De auteur Levi Weemoedt bezoekt de RSG in Zierikzee 'Doel is om de cultuurverschillen tussen medewerkers op te heffen5 Verbieden grootschalige evenementen overdreven Nieuw seizoen Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Zeeuwse Onderwijsdag op thema buitenbeentjes DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 NR 25840 7 NOORDWELLE - Het bestuur van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken heeft voor het ko mende seizoen weer een gezellig en leerzaam programma klaarliggen. Het seizoen wordt maandag 18 september geopend met een bijeen komst over het maken van wijnen. Aanvang is 19.30 uur. Scholingsproject Corneliastichting van start ZIERIKZEE - In het kader van de integratie van de activiteitenbegeleiding in de verschil lende afdelingen van Verpleeghuis Cornelia stichting'is gisteren een scholingsproject van start gegaan. Dóel van het project is zowel de ziekenverzorgden als activiteitenbegeleiders bepaalde vaardigheden te leren die noodzake lijk zijn in de nieuwe visie van zorgverlening en om bepaalde hobbels in de samenwerking weg te werken. ,,De bedoeling is om de be staande cultuurverschillen tussen de medewerkers op te heffen. De ziekenverzorgen den en de activiteitenbegelei ders hebben altijd los van el kaar gewerkt. Daardoor is het soms moeilijk om samen te werken", aldus opleidings coördinator Elly van Eijken. Een jaar geleden werd de acti viteitenbegeleiding van Ver- Levi Weemoedt is het pseudo niem van Isaack Jacobus van Wijk. Hij werd geboren op 22 oktober 1948 in Geldrop. Zijn jeugd bracht hij door in Vlaar- dingen, waar zijn vader werk zaam was bij het olie- opslagbedrijf Matex. In zijn vrije tijd trad zijn vader af en toe op als gelegenheidsdichter. Na het behalen van zijn gym nasiumdiploma aan het Groen van Prinstererlyceum in Vlaar- dingen studeerde Van Wijk Ne derlands te Leiden. Van 1971 tot 1983 was hij leraar Neder lands aan de christelijke scho lengemeenschap West- land-Zuid in Vlaardingen. Als Levi Weemoedt werkte hij van 1976 tot 1979 mee aan het stu dentenblad Propria Cures waarvan hij ook redacteur was. Verder werkte hij mee aan ra dioprogramma's van de VPRO en televisieprogramma's van de AVRO ('Van de rug af ge zien') en KRO. Hij publiceerde gedichten en verhalen in de Volkskrant en NRC Handelsblad, Het Vrije Volk, Avenue, Elle en de GPD- bladen. Samen met Hans Dor- resteijn en de Buitenband trad hij gedurende negen jaar met liedjes en gedichten op in buur thuizen en jongerencafés. Een dichter die zich Levi Wee moedt noemt en bundels pleeghuis Corneliastichting geïntegreerd in de afdelingen. Hiermee volgde het verpleeg huis de ontwikkeling in de zorgverlening om zo veel mo gelijk aan te sluiten bij de be hoeften van de individuele be woners. ,,Het gaat erom hoe de mensen geleefd hebben. Dat moet in het verpleeghuis voortgezet worden. Het leven gaat immers gewoon door", al dus Van Eijken. Levi Weemoedt. schrijft met titels als: 'Gedul dig lijden', 'Geen bloemen' en 'Zand erover', laat geen mis- versrand bestaan oveKde vraag wat als grondthema van zijn poëzie mag worden be schouwd: de melancholie. Hij is de romantisch gekwelde dichter met een zwaarmoedige kijk op het leven. Dit blijkt vooral in zijn vroegere werk, maar ook in de roman 'De ziek te van Lodesteijn'. In de begin jaren werd verondersteld dat deze zwaarmoedigheid ge speeld was, maar later is van Volgens haar gebeurde het ech ter in het verleden dat de acti viteiten stil kwamen-te liggen wanneer de activiteitenbege leider afwezig was. ,,We stre ven ernaar dat de activiteiten gewoon door gaan. Ook als de activiteitenbegeleider er niet is. Dan moet dat ingevuld worden door een ziekenverzor gende. Maar het moet wel aan sluiten bij wat de activiteiten begeleider doet en daarvoor zijn bepaalde vaardigheden nodig." Dat geldt overigens ook omgekeerd. Vaardigheden