Open trainingsavond van de theatersportgroep Kiekieres DAimChOOL jAI1ViE3 Zietikzeese onderwijzeres reisde dr ie weken door Afrikaanse Ghana Cursus Ademtherapie in Zierikzee KoersbaS Kerkwerve Excursies en open dag op Neeltje Jans UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND aio ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Op maandag 18 september in Multifunctioneel Centrum Bewustwording, zelfacceptatie Opleiding coupeuse 2 O dé krant van schouwen - duivdand! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVEL^ND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 24 PAGINA'S Joannet van den Dikkenberg: 'Gastvrijheid en respect tekenend voor cultuur' ZIERIKZEE - Leuk, nuttig en absoluut'goed voor de ontwikkeling van een juist relativeringsver mogen. Dat zijn de indrukken die de Zierikzeese onderwijzeres Joannet van den Dikkenberg overhield aan haar reis door Ghana. Samen met zeven andere Zeeuwse jongeren reisde zij drie we ken door dit Afrikaanse land in het kader van een jongerenuitwisselingsprogramma van Zeeuwse en Afrikaanse kerken. Gezien de indrukken van de Zierikzeese voldeed de reis geheel aan de op zet. De reis kwam voort uit een, uit 1992 daterend, initiatief van de Nederlandse Hervormde en Gereformeerde Kerken. De landelijke organisaties voor Zending, Werelddiakonaat en Ontwikkelingssamenwerking (ZWO) verzochten de regionale commissies contact te gaan on derhouden met een bepaald werelddeel. Voor Zeeland werd dat Afrika. Omdat de voertaal van Ghana Engels is en men in dat land reeds con tacten had (in Ghana werken enkele Zeeuwse zendingsecht paren) koos de, daartoe opge richte werkgroep, voor dit land. Doel van de reis van de acht Zeeuwse jongeren was onder meer 'het ontwikkelen van de relatie tussen Ghanese en Zeeuwse jongeren op basis van wederkerigheid.' Op die ma nier zouden de partners el- kaars leven, geloof en werk le ren kennen, waarderen en respecteren. Tevens moest de reis een bijdrage leveren aan de 'verlevendiging van de sa menwerking tussen de Ghane se en Zeeuwse Kerken'. Nadat in de zomer van 1994 acht Gha nese jongeren in het kader van het uitwisselingsprogramma Nederland bezochten was het dit jaar tijd voor een tegenbe zoek. De reis werd tot in details ge organiseerd en voorbereid. ,,De eerste week werden we ge zamenlijk ondergebracht in het centraal gelegen stadje Abifeti. Daar zaten we in het gasthuis van een trainingscen trum voor nog niet afgestu deerde dominees. Hier werden ons tal van culturele wetens waardigheden over het Ghane se volk bijgebracht. Dit ver blijf diende als een soort oriëntatie", aldus Joannet. Ghana kent talrijke gewoontes en gebruiken. Het met de be nen over elkaar geslagen zitten of iets aanpakken met de lin kerhand wordt als uiterst on beleefd ervaren. Verder wordt het zeer gewaardeerd wanneer de bezoekers de mensen in de eigen taal, het Twi, aanspre ken. ,,Op de markt is het de ge woonte om af te dingen en bij het groeten is alleen zwaaien beslist niet voldoende. Men moet beslist een hand geven", legt Joannet uit. Bij het Gha nese volk zijn de woorden gast vrijheid en respect niet zonder betekenis. Bij binnenkomst in een woning wordt de bezoeker direct een glas water aangebo den, of hij of zij dorst heeft of niet. Het betreft een begroe tingsteken. De bezoeker is niet verplicht het glas water op te drinken. Ondanks de gevoe ligheid voor al deze tekenen van beleefdheid en respect is het wel zo dat Ghanezen een blanke die zich hier niet aan houdt snel vergeven. Wel wordt het bijzonder gewaar- deerd wanneer blijkt dat je iets van hun cultuur weet", al dus Joannet van den Dikken berg. Gedurende de eerste week gin gen de Zeeuwse jongeren, na afloop van de lessen, de straat op om het geleerde in praktijk te brengen. Zij kregen daarbij elk 1000 cedi (ongeveer een daalder) om op de markt te proberen zo veel mogelijk te kopen. Omdat de marktkoop lieden het kennelijk zelf ook leuk vonden duurde het afdin gen tamelijk lang. Het bleek moeilijk te kunnen worden ge stopt. Het kostte volgens Joan net werkelijk moeite om het gekregen geld uit te kunnen ge ven. Gastvrijheid Na de eerste week werden de Zeeuwse jongeren gesplitst in drie groepjes van twee- en één groepje van drie reizigers. Zij kregen reisdoelen in het Noor den en Westen van Ghana. Dit leek de Ghanezen een goed idee, gezien de culturele ver schillen in de verschillende re gio's en om de jongeren een be tere totaalindruk van het land te geven. Joannet van den Dik kenberg en haar medereizigers werden op verschillende loca ties ontvangen in kerken en- ondergebracht bij een* gastge zin, met een ouderling als ge zinshoofd. ,,Ook hierbij viel de hartelijkheid en de gastvrij heid van de Ghanese bevol king op. Na een hartelijke ont vangst in het gastgezin werden mijn maten opgenomen. De volgende morgen bleek dat men direct een jurk voor mij had gemaakt, in een typisch Ghanese stof", aldus Joannet. Op de foto draagt zij deze ty pisch Ghanese jurk. Opvallend vond zij dat het bij Ghanese kerkdiensten heel an ders toegaat dan in Nederland. ,,De dienst duurt ongeveer drie uur en is een evenement waar bij wordt .gezongen en ge danst", aldus de Zierikzeese. Vanuit het gastgezin werden veel excursies gemaakt, onder meer naar een cacaofabriek, een boomhoutzagerij en een Ghanees dorp waar nog op zeer primitieve wijze wordt ge leefd. 