Drie ton voor reconstructie van de Schelpweg in Ellemeet 1 Ruim vier miljoen nodig voor regionale televisie UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUmLAND ^6q Tuincentrum HABO 0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hyacintenbollen in vele kleuren Landinrichting Schouwen Oost op agenda minister 3 TJITSKE 5 BISSCHOP 7 WEEMOEDT 1 1 ATLETIEK Veel roetschade bij brand na kortsluiting Sint Maarten L dé krant van schouwen - duiveland! i\/llpnP a'v ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25840 Grote bolmaat Exportkwaliteit Langdurige bloei Nu 10 stuks voor 5,95 Hogezoom 100 Renesse tel. 01116-2791 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Visuele versmalling en snelheidsremmers Al in 1992 trokken de aanwonenden van de Schelpweg aan de bel. Op de weg werd met grote letters de gewenste maximumsnelheid gekalkt. (Foto: Joop van Houdt) SCHARENDIJKE - Als het aan het college van b en w van de gemeente Middenschouwen ligt wordt bijna drie ton uitgetrokken voor de recon structie van de Schelpweg in Ellemeet. Het is de bedoeling dat de weg visueel versmald wordt en dat er snelheidsremmende maatregelen worden getroffen. De kwestie komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van donderdag 21 september. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Scharendijke en begint om 19.30 uur. Het plan voor de reconstructie van de Schelpweg in Ellemeet maakt deel uit van het dorps plan voor Ellemeet. De proble men op de weg zijn niet nieuw. Al in 1992 trokken aanwonen den aan de bel. Volgens hen werd - en wordt - er op de weg veel te hard gereden en met grote witte letters werd des tijds de gewenste maximum snelheid van 30 kilometer per uur op de weg gekalkt. De boodschap was duidelijk. Doel van de reconstructie van de Schelpweg is om deze ver keersveiliger te maken. Dat kan volgens het reconstructie plan door het aanbrengen van verkeersremmers. In het kader van het groenstructuurplan wil het college aan het begin van de Schelpweg, bij de be bouwde kom, een poortfunctie creëren. ,,Deze maatregel kan nabij de bebouwde kom gecombineerd worden met een entree van bo men, zodat de overgang van het 'buitengebied naar de be bouwde kom van Ellemeet dui delijk zichtbaar is". Het is de bedoeling dat de rij baan visueel wordt versmald. Dat kan door middel van het aanbrengen van rabatstroken. De rijloper wordt in rode ge bakken steen uitgevoerd en de rabatstroken in gele gebakken steen. De nu nog aanwezige be- tonstraatstenen worden ver wijderd. Aan de zuidzijde van de Schelpweg wordt een 'poort' gemaakt. Die poort wordt dan voorzien van een drempel, om de be stuurders van motorvoertui gen aan te sporen om langzaam te rijden. De kruising van de Schelpweg met de Moolweg krijgt eveneens een extra ac cent. Ter hoogte van Schelp weg 4 tot en met 18 worden parkeerstroken en een voetpad aangelegd. Het is ook de be doeling dat de waterafvoer van de weg wordt verbeterd. Aan de riolering van de Schelpweg wordt bij de recon structie ook aandacht besteed. Doorstekende inlaten worden weggefreesd, evenals inge groeide wortels van bomen of struiken. Alles bij elkaar vergt het karwei een investering van 319.500,-. Het bedrag dat no dig is voor het werk aan de rio lering kan daar van af worden getrokken en zo komt het colle ge uiteindelijk uit op een in vestering van 298.500,-. Kapelleweg Tijdens de gemeenteraadsver gadering komt ook de Kapelle weg in Looperskapelle aan de orde. Op dit moment zijn er volgens het college in Loopers kapelle nauwelijks adequate parkeermogelijkheden. Ruim te langs een groot gedeelte van de Kapelleweg ontbreekt. Er kan wel in de berm geparkeerd worden, maar dat is onge wenst parkeergedrag. In de directe omgeving van het bushokje aan de weg is volgens het college echter wel ruimte om parkeergelegenheid te creëren. „Dit biedt tevens een geschikte aanleiding om de omgeving van de bushalte op te knappen en opnieuw in te richten", aldus het college. Daarbij kan de halte een meter in de richting van de weg wor den verplaatst om een beter zicht op de weg te krijgen. Het is de bedoeling dat er ook een zitbankje en fietsenstandaards geplaatst