Veiligheidsraad betreurt escalatie geweld in Bosnië Ook hard drug-s onder ogen politie op markt verdwenen Tommei ontziet minima bij stijging van huren Twintig maanden cel voor chauffeur rampbus Nederlander gegijzeld Geldloper beroofd Zaïrezen uitgezet 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting wil dat de laagste inkomensgroe pen ook in het subsidiejaar juli 1996-juli 1997 kun nen rekenen op een gematigde huurverhoging. Door een regeling pakt de huurverhoging voor deze groep 2 procent lager uit dan voor huurders met een hoger jaarinkomen. Tommei bereikt dit door de minima net als in voorgaande jaren extra huursubsidie te ge ven. Hiervoor is 50 miljoen gulden beschikbaar. De staatssecretaris laat boven dien de zogeheten kwaliteits- kortingsgrenzen (kwalitatief beter wonen, dus hogere huren) van de individuele huursubsi die meegroeien met de ver wachte gemiddelde huurstij- ging. Dit was tot nu toe niet het geval. Ontvangers van huur subsidie in de duurdere wonin gen kwamen daardoor in de problemen, omdat de rijksbij drage een maximum kent. De woonlasten vielen voor de la gere inkomensgroepen dan toch te hoog uit. Door fbmmels wijziging er vaart de ontvanger van huur subsidie nu een netto- huurstijging die zoveel mo- geijk in de pas loopt met dè werkelijke huurverhoging. De staatssecretaris stelt hiervoor een bedrag beschikbaar dat oploopt tot 77 miljoen gulden in 1999. Tommei stelt in zijn begroting van 1996 dat de huren de afge lopen jaren sneller zijn geste gen dan de inkomens. Zo be draagt de gemiddelde huur- quote op dit moment 21,2 pro cent. Huurders die subsidie ontvangen zijn echter gemid deld 23,2 procent van hun jaa rinkomen kwijt aan hun wo ning. Van dat percentage is de huursubsidie al afgetrokken. Door de grote verschillen in in- komensgroei kunnen bepaalde huurdersgroepen een groter deel van hun inkomen aan een woning besteden. Dit leidt bij de beter betaalden" ook niet tot verlies van koopkracht. De minima houden daarentegen wel minder (netto) over. Ibm- mel wil aan deze scheefgroei een einde maken door de Wet op de individuele huursubsidie op twee fronten aan te passen. Plus boete van 15.000 mark NEUMARKT (ANP) - De chauffeur van de bus die op 8 december vorig jaar in Duitsland met leden van een zangkoor uit Elburg verongelukte, is maandag door de kantonrechter in het Duitse Neumarkt ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 20 maanden met een proeftijd van vier jaar. Bo vendien moet de 64-jarige E. B. uit Solingen een boe te van 15.000 mark en de kosten van het geding beta len. Kantonrechter dr. E. Baier hield de chauffeur verantwoor delijk voor het ongeval, waar door uiteindelijk zeven leden van het zangkoor De Lofstem uit Elburg om het leven kwa men. Bij zijn vonnis hield de kantonrechter rekening met het feit dat de chauffeur in zijn loopbaan al vijf miljoen kilo meter had gereden zonder enig ongeval te veroorzaken. Boven dien wil de man zijn inbeslag genomen groot rijbewijs niet meer terughebben. Zijn rijbe wijs voor personenwagens krijgt hij pas over zes maanden terug. De officier van justitie M. Ac- kermann had eenzelfde gevan genisstraf geëist en een boete van 24.000 mark. Hij zei dat er sprake was van menselijk fa len en niet van een criminele daad. De officier hield B. ver antwoordelijk voor het onge val omdat hij gedurende enige tijd zijn aandacht niet op de weg had gericht maar zich be zighield met de problemen met een zonnescherm. De reisleider van het gezelschap, een van de omgekomen slachtoffers, had het elektrisch bedienbare scherm met de hand naar bene den getrokken, waardoor het scheef kwam te hangen. Volgens sommige getuigen is de chauffeur wel dertig secon den met het scherm bezig ge weest. Daardoor zag hij niet dat de bus met 100 kilometer per uur op een langzaam rij dende vrachtwagen met boomstammen afstormde. Door de botsing kwamen zes inzittenden op slag om het le ven, van wie de meesten ver pletterd werden door de uitste kende boomstammen, zo ver klaarden enige getuigen. Een zevende slachtoffer overleed twee weken later in een zieken huis in Regensburg. De kantonrechter richtte zich na het voorlezen van het vonnis nog