Brouws college wil 7QÖ® gulden betalen aan gehandicaptenlift Aanvoer op veiling constant door aanbod jonge mosselen Scherpere grenzen ie drugsnota Wervingsprocedure voor de nieuwe gemeentesecretaris Grote drukte ochtendspits Politiekoor en Oosterlands Fanfare in kerk Dreischor TOORNREDE MAANDAG 18 SEPTEMBER 1995 NR 25842 5 In museumboerderij Goemanszorg Het ziet er naar uit dat de museumboerderij Goemanszorg tijdens de huidige verbouwing ook wordt voorzien van een gehandicapten- lift. Vrijwilligers verzetten veel werk. (Foto: Joop van Houdt) BROUWERSHAVEN - Het Brouwse college van burgemeester en wethouders wil 7000 gulden mee betalen aan een gehandicaptenlift in museumboerderij Goemanszorg in Dreischor. Tijdens de ge meenteraadsvergadering die maandag 25 september wordt gehouden in het Brouwse stadhuis stelt het college aan de raad voor om dit bedrag ter beschikking te stellen. Dg aanschaf en installatie van een plateaulift voor gehandi capten in de museumboerderij kost in totaal 14.000 gulden. Gedeputeerde staten van Zee land betalen hiervan 7000 gul den. Dit in het kader van de stimuleringsregeling 'toegan kelijkheid voorzieningen ge handicapten'. Ook het Brouw se college zegt er belang aan te hechten dat het museum, dat momenteel wordt verbouwd en gerestaureerd, straks toe gankelijk is voor minder-va- liden. Daarom vindt het college het een goed idee om als gemeente, waarin het museum is geves tigd, de overige 7000 gulden te betalen. Het geld kan volgen b en w worden betaald uit de voorbereidingsgelden in het kader van de Wet Voorzienin gen Gehandicapten 1993, die men nog terug krijgt van de In tergemeentelijke Sociale Dienst. Tijdens de raadsverga dering aanstaande maandag besluit de Brouwse raad de finitief over het voorstel. Op de agenda staat ook het verzoek van het comité Tafel- tje-dek-je Brouwershaven/ Middenschouwen om vijftig nieuwe incathermbakjes te fi nancieren. De bakjes kosten vijftig gulden per stuk en zijn nodig omdat steeds meer oude ren gebruik maken van de war me maaltijdverstrekking aan huis, die het comité verzorgd in de gemeenten Brouwersha ven en Middenschouwen. Het Brouwse college van b en w wil aan het verzoek tegemoet ko men door het comité Tafeltje- dek-je 2500 gulden te lenen. Het geld moet in tien jaar met rente worden terug betaald. De paden van de begraafplaat sen in Brouwershaven en Drei schor krijgen de komende tijd een flinke opknapbeurt. In het voorjaar zijn de paden van de begraafplaatsen in de twee an dere kernen van de gemeente, Zonnemaire en Noordgouwe, reeds opgeknapt en het beleid is om dit jaar de paden in alle kernen aan te pakken. Daarbij worden de paden schoon ge maakt en vervolgens voorzien van een tien centimeter dikke laag witte kleischelpen. Die laag wordt in elkaar gedrukt met behulp van een wals. De kosten voor de opknapbeurt in Dreischor zijp ruim 13.000 gul den, terwijl voor Brouwersha ven ruim 15.500 gulden nodig is. De Brouwse gemeenteraad beslist maandag of voor dit doel bijna 34.000 gulden uit de reserve begraafplaatsen be schikbaar wordt gesteld. Tijdens de vergadering wordt verder beslist over een aanpas sing van# de vergoedingsrege ling van de gemeentelijke brandweer. De aanpassing houdt in dat een adjunct- hoofdbrandmeester voortaan een financiële vergoeding krijgt voor het deelnemen aan oefeningen, cursussen of een medische keuring die plaats vindt tijdens zijn werk. Zoals bekend bestaat de brandweer op Schouwen-Duiveland uit vrijwilligers, die voor hun werkzaamheden een beschei den vex-goeding ontvangen. De gemeenteraadsvergadering waarbij dit alles aan de orde komt wordt gehouden in de raadszaal van het Brouwse stadhuis en kan door iedere be langstellende vanaf de publie ke tribune worden gevolgd. Aanvang 19.30 uur. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 4 tot en met 9 september werden 83 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd met een to taal gewicht van 28.611 ton netto. Dat is 2.450 ton minder dan in de vorige week. De aange houden ladingen werden alle aan de handel ver kocht. Gemiddeld betaalde de handel 164,08 per ton, precies elf gulden meer dan een week eerder. Drie partijen bestaande uit 842 ton wer den enkel ter bemonstering aangeboden. De verzending was volgens opgave: België 9.808 ton. Frankrijk 3.536 ton, diverse landen 806 ton en de binnenlandse handel was goed voor 4.791 ton. Maandag 4 september maakte de gezamenlijk mosselhandel keuze uit zeven verschillende Zeeuwse partijen. Deze va rieerden in' grootte tussen 198 en 700 brutotonnen. Zeelands Roem schreef het hoogst in voor 330 brutoton van de YE 1. Bij een stukstal van 112 noteer de deze lading een vleesge wicht van 26,8 kilo. Dezelfde koopman tastte ook het diepst in de buidel voor 344 tonnen van de YE 82. Deze schelpdie ren bevatten bij een stukstal van 100 een vleesgewicht van 24,6 kilo. De volgende dag passeerden in twee veilingen zeventien la dingen zwarte parels over de mosselklok, waarvan twee uit het noorden. Deze twee enige ladingen Waddertjes telden bij stukstallen van 163 en 168 een vleesgewicht van ruim 33 kilo. De gretigste handelaren hier voor bleken Kroonton en Zee lands Roem. Opvallend Op woensdag gingen 30 ladin gen onder de hamer, waaron der dertien uit de vangstgebie- den op de Waddenzee. Het betroffen de mosselkotters YE 38 (422 ton), YE 87 (1.214 ton), BRU 6 (W. van den Berg, 254 ton), BRU 8 (Fa. J. en C. Pad mos, 516 ton), BRU 48 (Fa. Ver spoor, 459 ton). YE 116 (1.031 ton), BRU 50 (Hoogerheide-De Waal beheer BV, 1.096 ton), YE 70 (608 ton), YE 3 (395 ton), BRU 23 (Fa. I. Jumelet Zoon, 404 ton), en de ZZ 9 (S. L. Schot BV, 1.116 ton) die die dag in Yerseke afmeerden. In totaal gingen die dag 12.783 ton mosselen onder de hamer. De YE 87 was goed voor de grootste lading met stukstal len van 169 en 190. Het vleesge wicht van deze partijen cirkel de tussen 34,2 en 36,4 kilo. De BRU 50 verscheen met twee partijen met een laag stukstal (85) en een vleesgewicht van circa 30 kilo. Prins Dinge- manse en Delta Mossel waar deerden elk een van' deze op vallende partijen met de hoogste prijs. Hollestelle schreef het hoogst in voor een lading met een stukstal van 68 en een vleesgewicht van 25,4 kilo, aangeboden door de BRU 23. Een dag later waren er op nieuw twee veilingen nodig om ruim 12.000 brutotonnen van eigenaar te doen verwisse len. Tijdens de eerste veiling gaven vier aanvoerders acte de présence vanaf de Waddenzee. Met twee verschillende ladin gen uit het noorden meerde het trio YE 79 (1.198 ton), YE 57 (1.255 ton) en YE 19 (729 ton) af. De YE 96 viste een partij in de Balgen, bestaande uit 613 ton. De stukstallen van deze jonge mossels bedroegen respectie velijk 167, 145, 130 en 138, de vleesgewichten cirkelden tus sen de 31,1 en 36,6 kilo. Zeeuwse ladingen In de tweede veilingronde wa ren het alleen Zeeuwse ladin gen die de klok sloegen. De ZZ 4 (B. W. Schot- BV) loste de. grootste partij van 612 ton met een tarrapercentage van vijf tien procent. Bij een stukstal van 144 kwamen deze schelp dieren uit op een vleesgewicht van 27,4 kilo. Prins Dinge- rnanse nam deze partij over. Op vrijdag tenslotte gingen nog vier ladingen, in totaal 2.412 ton, in andere handen over. De YE 96 viste 982 bruto ton in het westelijk deel van de Oosterschelde. Bij een stukstal van 146 kookten deze schelp dieren een vleesgewicht van 28,6 kilo. In de natte pakhuizen van Barbé kwamen op vrijdag 885 brutotonnen terecht, aan geboden door de YE 19. Delta Mossel betaalde in week 36 de hoogste prijs van 386,99 per ton aan een kweker uit Brui- DEN IIAAG (ANP) - Het kabi net wil onder geen enkele voor waarde de verkoop van verdo vende middelen legaliseren. De zorg voor ernstig verslaaf den wordt geïntensiveerd en het kabinet gaat de overlast rond de gedoogde verkoop van soft drugs harder aanpakken. Gemeenten krijgen daarvoor meer mogelijkheden. Het ka binet wil verder vooral de handel naar het buitenland ontmoedigen. Vrijdag presen teerden minister Borst van volksgezondheid, minister Sorgdrager van justitie en staatssecretaris Kohnstamm van binnenlandse zaken de drugsnota. In het nieuwe beleid willen de D66-bewindslieden vooral de grenzen tussen soft en hard drugs scherper aantrekken. De meeste onderdelen van de nota waren de afgelopen weken al bekend geworden. Zo komt er een experiment met heroine- verstrekking aan maximaal vijftig verslaafden bij wie alle hoop is opgegeven. Het experiment moet vooral de gezondheidstoestand van de verslaafden verbeteren. Ver der komen er meer cellen en drugsvrije plaatsen in gevan genissen. Ook wil het kabinet de Rijkswerkinrichting in ere herstellen. Overlast veroorza kende verslaafden kunnen daar. na het plegen van een re latief licht delict, worden op genomen om verplicht af te kicken. Tegelijkertijd kunnen ze wor den getraind en begeleid om een goede rentree in de maat schappij te maken. Sorgdrager gaf aan dat het telen van ne derwiet een lage opsporings prioriteit krijgt. Voor nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland ZIERIK.ZEE - De Stuurgroep Schouwen-Duiveland, die de herindeling van Schouwen-Duiveland tot één gemeente op 1 januari 1997 voorbe reidt, heeft vastgesteld op welke manier een gemeentesecretaris voor de nieuwe gemeente zal worden benoemd. De wervingsprocedure krijgt volgens de stuurgroep een open karakter. Dat houdt on der meer in dat binnenkort ad vertenties worden geplaatst in dag- en vakbladen, zodat iede re belangstellende voor de functie kan solliciteren. Uiteindelijk bepaalt de ge meenteraad van de nieuwe ge meente Schouwen-Duiveland wie de nieuwe gemeentesecre taris wordt. Een belangrijke handleiding daarbij is de pro fielschets. Een stuk waarin staat wat voor persoonlijk heid, omleiding en ervaring, ge slacht en achtergronden een geschikte kandidaat moet heb ben. De nieuwe gemeentesecretaris zal in de eerste plaats gaan functioneren al 'projectma nager'. Op die manier wordt hij of zij de grote baas en spel verdeler bij de verdere invul ling en organisatie van het her indelingsproces. Dit alles blijkt uit het bulletin dat de gezamenlijke gemeente besturen uitgeven om de raadsleden en het personeel van de gemeenten op de hoogte te houden van het herinde lingsproces. Uit de informatie blijkt dat zowel het draaiboek als de basisfilosofie, die de ba sis vormen voor het creëren