worden. Het plan is eerder aan de orde geweest tijdens een inspraak avond. De aanwonenden van de weg reageerden positief. ,,Wel gaven zij aan dat een uit breiding tot zes parkeerplaat sen en een verbetering van de verharding bij de begraaf plaats, alsmede een parkeer- mogelijkheid bij de hoek Ka pelleweg en de weg naar de begraafplaats, wenselijk is". Alles bij elkaar is met de her inrichting van de Kapelleweg een bedrag van 20.100,- ge moeid. Het college stelt de raad voor dat bedrag beschikbaar te stel len. Omroep Zeeland verwacht lening van NOS MIDDELBURG - Regionale televisie in Zee land gaat een bedrag van 4.290.000 gulden kos ten. Volgens het bestuur van Omroep Zeeland is de Nederlandse Omroep Stichting (NOS) bereid dit bedrag in de vorm van een lening te fourne ren. Dat blijkt uit het onderne mingsplan met betrekking tot regionale televisie dat gister middag, woensdag, door de omroep werd aangeboden aan G. Kok, gedeputeerde voor me diabeleid. Omroepdirecteur F. Feij sprak daarbij de hoop uit dat het provinciebestuur het plan „spoedig en positief zal oppikken." Omroep Zeeland beschouwt zich als het aangewezen medi um in Zeeland om regionale te levisie te maken. De omroep weet zich hierbij gesteund door het provinciebestuur en de NOS. Ondernemingsplan In het ondernemingsplan stelt de omroep een grote investe ring in het vooruitzicht. Alleen met de aanschaf van appara tuur is al een bedrag van 2,5 miljoen gulden gemoeid. In totaal verwacht de omroep de komende twee jaar voor 4.185.000 gulden te moeten in vesteren. Met ongeveer 25 mensen (waar onder twaalf redacteuren en twaalf technici) denkt Omroep Zeeland een dagelijks pro gramma te kunnen maken met daarin nieuws, reportages, een interview, het weeroverzicht en aandacht voor cultuur. Het ongeveer één uur durende programma moet aansluiten op één van de NOS-journaals op Nederland 1 of 2. Reclame De exploitatie van de regiona le televisiezender gaat jaar lijks 4,28 miljoen gulden kos ten. Voor de eerste twee (experi mentele) jaren wil de NOS dit bedrag voorschieten. Onduide lijk is nog of daar rente over moet worden betaald. Voor de jaren daarna is de NOS bereid voor de helft mee te betalen aan de exploitatie. De landelijke omroep stelt hierbij wel de voorwaarde dat de provincie voor alle Zeeu wen de omroepbijdrage ver hoogt. Die nu al bestaande pro vinciale opslag ten bate van de regionale omroep zal dan wor den verhoogd met vijf tot tien gulden. In opbrengsten uit reclame ziet Omroep Zeeland weinig. De markt is te klein en de produk- tiekosten van een televisiespot zijn hoog, waardoor de netto- opbrengsten marginaal zullen blijven. Samenhangend met het televi sie-avontuur verlangt Omroep Zeeland een eigen kanaal op de Zeeuwse kabel. De omroep ba seert dat op het feit dat hij is aangewezen als rampen-infor- matiezender. Het kanaal wordt door Om roep Zeeland gebruikt voor herhalingen van het televisie programma zoals dat eerder via Nederland 1 of 2 was uitge zonden. Verder kan het kabelkanaal worden gebruikt voor live-uit zendingen van grote evene menten of voor een nog op te zetten kabelkrant. Studio Voor de televisie-uitzendingen moet in elk geval de radiostu dio in Oost-Souburg worden uitgebreid. De omroep over weegt verder om in Terneuzen een gecombineerde radio/tele visiestudio in te richten. In oktober installatie commissie ZÏERIKZEE - De herinrichting van 6170 hecta re land in het gebied Schouwen Oost komt op de agenda van de minister van landbouw, natuur beheer en visserij. Volgende maand wordt de landinrichtingscommissie geïnstalleerd. Zij moet in 1997 het voorontwerp publiceren. Dat is althans het voornemen van gedeputeerde staten van Zeeland. Op 6 oktober stellen zij dat voor aan de statencom missie voor de ruimtelijke or dening. Provinciebesturen die nen jaarlijks een lijst op te stellen van landinrichtings projecten en die op te sturen aan de minister. Op de lijst voor komend jaar maakt het provinciebestuur kenbaar dat het plannen in voorbereiding heeft voor Schouwen Oost. De administratieve herinrichting van Schouwen Oost kreeg al eerder goedkeuring van de mi nister. Als straks de commissie is geïnstalleerd kan de