waterstanden NAVO en VN verlengen ultimatum tegen de Bosnische Serviërs Prinsjesdag verleent Den Haag ouderwetse grandeur 'NAVO-bombardementen zonodig weer hervatten' Snelheidsduivels gepakt Protest van bewoners Spangen tegen drugshandel Dagen van de Natuur goed bezocht Mladic geopereerd agenda 2 Z I E R I K Z EE S C H E NIEUWSBODE Van den Broek: HILVERSUM (ANP) - Als de Bosnische Serviërs hun zware wapens rond Sarajevo niet om 22.00 uur heb ben teruggetrokken zal de NAVO de luchtaanvallen moeten hervatten. Dat zei EU-commissaris Van den Broek zondagochtend in het NPS-programma Bui tenhof. ,,Wij moeten voor alles voorko men dat wij terugvallen in het scenario van de afgelopen ja ren: veel zeggen, weinig doen." Hij zei er wel bij dat hij hoopt dat de Bosnische Serviërs hun zware wapens op tijd wegha len. ,,Dat is het belangrijkste." Het ultimatum van 22.00 zou eventueel verlengd kunnen worden als blijkt dat de Ser viërs zich echt hebben in gespannen aan de eis te vol doen, maar de tijd te kort was om alle wapens daadwerkelijk te verplaatsen. Van den Broek noemde de be richten van Amerikaanse kant dat de Bosnische Serviërs een belangrijk deel van hun zware wapens zouden hebben terug getrokken „bemoedigend". Hij is er echter voor dat de interna tionale gemeenschap nu maxi male druk uitoefent om een vredesregeling te bereiken. De kritiek van Moskou op de luchtaanvallen van de NAVO komt vooral voort uit het feit dat Rusland niet bij de besluit vorming over deze militaire ac tie betrokken is, aldus de EU- commissaris voor Oost- Europa. Het Westen moet zijn bedoelingen uitleggen aan de Russen en duidelijk maken dat het de resoluties van de Veilig heidsraad uitvoert. Hij wees er ook op dat in Rusland in de cember verkiezingen op het programma staan. „Het poli tiek proces gaat nu in zoverre werken dat er campagne ge voerd moet worden." Na lange achtervolging ARNHEM (ANP) - Politieagenten die bezig, waren met een controle om de overlast van motoren en auto's in het Rivierengebied te beperken, hebben zondagmiddag op de A15 (Rotterdam-Nijmegen) een motorrijder aangehouden die 200 kilometer per uur reed. Toen politiemannen in een onopvallende auto de man eindelijk tot stoppen hadden gedwongen, zei hij dat hij dacht dat de bestuurder van de auto een wedstrijdje met hem wilde doen. De motor is in be slag genomen. In Drenthe had de politie vrij dagavond een soortgelijke er varing. Zij sloeg zelfs twee vliegen in één klap: na een wil de achtervolgingsrace op de A28 moesten twee snel heidsmaniakken het uiteinde lijk afleggen tegen agenten in een onopvallende auto met een videocamera aan boord. Van beide overtreders werd de auto in beslag genomen. Hen hangt ook nog eens ontzegging van de rijbevoegdheid boven het hoofd. De race begon toen de politie tussen Staphorst en Hoogeveen werd ingehaald door een veel te snel rijdende auto. Terwijl de politiemannen de achtervol ging inzetten, werden ze op nieuw ingehaald door een auto die de maximumsnelheid ook enorm overschreed en die ach ter de eerste overtreder aan- scheurde. De politiewagen ging er achteraan. Met een snelheid van zo'n tweehonderd kilome ter per uur raasden de drie auto's tientallen kilometers over de snelweg. De videoca mera registreerde de gebeurte nissen. De bemanning van de achter volgende politie-auto greep een van de overtreders in Dwingeloo in de kladden. Hun collega's in Assen, die ze tij dens de race hadden gewaar schuwd, nam de tweede snel heidsmaniak voor haar reke