'Het dorpsplan is voor onze dorpsraad een soort bijbel' Dolfijn Tjitske na achttien maanden verzorging weer terug naar de zee 3 Vernieuwd De Pul houdt open huis Nieuw jaarprogramma van NCVB Kerkwerve Winkeldief aangehouden Oosterlander gewond bij aanrijding Paracliutiste overleden DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 NR 25840 3 Vervoer per luchtmacht-helikopter NEELTJE JANS - Na dertien maanden medi sche verzorging in het dolfijnen Research- en opvangcentrum van Dolfinarium Harderwijk en een verblijf van vijf maanden in het uitwen bassin van Delta Expo op Neeltje Jans is het driejarige Bruinvis-vrouwtje Tjitske gisteren, woensdag, teruggekeerd naar waar ze thuis hoort: de Noordzee. Tjitske is de eerste dolfijn die na een gewenningsperiode weer in zee terug werd gezet. In het voorjaar van 1996 wordt de plaats van Tjitske in het uitwenbassin ingeno men door twee jonge bruinvissen. Tjitske strandde in maart 1994 op de kust van Ameland. Het dier was er niet best aan toe. De bruinvis was sterk verma gerd en leed aan een ooginfec tie en bloedarmoede. Na een lange medische behandeling in wat F. H, van Spaandonk van Delta Expo betitelde als 'de in tensive care' van het Dolfinari um in Harderwijk werd zij ge zond verklaard. En meteen al diende het volgende probleem zich aan. Hoe bereid je een bruinvis voor op de terugkeer in het natuurlijke milieu na zo'n periode van medische be handeling. Wennen ,,Want als je zo'n dolfijn zon der meer terug zou zetten in zee zou de overlevingskans heel klein zijn", aldus research-bio- loog R. Kastelein van het Dol finarium in Harderwijk. De mensen van het Dolfinarium gingen op zoek naar een oplos sing en vonden die in de vorm van een fors bemeten bassin waar de bruinvis beschermd is, maar wel geleidelijk aan weer kan wennen aan zee, gol ven, kwallen, krabbetjes en al lerlei geluiden. Daarnaast moet de bruinvis nadat zij lan ge tijd door mensen gevoerd is weer leren om zelf op vis te ja gen. De zoektocht naar een geschik te locatie voor een dergelijk 'uitwenbassin' eindigde bij Neeltje Jans. ,,En wij hebben meteen ja gezegd", aldus Van Spaandonk. ,,Want wat is nou een betere manier om blijk te geven van onze zorg om de kwaliteit van het water". Na dat a gezegd was moest ook b gezegd worden. Uiteindelijk kwam, omgeven met veel ad viezen van de zijde van het Dolfinarium, het plan voor aanleg van een zogenaamde floating pen op tafel. Begin april dit jaar werd het drijven de bassin in gebruik genomen en werden Tjitske en Frank de eerste bewoners. Met lede ogen zagen de mensen van het dolfijnenopvangcen trum op Neeltje Jans dat Frank teveel blaasjeswier at en aan de gevolgen daarvan overleed. Tjitske ging zich niet te buiten aan het wier en leer de gaandeweg weer zelf vis te vangen. Elke dag werd het dier gemeten en gewogen om te zien of de bruinvis voldoende voed sel - vis en speciale (kunst)moe- dermelk - binnen kreeg. Even leek ër een probleem te ont staan toen Tjitske de smaak van de vissenjacht te pakken kreeg, maar door die inspan ningen zoveel energie ver bruikte dat ze afviel in plaats van aankwam. Toen Tjitske gisteren voor de laatste keer gewogen werd bracht het dier 37,8 kilo op de schaal en dat stemde tot tevre denheid van verzorgers Caro line Staal, Simone van der Sijs en Saskia Nieuwstraten. Op de vraag of men na het weer uit zetten in zee zicht heeft op hoe het Tjitske verder vergaat ant woordt Kastelein dat er be wust voor is gekozen om het dier geen zendertje mee te ge ven. „Er bestaat daar nu nog geen diervriendelijke methode voor", aldus Kastelein. Rugzakje Hij legt. uit dat een zendertje op het lichaam van een bruin vis de stroomlijn van het dier dusdanig verstoort dat het hin der