40 JAAR DELTA SPORT 'Delta Sport begon als meidenclubs De estafette Wim Schot zag de vereniging groeien Programma 16 september X DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 NR 25840 Enthousiasme Korstanje sloeg over op leerlingen wedstrijdsecretaris. Voor de taak van voorzitter was aan vankelijk weinig animo. Kor stanje had er echter wel oren naar. Hij en Knaap bekleed den vervolgens lange tijd een bestuursfunctie. „Knaap pakte de zaken meteen voort varend aan. Als er ergens in West-Brabant, Zuid-Holland of elders in Zeeland wedstrij den waren, laadde hij al die meiden in zijn grote auto. Hij stak zoveel tijd in de club." Wieg In de beginjaren moest Delta Sport het doen met een be scheiden accommodatie. Kor stanje: „Tussen de voetbalvel den liepen we hard en in verloren hoekjes hadden we een hoogspring- en verspring bak. De gemeente moest duide lijk wennen aan de atletiek. Wat de organisatie betreft kon den we gelukkig meteen reke nen op de steun van ontzettend veel vrijwilligers. Alleen met atleten kom je er namelijk niet. Begeleiders en trainers zijn net zo belangrijk." In de wintermaanden stond het atletiekleven vrijwel stil. En stilstand betekent voor een vereniging ledenverlies. „Dat moesten we zien te voorko men, zonder activiteiten raken de leden de binding kwijt. We vonden toen een gymnastiek- trainer, die vrij was. De heer Kosters. Hij wou de kinderen in de winter wel trainen. Uit eindelijk leek het hem toch wel leuk om ook wedstrijden te spelen. Hij wilde graag een turnafdeling oprichten." Zo stond Delta Sport ook aan de wieg van de handbal- en de vol leybalvereniging. Clubs die zich later weer zouden afschei den waarna het jubilerende Delta Sport zich pas echt atle tiekvereniging ging noemen. NOORDGOTJWE - Za terdag viert atletiek vereniging Delta Sport haar veertig jarig bestaan met een uitgebreid feestpro gramma. Reden voor de Zierikzeesche Nieuwsbode om eens terug te kijken met de huidige voorzitter en zijn voorganger. Onder de eerste voorzitter Leen Korstanje (80) verwierf Sportvereniging Delta Sport zich in de jaren vijftig en zestig een bescheiden plaatsje tussen de populaire sporten korfbal en voetbal. Pas later, toen handbal, volleybal, turnen en gymnastiek hun eigen weg gin gen, werd het voorvoegsel bij de vereniging veranderd in 'at letiekvereniging'. In het ver haal over het ontstaan en over de eerste jaren van Delta Sport komt de naam van de heer Knaap steeds terug. „Hij was de grote animator", aldus Kor stanje die tot 1982 als voorzit ter aan de club verbonden was. In 1945 kwam Rotterdammer Korstanje naar Schouwen- Duiveland om docent Licha melijke opvoeding te worden Leen Korstanje bekleedde 27 jaar de funktie van voorzitter bij Delta Sport. aan het Professor Zeeman Ly ceum in Zierikzee. De facilitei ten die hij toen tot zijn be schikking had waren nihil. „Zo vlak na de oorlog was hier zo goed als niets meer. Het ei land had voor een deel onder water gestaan, de school was bezet geweest. Kortom, alles was in herstel. Met de Licha melijke opvoeding wilden we toch graag naar buiten. En omdat ik zelf veel aan atletiek had gedaan'en daar/plezier in had, probeer je dat over' te brengen op de kinderen." Hoogtepunt in de jaren na de oorlog op het gebied van de schoolsport waren de schoolat- letiekwedstrijden. Deze wer den altijd op Walcheren gehou den. ..Daar wilden we graag voor oefenen. Schouwen-Dui- veland wilde daar goed besla gen ten ijs komen. Vooral onder de meisjes was erg veel belangstelling VocJr" deze wed strijden. Ze waren ook zo geta lenteerd dat ze met een mooie prijs, een eerste in het totaal klassement, naar huis kwa men." Enthousiasme Op school kwam Korstanje in contact met een collega die na tuurkunde gaf. „Meneer Knaap, want zo goed kenden we elkaar toen niet. Hij vond, mede naar aanleiding van de schoolwedstrijden, dat er op school uitstekend materiaal aanwezig was voor een atle tiekvereniging. Navraag bij leerlingen leerde dat daar ook veel enthousiasme was. Zo doende zijn we tot oprichting overgegaan van Sportvereni ging Delta Sport." Er moest een bestuur komen. Knaap nam daarin het leeuwe- deel van het werk voor zijn re kening. Hij werd secretaris en 9.45 uur: start eilandelij- ke estafette. Leden van Delta Sport lopen een estafette over Schouwen-Duiveland (zie kader onder). Er lopen 3 a 4 atleten tegelijk. De route is 73 km en er wordt een looptempo aangehouden van 15 km per uur. 13.30 uur: Kinderspelen. Voor de pupillen van Delta Sport en voor kinde ren van oud-leden. Op het inloopveld worden beken de en minder bekende spe len gedaan. 