tot de familie van de slachtoffers en de gewonde pas sagiers, die geen van allen bij de zitting aanwezig waren. De kantonrechter had daar wel re kening mee gehouden en had voor een vertaalster gezorgd. ,,Ik zou graag de familieleden van de omgekomenen hebben willen uitleggen hoe wij tot de ze in hun ogen wellicht milde straf zijn gekomen. Bovendien hadden ze kennis kunnen ne men van de persoon van de chauffeur." De secretaris van het koor, H. Vos, bevestigde vanuit Elburg dat geen van de overlevenden en geen van de nabestaanden het proces had den bijgewoond, maar zij wil de daar verder geen commen taar op geven. DEN HAAG/MOGADISHU (ANP/DPA) - Onder de buiten landers die in het Afrikaanse Somalië worden gegijzeld, be vindt zich een Nederlandse hulpverlener. Dat heeft het mi nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag dinsdag be vestigd. De Nederlandse regering is langs diplomatieke weg in ac tie gekomen. Om redenen van privacy wilde het ministerie niet meer zeggen. Een militie van de Somalische generaal Mohamed Farah Ai- did nam zondag tijdens de in name van de stad Baidoa acht tien VN-medewerkers en twee leden van een hulporganisatie gevangen. Tijden en standen volgens gctijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Dalum Hoogv /ater Laagw ater tijd stand lijd stand 20 september 00.25 112 06.45 - 99 13.05 109 19.20 -117 2.1 september 01.40 131 07.50 -107 14.10 129 20.20 -128 20 september 12.20 102 05.55 - 92 18.30 -111 21 september 00.50 126 06.55 -100 13.15 123 19.20 -121 20 september 00.45 118 06.40 -107 13.20 119 19.20 -125 21 september 01.55 144 07.50 -1 14 14.15 141 20.20 -135 20 september 00.35 116 06.40 -104 13.10 115 19.20 -122 21 september 01.45 139 07.55 -112 14.15 136 20.25 -132 WEMELDINGE Springti j: 26 september Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Bezorgdheid over lijden burgerbevolking NEW YORK/SARAJEVO/ZAGREB (RTR/DPA/ AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft dinsdagochtend in een verklaring gezegd de huidige escalatie in de militaire toestand in het wes ten van Bosnië ,,te betreuren". Eerder hadden westerse lan den de Bosnische regering en de Kroaten opgeroepen hun of fensief in West-Bosnië te sta ken. Volgens VN-woordvoer- ders hebben de moslim regeringstroepen na de opmars nu 50 procent van het Bosni sche grondgebied in handen. De Veiligheidsraad is „zeer be zorgd over het lijden van de burgerbevolking" door het of fensief van de Kroatische en moslim-bondgenoten, ver klaarde voorzitter Fulci na mens het hoogste VN-orgaan. Hij riep op ,,de huidige situatie niet militair te benutten". De raad, die was bijeen geroepen op verzoek van Rusland, riep de aan het offensief deelne mende partijen op alle vijan delijkheden te staken en de rechten van de bevolking te waarborgen. Opmars Tijdens de opmars van Kroaten en regeringstroepen is maan dag een Deense VN-soldaat omgekomen en liepen negen anderen verwondingen op door een artilleriebeschieting in de enclave Bihac in het westen van Bosnië. Dit deelde een VN- woordvoerder in New York mee. Zeven Sex-vische burgers kwa men volgens het Bosnisch- Servische leger om het leven en 22 raakten gewond bij beschie tingen door het Kroatische le ger op Servische steden in het noordwesten van Bosnië. De gevechten waren het felst bij Bosanski Novi en Sanski Most. Kroatische gevechtsvliegtui gen vielen daar ook de Servi sche verdedigingslinies aan. Zware strijd woedde maandag tevens aan het front van het Ozren-gebergte in het noord oosten van Bosnië. Servische troepen zouden verscheidene aanvallen van de infanterie van het moslim-regeidngsleger hebben afgeslagen. Zeven tot achtduizend Servi sche burgers ontvluchtten za terdag het gebied van Ozren om een toevlucht te zoeken in Doboj, 160 km ten noorden van Sarajevo, meldde een krant in het gebied. VN-woord voerder Chris Ver non zei maandag dat de rege ring niet alleen „volgens een voorzichtige schatting" nu 50 procent van het Bosnische gi-ondgebied in handen heeft, maar dat de balans nu „verder de andere kant op gaat". Ver non gaf aan dat een eventuele val van de stad Banja Luka, de belangrijkste Servische stad in West-Bosnië, een interventie