ning. Voor de man uit Dwinge loo is de affaire extra pijnlijk. Hij was onlangs al eens ges napt toen hij 180 kilometer per uur reed op een weg waar 80 de maximum snelheid is. Tijdens de controle op de A15 en de rivierdijken zijn zondag in totaal 228 automobilisten en 24 motorrijders bekeurd we gens te hard rijden. De moto ren haalden op de dijken snel heden tussen de 100 en 145 kilo meter per uur. Verder deelde de politie nog een kleine honderd bekeuringen uit voor techni sche gebreken aan voertuigen en het niet dragen van de helm. Het was voor de tweede maal dat de politie een grote contro le op en langs de Gelderse dij ken hield. Aanwonenden van de dijken hebben vooral op zondag veel last van dag jesmensen, die een tochtje door het Rivierengebied maken. Ook bij de vorige controle deel de de politie een stortvloed aan bekeuringen uit. ROTTERDAM (ANP) - Ongeveer zeventig bewoners van de Rotterdamse wijk Spangen hebben zondag avond rond elf uur hun wijk grotendeels afgesloten. Zij protesteren hiermee' tegen de drugsoverlast in Rotterdam-West. Met officiële afzethekken hebben zij onder het oog van de politie twee toegangswegen geblokkeerd aan de Spangensekade en bij de Bilder- dijkstraat. De actievoerders lopen sinds negen uur langs verschillende plaatsen in Spangen. Zij eisen een harder optreden van de po litie tegen buitenlandse drugstoeristen en de gidsen die de drugstoeristen naar panden brengen waar dealers verblij ven. Om hun eisen kracht bij te zetten hebben zij een auto ge kanteld. Volgens de demon stranten gaat het om een voer tuig van een drugstoerist. De bewoners bedreigen alle auto mobilisten met een Frans, Duits of Belgisch kenteken. Op straat zijn'weinig agenten te zien. Bij het groepje boze buurtbewoners houden twee politiemensen te paard toe zicht. Eerder op de dag blokkeerden boze bewoners korte tijd een toegangsweg tot de wijk onder het Horvathviaduct. Dergelij ke acties vinden regelmatig plaats in overleg met de poli tie. De blokkades van zondag avond zijn echter spontaan op geworpen. De bewoners zijn te leurgesteld door het uitstel vo rige week van een debat in de Rotterdamse gemeenteraad over het toekomstig drugsbe leid. rijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteoeentrum Zeeland t.o.\. NAP Datum Hoogv rater Laagwatèj tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 19 september 11.25 95 05.20 - 59 18.05 -107 ROOMPOT BUITEN 19 september 11.05 86 04.50 - 88 23.50 104 17.30 -101 BRUINISSE 19 september 11.10 102 05.35 -102 18.15 -1 15 WEMELDINGE 19 september 11.15 99 05.30 - 99 18.10 -112 Met tweeënzeventig uur DEN HAAG (RTR/AFP/DPA/ANP) - De VN en de NAVO hebben zondagavond het ultimatum aan het adres van de Bosnische Serviërs met 72 uur ver lengd. Dat betekent dat de Bosnische Serviërs drie dagen extra krijgen om al hun tanks, pantservoer tuigen en andere zware wapens uit een gebied van twintig kilometer rond de Bosnische hoofdstad Sa rajevo te verwijderen. De bekendmaking van de com mandant van de VN- blauwhelmen in ex- Joegoslavië, generaal Bernard Janvier, en de commandant van het zuidelijk commando van de Napels, admiraal Leigh- ton Smith, kwam kort nadat het eerste ultimatum van 72 uur was afgelopen. De overeen komst met de Bosnische Ser viërs maakte het de NAVO en de VN mogelijk het ultimatum met nog eens drie dagen te ver lengen, als de Serviërs „aan zienlijke vorderingen" zouden hebben gemaakt. Volgens een verklaring van het VN- hoofdkwartier in de Kroati sche hoofdstad