Zorgvernieuwing leidt tot nieuwe naam: Zorgcentrum De Wieken RSD trekt zeveneneenhalve ton uit voor stortgasonttrekking stortplaats Wetenschap Huurders MFC houden open huis Festival over kinderrechten Burgerzaken blijft open op koopavond Kwart eeuw Haringvlietsluizen DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 NR 25843 3 Veranderingen overheidsbeleid ingeluid met expositie Gedeputeerde drs. G. L. C. M. de Kok bekijkt één van de geëxposeerde werken. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De veranderingen in het overheidsbeleid aangaande de ou derenzorg gaan ook aan De Wieken niet geruisloos voorbij. Die verande ringen waren er aanleiding toe, dat gisteren, maandag, in aanwezigheid van gedeputeerde G. L. C. M. de Kok, het verzorgingshuis de nieuwe naam Zorgcentrum De Wieken kreeg toebedeeld. Directeur P. D. Marke- steijn vertelde dat de zorg meer naar de wijk verplaatst zal worden en het de bedoeling is, dat mensen in de toekomst, met extra verzorging, langer in hun eigen woon- en leefomgeving zullen blijven. Om de aandacht te vestigen op deze toch wel ingrijpende ver andering, werd een expositie georganiseerd van creatief ou derenwerk van de de dag- en groepsverzorging van De Wie ken en ouderenverenigingen uit de omgeving. Stortgas komt op veel stort plaatsen voor en is vaak van een dusdanige kwaliteit dat het gebruikt kan worden om generatoren aan te drijven. Die generatoren kunnen dan stroom produceren en die stroom kan verkocht worden aan, bijvoorbeeld, de Delta Nutsbedrijven. Wil men opti maal profiteren van de aanwe zigheid van stortgas, dan moet het zo snel mogelijk opgevan gen en afgevoerd worden. Metingen In juli dit jaar werden op de stortplaats aan de Hoosjesweg Die expositie werd geopend door de gedeputeerde van on der meer cultuur, volksgezond heid en ouderenbeleid, De Kok. Hij onthulde daarbij een nieuwe vitrinekast, die voor exposities gebruikt kan wor den. De gedeputeerde vertelde. metingen verricht teneinde de kwaliteit én de hoeveelheid aanwezig stortgas vast te kun nen stellen. Pas dan, als men weet wat het gas opbrengt en wat er nodig is om het gas op te kunnen vangen, kan bekeken worden of de te verwachten winst opweegt tegen de kosten die gemaakt moeten worden voor de opvang en afvoer van het gas. Over de uitkomst van die me tingen werd tijdens de verga dering gisteren met geen woord gerept, althans niet in de openbaarheid. Ook de hoogte van de investeringen die nodig zijn voor de aanleg dat het ouderenbeleid een an dere richting uit zal gaan. ,,In de toekomst zal de provin cie zich minder en zullen de ziektekostenverzekeraars zich meer gaan bemoeien met de ou derenzorg. De 'vermogens toets' is, tot mijn vreugde en de vreugde van velen, door de re gering afgeschaft," aldus De Kok. Directeur Markesteijn memo reerde in zijn toespraak, dat de recreatiezaal in 1989 in ge bruik werd genomen. Dage lijks beleven wij, medewer kers en bewoners, het nog steeds als een voorrecht dat we gezellig samen kunnen zijn voor het koffie en thee drinken alsmede voor allerlei activitei ten die in deze zaal plaats kun nen vinden. Bij uw binnen komst heeft u kunnen constateren dat binnen de mu ren van De Wieken veel gaande is en dat er een gezellige sfeer hangt. Dit alles maakt het wer ken en zorgen voor elkaar pret tig." De heer Markesteijn bracht de gedeputeerde produkten van handvaardigheid onder de aandacht: „Tijdrovende werk stukken, waar veel aandacht aan is besteed en waar doorzet tingsvermogen voor nodig was, worden hier getoond. Wij zijn blij dat u als gedeputeerde deze expositie door uw komst onder de aandacht brengt en wij hopen de komende dagen