van de nieuwe gemeente, door de stuurgroep definitief zijn vastgesteld. De verordening Bijzonder Ge organiseerd Overleg (BGO) waarin het sociaal statuut wordt besproken is formeel vastgesteld. Op 21 september wordt een bijeenkomst gehou den waarbij het gemeenteper- soneel wordt voorgelicht over de voortgang en de consequen ties van de herindeling. Vanwege een in oktober ge plande ziekenhuisopname en daarop volgende langdurige revalidatie wordt de Midden- schouwse burgemeester W. den Boer in de stuurgroep vervan gen door het Middenschouwse CDA-raadslid P. W. Berre- voets. De functie van voorzit ter van de projectgroep is van wege langdurige ziekte van drs A. A. C. Vink van het bureau Twijnstra en Gudde overge dragen aan drs P. F. de Noord van dit bureau. Twijnstra en Gudde is door de gemeenten aangetrokken om als onafhan kelijk bureau het herinde lingsproces te begeleiden. DRIEBERGEN (ANP) - Op de Nederlandse wegen was het vanochtend, maandagochtend, opvallend druk. Volgens de verkeerspolitie in Driebergen stonden er om half 9 33 files met een totale lengte van 190 kilometer. De politie heeft geen verkla ring voor de uitzonderlijke drukte. „Maandagochtend is het altijd al druk, maar van daag is het wel heel erg. Er wa ren niet meer aanrijdingen dan normaal", aldus een woord voerder. De langste file (14 kilometer) stond op de A4 tussen Nieuw Vennep en Amsterdam. Op de A16 (Breda richting Rotter dam) stond 9 kilometer. Laatste seizoeiisconcert Musi Voca DREISCHOR - Het Politie Mannenkoor Zee land en Oosterlands Fanfare sluiten zaterdag 30 september in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor de reeks concerten af van de Stichting Musi Voca. Het Politie Mannenkoor Zee land werd vijf jaar geleden op gericht. Gezien het motto van het koor: 'Samen werken, sa men zingen' kan het worden bestempeld als een voorloper van de politie-regio Zeeland. Het koor staat onder leiding van Corrie Buijze en wordt be geleid door Ineke Marijs. Daarnaast is de solist Helma Laro regelmatig onder de gele deren van het mannenkoor aan te treffen. Behalve solo zingt zij diverse duetten met^de te nor Rien Wesdorp, een van de leden van het koor. Oosterlands fanfare heeft een veel langere geschiedenis dan het Politie Mannenkoor. Over drie jaar viert de fanfare haar eeuwfeest. Sinds 1993 komt het orkest, dat onder leiding staat van Jaap Knuist, uit in de afdeling Uitmuntendheid. Halverwege het BrandenburgseConcert zette de wekkerradio in. 'Wat is het eigenlijk voor een dag?' geeuwde de koning. Hij keek naar de grond en zag naast zijn bed een chaos van papieren liggen. Er kwam een woord in hem op dat een koning niet zeggen mag. Voorzichtig trok hij zich op en legde Bach met een flinke tik het zwijgen op. Op bed had hij gisteren het slaapverwekkende ver haal nog eens doorgelezen. Het was zo erg geweest dat hij bij zijn eigen troonrede inge dommeld was. Nee, het was niet de leukste dag voorde koning. Liever ging hij er vandaag stevig tegen aan. Er lag nog zoveel zinvoller werk te wachten. Beneden in het paleis was alles al in rep en roer. Straks moest hij weer in de gouden koets gaan zitten als de koning uit de Soete Suikerbol. 'Kan ik dat ding niet ge woon even faxen?' had hij aan de minister president gevraagd, maar die stond erop dat het gewrocht van zijn ministers zou worden voorgelezen. Hier en daar had hij nog gepro beerd onbegrijpelijke zinnen een beetje nor maal te maken, maar er was geen beginnen aan. Zuchtend stond hij op en liet het bad vol lopen. Want ook een koning moet gewassen worden, 't Is weer eens Prinsjesdag' zuchtte hij en zakte weg in het badschuim. 