Zagreb hebben de Bosnische Serviërs getoond dat zij „een belangrijk begin hebben gemaakt met de terug trekking van hun wapens". De Serviërs zouden inmiddels meer dan 160 van hun ruim 200 zware wapens uit het gebied rond Sarajevo hebben verwij derd. Zondagmiddag leken de Bosni sche Serviërs nog weinig be reidheid te tonen aan het ulti matum te voldoen. Hoewel de Amerikaanse minister van de fensie Perry sprak van een ver snelling van de terugtrekking van de tanks, pantservoertui gen en andere wapens, hadden VN-waarnemers slechts de ver wijdering van 71 kanonnen en pantservoertuigen geteld. „De Serviërs rijden veel heen en weer, maar slechts weinig zwa re wapens verlaten de zone", al dus VN-majoor Don Roy in het hoofdkwartier van de volkere norganisatie in de Kroatische hoofdstad Zagreb. De VN hebben zondag de Bos nische Serviërs opgedragen ook lichtere wapens uit de zone van 20 kilometer te verwijde ren. De commandant van de VN-troepen, Rupert Smith, en de Bosnische regering vonden dat er anders te veel dodelijke wapens rond de Bosnische hoofdstad zouden blijven. De Kroaten en de moslims maakten het afgelopen week einde weer vorderingen op het slagveld. Het door moslims be heerste regeringsleger meldde de verovering op de Serviërs van de steden Kljuc en Sanski Most in het noordwesten van Bosnië. De Serviërs hebben de afgelopen dagen al acht steden moeten prijsgeven. De moslims en Kroaten hebben al meer dan 3.000 vierkante kilometer in het westen en centrum van Bosnië op de Serviërs ver overd. Nu ook Sanski Most is geval len, concentreren de belege raars zich op de verovering van Prijedor. Dan zou de weg open liggen naar de belangrijkste Servische stad in het noorden van Bosnië, Banja Luka. Daar heerst een grote chaos doordat tienduizenden Serviërs uit Kroatië en Bosnië zelf naar de stad zijn gevlucht. Volgens me dewerkers van westerse hul porganisaties heeft een deel van de vluchtelingen Banja Lu- ka, waar voor het begin van de burgeroorlog in Bosnië onge veer 200.000 mensen woonden, in oostelijke richting verlaten uit angst voor een aanval op de stad. Een VN-militair in Zagreb waarschuwde dat de moslims en Kroaten „een strategische fout" maken door Banja Luka aan te vallen. De president van Servië, Slobodan Milosevic, kan zich dan niet afzijdig hou den. De leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, gaf zondag de verliezen van zijn troepen toe. Hij verweet de NAVO dat zij door de bombar dementen de Kroaten en moslims tot hun offensief heeft aangemoedigd. Karadzic dreig de de zware wapens rond Sara jevo terug te brengen, als het regeringsleger Servische dis tricten van de Bosnische hoofd stad aanvalt. Karadzic zei dat hij bezig is een nieuwe verdedigingslijn op te zetten. Hij kan daarbij voorlo pig niet rekenen op hulp van de commandant van zijn strijd krachten, generaal Ratko Mla dic. Deze ligt sinds enkele da gen met klachten aan de urine wegen in een militair zieken huis in Belgrado. STRIJEN (ANP) - Een 41-jarige inwoner van Strijen is vrijdag morgen voor de tweede keer aangehouden wegens de ver vaardiging van illegale video banden. DEN HAAG (ANP) - Meer dan 40.000 mensen hebben zondag in het kader van de Dagen van de Natuur zeventien natuurge bieden van de Vereniging Na tuurmonumenten bezocht. Me dewerkers van de vereniging hadden excursies, speciale wandelroutes en tentoonstel lingen opgezet om duidelijk te maken hoe Natuurmonumen ten voortdurend werkt aan be houd van de natuur. Een dag eerder