SL frgrf''' Am wm/ Si! GOED KOOP Succes voor Schouwse ploegen bij vierde Brandweervrouweedag Presentatie eerste CD Alteklein waar muziek- en theaterspektakel r» IJ gj IMKU t iH'nA Expositie schilderijen verpleeghuisbewoners Eigen werkruimte voor Technovatie Werkplaats Diefstal op bouwplaats Duitse vrouw overleden na val trap MAANDAG 18 SEPTEMBER 1995 B NR 25842 3 Duiveland kandidaat-gastheer voor volgend jaar yit sSMbbxib «S9E In fanatisme doen de brandweervrouwen - zo viel allerwege te horen - niet onder voor de brandweermannen. (Foto: Marijke Folkerts- ma) ZIERIKZEE - De Zestien Billekes, De Verdeelstukken, De Straalpijpen en De Kraaijtjes. De meeste ploegen die zaterdag meededen aan de in Zierikzee gehouden vierde Brandweervrouwendag hadden voor zichzelf wel een bijnaam gevonden. Sommige ploegen hadden zelfs voor de wed strijd een speciale yell ingestudeerd die met veel verve ten beste werd ge geven. De vrijwillige brandweer Duiveland heeft zich als kandidaat ge steld voor de organisatie van de Brandweervrouwendag in 1996. In Corneliastichting vanaf 1 oktober ZIERIKZEE - In verpleeghuis Corneliastich ting in Zierikzee is vanaf 1 oktober een exposi tie van schilderijen die werden gemaakt door tien tot twintig bewoners van het verpleeghuis. VLISSINGEN - De Zeeuwse gedeputeerde D. J. P. Bruinooge (PvdA) opende aan de Edisonweg in Vlissingen een eigen werkruimte van de stichting Technovatie Werkplaats Zeeland. De Brandweervrouwendag werd een compleet Schouws succes. De ploeg uit Wester- schouwen kwam als beste uit de bus, op de tweede plaats ge volgd door Zierikzee. De Kraaijtjes uit Duiveland leg den beslag op de vierde plaats terwijl de vierde plaats in de eindklassering werd ingeno men door de ploeg uit Midden- schouwen. Voor Westerschou- wen" was "het de tweede overwinning op een Brand weervrouwendag. De win naars van vorig jaar, De Zes tien Billekes uit het Belgische Sint Niklaas, moesten nu met een achtste plaats genoegen ne men. Serieus Hoewel de bijnamen die een aantal ploegen voor zichzelf hadden verzonnen anders de den vermoeden werd de Brandweervrouwendag zowel door de organisatoren als dooi de deelnemers als een serieuze zaak en niet zomaar als een lol letje opgevat. „Het is heel be langrijk voor de teamgeest", aldus wedstrijdleider J. Boga- ert. ,,De meeste brandweer vrouwen kennen elkaar amper en zo'n wedstrijd en de trai ning die eraan vooraf gaat is een heel goede manier om el kaar te leren kennen". Een ander belangrijk aspect van een dergelijke Brandweer vrouwendag is volgens Bo- gaert dat de vrouwen door het zelfde werk te doen als hun echtgenoten een veel beter in zicht krijgen in wat een brand weerman doet en wat hij mee kan maken. ,,Het wedstrijd element is natuurlijk ook be langrijk. Al is het wel zo dat sommige vrouwen zo fanatiek bezig zijn dat ze daardoor juist belangrijke dingen vergeten". In Nederland staan de Brand weervrouwendagen in feite nog in de kinderschoenen vol gen Bogaert. ,,In België ge beurt het al veel langer. En daar maken de ploegen ook een complete processie door het dorp waar de Brandweervrou wendag gehouden wordt. Com pleet met bordjes met daarop de naam van de ploeg". Derge lijke Olympische Spelen-allu- res heeft de Brandweervrou wendag in Nederland nog niet, maar dat wil niet zeggen dat de zaken niet serieus aangepakt worden. „We hebben de omstandighe den waar je normaal als brand weerman mee te maken krijgt hier zoveel mogelijk nage bootst", vertelt Bogaert. Zo moesten de brandweervrou wen allereerst een slachtoffer met verwondingen aan been en hoofd redden en naar het ge wondennest vervoeren. ,,Het is de bedoeling dat ze dan van omstanders proberen te weten te komen wat er gebeurd is. En dat deden sommige ploegen niet voldoende", aldus Bo gaert. Hindernissen In de praktijk krijgt de brand weerman bij het vervoer van gewonden te maken met hin dernissen als heggen