'Majesteit, de hoogste tijd' kwam een hofda me rijmend zeggen. 'Dank u wel, dan gaan we snel' antwoordde de koning. Even was er pa niek omdat de troonrede op het kastje in de hal was blijven liggen. Maar het duurde niet lang of de koning wuifde naar de mensen langs de kant van de weg. En dat vond hij niet erg. Want hij hield van zijn mensen. Zo trok de gouden koets met wapperende paarde- staarten door de straten van de Hofstad. In de lucht vlogen de straaljagers, in de ministeries ratelden de faxen. Maar de koning hobbelde nog steeds in een koets. Want de gouden koets hoorde bij het land, net zoals de klom pen en molens. Knikkend naar links en naar rechts liep de vorst de grote zaal in. Nadat hij op de troon had plaatsgenomen en iedereen ging zitten, ging het beschaafde gemompel over in stilte. 'Ik moet me niet vergissen' dacht de koning. Gisterenavond waren de prinsessen in een gekke bui op een stoel gaan staan en hadden geroepen: 'Geden der Laten Steneraal' en 'Steden der Gaten Lenemaar'. Even kuchte hij en begon toen de troonrede voor te lezen: De toestand in de wereld stemt ons tot voort- durende zorg....Met voortvarendheid wil de regering....het roept ons op tot blijvende aan dacht...de regering is voornemens....hoge prioriteit moeten we verlenen....' Tussen de aaneenschakeling van uitgekauwde ge meenplaatsen keek hij even omhoog. Leden van de oppositie waren al in slaap gevallen. Alleen de ministers die een stukje hadden in geleverd keken nog helder uit hun ogen. 'Bin nenkort zal u een wetsontwerp bereik...' Plot seling hield de koning op en ging staan. 'Wat doe ik hier eigenlijk?' riep hij naar de kamerle den die opeens wakker schrokken. 'Als ik 's avonds naar NOVA kijk en ik zie jullie gehak ketak dan moet ik steeds denken aan de kromme tenen van Asselbergs. Die is niet te vreden over het niveau van de discussies van zijn gemeenteraad. Maar vind je het gek? Als ze jullie zien, met al jullie achterbakse gekon kel, hoe jullie alleen maar eikaars vliegen van gen en de partijpolitiek boven alles gaat, dan gaan ze het in de Zierikzeese gemeenteraad toch gewoon nadoen! Nu zitten jullie allemaal te snurken. Maar weet je naar wie jullie wel lui steren? Naar de cijfers! Alleen maar de cijfers. Jullie laten je sturen door kijkcijfers, groeicij fers en werkloosheidscijfers. Jullie bepalen je opstelling door de opiniecijfers en het meest je eigen populariteitcijfers.' Tot verbijstering van het auditorium begon de koning de troon rede in duizend stukken te scheuren. Woe dend schreeuwde hij: 'Weten jullie wat er ge beurt als cijfers het land gaan regeren? Dan worden de mensen... een nummer!' Toen beende de koning de zaal uit. De voorzitter van de Eerste Kamer riep nog: 'Leve de Ko ning' maar niemand durfde nog 'Hoera' te roepen. Buiten de Kamer stond de gouden koets al klaar. 'Ik kots van die koets' riep de koning en tegen de koetsier zei hij: 'Ik neem de tram wel'. Maar zover kwam het niet. Dui zenden mensen stormden op hem af. 'Leve onze Koning!' riepen ze. Want ieder voelde dat de koning het enige lid van de regering was die niet slechts het land, maar ook de mensen diende. 'Hoera!' klonk het van alle kanten. En ze droegen hem op handen. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5