waren honder den vrijwilligers naar de ze ventien actieterreinen geko men om heide te plaggen, gras land te hooien of helm te plan ten. Verder bouwden ze vogel- kijkschermen en legden wan delpaden aan. Ze deden dat onder het motto Handen uit de mouwen van het Europees Be schermingsjaar. De Vereniging Natuurmonumenten beheert ruim 70.000 hectare natuurge bied, variërend van de Sint- Pietersberg tot het Nationaal Park Schiermonnikoog. BELGRADO (DPA) - De leider van de Bosnisch-Servische strijdkrachten, generaal Rat ko Mladic, is geopereerd aan ziin nieren. De gezondheidstoestand van de bevelhebber is goed, aldus de krant Vecernje Novosti maandag. De 51-jarige generaal ligt in het militaire ziekenhuis van Bel grado, waar hij enkele dagen geleden was opgenomen. Koetsen, paarden en klassieke uniformen DEN HAAG (ANP) - In het centrum van Den Haag lijkt het op Prinsjes dag altijd weer even op de vorige eeuw. Koetsen en paarden, klassieke uniformen en saluutschoten geven kort maar hevig ouderwetse grandeur aan de binnenstad die gezien haar ouderdom ook het perfecte decor biedt. De Koningin vertrekt dins dag om één uur 's middags vanaf Paleis Noordeinde. Prins Claus, hun drie zoons, prinses Margriet en mr. Pie- ter van Vollenhoven, ze gaan dit jaar allemaal weer mee naar de opening van het nieuwe parlementaire jaar. Marechaussee De stoet bestaat aan de kop uit een detachement van de Koninklijke Marechaussee, de Koninklijke Militaire Kapel, een compagnie van het Garderegiment Grena diers en Jagers met vaandel en vaandelwacht, een pelo ton bereden ere-escorte van de Cavalerie, een rijknecht- majoor en twee rijknechts te paard. Daarop volgt in een gala- berline adjudant-generaal Carl Brainich von Brainich Felth, tevens chef van het Militaire Huis van de Ko ningin, vergezeld van de ko ninklijke ceremonie meester Gilbert Monod de Froideville en de dienst doende kamerheer. Hun koets wordt getrokken door twee paarden. Aan weerszij den loopt een lakei. Dit gezelschap wordt ge volgd door grootmeester Floor Kist en grootmeeste res Martine van Loon- Labouchère, gezeten in een gala-coupé, ook bespannen met twee paarden en geflan keerd door twee lakeien. Na een peloton bereden ere- escorte van de politie volgt de gala-glasberline met de prinsen Johan Friso en Constantijn, pirinses Mar griet en Pieter van Vollen hoven. De koets wordt ge trokken door vier paarden met ieder een koetsier. Vier lakeien en twee bereden ad judanten van de Koningin begeleiden het rijtuig. Na een nieuw peloton bere den ere-escorte van de poli tie komt dan de Gouden Koets met de Koningin, prins Claus en de Prins van Oranje, Willem-Alexander. De Gouden Koets wordt door acht paarden naar de Ridderzaal gebracht en er zijn hier acht koetsiers, acht lakeien en nog eens twee be reden adjudanten van de Koningin in het spel. De stoet wordt afgesloten door een peloton bereden ere- escorte van de Cavalerie. Balkon-scene Na het uitspreken van de Troonrede rijdt het gezel schap terug naar het Noor deinde. Meestal zit prinses Juliana bij het Kabinet der Koningin aan de Korte Vij verberg achter het raam om haar dochter toe te wuiven. Het evenement eindigt al tijd met de „balcon-scène" voor het paleis. Voor de rij toer en dat traditionele sluitstuk rukken jaarlijks weer duizenden Oranje-fans uit. Prinsjesdag is namelijk naast Koninginnedag bij uitstek een tijdstip om de aanhankelijkheid aan Oranje te tonen. De verjaar dag van de laatste stadhou der, prins Willem V (1748- 1806), werd