en sloten en ook die elementen ontbra ken niet. Bij een ander onder deel van de wedstrijden kreeg men te maken met een lekken de gasfles. ,,Het is de bedoe ling dat je dan eerst verken ners stuurt die moeten kijken wat er aan de hand is. Vervol gens moeten mensen met pers lucht op de fles dichtdraaien en bijvoorbeeld ook omstanders wegsturen van de gevaarlijke plek". Bij de blusbaan werden de vaardigheden van de brand weervrouwen getest voor wat betreft het uitrollen van slan gen, het aanleggen van ver deelstukken en de techniek van het blussen. Als de slangen eenmaal uitgerold waren moesten de vrouwen op de juis te manier een stellage beklim men en vanaf die stellage twee aan een kraan opgehangen va ten vol water spuiten. Andere leden van het team moesten tegelijkertijd drie skippyballen over een draad naar een bepaald punt spuiten. ,,Hier zie je ook veel verschil len", aldus Bogaert. „Sommi gen spuiten de drie ballen tege lijk over de lijn en anderen doen het één voor éen. En als je met die verschuivende skippy ballen meeloopt kun je met de straal natuurlijk ook meer druk uitoefenen". Verder stond op het wedstrijd programma het geblinddoekt op aanwijzingen van de bevel voerder door een doolhof lo pen, een kruiwagenrace, het ringsteken per auto en 'steltlo pen', waarbij de stelten voor zien waren van vier tuidraden zodat collega's de stelten in evenwicht konden houden. Tot slot moesten de brandweer vrouwen met behulp van brandslangen het woord Einde in het gras schrijven. De prijzen werden 's avonds in de grote tent op het parkeerter rein aan de Scheldestraat uit gereikt door wethouder L. J. van Gastel, nadat wedstrijd leider Bogaert de visie van de jury op de prestaties van de brandweervrouwen had gege ven. Bogaert was in het alge meen gesprokken goed te spre ken over de organisatie. Hij had slechts op één ding echt kritiek en dat was het feit dat de ploegen inschrijfgeld moesten betalen. Volgens brandweercommandant H.- Fierens kon dat niet anders omdat men dan met een tekort zou blijven zitten. Na de prijs uitreiking was het tijd voor feest. De band As de brand weer - hoe toepasselijk - zorgde voor de muziek tijdens de feestavond. Bij het samenstellen van het feestprogramma van de pre sentatie van de eerste Alte- klein-CD is Van der Wekken te werk gegaan volgens het mot to Eigen en Wijs. Als het even kan wijkt de motor achter en de muzikaal leider van Altek- lein af van de gebaande paden en dus moest ook de CD-pre- sentatie iets bijzonders wor den. Van der Wekken had voor dat programma mensen uitge nodigd waar hij in het verle den mee heeft gewerkt, waar hij nu mee werkt of waar hij ooit nog mee hoopt te werken. En dat leverde een bijzonder gevarieerd muziek- en theater spektakel op in het dorpshuis in Ouwerkerk. Groepsfoto Na een kort optreden van de Ouwerkerkse fanfare Nieuw Leven kondigde ceremonie meester/entertainer Rob Maaskamp een optreden aan van Piet le Due wiens muziek, zo stelde Maaskamp, raak vlakken heeft met 'wat hij noemde de mondiale muziek van Alteklein. Le Due is bij de liefhebbers al bekend van mu ziekgezelschappen als De Fa briek en Zilte Swing. Tijdens de presentatie van de eerste Alteklein-CD trad hij op sa men met zijn dochter. Daarna was het de beurt aan Rijn en Trijn voor hun bijdrage Hun werk hangt tot en met 31 december in de expositiegang van de afdelingen Hoge Duin en Polderland. De verpleeg huisbewoners gebruikten voor hun schilderijen de technieken olieverf, aquarel, pastel en te kenen. De schilderijen werden dit jaar gemaakt. Het is de eerste keer dat in de expositiegang kunst wordt ge hangen van de verpleeghuisbe woners zelf. Tot nu toe werd de gang gebruikt voor het expose ren van werk van professione le kunstenaars en betere ama teurs. Vier a vijf keer per jaar wordt de expositie gewisseld. Het idee om daarbij ook eens Via de werkplaats worden af gestudeerde jongeren van