Zuidafrikaanse bisschop Van Alphen te gast in Zierikzee Organisatie mikt met andere opzet op tienduizend bezoekers r Programma NCVB Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Geen noodmaatregelen voor ambulancevervoer Westhoek Porno Diefstal Heler aangehouden Filmfestival DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 BRUINISSE - De afdeling Bruinisse van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond start donder dag 21 September het nieuwe verenigingssei zoen. Het bestuur heeft een gevarieerd programma samengesteld. De eerste spreker die op uitno diging van het bestuur naar het vissersdorp komt is J. de Ridder uit Zuid-Beijerland. De Ridder zal het een en ander over chiropraktie en natuurge neeskunde uitleggen. Op 17 oktober brengen de Bru- se dames een bezoek aan Den Haag. Tijdens dit uitstapje kij ken ze onder leiding van CDA- kamerlid drs. H. Eversdijk achter de schermen in de Eer ste en Tweede Kamer. Buro Groepsvoorlichting Eindho ven zal op 19 oktober een avond verzorgen. In de maand november zal feestelijk wor den herdacht dat de plaatselij ke afdeling 35 jaar geleden werd opgericht. De samen komst in december zal in het teken staan van het Kerst feest. 'Wat te doen in droeve dagen' is de titel van het onderwerp dat L. M. van der Werf uit Oos- terland op 18 januari behan delt. Mevrouw N. van den Bruinhorst zal met declamatie en dwarsfluit invulling geven aan de maandelijkse bijeen komst op 15 februari. In maart staat het Bondsproject Vrou wen zien toekomst op het pro gramma. J. Hukema uit het Drentse Glimmen komt op 18 april iets vertellen over straatkinderen in de Amazone. Tijdens de laat ste bijeenkomst van het aan staande verenigingsseizoen op 23 mei zal mevrouw H. Wallet uit Zierikzee het onderwerp Ziekte en lijden in bijbels licht aan de orde stellen. Zoals ge bruikelijk zal in de maand juni het jaarlijkse reisje worden ge organiseerd. Iedereen die belangstelling heeft voor de activiteiten van de NCVB kan de bijeenkom sten bijwonen. Nieuwe jaarprogramma ZIERIKZEE - De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Zierikzee heeft het nieuwe jaarprogramma gepresenteerd. De eer ste bijeenkomst van dit seizoen wordt gehou den op maandagmiddag 25 september in de foy er van restaurant Mondragon in Zierikzee. Bij die bijeenkomst zal de heer K. Groeneveld uit Seroosker- ke een lezing houden over het werk van de Koninklijke Ne derlandse Redding Maatschap pij en de hulpverlening zoals deze vanuit Burghsluis, het op één na drukste reddingsboot station, gegeven wordt. De culturele commissie houdt op dinsdag 26 september een lezing met de schrijver Lévi Weemoedt in de aula van de RSG, die begint om 19.30 uur. In oktober zijn er nog enkele bijeenkomsten. Op donderdag 12 oktober zal er een doe-och- tend gehouden worden in het Multifunctioneel Centrum in Malta, van 9.15 tot 11.30 uur. Verder wordt er op 26 oktober een zangmiddag gehouden in de foyer van restaurant Mon dragon. De leiding is in handen van Mar van der Veer. Niet al leen koorleden, ook dames die graag zingen zijn welkom. Aanvang 14.00 uur. Verder is er op 30 oktober nog een lezing met dia's door de heer D. Mol over alles rond de steeds meer in het landschap verschijnende windmolens. Op donderdag 2 november is er een excursie naar zuivelboer- derij De Westhoek in J3urgh- Haamstede. Die houdt in: een rondleiding naar de verschil lende onderdelen van het be drijf en een videopresentatie. De Tuincommissie houdt op 9 november een studie-ochtend bij Het Zeeuwse Landschap in Haamstede, met een excursie naar de Neeltje Jans. Op 20 no vember is er een middag over persoonlijke verzorging, ver antwoorde voeding en eigen tijds huishouden. In het nieuwe jaar is er op 25 ja nuari de jaar verga déi*ing en op 15 februari 1996 houdt Mar- greet Leijdekker uit Zierikzee een lezing met dia's met als ti tel Vrouwen in de kunst. Op 12 maart houdt mevrouw T. Schouten een