veroorzaakt. „Voor een dolfijn is zo'n zender net als voor ons een polshorloge, maar voor een veel kleinere bruinvis zou het een soort rugzakje zijn. Dan zou het dier echt door de golven moeten ploegen", aldus Kastelein. Tjitske kreeg overi gens wel een tatoeage op haar staart zodat ze makkelijk te identificeren is. Het vervoer van Tjitske naar een plaats in de Noordzee zo'n tachtig kilometer ten noord westen van het wad verliep zonder problemen. Het dier werd door de verzorgers uit het kleine bassin gehaald en in een speciaal op maat gemaakte hangmat gelegd. Vervolgens werd Tjitske compleet met verzorgers met een busje ver voerd naar de plaats waar de bruinvis opgepikt werd door een helikopter van het Search and Rescue Squadron (SAR) van de Koninklijke Lucht macht. Samen me't een redder van het SAR Squadron werd Tjitske op de plaats van bestemming in een hangmat aan een lier neergelaten tot vlak boven het waterniveau. Daar werd de bruinvis door de redder uit de hangmat geholpen. Met .Tjits ke is Delta Expo een publieks trekker van formaat kwijtge raakt. Ook gisteren was de publieke belangstelling voor het vervoer van de bruinivis enorm. De landelijke pers was present terwijl een NOS-ploeg opnamen maakte voor het Jeugdjournaal. Van Peru tot brandwonden en modeshow KERKWERVE - Het Zuidamerikaause Peru, de Brandwondenstichting en een modeshow zijn enkele onderwerpen die aan de orde komen tij dens de bijeenkomsten van de afdeling Kerk werve van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB) in 'het komende seizoen 1995/1996. De afdeling komt maandelijks op de derde woensdag van de maand bijeen in dorpshuis 't Zuudènde in Kerkwerve. Het nieuwe jaarprogramma begon reeds op 5 september met een uitstapje naar Brouwershaven waar de NCVB-leden het woonzorgcentrum Poortershof bezochten. De eerste bijeen komst in 't Zuudènde is op woensdag 20 september. Da. Graafland geeft daarbij infor matie over Peru. Op 19 oktober staat de Brand wondenstichting uit Bever wijk centraal tijdens de NCVB-bijeenkomst in Kerk werve. Op 15 november is dat de nieuwe wintermode, die wordt gepresenteerd door mo dehuis Marita in Zierikzee. Schoenenwinkel Van Oeveren zorgt voor passende schoenen. Leden van de NCVB fungeren als mannequins. De jaarlijkse kerstviering is gepland op 13 december en in het nieuwe jaar komt de afde ling voor het eerst bijeen op 17 januari. Mevrouw Boxhoorn komt dan vertellen over ko ningin Beatrix. Zij verzamelt alles over de vorstin. De jaar vergadering wordt gehouden op 14 februari. Op woensdag 20 maart geeft mevrouw Van Dijke informa tie over de mondigheid van een patiënt. Een maand later staan poppen centraal tijdens een le zing door mevrouw Van de Hoek. Reisje In mei wordt bij voldoende be langstelling een reisje ge maakt en de laatste bijeen komst van het NCVB-seizoen is op 12 juni waarbij de familie Brasser de mogelijkheden van exotische vruchten presen teert. Alle bijeenkomsten beginnen om 19.45 uur en zijn behalve voor leden van de NCVB toe gankelijk voor andere belang stellenden. Vanavond officiële opening BRUINISSE - Jeugdsoos De Pul in Brui- nisse heeft een nieuw gebouw en dat willen ze weten ook. Vanavond, donderdag, wordt het nieuwe gebouw officieel in gebruik ge nomen. Zaterdag kunnen belangstellenden een kijkje komen nemen in het nieuwe ge bouw. Zij zijn welkom van 11.30-17.30 uur. Het enige dat aan het Ste nenpad in Bruinisse nog herinnert aan het oude bouwvallige gebouwtje van de Bruse jeugdsoos zijn de fundamenten. Deze werden gebruikt bij de bouw van het verder compleet nieuw opgetrokken gebouw. Bij de bouw werd - om ge luidsoverlast voor omwo nenden te voorkomen - bij zonder veel aandacht besteed aan isolatie. Een ander aandachtspunt