De vaardigheden bleken ech ter niet bij iedereen aanwezig. Mensen verzorgen is namelijk heel iets anders dan mensen bezig houden. Om hieraan een einde te maken werd een werk groep in het leven geroepen, met als resultaat een scho lingsproject, waarin de mede die pose geen sprake meer. Weemoedt heeft allesbehalve een optimistische kijk op het leven, zijn autobiografisch werk is gebaseerd op gebeurte nissen en ervaringen uit zijn ei gen leven en zijn onvrede met het menselijk bestaan. Het medicijn van Weemoedt te gen alle ellende, kommer en kwel is dan ook de humor. Soms is die weemoedig, soms ook wel kolderiek of satirisch. Vaak steekt hij de draak met welzijnswerkers en anderen uit de zachte sector, zoals in 'De zachte stal'; 'Een boer heeft naar zijn koe best wel gevoe lens toe'. Na 'Van harte beter schap' (1982) heeft Weemoedt nog maar weinig gedichten ge schreven en is zich sindsdien op het verhalend proza gaan rich ten. Ook hier is de hoofdper soon vaak een schlemiel, wiens leven gevuld wordt door mislukkingen, hopeloze ver liefdheden of eenzaamheid. Ook hier gebruikt Weemoedt de beproefde humoristische middelen van ironie, kolder en overdrijving. Achtereenvolgens verscheen van hem: Bedroefd maar dank baar (1980), Een treurige af dronk (1983), Daar komt de bruid (1985), Liefdewerk oud papier (1987), Acte van verla ting (1988) en Halte tranendal werkers verschillende work shops worden aangeboden. ,,De bedoeling is dat de activi teitenbegeleider koploper wordt. Hij moet ervoor zorgen dat de programma's aan de gang blijven", aldus' Van Eijken. Scholingsproject Het scholingsproject, waaraan ook medewerkers uit de ei- landelijke verzorgingshuizen deelnemen, loopt tot en met ja nuari 1996. Het bestaat uit ver schillende onderdelen. In de cursus Methodiek activiteiten begeleiding komen de zorgbe hoeften van bewoners aan de orde en worden de basisprinci pes, methodiek, doelen en werkwijze van de activiteiten begeleiding behandeld. Daarnaast is er, speciaal voor de activiteitenbegeleiders, een cursus Methodiek bewoners- (1991). Zijn meest bekende boek, waarvoor hij van de cri tici ook de meeste waardering kreeg, is het in 1986 verschenen 'De ziekte van Lodesteijn'. Dit boek vertelt op humoristische wijze het trieste verhaal van een docent klassieke talen die niet meer bestand is tegen de puur rationele werkwijze op de middelbare school waaraan hij werkt. Ofschoon Weemoedt niet altijd de erkenning krijgt die hij ver dient, is daarentegen de be langstelling van het publiek voor zijn werk groot. Zijn dichtbundels halen hoge opla gen en zijn proza wordt regel matig herdrukt. Weemoedt is dus geliefd bij het publiek, maar wordt wat verwaarloosd door de kritiek, iets wat ac teurs van lichte literatuur wel vaker overkomt. De lezing in de RSG op dinsdag aanstaande begint om 19.30 uur en is mede mogelijk ge maakt door subsidie van de provincie Zeeland en de ge meente Zierikzee. Kaarten voor deze avond zijn vanaf 15 september te koop bij: Biblio theek De Stolpe te Zierikzee, RSG Professor Zeeman, Hat- fieldpark 2 en Boekhandel De Vries, Havenplein 14, Ziei'ik- zee. zorg. Zij leren in deze cursus hoe zorg en activiteiten zich verhouden en hoe ze op elkaar afgestemd kunnen worden. Ook workshops maken deel uit van het scholingsproject. Voor verzorgenden en ver pleegkundigen zijn er een aan tal activiteiten waaraan ze deel kunnen nemen om op deze manier te leren op welke ma nier zij de activiteiten toe kun nen passen op de afdeling. Voortrekker Speciaal voor activiteitenbe geleiders is er een workshop waarin zij leren hoe. ze de rol van voortrekker op de afde ling het beste tot uitvoer kun nen brengep. Zij moeten im mers de mensen motiveren en instrueren bepaalde activitei ten te ondernemen en zorgen voor de coördinatie. Daarnaast is er voor de activi teitenbegeleiders een work