inleiding over het onderwerp Vrouwen en duurzame ontwikkeling, ze is beleidsfuctionaris van Huma- nitas en lid van het Platform Duurzame Ontwikkeling Zee land. Woensdag 17 april is er een filmavond over het bijzondere van bloemdijken in de zak van Zuid-Beveland, verzorgd door T. Franse uit Goes. In mei en juni zijn er een reisje en een buitenmiddag. Verder zijn er voortdurend verschillende leeskringen actief. Bij voldoende deelname zijn de volgende cursussen te reali seren: Wegwijs in de bond, Mantelzorg, Aktief in je eigen leefomgeving, Effectief pre senteren, Omgaan met kritiek, Schrijfcursus, Schilderkunst en Gespreksgroep Kennis ma ken met kunst. Inlichtingen bij het secretari aat: C. J. van de Klippe-Krug telefoon 01110-13705 of A. An- ceau-de Groot 01110-17546. Tees: 6Mosterd na de maaltijd MIDDELBURG - De provincie neemt geen noodmaatregelen om knelpunten in het ambu lancevervoer op Schouwen-Duiveland op te los sen. Dat hebben gedeputeerde staten in een brief aan minister Borst (volksgezondheid, wel zijn en sport) kenbaar gemaakt. Het besluit maakt voor de gemeente Westerschouwen, vol gens burgemeester H. Tees, niets meer uit. Het seizoen is immers voorbij. „Mosterd na de maaltijd", luidde de korte en bondige re actie van Tees. Het besluit van gs geen noodmaatregelen te ne men kwam voor hem niet als een verrassing.. „Dat wisten we eind juli na ontvangst van de brief van de minister. We hebben toen een afspraak ge maakt voor een gesprek met de provincie voor 28 augustus. Maar dan is het seizoen bijna voorbij." Minister Borst stelde in haar' brief van 20 juli voor om voor de meest nijpende knelpunten, zoals de Schouwse Westhoek, noodmaatregelen te treffen. De gemeente Westerschouwen had de minister in juni laten weten bezorgd te zijn over het ambulancevervoer in de ge meente. Vaak immers zijn de aanrijtijden langer dan de ver plichte vijftien minuten. Gs zijn van mening dat op ba sis van informatie van de Cen trale Post Ambulancevervoer tussentijdse maatregelen niet nodig zijn. Uit de informatie blijkt dat het aantal over schrijdingen van de aanrijtijd op spoedritten daarvoor niet ernstig genoeg is. Tees' hoop is nu gevestigd op maatregelen voor het begin van het zomerseizoen. Op dit moment wordt er een onder zoek uitgevoerd naar knelpun ten in het ambulancevervoer door een extern bureau. Vol gens Tees is het echter niet no dig op de resultaten van dit on derzoek te wachten. „Langs de zijlijn kan ook al heel veel worden gedaan, zodat we voor januari al weten welke maat regelen genomen moeten wor den." WASHINGTON (RTR) - Met de arrestatie van twaalf mensen en invallen in zo'n 120 wonin gen en kantoren heeft de Ame rikaanse justitie, FBI, een kinderporno-netwerk opgerold dat jarenlang via internet com municeerde. naast hun werk voor de kerk gewoon een baan hebben waar mee ze voorzien in het levens onderhoud. Van Alphen - van beroep elektro-technisch inge nieur - geeft les aan de Univer siteit van Pretoria. Voor het werk voor de kerk krijgt hij niets betaald, ook al is hij bis schop. „Ik moet mijn bis schopskleding ook zelf beta len. Als de mensen iets willen geven mag dat, maar het hoeft niet. Wij willen voor ons werk geen geld aannemen omdat je je dan toch weer afhankelijk van anderen maakt". De mens staat centraal bij de Vrije Katholieke Kerk. „Wij geloven in de geestkracht van de mens", aldus Van Alphen. „En in de verbondenheid met God". Als voorbeeld van de geestkracht noemt Van Alphen Joden die tot in de gaskamers van Hitler - met de dood voor ogen - van hun geloof in God bleven getuigen. Van Alphen gelooft in het goede in de mens en zal nooit beweren dat kinde ren in zonde geboren worden. „In ieder mens zitten kiemen van het goede en het kwade". Engelenkracht Heel belangrijk binnen de Vrije Katholieke kerk is wat Van Alphen omschrijft als 'de engelenkracht'. Hij beschrijft het als het gevoel dat je geleid wordt door een hogere macht. Een