13.30 uur: Atletiekwed strijden. Voor leden en oud-leden vanaf D-junior. 15.00-16.00 uur: Dweil band Apollo. Een uur lang 'dweilt' de Brouwse band over de at letiekbaan. 15.45 uur: Finish eilande- lijke estafette. De laatste groep van de es tafette komt de baan op, loopt een ronde en wordt daarna, onder leiding van nelli Cooman, vergezeld door de pupillen die aan de kinderspelen hebben meegedaan en door eerde re lopers van de estafette. 16.00 uur: Opening clubge bouw. Nelli Cooman overhandigt een symbolische sleutel aan de ere-voorzitter, de heer Korstanje die, met hulp van een aantal jonge wedstrijdpupillen de ope ningshandeling verricht. 16.05 uur: Receptie. 16.55 uur: Uitslag kleur- wedstrijd. Nelli Cooman reikt de prijzen uit aan acht win naars. Deze winnaars assi steren vervolgens bij de aanbieding van het cadeau van de leden aan het be stuur. 17.00 uur: Toespraken. Gelegenheid tot het hou den van, vooraf aangekon digde toespraakjes. Als laatse de voorzitter van Delta Sport, de heer W. Schot. 17.30 uur: Einde officieel 18.30 uur: Koud buffet. 20.00-23.30 uur: Feest avond. Tijdens de feestavond trekking loterij door nota ris W. H. Klaassen. ZIERIKZEE - Om te illustreren dat Delta Sport een vereniging van en voor heel Schouwen-Duiveland is, begint de vereni ging de feestdag (zaterdag 16 september) met een estafette waarbij bijna alle plaat sen op het eiland worden aangedaan. De route is maar liefst 73 kilometer lang. Drie of vier atle ten zullen tegelijk van start gaan. Er wordt gelopen in een tempo van 13 kilometer per uur. Om kwart voor tien wordt er gestart bij boswachterij Westerschouwen. De finish op de atletiekbaan van Delta Sport in Zierikzee wordt rond kwart voor vier verwacht. 9.45 uur: Start Boswachterij rotonde, door Westenschouwen dorp 10.02 uur: Burgh Burghseweg 10.09 uur: Haamstede Noordstraat, Ring, Hoogezoom 10.32 uur: Renesse Lange Reke, Ring, Laone 10.37 uur: Rampweg 't Klokje, richting Ellemeet, Kuyerdamseweg 10.32 uur: Ellemeet Kuyerdamseweg 10.56 uur: Damaanzet richting Goeree 11.20 uur: PortZélande retour Scharendijke via secundaire weg Grevelingendam, kortste route 11.43 uur: Scharendijke langs jachthaven, Elkerzeeseweg 12.04 uur: Den Osse 12.09 uur: PortGrève over dijk richting Brouwershaven, via jachthaven naar Markt 12.19 uur: Brouwershaven via Markt, Poortdijkstraat, richting Zonnemaire, Dijk van Bommenede 12.40 uur: Zonnemaire via Zuidweg richting Dreischor 13.00 uur: Dreischor Ring, Molenweg, Dijkwater 13.23 uur: Sirjansland richting Bruinisse langs buitendijk 13.49 uur: Bruinisse Havendijk, Kerkstraat, Molenweg, Langeweg 14.12 uur: Oosterland binnendoor richting Nieuwerkerk 14.33 uur: Nieuwerkerk Ring, richting Ouwerkerk 14.56 uur: Ouwerkerk langs dijk, via tunnel onder autoweg door naar sportpark Bannink 15.30 uur: Zierikzee Mosselloop wakkerde interesse aan ZIERIKZEE - Wim Schot (49) was in 1982 de beoogde opvolger van Leen Korstanje. Onder zijn voorzitter schap groeide het le dental tot 350, werd de kunststofbaan aange legd en het nieuwe clubgebouw gereali seerd. „Het was eigenlijk een van zelfsprekendheid dat ik voor zitter zou worden. Ik was al een paar jaar vice-voorzitter en sinds 1970 bestuurslid", aldus Schot. In dat jaar werd Schot ook lid van de atletiekvereniging. Zijn interesse werd twee jaar daarvoor gewekt toen hij deel nam aan de eerste Mosselloop. Schot werd de eerst aanko mende visser en de vijfde fi nisher