bij de bouw was de veiligheid. Dc al langer bestaande pasjes regeling blijft bestaan en om alle risico's uit te slui ten is er nu een detectie poortje. Bezoekers met een mes komen er niet in. De bouw van het nieuwe on derkomen voor dc Bruse jeugdsoos heeft alles bij el kaar vier maanden ge duurd. De eerste steen werd vrijdag 12 mei gelegd door D. Spelt, voorzitter van het ouderbestuur van De Pul. Het gebouwtje heeft in to taal 345.000,-gekost. De officiële opening van avond staat gepland voor 20.00 uur. Informatie-avond over dorpsraden DREISCHOR - Ombudsman voor de dorpsbewoners die - om maar wat te noemen - geen raad weten met ingewikkelde formulieren van de ziekte kostenverzekering én adviesorgaan voor de gemeenteraad. Zo functio neert de al sinds 1971 bestaande dorpsraad van 's-Heer Abtskerke. Voorzitter R. C. M. Schalkens vertelde tijdens een op initia tief van de gemeente Brou wershaven gehouden voorlich tingsbijeenkomst in het dorps huis in Dreischor over de erva ringen die hij tot dusverre met de dorpsraad heeft opgedaan. De avond werd bezocht door ongeveer twintig inwoners van het Brouwse dorp. De gemeente Brouwershaven heeft vanaf het moment dat duidelijk werd dat er een ge meentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland zou ko men het idee van het instellen van dorpsraden aangehangen. De gemeente laat het niet bij woorden, maar gaat nu ook ac tief de boer op om te proberen in ieder geval in de Brouwse kernen dorpsraden van de grond te krijgen. „We willen als gemeente niet wachten tot er iemand uit een kern opstaat", aldus R. W. Schiettekatte, hoofd algemene zaken van de gemeente Brou wershaven. „Het college ziet het op poten zetten van dorps raden als zijn verantwoorde lijkheid". Adviesorgaan De dorpsraad van 's-Heer Abtskerke, zo hield Schalkens zijn gehoor voor, functioneert als een adviesorgaan aan het college van b en w van de ge meente Borsele, waarin de voormalige gemeente 's-Heer Abtskerke is opgegaan. „Wij adviseren het college en het college legt ons advies weer aan de raad voor", aldus Schal kens. De dorpsraad pikt signa len uit de bevolking op, praat over hen met bepaalde proble men. „Het kan bijvoorbeeld gebeu ren dat een bepaalde weg op gegeven moment als sluipweg wordt gebruikt en dat mensen daar overlast van hebben", al dus Schalkens. Een ander voorbeeld is dat van de zieken auto die met een patiënt met grote haast op weg was naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. De weg die men nood gedwongen moest nemen bleek vol kuilen en hobbels te zitten en er werd dan ook een klacht ingediend. De dorpsraad ging er onmiddellijk mee aan de slag en zocht contact met het waterschap, de beheerder van de weg in kwestie. Gevolg van de bemoeienis van de dorpsraad was dat binnen relatief korte tijd boomwor tels en zelfs complete bomen waren weggehaald en het weg dek hersteld. De dorpsraad van 's-Heer Abtskerke heeft, zo vertelde Schalkens, spreek recht tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Bor sele. Daarnaast vervult de dorpsraad de functie van om budsman voor de inwoners van het ruim 400 zielen tellen de dorp. „Sociaal-maatschap pelijke contacten zijn voor ons ook belangrijk", aldus Schal kens. Dorpsplan Volgens Schalkens is de dorps raad van 's-Heer Abtskerke ze ker geen wassen neus. Hij voegt daar desgevraagd wel aan toe dat het belangrijk is voor een dorpsraad om een lei draad te hebben waar men zich aan vast kan houden. „Wij heb ben een dorpsplan voor 's-Heer Abtskerke en dat is voor ons een soort bijbel. Aan de hand van dat dorpsplan kunnen we de gemeenteraad zwart op wit laten zien waar ze zich met be trekking tot het dorp aan te houden hebben". Wethouder G. J. van der Velde- de Wilde