hogere macht die je vertelt wat je moet doen en zeggen en hoe je moet handelen. „Ik heb altijd een heel sterke verbon denheid met engelen gevoeld", aldus de Zuidafrikaanse bis schop. De Vrije Katholieke Kerk kent (nog) geen vrouwen in het ambt. Maar dat betekent vol gens Van Alphen niet dat vrou wen binnen de kerk onderge waardeerd zouden worden. „Man en vrouw hebben ieder hun eigen functie en die van de vrouw is verschrikkelijk be langrijk", benadrukt Van Al phen. „De vrouw is de persoon die de priester leidt met haar creativiteit en scheppings kracht". Het verblijf op Schouwen-Dui veland is voor Van Alphen en diens echtgenote een soort werkvakantie. Hij is voor de duur van zeven jaar benoemd tot voorzitter van de wereldor ganisatie van de Vrije Katho lieke Kerk en legt in het kader van die functie bezoeken af bij geestverwanten. Gastheer C. C. Dorsman en zijn echtgenote zijn beiden actief in de Vrije Katholieke Kerk op Schou wen-Duiveland. Het kerkge nootschap telt op Schouwen- Duiveland slechts een handjevol leden, maar dat deert het echtpaar Dorsman niet, noch bisschop Van Al phen. „Wij doen niet aan mas sa-evangelisatie. Dat is iets voor andere kerken". ZIERIKZEE - In Zierikzee zijn dinsdag twee wieldoppen en een merkteken van een perso nenauto gestolen. Uit een vrachtwagen werd voor twee honderd gulden aan dieselolie gestolen. De 62-jarige eigenaar van de personenauto, een Renault, had zijn voertuig geparkeerd aan de Marisstraat. Van de au to werden twee siervelgen ter waarde van honderd gulden en een merkteken ter waarde van 120 gulden gestolen. Uit de vrachtwagen van een 33- jarige inwoner van Zierikzee werd voor tweehonderd gul den (ruim 150 liter) dieselolie gestolen. De vrachtwagen stond geparkeerd op het par keerterrein aan de Schelde- straat. BURGH - Een 26-jarige inwo ner van Burgh is gisteren aan gehouden in verband met he ling van een snorfiets. Deze was gestolen bij een fietsen- handel in Burgh. De man verklaarde de snor fiets te hebben gekocht voor een bedrag van honderd gul den. De werkelijke waarde van het voertuig bedraagt ruim duizend gulden. De snor fiets was bij een fietsenhandel in Burgh afgegeven voor repa ratie. MIDDELBURG - Directeur van het Nederlands Film Fes tival, Jacques van Heijningen opent donderdag 28 september het zevende Filmfestival Zee land. Na de opening om 20.00 uur in het Schuttershoftheater in Middelburg, volgt daar om 20.30 uur de openingsfilm An- tonia. Na afloop van de film worden hoofdrolspelers en regisseuse voorgesteld aan het publiek. Aansluitend is er een filmfeest met levende muziek. Het festival duurt tot en met 7 oktober. 'Wij geloven niet in dogma's' J. van Alphen: elektrotechnisch ingenieur én bisschop van de Vrije Katholieke Kerk .(Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - „Wij bemoeien ons niet met poli tiek. Dat mogen we ook niet. Wij geloven in de eigen verantwoordelijkheid van ieder mens. Wij leggen als kerk de mensen niets van boven af op, maar wij stimuleren ze wel over allerlei dingen na te denken". Een uitspraak opgete kend uit de mond van J. van Alphen. Hij is elektrotechnisch ingenieur én bisschop van de Vrije Katholieke Kerk, woont en werkt al veer tig jaar in Zuid-Afrika en is deze week te gast hij geestverwanten in Zierikzee. De 'Vrije Katholieke Kerk werd in 1916 opgericht en is on afhankelijk van de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Een priester van de Vrije Katholieke Kerk is niet gebonden aan het celi baat én een heleboel andere re gels en voorschriften die bin nen de Rooms-Katholieke Kerk nog wel bestaan. „Wij ge loven niet in dogma's", legt monseigneur Van Alphen uit. „Waar wij wel in geloven is dat wij allemaal kinderen van God zijn. Eén volk". Van Alphen heeft de af schaffing van de apartheid, de strijd die daaraan vooraf ging en de gevolgen van deze om wenteling van nabij meege maakt. De Vrije Katholieke Kerk in Zuid-Afrika heeft zich