van Servië zou kunnen uitlok ken en een einde maken aan de vredesinspanningen. Bevrijding De Bosnische premier Haris Silajdzic keerde zich eerder echter fel tegen de verzoeken tot matiging. „We proberen ons niet meester te maken van Bos nië, maar het te bevrijden. Er is sprake van een fascistische agressie tegen ons land en we zullen overal heen gaan waar dat nodig is". Minister van buitenlandse za ken Sacirbey zei daarentegen dat Sarajevo bereid is een dia loog aan te gaan met de autori teiten in Banja Luka, om te be werkstelligen dat de inwoners van deze plaats niet weg hoe ven en de stad „geen slagveld wordt". Hulporganisaties maken zich intussen grote zorgen over de humanitaire problemen van de grote aantallen vluchtelingen die voor het Kroatisch- Bosriische offensief naar Banja Luka zijn gevlucht. Het Inter nationale Rode Kruis in Genè- ve meldde maandag dat de au- toriteiten in de stad, die al vol zit met vluchtelingen uit Kraji- na, de stroom niet aankunnen en sinds maandagmorgen 70.000 vluchtelingen doorstu ren naar buurgemeenten als Derventa, Bosanski Brod, Lak- tasi en Prijedor. Tevreden Een NAVO-woordvoerder meldde intussen dat de NAVO en de VN tevreden zijn over het tempo waarin de Bosnische Serviërs hun zware wapens verwijderen uit de 20- kilometerzone rond Sarajevo. De NAVO en VN verlengden de pauze in de luchtaanvallen op de Serviërs zondagavond met drie dagen, omdat de Serviërs voor de uitvoering van de te rugtrekking meer tijd nodig hebben. Voorwaarden Europees commissaris Hans van Broek zei maandag dat de Europese Unie belangrijke voorwaarden op het gebied van mensenrechten en de terugkeer van vluchtelingen zal koppelen aan financiële en economische steun voor de wederopbouw van voormalig Joegoslavië. „Het kan natuurlijk niet zo zijn dat we hulp geven aan een groep oorlogsmisdadigers", zei Van den Broek. BREDA (ANP) - Een onbeken de heeft maandagmiddag een geldloper van een geld transportbedrijf beroofd van een cassette met inhoud. Dat gebeurde in de hal van de Verenigde Spaarbank aan de Karnemelkstraat in de Breda se binnenstad. De dader loste een schot, maar volgens de po litie is er niemand gewond ge raakt. De politie denkt dat in de cas sette een bedrag van enkele tienduizenden guldens heeft gezeten, maar weet niet precies om hoeveel geld het gaat. De met een zwarte pruik en baard vermomde dader is te voet ont komen en daarna in een auto verder gevlucht. In die auto zat verder niemand, aldus de poli tie. De rode vluchtauto is nog niet teruggevonden. AMSTERDAM (ANP) - Een groep van 37 Zaïrezen is dins dagochtend vanaf Schiphol te ruggestuurd naar haar vader land. Een woordvoerster van het ministerie van justitie heeft dit dinsdag bevestigd. Ondanks protesten van de Soli- dariteitsgroep Zaïrese Vluchte lingen, maandag voor het Haagse hoofdbureau van poli tie, heeft justitie toch besloten de 37 uitgeprocedureerde asiel zoekers tegelijk uit te zetten. De solidariteitsgroep had be zwaar aangeteke: groepsuitzetting. Onthulling van enquêtecommissie DEN HAAG (ANP) - Politie en justitie hebben in minimaal één geval oogluikend toegestaan dat onder hun regie criminelen ook hard drugs op de markt hebben gebracht. Waar en wanneer dat gebeurde en om welke hoeveelheid het gaat, is vooralsnog onduidelijk. Mr. F. de Groot, officier van justitie van het landelijk bureau opsporing en vervol ging zware criminaliteit van het openbaar ministe rie (OM), onthulde maandag voor de parlementaire en quêtecommissie opspo ringsmethoden dat hij als lid van de Centrale toet singscommissie (CTC) één maal „achteraf" is gecon fronteerd met gecontroleer de doorlevering van hard drugs. De CTC toetst sinds begin dit jaar of bijzondere opsporingsmethoden al dan niet aanvaardbaar zijn. Gekoppeld Volgens De Groot betrof het een partij verdovende mid delen die was gekoppeld aan een partij soft drugs. De enquêtecommissie wist al dat er hard drugs onder toeziend politie-oog op de markt zijn verdwexxen. De Groot verklaarde zich er tij dens zijn verhoor door de commissie een fel tegen stander van dat in grote on- dex-zoeken ingezette burge- rinfiltraxxten meedelen in criminele winsten. Wel 'vindt hij