daad werkelijke uitvoering ter hand worden genomen. Het project Schouwen West komt eveneens voor op de lijst, maar is al een stuk verder in ontwikkeling. Met uitzonde ring van de landbouworgani saties zijn alle betrokken partijen akkoord met landin richting in dit gebied. Volgens het provinciebestuur willen de boeren wel constructief mee denken, maar vinden zij voor alsnog dat er te veel onduide lijkheid bestaat om een dergelijk voorstel te onder steunen. Niettemin hebben de gemeen ten Westerschouwen en Mid denschouwen afgelopen voor jaar een verzoek tot landin richting gedaan aan de minis ter. In het gebied Schouwen West heeft de recreatie-industrie zich te snel ontwikkeld. Daar door is het overgangsmilieu tussen duinen en polders voor een deel verloren gegaan. De verwachting is bovendien, zo meldt het provinciebestuur, dat zonder ingrijpen het recre atief aanbod verder zal verou deren. En dat zal weer leiden tot een verdere verzwakking van de marktpositie. De problemen in de landbouw sector van Schouwen West zijn vergelijkbaar met die elders in Zeeland. Alleen is de bedrijfs structuur nog kleinschaliger dan het toch al ongunstige Zeeuwse gemiddelde. Gesaneerd In het landinrichtingsproject worder»»waarschijnlijk enkele recreatieve en agrarische be drijven gesaneerd. De grond wordt 'teruggegeven' aan de natuur. De bedoeling is dat die bedrijven elders weer worden opgebouwd. Voor wat betreft de recreatieve bedrijven wordt verwacht dat die na sanering op andere leest worden ge schoeid. Een schip op het strand is een baken in zee Srpeekwoord Af en toe regen HET WEER Vannacht in het noorden een enkele mistbank. Van het zuiden uit verder toenemende bewolking, gevolgd door af en toe regen. Minimumtem peratuur ±10, middagtemperatuur ±17 graden. Wind uit zuidelijke rich tingen, zwak tot matig, rond kracht 3. Bruinvisvrouwtje Tjitske na achttien maanden ver zorging weer terug naar zee. Zuidafrikaanse bisschop Van Alphen is te gast in Auteur Levi Weemoedt komt op bezoek bij de RSG in Zierikzee. Jubilerend Delta Sport begon ooit ais 'een mei- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. In Bruinisse BRUINISSE - Bij een binnenbrand in een woning aan de Koningin Julianastraat in Bruinisse is dins dag voor circa 70.000 gulden schade ontstaan. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikke ling. Omwonenden zagen dinsdag middag omstreeks half vier dikke rook uit de rijtjeswo ning naar buiten sijpelen. Ter wijl de brandweer via de alarmcentrale van de regionale brandweer in Vlissingen werd gealarmeerd bracht een buur man de hond van de bewoners in veiligheid. De bewoners zelf waren niet thuis. Binnen enke le minuten na de melding arri veerde het Bruse bluskorps met twee eenheden en dertien vuurbestrijders ter plaatse. Gelijk na aankomst werden een viertal persluchtmasker- dragers ingezet om de woning uit te kammen en de vuur haard op te sporen. De bluswerkzaamheden wer den bemoeilijkt door een zwa re rookontwikkeling op de bo venverdieping. De brandhaard die vanaf een van de slaapka mers naar de benedenverdie ping doorsloeg kon met twee hogedrukstralen worden bestreden. Een jonge kat werd tijdig uit de woning gered, een aantal kleinere gekooide' huis dieren kwam door verstikking om. Huisarts A. Dorrestein verleende eerste hulp aan dé gedupeerde bewoners. Omdat de woning door roetaanslag on bewoonbaar is geworden moes ten zij bij familie worderf* on dergebracht. Loco burgemeester W. W. Jumelet kwam ter plaatse om het blus werk in ogenschouw te nemen. De technische recherche heeft dinsdagavond een onderzoek ingesteld. Daarbij is volgens brandweercommandant M. Ju melet vastgesteld dat de oor zaak moet worden gezocht in kortsluiting in het elektrici teitsnet tussen het plafond van de begane grond en de eerste verdieping. WILLEMSTAD (ANP) - Er be staat nog steeds grote onduide lijkheid over het aantal doden dat de orkaan Luis op St. Maarten heeft geëist. Die on duidelijkheid wordt veroor zaakt door het gebrek aan in formatie van de zijde van de plaatselijke autoriteiten. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vernielden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1