ook Prinsjesdag genoemd. Deze achtste maart werd door de Haagse Oranjeklanten aangegere- pen voor uitbundige feesten. In de loop van de vorige eeuw ging men de term Prinsjesdag om niet meer geheel te verklaren re denen gebruiken voor de jaarlijke opening van de Staten-Generaal Sinds 1904 wordt de Troon rede, officiéél „een uiteen zetting van het te voeren be leid" geheten, uitgesproken in de Ridderzaal. Daarvoor gebeurde dat in de Trêves- zaal aan het Binnenhof en later in de oude vergader zaal van de Tweede Kamer. Suske en Wiske ''DE BEGEERDE BERG'' door Willy Vandersteen Viel mm ineeuwscooter met turhoboosUr zal ik iedereen voor liinI 00& Springtij: 26 september Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 ét bittonnen hhsr om op te stijgen Vlu$ Vtufóir Maandag 18 september Zierikzee Open trainingsavond Kiekie- res. Multifunctioneel Cen trum. 19.00 tot 21.30 uur. Kerkwerve Vergadering algemeen bestuur Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland. Dorpshuis 't Zuudènde. 16.00 uur. Noord welle Bijeenkomst NBvP afdeling Noord welle e.o. Thema: wijn. Dorpshuis. 19.30 uur. Duiveland Van maandag tot en met zater dag 23, verkoopactie stroopwa fels voor Polen door fam. Fol- mer. Dinsdag 19 september Zierikzee Vergadering commissie cul tuur in de raadzaal van het stadhuis. 16.30 uur. Renesse Werkgroep Aktief Terreinbe heer pakt westen van Soeten Haerd bij Renesse aan. 09.00 uur. Brouwershaven Eerste soosmiddag voor 50- plussers in de Bostonkerk aan het Ichtusplein. 14.30 uur. Oosterland Verkoping ten bate van gehan dicaptenzorg. Lage Maireweg 14. 09.30-11.30 uur en 14.00- 16.30 uur. Woensdag 20 september Zierikzee Thema-avond VBOK-werk- groep Schouwen-Duiveland. MFC. 20.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. 't Zuudèn de. 19.45 uur. Renesse Spaanse dressuurshow door Ramon Figuéras Garcia. Mane ge Grol. 19.30 uur. Brouwershaven Bingo in Woonzorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Donderdag 21 september Zierikzee Start coupeuse-opleiding. Melkmarkt 14. 14.00 uur. Burgh-Haainstede Vergadering commissie open bare werken in het gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 22 september Zierikzee Lezing mevrouw A. H. H. Weststrate in Klubhuis De Lichtboei in het MFC aan de Huybertstraat met als thema De vrouw in het sprookje. 19.30 uur. Bruinisse Eerste open individueel kla- verjastoernooi. 20.00 uur. Zaterdag 23 september Renesse Dansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Maandag 25 september Zierikzee Ned. Bond Plattelandsvrou wen afd. Schouwen, lezing K. Groeneveld over werk Kon. Ned. Redding Maatschappij in foyer restaurant Mondragon. 14.00 uur. Vergadering verenigingsraad woningbouwvereniging Beter Wonen in het kantoor aan de Calandweg. 19.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Van 25toten met 29 september Nieuwerkerk Zwemvierdaagse in zwembad Dol-fijn. Dinsdag 26 september Nieuwerkerk ANBO-afd. Nieuwerkerk houdt eerste bijeenkomst. Dorpshuis. 14.00-17.00 uur. Woensdag 27 september Zierikzee Flippo-ruilbeurs in De Licht boei in het MFC aan De Huy bertstraat. 14.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het. Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Zaterdag 30 september Zierikzee Open dag. Multifunctioneel Centrum aan de De Huybert straat. Van 10.00 tot 16.00 uur. Theatervoorstelling Smakelij ke voortzetting door Paul Hae- nen. De Concertzaal. 20.00 uur. êk i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2