nog vele bezoekers te verwel komen." Zorgvisie Markesteijn meent dat het voor bestuur en directie door de landelijke politiek, alsmede de zorgvisie van het kabinet, een noodzaak geworden is te werken 1 aan de toekomst. „Door het eilandelijk bestu ren- en directie-overleg en de nauwere samenwerking tus sen diverse instellingen en niet te vergeten de run naar één lo ket staan wij als instelling klaar voor verandering. Sprak men eerst over een rusthuis - enige tijd later over een bejaar denhuis of bejaardentehuis omdat veel ouderen bij elkaar wonen - door de toenemende zorg werd dit weer omgedoopt tot verzorgingshuis en riu staan we voor verdere zorgver nieuwing, vandaar dat wij on ze nieuwe benaming Zorgcen trum De Wieken zorgvuldig hebben gekozen." De directeur bracht ook de nieuwe outfit van de verzor ging, wit met blauw, onder de aandacht. Expositie Hoofd activiteitenbegeleiding Tanny Goedegebure vertelt, dat het geëxposeerde werk ge maakt is door bewoners van De Wieken en 60-plussers uit de regio. Dat was de voorwaar de waaronder men deel mocht nemen. Het werk wordt geëx poseerd in de gang en de recre atiezaal van De Wieken en is deze week geopend tot en met donderdagmiddag. Te zien zijn produkten van: houtsnijwerk, borduurwerk, boekbinden, houtbranden, pi- trietwerk, smyrnaknopen, mo delbouw, breiwerk, figuurza gen, poppen en beesten maken en verder schilderijen. UTRECHT (ANP) - Alles over wetenschap en techniek staat van 7 tot en met 15 oktober cen traal tijdens de tiende Weten schap Techniekweek. Door het hele land vinden onder meer lezingen, demonstraties en rondleidingen plaats, met als jaarthema water en vuur. Programmakranten zijn ver krijgbaar bij bibliotheek, VVV, boekhandel, Open Uni versiteit, Volksuniversiteit en bij de deelnemende instellin- gen. De radicale afsluiting van het Haringvliet heeft uiteraard grote gevolgen "gehad voor de natuur en het menselijk ge bruik van deze voormalige zee arm. Maar ook voor het Hol lands Diep en de Biesbosch. Sommige gevolgen worden al gemeen als zeer positief erva ren, zoals de bruikbaarheid van het nieuwe zoetwaterbek ken voor de bestrijding van verzilting, de drinkwatervoor ziening en de extra mogelijk heden om het waterpeil op de grote rivieren te regelen. An derzijds heeft deze plotselinge verandering een enorme ecolo gische schok teweeg gebracht. In het Haringvliet waren voor heen geleidelijke overgangen tussen zout en zoet, diep en on diep, zand en slib, turbulent en nagenoeg stilstaand water. Na de afsluiting restte er slechts een groot zoet meer met een na genoeg constant waterpeil. Rijkswaterstaat is in de afge lopen kwart eeuw getuige ge weest van gevolgen die be paald niet positief te noemen zijn. Zo kreeg men onder meer te kampen met een ontoelaat bare oeverafslag terwijl de wa terbodem eert bezinkingsput werd voor verontreinigde stof fen uit het water van de Rijn en de Maas. Aan de andere kant doen zich nog steeds nieu we mogelijkheden voor na tuurontwikkeling voor. Rijkswaterstaat probeert daar- ZIERIKZEE - De vaste huur ders van het Multifunctioneel Centrum aan de De Huybert- straat in Zierikzee houden za terdag 30 september open huis. Aanleiding hiervoor is de offi ciële opening van het MFC een dag eerder. Van 10.00 tot 16.00 uur stellen de vaste huurders van het MFC hun ruimten open voor het pu bliek. De incidentele huurders zijn met info-stands. aanwezig. Gedurende het open huis wor den er demonstraties gegeven. Kinderen kunnen zich laten schminken door leden van de Amateur Comedie Zierikzee, er rijdt een paardentram van en naar het centrum van Zie rikzee en in de aula treden ver schillende groepen op. Nieuwe