shop waarin zij vaardigheids- trairiing krijgen in het uitvoeren van eenvoudige ver pleegkundige handelingen. ,,Het overnemen van eikaars taken is al op gang gekomen, maar we willen verder, zodat de medewerkers niet meer kunnen zeggen dat ze voor een bepaalde taak niet zijn opge leid", aldus Van Eijken. Waar alles op zal uitdraaien is op dit moment nog niet zeker. Concrete plannen over een to tale wijziging in de aanpak zijn er volgens haar nog niet. „We moeten gewoon even af wachten en kijken hoe het zich allemaal ontwikkelt." zHet dagelijks bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde wijst grootschalige evenemen ten rond de Oosterschelde af wanneer er sprake is van over schrijding van de geluidwaar- de van 40 dB(A). Daarnaast wijst het laagvliegen met heli kopters en het gebruik van luchtkussenvoertuigen af. Vogelaar vindt het verbieden van incidentele en plaatselijke evenementen, een te zware structurele maatregel. Volgens hem wordt hiermee een te zwaar gewicht toegekend aan de natuurbeschermingswet. Bovendien vraagt hij zich af in hoeverre er sprake is van een aantasting van wezenlijke kenmerken van het ecosys teem in en rond de Oosterschel de. Naar aanleiding van enkele De heer Van Baarle, kenner en liefhebber van wijnen, zal deze avond verzorgen. Uiteraard zal er ook wijn gedronken wor den met daarbij, volgens de Franse traditie, stokbrood met kaas. Op de volgende bijeen komst in het dorpshuis van Noordwelle, donderdag 19 ok tober om 19.30 uur, zal de heer Katsman uit Wolphaartsdijk dia's laten zien van hofjes in Nederland. Hij geeft daarbij een lezing. Een andere dia-se rie, met de titel Wandeling door de tuinen van Europa, wordt getoond op donderdag 16 november om 19.30 uur in het dorpshuis van Renesse. Hierbij zal mevrouw Schalij uit Oostvoorne vertellen wat zij hierover weet. In december staan twee bijeen komsten op het programma. Dinsdagmiddag 12 december kan men kerststukjes maken in het dorpshuis van Ellemeet. De middag staat onder de cre atieve leiding van mevrouw Onrust uit Zierikzee en begint om 14.00 uur. Kerstavond wordt met elkaar gevierd in het dorpshuis van Noordwelle op donderdag 21 december om 19.30 uur. Deze avond is geor ganiseerd door mevrouw Ag nes van der Dries uit Oost-Sou burg. Muzikale medewerking wordt verleend door het afde lingskoortje' De Noordzee- stemmen, onder leiding van mevrouw Houtman. De Nieuwjaarsreceptie zal worden gehouden op woens- Dc dag begint om 09.15 uur met een inleiding door de heer W. Katshoek, orthopedagoog en psycho-therapeut bij het kin- der- en jeugdpsychiatrisch cen trum Ithaka. Om 10.15 en 11.15 uur is het mogelijk aan works hops deel te nemen. Ton Mooy, medewerker van de KU in Nij megen verzorgt een workshop over Hoogbegaafdheid. Bij Carolien Termote, contactper soon van het Autismeteam voor het regulier onderwijs, staat natuurlijk het onder werp Autisme centraal. Anneke Eenhoorn en Robert Vermeiren, beiden werkzaam in de kliniek voor kinder- en HILVERSUM (ANP) - René Oosterman en Joke Warten- bergh worden programmadi recteuren van RTL4 en RTL5. Oosterman was programmalei der van RTL4, Wartenberg was hoofd gesponsorde program evenementen, zoals het Beach- poj>festival in Burghsluis, de Thoolse dagen aan de Oester- dam en Pee-Pop-Colijnsplaat. Geluidsmeting tijdens het Be- achpopfestival in 1993, toen het festival op het havenpla teau van Burghsluis werd ge houden, wees uit dat de grens van 40 dB(A) ruimschoots werd overschreden. Het jaar daarop werd het festival twee honderd meter landinwaarts gehouden, maar ook toen bleef het geluidsniveau niet onder de 40 dB(A). Inmiddels is het festival verhuisd naar de Brouwersdam. Karakter Volgens de Stuurgroep Ooster schelde kan in het algemeen dag 3 januari in 't Wapen van Renesse. Aanvang 10.00 uur. Op donderdag 18 januari volgt dan alweer de jaarvergade