Einde voor veel gemeenten Open huis Duivelandse brandweer Normaal in Zeelandhallen De landelijke Bibliobusdag met bezichtiging Schouwse bibliobus Meer dan tweehonderd hardrijders Diefstal uit caravan Brand in keuken Westerschouuien Stedebouwkundig onderzoek woningbouw in Jannewekken Blikschade bij aanrijding Philipsdam Auto belandt in sloot f 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Thema veiligheid in en om het huis OOSTERLAND - De veiligheid in en om het huis staat zaterdag 23 sep tember centraal tijdens de open dag van de Duivelandse vrijwillige brandweer in Oosterland. Belangstellenden kunnen tussen 10.00 en 16.00 uur een kijkje komen nemen in de brandweerkazerne. De brandweervrij- willigers verzorgen verschillende demonstraties. Vijf jaar geleden werd de nieuwe brandweerkazerne in Oosterland in gebruik genomen. Vorig jaar kreeg het Duivelandse korps een nieuw blusvoertuig (Foto: Joop van Houdt) koop biedt de Duivelandse brandweer tijden het open huis rookmelders aan tegen ge reduceerde prijs. Tijdens het open huis kan alle apparatuur waarover de Dui velandse brandweer beschikt bekeken worden. Om 11.00, 13.00 en 15.00 uur verzorgen de brandweervrijwilligers bo vendien demonstraties van het openknippen van autowrak ken. "Een techniek die men heeft moeten leren op het mo ment dat de brandweer zich be halve met het blussen van branden ook met verkeerson gelukken moest gaan bezig houden. Verder kan men in de brand weergarage terecht voor aller lei informatie over veiligheid in en om het huis en is men pa raat voor het geven van aller lei praktische tips. Er is ook het nodige foldermateriaal be schikbaar. Volgens statistische gegevens vallen er nogal wat gewonden bij ongelukjes in en om het huis. „Dat kan van alles zijn", aldus brandweercommandant H. van der Maas. „Je kunt van een keukentrapje vallen als je het niet goed genoeg neerzet, maar je kunt ook vlam in de pan krijgen of bijvoorbeeld met een elektrische hegge- schaar het snoer per ongeluk raken en dan een stroomschok krijgen". Afdekken Met name het bekende vlam in de pan komt volgens Van dei- Maas nog steeds met enige re gelmaat voor. De ene keer weet men het zelf nog te blus sen, maar vlam in de pan kan ook de oorzaak zijn van een brand die veel schade oplevert. „Je kent dat wel, de pan op het vuur om vlees te braden, de bo ter zit er al in en de telefoon gaat. Je vergeet de pan, de bo ter raakt oververhit en dan heb je vlam in de pan". De enige juiste remedie is vol gens Van der Maas het afdek ken van het vuur. „Allereerst moet het gas dichtgedraaid worden. Dan pak je een pas send deksel en daarmee moet je dan de brandende pan af dekken zodat er geen zuurstof meer bij het vuur kan. Dan is het zo uit. Je kunt ook een wol len deken of een wollen jas of zoiets gebruiken. Het allerbe langrijkste is dat je niet pro beert het met water te blussen want als je dat probeert krijg je een enorme steekvlam", al dus Van der Maas. Veel ellende kan volgens Van der Maas voorkomen worden door het monteren van een rookmelder. Een dergelijke melder signaleert vuur en rook in een vroeg stadium en waar schuwt de bewoners middels een indringende sirene. Om de mensen te stimuleren tot aan- In Middelburg op 30 september MIDDELBURG - In Middelburg wordt zater dag 30 september de landelijke Bibliobusdag gehouden. De tweejaarlijkse happening wordt georganiseerd door de tien-jarige Zeeuwse Bi bliotheek. Het ochtendprogramma omvat een lezing van dr. J. C. Ter louw (schrijver, Commissaris der Koningin van Gelderland en voorzitter van de Sticht ing Lezen). Het thema van de le zing is: de rol van de bibliobus bij leesbevordering. Het middagprogramma van de landelijke Bibliobusdag be staat uit het bezichtigen van bibliobussen. Op zaterdag 30 september staan op de Markt in Middelburg 29 bibliobussen uit heel Nederland en het ..bui tenland. Het buitenland is ver tegenwoordigd met bibliobus sen uit Buckinghamshire County Council. West Sussex County Council. Lille en Leu ven. DeZeeuwseBibliotheek is vertegenwoordigd met vijf bi bliobussen, waaronder de nieuwe bibliobus van Schou- wen-Duiveland. Het ochtendprogramma is al leen toegankelijk voor geno digden. 