nooit actief ingezet voor af schaffing van de apartheid, maar heeft ook nooit gehan deld volgens de regels van de apartheid. „Wij hebben ons als kerk nooit iets aangetrokken van de wetten van de apart heid. Iedereen is altijd welkom bij onze kerk en daar zijn we tegenover de regering van Zuid-Afrika ook altijd heel open over geweest", aldus Van Alphen. „De Goddelijke wet ten staan daar boven ".De om wenteling heeft volgens Van Alphen een heel andere atmo sfeer veroorzaakt in Zuid-Afri ka. „Wij hebben ons altijd opengesteld voor de zwarte ge meenschap, maar toch durfden een heleboel mensen niet naar onze kerk te komen. Er was voor hen een soort onzichtbare barrière. Die is nu verdwe nen". De Vrije Katholieke Kerk in Zuid-Afrika - en over al elders in de wereld - pro beert zo onafhankelijk moge lijk te zijn en te blijven. De geestelijken binnen de kerk zijn in feite vrijwilligers die Tussen vijf- en zevenduizend gulden voor Aids Fonds AMSTERDAM (ANP) - Met de wintertentoonstelling De Lelij ke tijd, pronkstukken van Ne derlandse interieurkunst 1835- 1895, wil het Rijksmuseum in Amsterdam een herwaarde- ring bewerkstelligen van meu- Het terrein aan de voet van de Brouwersdam voldeed dit jaar uitstekend als festivalterrein. (Foto: beien en kunstvoorwerpen uit Marijke Folkertsma) die periode. RENESSE - Met het houden van het Beachpopfestival midden in het hoogseizoen en het presenteren van een programma met Nederlandse en buitenlandse bands wil Stichting Beachpop in 1996 tienduizend bezoe kers naar de voet van de Brouwersdam trekken. Dit jaar kwamen er 2.500 betalende bezoekers op het evenement af. Genoeg om het festival af te sluiten met een positief resultaat. Er kan in ieder geval tussen de vijf- en zevenduizend gulden worden overgemaakt naar het Aids fonds, het goede doel waar het allemaal om draait. In het hoogseizoen verblijven er in Zeeland enkele honderd duizenden bezoekers en dan moet het toch mogelijk zijn om tienduizend muziekliefheb bers binnen je poorten te krij gen. Met deze gedachte in het achterhoofd heeft de organisa tie van het derde Beachpopfes tival gekozen voor 20 juli 1996. Maar alleen het kiezen van een goede datum is niet genoeg. Ook de programmering is van belang. Voor volgend jaar heeft Beachpop gekozen voor een hoofdprogramma van zes binnen- en buitenlandse acts, gericht op een breed publiek. Welke bands dit zullen zijn is nu nog niet bekend. In ieder ge val gaat een buitenlandse band fungeren? als grote publieks trekker. Stapje terug Dit jaar deed de organisatie een stapje terug. Er werd geko zen voor een programmering die uitsluitend uit Nederland se bands bestond. Dit in ver band met het feit dat de orga nisatie na de tweede editie met een financieel tekort bleef zit ten. Zoals verwacht trok dit pro gramma niet die duizenden be zoekers waarop iedere organi satie hoopt. Maar in ieder geval waren er genoeg bezoe kers om boven de rode streep te blijven, zodat er nu mini maal vijfduizend gulden over gemaakt kan worden aan het Aids Fonds. Dit bedrag kan nog oplopen tot zevenduizend gulden. Volgend jaar maakt Beachpop een grote stap voorwaarts. Nieuw volgend jaar is ook de samenwerking die Beachpop zoekt met een landelijke radio- en/of televisiezender, die op namen maakt van het festival. Daarnaast moeten een eigen pr-team en posters, flyers, een festivalkrant en free publicity op de radio mensen attent ma ken op het festival. De locatie waar het festival ge houden wordt blijft het terrein aan de voet van de Brouwers dam op de grens van Renesse en Scharendijke. De ervarin gen met deze plaats waren zeer positief. Niet alleen in ver band met de ligging aan het strand en de vele campings op loopafstand, maar ook met de bereikbaarheid en de parkeer voorzieningen. Dit jaar werd het festival voor het eerst op deze plek gehou den. De eerste twee edities vonden plaats in Burghsluis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5