ring. Deze begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het dorpshuis van Scharendijke. Een bezoek aan de orchideeën- kas in Dreischör staat gepland op woensdag 7 februari. Een vertegenwoordiger van het reclamebureau BVM uit Arnhem komt op donderdag 22 februari naar het dorpshuis van Noordwelle om voorlich ting te geven over persoonlijke verzorging, verantwoorde voe ding en het eigentijdse huis houden. Deze avond begint om 19.30 uur. Een presentatie van kleding, gemaakt van natuur lijke stoffen, wordt verzorgd door Rappa uit Pijnacker in het dorpshuis van Renesse. De ze avond vindt plaats op dins dag 19 maart om 19.30 uur. Voor de bijeenkomst in april moet nog een invulling gevon den worden. Zoals gebruikelijk zal het jaar lijkse reisje in mei worden ge maakt. Het seizoen zal worden afgesloten met een bezoek aan schoonheidsinstituut De Stern in Noordgouwe op dinsdag 11 juni. Naast de maandelijkse bijeen komsten kunnen leden van de NBvP zich aansluiten bij de bowling- of wandelclub, het koor of de leeskring in Noord welle, Haamstede en Renesse. jeugdpsychiatrie Amstelland/ Tulpenburg te Alkmaar, zullen aandacht besteden aan Hyper activiteit en Marianne An- schutz, medewerkster van het RPCZ aan het programma Ra tionele Emotieve Edukatie. Tenslotte verzorgt Johannes Milhous, consulent beeldende kunst bij de stichting VMC, dè workshop Kijk op krabbels. In de sporthal van de Stenge is naast de grote leermiddelen- tentoonstelling' ook veel ruim te vrijgemaakt voor een info markt rondom het onderwerp Buitenbeentjes. De onderwijs- dag duurt tot 12.30 uur. De toe gang is gratis. ma's van de twee commerciële televisiestations. Beide benoe mingen zijn per 1 september in gegaan. Oosterman (36) werkt sinds 1989 bij RTL, waar hij on der meer hoofd van de sportre dactie was. worden gesteld, dat het karak ter van de Oosterschelde als wettelijk stiltegbied niet aan getast mag worden. Evene menten wa'arbij gebruik wordt gemaakt van geluidsappara tuur wijst het dan ook af. Vo gelaar zet daar zijn vraagte kens bij. Volgens'hem kunnen de twee metingen tijdens Be- achpop niet als graadmeter ge hanteerd worden. De stuurgroep wil ook heli- koptervluchten en vaartoch ten met luchtkussenvoertui gen verbieden. Ook deze activiteiten overschrijden im mers de geluidswaarde van 40 dB(A). Bovendien is het ge bruik van luchtkussenvoertui gen in wettelijke stiltegebie- den verboden. Vogelaar vraagt zich overigens af of het verbieden van laag vliegen met helikopters ook geldt voor helikoptervluchten van leden van het Koninklijk Huis of transport van zeehon den van of naar het zeehonden centrum bij de Stormvloed kering, zoals gisteren bijvoor beeld het geval was. Toen werd de bruinvis Tjitske vervoerd naar open zee. Op dinsdag 26 september ZIERIKZEE - De auteur Levi Weemoedt komt dinsdag 26 september op bezoek in Zierikzee. In de middag vertelt hij over zijn werk aan de leerlingen van 4 HAVO van de RSG Professor Zeeman en 's avonds is hij te gast bij het Literair Samenwerkingsverband Sehouwen-Duiveland waar hij vanaf 19.30 uur in de aula van de RSG een lezing verzorgt. ZIERIKZEE - De Zeeuwse Onderwijsdag die op woensdag 27 september in de Stenge te Hein- kenszand wordt gehouden staat dit jaar in het teken van: Buitenbeentjes. De Zeeuwse Onder wijsdag wordt jaarlijks georganiseerd voor le raren van scholen voor basis- en speciaal onder wijs, maar ook belangstellende ouders zijn op deze dag welkom. Volgens WD-statenlid I. Vogelaar MIDDELBURG - VVD-statenlid I. Vogelaar vindt het verbieden van grootschalige evene menten rond de Oosterschelde overdreven. Hij heeft hierover het college van gedeputeerde straten schriftelijk vragen gesteld. Het dage lijks bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde wil dergelijke evenementen verbieden. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7