's Middags is er voor het publiek van 13.00 tot 15.30 uur gelegenheid om de biblio bussen te bekijken op de Markt. De bibliobussen ver vullen een belangrijke rol in het bevorderen van het lezen. Leesvaardigheid is een belang rijke.voorwaarde om in het on derwijs en daarbuiten goed te kunnen functioneren. Jan Ter louw zei in zijn toespraak bij de present atie van de Stichting Er komen 20 bibliobussen naar de Markl in Lezen: „Lezen is belangrijk voor de taalontwikkeling; taalontwikkeling is belang rijk voor de denkkracht van een persoon. Lezen en in het bijzonder het lezen van litera tuur draagt in een belangrijke mate bij aan de persoonlijke en emotionele ontwikkeling". Doordat de bibliobus onder of aansluitend aan de schooltij den de school bezoekt, kunnen kinderen, vaak klassikaal, ge bruik maken van de bibliobus. Zo komen ze in aanraking met niet alleen leesboeken, maar ook informatieve boeken. Op deze wijze leren ze (voor spreekbeurten of werkstuk) informatie zoeken. Vaak wor den door de bibliobussen in sa menwerking met de scholen activiteiten ontwikkeld zoals een leesprogramma, Kinder boekenweek, voorleeswed- strijd, kinderjury. De Bibliobusdag is er niet al leen voor kinderen. Met name op het platteland en in kleine kernen, waar het voorzienin genniveau vaak niet hoog is, is de bibliobus een belangrijke voorziening voor volwassenen en ouderen. Bibliobussen worden in Neder land geëxploiteerd door Pro vinciale Bibliotheekcentrales (56 bibliobussen) en stedelijke bibliotheken (ongeveer 27 bi bliobussen). Er rijden in Ne derland in totaal mee dan 80 bibliobussen. De meeste bi bliobussen hebben een collec tie boeken die zowel op vol wassenen als op de jeugd is gericht. De belangrijkste doel groepen voor de bibliobus zijn de (basisschool)jeugd en de ou deren. Met name in stedelijke bibliotheken zijn er ook spe ciale jeugdbibliobussen. In 1993 bedienden de Nederland se bibliobussen 208.000 leners en registreerden zij 9,6 miljoen uitleningen. Ruim 70 procent van de leners bestaat uit. jeugd tot en met 17 jaar. In 1993 had den de bibliobussen in 357 ge meenten 1992 stopplaatsen (CBS-statistiek 1993). DEN HAAG (ANP) - Vele tien tallen zo niet honderden kleine gemeenten verdwijnen van de landkaart. Uit 74 plaatsen in Noord-Brabant ontstaan 27 nieuwe gemeenten. Rotterdam en zijn regio wor den op 1 januari 1997 een stads provincie. Amsterdam en om geving volgen daarna. Ook voor Den Haag en omstreken ligt een stadsprovincie in het verschiet. De ministerraad heeft dat vrijdag besloten. De regering vindt dat de lagere be stuursniveaus krachtiger en slagvaardiger moeten kunnen opereren om beter het hoofd te kunnen te bieden aan grote problemen als werkloosheid, criminaliteit, onvoldoende woningbouw en verpauperen de wijken. De eerste reacties waren vrijdag overwegend po sitief. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer sprak haar waardering uit voor de plan nen en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zei de hoofdlijnen ervan te onder schrijven. Ook het orgaan van de gezamenlijke provincies, het IPO, kon zich in grote lij nen vinden in de kabinetsaan- pak. Het CDA vond de-voor stellen voor Noord-Brabant veel te ver gaan. Die partij heeft daar veel burgemeesters. Minister Dijkstal en staatsse cretaris Van de Vondervoort zullen over een jaar besluiten of er nog meer stadsprovincies komen. ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole met behulp van radarapparatuur signaleerde de politie vrijdag op Schou- wen-Duiveland 112 weggebrui kers die de maximumsnelheid overtraden. Zonda kwamen daar nog eens 116 hardrijders bij. Vrijdagmorgen werd er tussen 9.30 en 11.30 uur gecontroleerd langs de Weg naar de Val tus sen Zierikzee en de Zeeland- brug. Van de 528 passerende voertuigen reden achttien har der dan de tachtig kilometer maximumsnelheid die ter plaatse geldt. Als hoogste snel heid mat de radar 105 kilome ter. Van 11.45 tot 13.45 uur werd gecontroleerd langs de Serooskerkseweg, de Rijks weg N59 tussen Zierikzee en Haamstede. Van de 561 passe rende voertuigen reden 54 har der dan tachtig kilometer. De hoogst gemeten snelheid was 120 kilometer. Tenslotte stelde de politie de radarapparatuur van 14.00 tot 15.45 uur op langs de Heuvelswég nabij Kerk- werve. Hier reden 272 voertui gen langs waarvan veertig met een snelheid boven de tachtig kilometer. De hoogst gemeten snelheid was 114 kilometer. Zondag had de politie zich we derom geposteerd in de berm van de Weg naar de Val. Tussen 15.00 en 16.15 uur passeerden er 745 voertuigen, waarvan 116 met een te hoge snelheid. De hoogst gemeten snelheid be droeg 126 kilometer per uur. Alle overtreders krijgen bin nen enkele weken een proces verbaal in de brievenbus. In de meeste gevallen mèt accept-gi ro voor betaling van de boete. Mensen die meer dan dertig ki lometer te hard reden of reeds eerder werden bekeurd voor te hard rijden moeten zich ver- j antwoorden voor de rechter. I WESTENSCHOUWEN - In Westenschouwen is de afgelo pen twee weken een inbraak gepleegd in een caravan die ge parkeerd stond aan het Kom* mersweegje. Uit de caravan, eigendom van een 47-jarige inwoner van Dor drecht, werden verschillende goederen ontvreemd. De dief stal is gepleegd tussen 3 sep tember 17.00 uur en 17 septem ber 11.00 uur. BRUINISSE - Zondagmiddag omstreeks 13.00 uur heeft een keukeninterieur op Aquadelta in Bruinisse zware schade op gelopen door brand. Het vuur woedde op de derde verdieping van een apparte mentengebouw nabij het Cen trumplein. De bewoners waren afwezig en hadden een pan op het vtiur laten staan. Door een snelle actie van een personeels lid breidden de vlammen zich niet uit naar de omliggende vertrekken. De Bruse brandweer die aan vankelijk de melding kreeg van brand in een bungalow verrichtte de nablussings- werkzaamheden. RECREATIEGEMEENTE COMMISSIEVERGADERINGEN VERSCHOVEN Commissie Financiën van 20/9 verschuift naar 2/10. Commissie Welzijn van 19/9 verschuift naar 10/10. De vergadering van de Commissie ABZ van 19/9 vervalt. Bedrijven op termijn uit binnenstad ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee laat een stedebouwkundig onderzoek uitvoeren naar de ruimtelijke aspecten van woningbouw op het terrein van de voormalige huishoudschool aan het Jannewekken. In dit onderzoek worden de mogelijkheden van woningbouw op de terrei nen van bestaande bedrijven aan het Janne wekken meegenomen. Het is de bedoeling dat deze bedrijven op termijn uit de binnenstad verdwijnen. Wethouder L. J. van Gastel (ruimtelijke ordening en finan ciën) is van mening dat wo ningbouw op het terrein van het schoolgebouw in een brede re context moet worden beke ken. Volgens hem is het de be doeling dat op termijn de bedrijven aan het Jannewek ken uit de binnenstad verdwij nen. De gronden die daardoor vrijkomen zijn uitstekend ge schikt voor woningbouw, al dus Van Gastel. „En dan kun nen we nog wel eens spijt krijgen wanneer we nu