uitgave gemeentegids Westersehouwen BURGH-HAAMSTEDE - Bin nen enkele weken zal de nieu we uitgave van de gemeente- gids van Westersehouwen verschijnen. De gids wordt huis-aan-huis bezorgd en is daarna nog een jaar verkrijg baar op het gemeentehuis. De gids is weer helemaal actu eel en presenteert tal van adressen en wetenswaardighe den over de gemeente, openba re voorzieningen, instellingen en het bedrijfsleven. De afge lopen maanden zijn alle ver meldingen op juistheid nage trokken en waar nodig aangepast. Voor informatie of inlichtingen: 0111-651651. BURGH-HAAMSTEDE/DRU- NEN - Niet vechten, maar kin derrechten. Dat is het motto van het Kinderrechtenfestival dat zondag 8 oktober gehouden wordt in het Land van Ooit in Drunen. De gemeente Westersehouwen acht dit festival van groot edu catief belang en probeert mid dels een brief ouders te motive ren hun kinderen mee te laten doen aan het festival. De ge meente wil dat extra aantrek kelijk maken door een finan ciële bijdrage beschikbaar te stellen. Tijdens het festival staan de kinderen centraal. Er zijn ver halen, er is muziek, er komen kinderen uit allerlei landen naar toe en er is een zitting van een kinderrechtbank. „We vin den het ontzettend belangrijk dat kinderen van verschillend ras, geloof en gewoonten el kaar ontmoeten, samen spelen, voor elkaar opkomen en el kaar een hart onder de riem steken', aldus de gemeente Westersehouwen in de brief aan de ouders. op in te spelen door hier en daar bij te sturen en te stimule ren. Het verlies van.de dyna miek in het systeem blijft ech ter voelbaar en dit heeft geleid tot ideevorming over moge lijkheden om een deel van de getijdewerking weer toe te laten. Dit alles maakt de her denking van 25 jaar Haring- vlietsluizen niet alleen een te rugblik op de historie, maar zeker ook een moment om stil te staan bij de toekomst. Bij de dienstkring Haringvliet in Stellendam zal op donder dag 28 september de minister van verkeer en waterstaat, me vrouw A. Jorritsma-Lebbink een toespraak houden. Ook hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat Zuid-Hol land, ir. H. Prins zal spreken. Tevèns gaat de film 'Verande rend Waterland' in première en zal de tentoonstelling geo pend worden. Op dinsdag 7 no vember zal het symposium 'Kwart Eeuw Haringvlietslui- zen gevolgen en vervolg' in Schouwburg de Kunstmin in Dordrecht worden gehouden. Zaterdag 30 september is er tussen 10.00 en 16.00 uur een open dag bij de Haringvliet- sluizen. Deze is voor iedereen toegankelijk. Naast het bezoek aan de sluizen zijn er allerlei activiteiten als een jubileum tentoonstelling en voor de kin deren paardrijden, een spring kussen en parachutespringen. Verwachting t/m zaterdag 23 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp.10 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht noord 4 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht n.west 3 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 20 sept. Zon op 07.22, onder 19.43 Maan op 02.35, onder 17.31 21 sept. Zon op 07.24, onder 19.41 Maan op 03.39, onder 17.59 Nieuwe Maan: 24 sept. (17.56) HET WEEROVERZICHT DE BILT-Van het zuidoosten uittrekt er vannacht bewolking over ons land. De temperatuur daalt daardoor niet verder dan tot omstreeks 12 gra den. De bewolking hoort bij een sto ring die van Frankrijk naar het noord oosten trekt en morgenmiddag boven Duitsland ligt. Deze storing brengt morgen een meest bewolkte dag; alleen in het westen van het land laat de zon zich af en toe zien. Langs de oostgrens is kans op wat regen. Door de bewolking en een meest matige noordoostenwind wordt het niet warmer dan ongeveer 16 graden. Aan de kust en op het IJsselmeer waait eerst een krachtige of harde wind. De storing trekt de ko mende dagen naar het oosten weg terwijl een hogedrukgebied, waar van de kern boven de Atlantische Oceaan ligt, zich uitbreidt over het Europese vasteland. De rest van de week verloopt dan ook rustig en overwegend droog. ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethouders wil dat het Bureau Burgerza ken in Zierikzee definitief open blijft op donderdagavond tussen 19.00 en 20.00 uur. Dit naar aanleiding van de positie ve ervaringen met de avond openstelling gedurende een proefperiode van zeven maan den. Volgens b en w voorziet de avondopenstelling van het Bu reau Burgerzaken in een be hoefte. Dat is gebleken uit een evaluatie van de proefperiode. Tussen 1 maart en 1 oktober bedroeg het gemiddelde aantal bezoekers per avond acht. In totaal zijn er in een periode van 24 weken 188 bezoekers ontvangen. Wanneer deze lijn zich doorzet, verwacht het col lege dat op jaarbasis zo'n vier honderd mensen gebruik ma ken van de avondopenstelling. De kwestie komt aan de orde tijdens de i-aadsvergadering van maandag 25 september in het Zierikzeese stadhuis. ZIERIKZEESCHEO nieuwsbode!! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jpar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de. lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2°/o B.T.W. Exploitatie loont de moeite KERKWERVE - Met algemene stemmen ging het algemeen bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland gisteren, maandag, ak koord met het voorstel van het dagelijks be stuur om 750.000,- uit te trekken voor de ont trekking van stortgas uit de enige tijd geleden gesloten vuilstortplaats aan de Hoosjesweg. van de nodige technische voor zieningen werd gisteren niet aan de openbaarheid prijsge geven. Hoeveel exploitatie van bet stortgas de reinigings dienst oplevert werd evenmin duidelijk. Achter gesloten deuren was de kwestie bijna drie kwartier onderwerp van gesprek. Na hervatting van de openbare vergadering volstond Den Boer met de verklaring dat be sloten was om het stortgas niet af te fakkelen, maar te benut ten. Het voorstel van het dage lijks bestuur aan het algemeen bestuur was om 750.000,- be schikbaar te stellen voor voor bereiding en uitvoering van het daarvoor noodzakelijke werk. Het geld wordt uit de reserve voor de eindafdekking voor de stortplaats gehaald. Ook vroeg het dagelijks be stuur aan het algemeen be stuur volmacht om het werk aan te besteden. Verder wilde het dagelijks bestuur machti ging om met de Deltan te on derhandelen over de afname van het stortgas. Zonder enig commentaar, althans tijdens het openbare deel van de ver gadering, ging het algemeen bestuur akkoord met het voor stel om het benodigde geld be schikbaar te stellen. Ook had men geen moeite met de ge vraagde volmachten. Snel Wanneer een begin wordt ge maakt met de aanleg van de technische voorzieningen op de stortplaats werd tijdens de vergadering gisteren niet dui delijk. Eerder verklaarde RSD-directeur N. J. Eilers dat een dergelijke installatie zo snel mogelijk aangelegd dient te worden. De stortgasproduk- tie is vooral de eerste twee jaar hoog, maar zakt daarna snel in en dan is in veel gevallen ex ploitatie van het stortgas niet meer rendabel. Open dag op zaterdag 30 september STELLENDAM - Het is alweer 25 jaar geleden, 2 november 1970, dat de uitwateringssluizen in de Haringvlietkering officieel werden geslo ten. Reden voor het ministerie van verkeer en waterstaat en Rijkswaterstaat directie Zuid- Holland hier tijdens een aantal jubileumbijeen komsten op terug te blikken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3