de burgers door zichtiger moeten worden. Meer dan ooit is er ook behoef te aan hechte samenwerking ter bestrijding van werkloos heid, milieuvervuiling en in ternationaal georganiseerde criminaliteit. Een Europees beleid waarin een evenwichti ge verdeling van de opvang van asielzoekers centraal staat, is dringend gewenst. Participatie, structuurverster king en vergroting van de con currentiekracht zijn ook tref woorden voor het Europa van de toekomst. Nederland zal daaraan naar vermogen bij dragen. Met al het werk voor Europa dat ons de komende jaren te wachten staat, mogen wij de bijzondere waarde van de transatlantische band niet uit het oog verliezen. De bijdrage van ons land aan vrede en veiligheid wordt ver zekerd door een verantwoorde uitvoering van de Prioriteiten nota. Als gevolg van de her structurering van de krijgs macht zullen vanaf april volgend jaar geen nieuwe' dienstplichtigen meer opko men. Vanaf 1 januari 1997 zal de krijgsmacht geheel uit vrij willigers bestaan. Statutaire verhoudingen met Aruba en Nederlandse Antillen moderniseren Nu Aruba, de Nederlandse An tillen en Nederland hebben be sloten het Koninkrijksver- band te handhaven, zullen in het belang van de onderlinge relatie en samenwerking de statutaire verhoudingen moe ten worden gemoderniseerd. De tragische gevolgen van de natuurramp die de Boven windse Eilanden heeft getrof fen, hebben ook in Nederland diepe indruk gemaakt. Het noodzakelijke herstel zal in Koninkrijksverband gezamen lijk ter hand worden genomen. Aan Nederlandse zijde bestaat ten volle de bereidheid bij te dragen aan inspanningen ge richt op de handhaving van de democratische rechtsorde, sanering van de openbare fi nanciën en de bestuurlijke, economische en culturele ont wikkeling van de Nederlandse Antillen en Aruba. Leden van de Staten-Generaal, Naast het positieve dat in ach terliggende decennia is bereikt en waarvoor wij dankbaar mogen zijn, valt er in menig opzicht nog veel te verbeteren. U staat in het komende parle mentaire jaar voor zware op gaven. Van harte spreek ik de wens uit dat u uw verantwoor delijke taken met toewijding en grote inzet zult vervullen, in het vertrouwen dat velen met mij u wijsheid toewensen en om zegen voor u bidden. Dinsdag 19 september 1995 Hare Majesteit Koningin Beatrix Vandaag, dinsdag 19 september spreekt Hare Majesteit Koningin Beatrix de troonrede uit. Veel aandacht besteedt de vorstin aan de werk gelegenheid, de concurrentiepositie van Neder land en het evenwicht tussen economie en mi lieu. Hieronder volgt de letterlijke tekst van de troonrede: Leden van de Staten-Generaal, Veel landen in de wereld be vinden zich in een fase van dy namische vernieuwing en eco nomische expansie. Nederland wordt uitgedaagd daarbij niet achter te blijven. Om de bevol king voldoende perspectief te kunnen bieden op welzijn, werk en welvaart zijn verster king van onze concurrentie kracht, vergroting van de arbeidsdeelname en voort gaande sanering van de over heidsfinanciën noodzakelijk. Actieve participatie is speer punt van beleid. De regering wil burgers in staat stellen zich te ontplooien en hen aanmoe digen een actieve bijdrage te leveren aan het maatschappe lijk, cultureel en economisch leven. De capaciteiten van alle mensen behoren in onze sa menleving tot hun recht te komen. Beheerste ontwikkeling van inkomens blijft nodig De vernieuwing van het soci aal stelsel gericht op het beter inschakelen van mensen in het arbeidsproces begint vruchten af te werpen. Mede als gevolg van de hogere economische groei en het beleid van over heid en sociale partners zullen er in 1996 ongeveer 100.000 banen bijkomen. Voor het eerst in tientallen jaren daalt het aantal mensen beneden de 65 jaar dat afhankelijk is van een uitkering. Hierdoor ont staat financiële ruimte voor de noodzakelijke lastenverlich ting, vooral aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Zo wordt het voor werkgevers aantrekkelijker mensen met weinig opleiding of werkerva ring in dienst te nemen. Dank zij de forse toename van de werkgelegenheid is de koppe ling van de uitkeringen en de AOW-pensioenen aan de con tractlonen volgend jaar weer verantwoord. Een beheerste ontwikkeling van de inko mens blijft nodig om in de toe komst voldoende werkgele genheid te scheppen en het draagvlak voor een solide en rechtvaardig sociaal stelsel te versterken. Een bijzondere inspanning is vereist om langdurig werklo zen in de toekomst voldoende werkgelegenheid te te bieden. Aan initiatieven van gemeen ten en instellingen zal ruim baan worden gegeven. De rege ring doet een beroep op sociale partners om zo veel mogelijk werkzoekenden in te schake len. De sanering van de over heidsfinanciën wordt gestaag voortgezet. Zowel in 1995 als in 1996 zal het financieringste kort dalen. Ook de druk van belastingen en premies zal in beide jaren verder afnemen. Het beheerste uitgavenbeleid maakt het mogelijk om de in het regeerakkoord overeenge komen beleidsintensiveringen te realiseren en bovendien voor volgend jaar extra midde len vrij te maken voor veilig heid, sociale integratie, milieu en infrastructuur. Door het open karakter van onze economie maakt Neder land een goed gebruik van de gunstige internationale con junctuur. Daartegenover staat dat ons land ook kwetsbaar is voor invloeden van buitenaf. Nieuwe impulsen zijn daarom nodig om de dynamiek en het aanpassingsvermogen van onze economie te vergroten. Nederland zal zo beter kunnen voldoen aan de eisen die de in ternationale integratie en glo balisering stellen. Een hierop gericht omvangrijk pakket maatregelen geeft extra aan dacht aan het midden- en kleinbedrijf, aan startende on dernemers en aan de agrari sche bedrijfstak, die al zozeer voor zware inspanningen staat. Om de structuur van de tuinbouw te versterken zal de regering medewerking verle nen aan het opstellen van een plan van actie. Meer marktwerking en minder regulering zijn onontbeerlijk. Een eerste reeks voorstellen, waaronder het wetsontwerp voor de openingstijden van winkels, is onlangs aan u voor gelegd. Voor de versterking van onze economie is een mo derne infrastructuur vereist. Eerder dit jaar zijn belangrij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5