het hoger en middelbaar beroeps onderwijs ingezet op projecten voor het Zeeuwse bedrijfsle ven. Zij worden daarbij onder steund door de kennis en facili teiten van het Technisch Onderwijs in de regio. Bedrij ven beschikken op deze wijze indirect over de kennis en ap paratuur van het Technisch Onderwijs, terwijl afgestu deerde jongeren de ervaring opdoen waarmee ze hun kan sen in het bedrijfsleven ver groten. Het initiatief voor oprichting van de werkplaats kwam voort uit de provinciale tech nologienota 'Maak werk van innoveren'. De Hogeschool Zeeland, het Zeeland Collége, het Innovatie Centrum Zee land, het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening, de Pro vincie Zeeland en het ministe rie van economische zaken ver enigden zich in de Stichting Technovatie Werkplaats Zee land. Een stichting die initia tieven ontplooit waarmee jon ge afgestudeerde technici hun kennis van de produktie van bedrijven kunnen vergroten. SIRJANSLAND - In Sirjans- land werd in de nacht van don derdag op vrijdag een inbraak gepleegd in een in aanbouw zijnde woning aan de Dillings- weg. Uit de woning werd een hoe veelheid keukeninbouwappa- ratuur ter waarde van onge veer 5000 gulden gestolen. aan de feestvreugde. Na een muzikale intro - Rijn op accor deon en Trijn op viool - maakte het duo zicb op voor het maken van de groepsfoto voor de 'tweede vervolg CD' van Alte klein. Tot grote hilariteit van het publiek plukte Rijn op aan wijzingen van Trijn mensen uit het publiek als zijnde de muzikanten van Alteklein. De 'Jaco' was snel gevonden. Eer de man wist wat hem over kwam stond hij op het podium te wachten op zijn 'mede-band leden'. Ondertussen was Rijn alweer op zoek naar zijn vol gende slachtoffer. „Even kij ken wie er wit wegtrekt". Toen eenmaal de groep 'muzi kanten' compleet op het podi um stond moest de kledij hier en daar nog wat aangepast worden voor de groepsfoto ge maakt kon worden en dus snel de Rijn de zaal in op zoek naar een stropdas en een colbertje. Na een kort intermezzo door Rob Maaskamp was het tijd voor een optreden van De Tof fe Tenorencombo bestaande uit Willem van Maanen (toet sen), Lennert Goemans (drums), Bill Hillebrand (bas), Mischa van der Wekken (tenor sax) en Hans Goemans (tenor sax). De Toffe Tenoren gaven een kort maar krachtig en bovenal swingend optreden ten beste. Gespeeld werd - op speciaal verzoek van Harry van der Wekken - onder meer So What van Miles Davis. Vuurspektakel Vervolgens werden de aanwe- gebruik te maken van schilde rijen die door de bewoners zelf werden gemaakt ontstond om dat de tot nu toe geëxposeerde schilderijen zowel positieve re acties als ergernis opriepen. Volgens de organisatoren van de exposities een goede gang van zaken omdat kunst moet confrontéren. Op die manier kwam men op het idee om ook eens schilderij en van de bewoners zelf aan het publiek te tonen. De expo sitie in de Corneliastichting is voor iedere belangstellende toegankelijk tijdens de ope ningstijden van het verpleeg huis. Behalve via projecten bij het bedrijfsleven, doet de stich ting dat door jonge technici te steunen die een onderneming willen beginnen. Zij worden geholpen met huisvesting en bedrijfskundige en technologi sche ondersteuning. Sinds haar oprichting in januari van dit jaar had de stichting zes projecten in beheer, waarvan er inmiddels twee zijn afge rond. Advertentie KOOLEN DOPERWTEN/ WORTELEN EXTRA FIJN pot 720 ml. vanJWr •89 Aanbieding geldig van ma. 18 t/m wo. 20 september 1995. A&P Services B.V. tel. 02154-83333. ELKE DAG GOED NIEUWS zigen naar buiten geloodst waar allereerst drummer Arno Muller in de feestelijk verlicht muziektent een staaltje van zijn kunnen weggaf. Daarna was het de beurt aan vuurvreters/vuurspuwers Cor en Remi de Lange, met muzi kale begeleiding van twee per cussionisten en asisstentie van Henny Schwartz van Flup Ju bedrijf. De gebroeders De Lange maak- I