toonde zich tijdens de informatieavond in Dreischor fervent voorstander van de in stelling van dorpsraden. „Ik kan natuurlijk niet voorspel len hoe de nieuwe gemeente straks op de dorpsraden re ageert, maar wij als college van b en w van Brouwersha ven geloven erin. Wij geloven dat het werkt". ZIERIKZEE - Een twintigjari ge inwoner van Burgh is giste ren aangehouden in verband met een winkeldiefstal in Zie rikzee. De man werd aangehouden in een winkel aan de Lange No- belstraat. Hij had levensmid delen ter waarde van zestien gulden ontvreemd. BRUINISSE - Een 35-jarige in woner van Oosterland is dins dagmiddag met een hersen schudding en een gebroken teen, opgelopen tijdens een aanrijding in Bruinisse, over gebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. De Oosterlander reed op een snorbromfiets. Hij verleende bij het oversteken van de krui sing geen voorrang aan een 66- jarige automobilist uit het Duitse Kelkheim. Deze reed over de Rijksstraatweg in de richting van Zijpe. De snor bromfiets raakte total loss. De personenauto raakte licht be schadigd. Een dorpsraad is zowel ombudsman voor de dorpsbewoners als ogen en oren voor de gemeenteraad. Dorpsbewoners - op de foto inwoners van Dreischor - die bijvoorbeeld vinden dat er in een straat te hard gereden wordt kunnen er hun klachten kwijt. (Foto: Joop van Houdt) Verwachting t/m maandag 18 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht z.west 3 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min .temp. 10 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 15 sept. Zon op 07.14, onder 19.55 Maan op 23.03, onder 14.06 Laatste Kwartier: 16 sept. (23.10) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De avond start met ruime opklaringen. Lang houden die echter niet stand want van het zuiden uit drijven steeds meer wolken het land binnen. Aan het eind van de avond kan het in het zuiden en westen hier en daar beginnen te regenen. Het duurt waarschijnlijk nog wel tot mor genochtend voor bewolking en re gen het noorden hebben bereikt. Daar is het vannacht dan ook nog helder en kunnen enkele mistbanken ontstaan. De minimumtemperatuur wordt ongeveer 10 graden. Morgen ochtend verdwijnen de mistbanken in het noorden en schijnt daar mis schien nog even de zon. Maar verder is het bewolkt en valt er in het hele land af en toe regen. De temperatuur loopt in de middag op tot ongeveer 17 graden. Deze bewolking en regen hangen samen met een lagedrukge bied boven Engeland. Ook zaterdag bepaalt deze depressie nog ons weer. Het blijft overwegend bewolkt en nu en dan regent het. Vanaf zon dag komt er meer zon. De regenkan sen nemen af en loopt de tempera tuur geleidelijk op tot rond 20 graden op maandag. GOES - In het Oosterschelde ziekenhuis in Goes is dinsdag de 27-jarige Yvonne de Jong uit het Belgische Mons overle den aan de gevolgen van een ongeluk bij een parachute sprong. Zondag 10 september om streeks 19.00 uur maakte zij een parachutesprong op de springlocatie onder Wilhelmi- nadorp aan de Zeedijk van de Oosterschelde. Zij kwam toen in de Oosterschelde terecht en raakte onder haar parachute waarna zij zonk. Door snel op treden van enkele toeschou wers en het inmiddels ter plaatse gearriveerde ambu lance-personeel - dat haar re animeerde - bleef zij in leven. Zij werd in zorgwekkende toe stand opgenomen op de afde ling intensive care van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Dinsdag verslechterde haar toestand snel, waarna zij overleed. ZIERIKZEESCHEfl NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/z°/o B.T.W. Tjitske werd onder begeleiding in de luchtmacht-helikopter getild voor haar reis naar de Noordzee. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3