in totaal. „Atletiek was daarvoor iets wat ik op school wel eens had gedaan en in mijn diensttijd had ik wel eens een paar wedstrijden gelopen, maar daar hield het dan ook mee op. Voor mij was die Mos selloop uiteindelijk toch de aanleiding om lid te worden", aldus Schot. Lid worden betekende in 1970 bijna automatisch dat je in het bestuur \yerd opgenomen. „De club had toen vijftig leden, maar de meeste waren jeugdle den. Als je als senior je neus liet zien, werd je al snel ge vraagd om bestuurslid te wor den. Ik werd wedstrijdsecreta ris omdat meneer Knaap ziek was. Een omvangrijke func tie." Waarna Schot verhaalt over de keren dat hij bij wed strijden het startschot gaf, het startpistool aan iemand uit het publiek overhandigde en zelf Delta Sport-voorzitter Wim Schot (met bril), aanwezig bij een wedstrijdloop. de schare lopers achterna ging. Bij zijn aantreden als voorzit ter in 1982 lag er nog steeds de honderd meter sintelbaan die daar door de gemeente in 1966 was neergelegd. De rest van het vierhonderd meter par cours was gras. Van de in de ze stiger jaren gedane belofte de sintelbaan te voltooien, was nog weinig terecht gekomen. Met de komst van wethouder Van Gastel werd er meer vaart achter de plannen gezet. Delta Sport kreeg overigens geen sintelbaan, maar zelfs een kunststofbaan. „De 35e in heel Nederland. Zierikzee was de kleinste vereniging met zo'n mooie baan. Vanaf dat mo ment is de club flink ge groeid." De aanleg van de baan was overigens het slotakkoord van de grote verhuizing van alle Zierikzeese sportverenigin gen. Voetbal werd verplaatst naar Den Hogen blok. Hockey en korfbal kregen hun plaats op de voormalige voetbalvel- den en Delta Sport kreeg ook het middenterrein van de kunststofbaan. In 1990 stonden er bijna 350 leden in de boeken. Schot: „De groei was er toen wel uit. De groep leden uit Flakkee ging weg, omdat daar een eigen ver eniging werd opgericht. Nu zit ten we op zo'n 310 leden. Dat betekent dat op Schouwen- Duiveland ongeveer een op de honderd mensen lid is van de atletiekvereniging. Landelijk ligt dat cijfer op één op twee honderd. Daar mogen we als vereniging dus best trots op zijn." Clubhuis Het tweede grote hoogtepunt onder het voorzitterschap is het clubhuis en dan vooral de manier waarop het tot stand is gekomen. „Daar hebben heel veel vrijwilligers bij geholpen. De club beschikt sowieso over een groot vrijwilligerskorps. We hebben verschillende com missies, die alle flink bezet zijn. En die mensen nemen toch ook hun kinderen weer mee naar de club." En de jeugd blijft belangrijk voor Delta Sport, dat nog steeds veel ouder wordende jeugd naar de grote stad ziet vertrekken. „Door het legaat van Knaap kunnen we veel voor jeugdleden blijven doen. De rente van zijn nalatenschap mogen, nee moeten, we ieder jaar besteden aan de promotie van de jeugdatletiek." Waar andere clubs op het ei land kampen met een teruglo pend ledental, bloeit de atle tiekvereniging. „Delta Sport heeft het tij mee. Atletiek is een individuele sport. De spec taculaire groei van eind jaren tachtig komt bijvoorbeeld voor een groot deel voor reke ning van de lange-afstandlo- pers. Die mensen hebben de baan niet veel nodig, maar zij gebruiken vaak onze tweede 'accommodatie', het fraaie bos van Westenschouwen." Als voorzitter geeft Schot wat dat betreft het goede voor beeld. Ook hij houdt zijn con ditie nog steeds op peil met loopjes in Westenschouwen. Hoe lang ziet Schot zich eigen lijk nog als voorzitter. „Als het voor de club goed is dat ik stop, dan treed ik terug. Ik wil het in ieder geval niet zo lang doen als Korstanje." Voor de toekomst heeft Schot nog wel een sportieve wens. In de boeken staat nog steeds een heel oud clubrecord discuswer pen. Dat is in handen van H. Masolijn. Die wierp op 8 juli 1956 35 meter en 21 centimeter. „Het zou leuk zijn als dat bin nenkort eens verbeterd wordt." TEKST: PETER VAN DEN BELT FOTO'S: JOOP VAN HOUDT MARIJKE FOLKERTSMA

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 11