ten er een fantastische show van. Er werd gejongleerd met brandende fakkels, er werd ge zwierd en gezwaaid met bran dende bollen en er werden for se vlammen het avondlijk duister in gespuwd. De perfect op de act aanslui tende percussie voegde nog een extra dimensie toe aan de show. Wéér terug in het dorpshuis werd het stilaan tijd voor de climax: de presentatie van de eerste CD van Alteklein. Rob Maaskamp had zich daarvoor uitgedost als een soort 'spider- man' die in een voor de leek on begrijpelijk taaltje een ver handeling hield over de wereldbol en de plaats die Al teklein op die bol inneemt. Uiteindelijk kwam Maaskamp met een gigantisch ei op de proppen en niet veel later was het zilverkleurige schijfje ont huld. Na de pauze was het de beurt aan Alteklein om alle num mers van de CD aan het pu bliek te laten horen. „Het re sultaat van vijftien jaar experimenteren met klank", aldus Van der Wekken in zijn persoonlijke noot. Verwachting t/m vrijdag 22 september WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht noord 6 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht noord 4 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht n. west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 sept. Zon op 07.21onder 19.48 Maan op 01.35, onder 17.00 Nieuwe Maan: 24 sept. (17.56) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na het mooie nazomer- weer van vandaag wordt het morgen en overmorgen tijdelijk wat wissel valliger. Vannacht is het nog helder en de temperatuur zakt naar onge veer 12 graden. Morgen begint de dag met zon. Later op de dag begint de bewolking vanuit het zuidoosten toe te nemen. Uit de bewolking valt overdag geen regen. Morgenavond is het wel mogelijk dat de regen in Duitsland zich naar Nederland uit breidt. De middagtemperatuur ligt rond 20 graden. De wind stelt in de vroege ochtend niet veel voor. In de loop van de dag neemt hij echter toe tot matig, kracht 4. Aan de kust gaat het nog harder waaien. Daar staat la ter op de dag een krachtige tot harde wind, windkracht 6 tot 7. De wind en de bewolking horen bij een lage drukgebied dat morgen boven Duitsland ligt. Daarna trekt het laag naar Polen zodat de zon bij ons weer kan terugkeren. In de loop van woensdag lijkt daardoor het nazo- merweer terug te keren. RENESSE/ROTTERDAM - De 83-jarige A. Nitsche uit Diis- seldorf is donderdag in het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotter dam overleden aan de verwon dingen die zij twee dagen daar voor had opgelopen bij een val van de trap bij een duinover gang in Renesse. Het ongeval gebeurde dinsdag middag omstreeks 14.30 uur. Mevrouw Nitsche maakte deel uit van een reisgezelschap uit haar woonplaats. Aan de strandzijde van de duinover gang Laone/Rampweg viel zij van een stenen trap ongeveer twintig treden naar beneden. De politie vermoedt dat de vrouw is gestruikeld of onwel is geworden. Zij liep dusdanig hoofdletsel op, dat ze werd overgebracht naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam. Daar overleed zij donderdag. ZIERIKZEESCHEiS NIEUWSBODE II Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,§0 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. OUWERKERK - Als het alleen aan Harry van der Wekken had gelegen was de eerste CD van Ensemble Alteklein er nooit gekomen want, zo schrijft hij in een persoonlijke noot, het kost veel geld maar bovenal is wat je op deze manier vastlegt een definitieve registratie terwijl mijn muzikale ideeën en inzichten voortdurend veranderen". De andere leden van Alteklein wisten Van der Wekken echter toch over de streep te trek ken en dat is maar goed ook anders was er een waar muziek- en theater spektakel - de presentatie van de CD - aan Ouwerkerk voorbij gegaan. Het ei (de CD) is gelegd. Het eindprodukt werd onthuld door ceremoniemeester/entertainer Rob Maaskamp. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3