dat zij ongestraft moeten blijven indien zij onder politieregie strafbare feiten plegen, omdat zij evenals politieinfiltranteix in het verlengde van de overheid werken. De Arnhemse officier van justitie mr. J. Koers ver klaarde maandag voor de commissie dat justitie be hoefte heeft aan informan ten die werkzaam zijn in vrije beroepexx.en uit dien hoofde kennis opdoen over de activiteiten van crimine len. Bijvoorbeeld advocaten en accountants zouden poli tie en justitie van dienst kunnen zijn. De criminele inlichtingendienst (CID) van de politie in Geldeiiand heeft reeds een accountant als informant, aldus de offi cier. Koers is in twee Gel derse politieiregio's belast met de bestrijding van de geox-ganiseerde misdaad en het beheer van de CID. Vol gens hem is het gros van de informanten van het „klas sieke soort": criminelen die iets weten over anders cri minelen. Te weinig Koers was maandag de laat ste getuige die die dag voor de commissie vei-scheen. Vóór hem beklaagde mr. F. de Groot zich erover dat het OM te weinig mogelijkhe den heeft in CID-registers opgenomen informatie op betrouwbaarheid te contro- leren. Een gat in de wet, al dus De Groot, dat moet wor den gedicht. Waar De Groot zijn onvrede uitsprak over gebrek aan zicht op CID- informatie, lieten de twee leiders van de CID in Am sterdam, D. van Tfeijlingen en J. van Looijen, weten dat zij aan circa 400 door hen ge runde informanten niet ge noeg hebben om een be hoorlijk zicht te krijgen op de omvang van de georgani seerde misdaad in de hoofd stad. Aan dat overzicht wordt gewerkt, aldus het duo. Suske en Wiske ''DE BEGEERDE BERG'' V door Willy Vandersteen Dinsdag 19 september Zierikzee Vei'gadering commissie cul tuur in de raadzaal van het stadhuis. 16.30 uur. Renesse Werkgroep Aktief Terreinbe heer pakt westen van Soeten Haerd bij Renesse aan. 09.00 uur. Brouwershaven Eerste soosmiddag voor 50- plussers in de Bostonkerk aan het Ichtusplein. 14.30 uur. Oosterland Verkoping ten bate van gehan dicaptenzorg. Lage Maireweg 14. 09.30-11.30 uur en 14.00- 16.30 uur. Woensdag 20 september Zierikzee Thema-avond VBOK-werk- gi"oep Schouwen-Duiveland. MFC. 20.00 uur. Bijeenkomst NCVB. 't Zuudèn- de. 19.45 uur. Renesse Spaanse dressuurshow door Ramon Figuéras Garcia. Mane ge Grol. 19.30 uur. Brouwershaven Bingo in Woonzorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Donderdag 21 september Zierikzee Start coupeuse-opleiding. Melkmarkt 14. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie open bare werken in het gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 22 september Zierikzee Lezing mevrouw A. H. H. Weststrate in Klubhuis De Lichtboei in het MFC aan de Huybei'tstraat met als thema De vrouw in het sprookje. 19.30 uur. Bruinisse Eerste open individueel kla- verjastoei-nooi. 20.00 uur. Zaterdag 23 september Renesse Dansavond. Dorpshuis: 20.00 Maandag 25 september Zierikzee Ned. Bond Plattelandsvrou wen afd. Schouwen, lezing K. Gi-oeneveld over werk Kon. Ned. Redding Maatschappij in foyer restaurant Mondragon. 14.00 uur. Vergadering verenigingsraad woningbouwvereniging Beter Wonen in het kantoor aan de Calandweg. 19.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Van 25 tot en met 29 september Nieuwerkerk Zwemvierdaagse in zwembad Dol-fijn. Dinsdag 26 september Nieuwerkerk ANBO-afd. Nieuwerkerk houdt eerste bijeenkomst. Dorpshuis. 14.00-17.00 uur. Woensdag 27 september Zierikzee Flippo-ioxilbeurs in De Licht boei in het MFC aan De Huy- bertstraat. 14.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Donderdag 28 september Zierikzee Kledinginzamelingsactie SSTR. Vóór 09.00 uur buiten zetten. Begin cursus ademtherapie voor kinderen met astma. Wijlcgebouw kruisvereniging, Jannewekken 10. 16.00 uur. Vrijdag 29 september Zierikzee Officiële opening MFC Zierik zee. Aanvang bijeenkomst 14.30 uur. Zaterdag 30 september Zierikzee Open dag. Multifunctioneel Centrum aan de De Huybert- straat. Van 10.00 tot 16.00 uur. Theatervoorstelling Smakelij ke voortzetting door Paul Hae- nen. De Concertzaal. 20.00 uur. Concert Skunk-a-Delic, Uit spatting en Priority. Brogum. 22.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2