kiezen voor handhaven van een on- derwijsbestemming van het schoolgebouw." Vorige week bracht Van Gas tel de aspecten van ruimtelijke ordening ter sprake in een ge zamenlijke vergadering van de commissie financiën en wel zijn. Op de agenda stond toen de toekomstige bestemming van het schoolgebouw aan het Jannewekken. Tot de moge lijkheden behoren aanpassing van het gebouw en handhaving van de onderwijsbestemming of sloop van het gebouw en daarvoor in de plaats het ple gen van woningbouw voor se nioren. De commissieleden onthielden zich van advies, omdat een overzicht van de ex ploitatielasten ontbrak. Het onderzoek naar de moge lijkheden van woningbouw aan het Jannewekken en de ruimtelijke gevolgen daarvan, worden uitgevoerd door de ste- debouwkundige van de ge meente. Over de aard van dit onderzoek kon C. L. van dei- Linde, hoofd afdeling gemeen tewerken, vanmorgen nog niets zeggen. Het moet binnen drie weken afgerond zijn, zo dat de gemeenteraad in okto ber een besluit kan nemen over de bestemming van het school gebouw. BRUINISSE - Bij een aanrij ding op de kruising van de Phi lipsdam en de parallelweg van de Grevelingendam werden zondagmiddag twee auto's zwaar beschadigd. Een 45-jarige vrouw uit Noord- gouwe die op de parallelweg reed, verleende op de kruising geen voorrang aan een 36-jari- ge inwoner van de Heen. Beide auto's raakten zeer beschadigd en werden total loss ver klaard. Er vielen geen gewon den. BERGAMBACHT (ANP) - Een man is maandagmorgen om streeks 6.45 uur in Bergam bacht verdronken nadat hij met zijn'tractor te water was geraakt. DEN HAAG (ANP) - Minister van Mierlo van buitenlandse zaken brengt donderdag een kort bezoek aan Suriname. SEROOSKERKE - Een 24-jari- ge vrouw uit Vlissingen be landde vrijdagavond met haar auto in de sloot langs de N59 bij Serooskerke. In een flauwe bocht verloor zij de macht over het stuur. De vrouw reed in de richting van Haamstede. In een flauwe bocht naar links kwam zij in de berm terecht. Door een te felle stuurcorrectie raakte zij het spoor bijster en kwam uit eindelijk in de links van de weg gelegen sloot terecht. Het voertuig raakte total-loss. De inzittenden van de auto liepen een nat pak op, maar kwamen verder met de schrik vrij De Achterhoekse groep Normaal, die ooit beroemd werd tnet het hartverscheurende nummer Oe- rend Hard is begonnen aan een jubileumtoernee onder de noemer Veldtocht 1995 en komt in oktober in de Zeelandhallen in Goes. De popsterren van het platteland vieren in 1995 hun twintigjarig be staan. Wi-je luusteren of niet', dat is het motto van de toernee die Normaal tot eind oktober door Nederland onderneemt. De rockgroep brengt bij deze veldtocht een repertoire bestaande uit een compilatie van hits uit alle afgelopen jaren. Voor fans is het daarbij belangrijk te weten, dat de band elke avond een andere reeks nummers brengt. Daardoor zal geen enkel concert gelijkluidend zijn. Het gemoderniseerde decor, o7itworpen door Bennie Jolink, bevat reusachtige op blaaselemen ten, een nieuw achterdoek en een onvervalst strokanon, waarmee het slot van elk optreden extra kracht wordt bijgezet. De geluidsinstallatie van 24 kW zit vernuftig verstopt in de decor-elementen. In de afgelopen tijd werd weer een nieuwe CD opgenomen. De huidige bezetting bestaat uit Bennie Jolink (zang, gitaar), Fokke de Jong (drums), Paul Kemper (gitaar), Willem Terhorst (bas, zang) en Jan Kolkman (gitaar, sax en zang). Het optreden in de Zeelandhallen in Goes is op zaterdag 14 ok tober en begint om ongeveer 21.30 u ur. Voorverkoop kaarten onder meer bij de Zeelandhallen Goes, 01100- 21020 en Delta Discs. Mol 15, Zierikzee, 01110 -14699. A i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6