's Avonds gingen de Zeeuwse jongeren meestal naar een bijeenkomst die het karakter had van een bijbel studie waarbij werd gezon gen.,,Ook dit soort bijeenkom sten is een stuk leuker en beter georganiseerd dan in Neder land". Een jongere of huwbare wes terse man of vrouw kan in Ghana nauwelijks de straat op zonder de nodige huwelijks aanzoeken te krijgen. ,,Ten on rechte zien de Ghanezen het Westen als een soort luilekker land, als een land vol rijkdom en kennelijk zonder problè- me'n. Maar in gëSpYé'kken met hen heb ik toch duidelijk ge maakt dat de werkelijkheid niet is zoals ze zich die voor stellen. Een bezoek als het onze is goed om dat duidelijk te ma ken. Beide partijen leren op Joannet van den Dikkenberg in de jurk die een Ghanees gastge zin voor haar maakte. (Foto: Marijke Folkertsma) die manier verder te kijken dan hun eigen wereldje." Joannet denkt niet dat zij nog een keer zou deelnemen aan een dergelijke reis naar Gha na. ,;!k zou best nog een keer naar Ghana willen, maar dan met een eigen programma. Omdat we in korte tijd op zo- ve.el plaatsen kwamen, werden we steeds geconfronteerd met dezelfde vragen, terwijl er niet echt tijd was om wat dieper en langduriger in te gaan op ver schillende relaties en onder werpen. Dat laatste vond ik een nadeel", legde zij uit. Op basis* Van haar ervaringen en het materiaal dat zij verzamel de houden Joannet en de ande re Zeeuwse jongeren lezingen, gesprekken, diavertoningen en presentaties in kerken en tijdens gemeente-avonden. ZIERIKZEE - In haar onderkomen in het Multifunctioneel Centrum (MFC) in Zierikzee houdt de Zierikzeese theatersportgroep Kiekieres op maandag 18 september een Open trainingsavond. De theatersportgroep heeft ruimte voor enkele nieuwe leden. De opbouw van een theater- Theatersport is een vorm van theater waarbij twee teams el kaar uitdagen tot het spelen van geïmproviseerde scènes. Het publiek draagt daarbij on derwerpen aan die de spelers als basis voor hun improvisa ties moeten gebruiken. Daar door is van tevoren nooit dui delijk hoe het toneelspel zich zal ontwikkelen. Alles is mo gelijk. sportwedstrijd is gebaseerd op het werk van K. Johnstone. In veel landen groeide theater sport uit tot een zeer populaire vorm van theater. Sinds 1989 De theatersportgroep Kiekieres wordt getraind door Reint Laan. FotoJoop van Houdt) worden in veel Nederlandse plaatsen theatersportwedstrij den gespeeld. Kiekieres biedt via haar Open trainingsavon den mensen de gelegenheid met het fenomeen kennis te maken. Vanwege verhuizing en het be ginnen van studie van enkele Kiekieresmedewerkers kwam bij de Zierikzeese theater sportgroep ruimte vrij voor en kele nieuwe theatersporters. Mensen van zestien jaar en ou der die het leuk vinden toneel te spelen en die wekelijks op maandag willen trainen kun nen zich bij de groep aanslui ten. Zij kunnen vrijblijvend aan de Open trainingsavonden deelnemen. Wanneer ze beslui ten zich bij de theatersport groep aan te sluiten worden ze na verloop van tijd ook ingezet bij de theatersportwedstrij- k den. Uiteraard zijn de open dagen ook bedoeld voor belangstel lenden die alleen willen kij ken. Iedereen kan op 18 sep tember van 19.00 tot 21.30 uur terecht in het Multifunctioneel Centrum (MFC). Kiekieres wordt geleid door Reint Laan. Telefonische informatie over de theatersportgroep is ver krijgbaar via 01114-1639. ZIERIKZEE - De Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde organiseert in Zierikzee een cur sus ademtherapie voor kinderen met astma. In de cursus leert men wat de ouder en het kind zelf kunnen doen bij een aanval van be nauwdheid. Zo leert men signalen te her kennen die aan de klachten voorafgaan. Ook leert men de klachten op een goede manier op te vangen. De cursus bestaat uit zeven les sen van elk een uur. Iedere les heeft een kort theoretisch ge deelte en bestaat voor het grootste deel uit oefeningen. Aan bod komen: Een aanval van benauwdheid, allergie en hyper-reactiviteit, ademha ling, ontspanning, de rol van medicijnen, sport en bewe ging. De leiding is in handen van een fysiotherapeut. De cursus word.t gegeven aan het Jannewekkeii iO en bestaat uit zeven wekelijkse bijeen komsten op donderdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur. Men moet zich van tevoren opge ven. Inlichtingen Inlichtingen: telefoon 01100- 49200 van de Kruisvereniging (mevrouw M. Schipper). KERKWERVE - De bejaarden- sociëteit Kerkwerve ging weer van start in het dorpshuis. In het komende seizoen wor den, op aparte dagen, weer een aantal spelmiddagen en koers- middagen georganiseerd. Op 5 december is er gezamenlijk met de groep van het koersbal- len een Sint Nicolaasviering en op 19 december een gezamen lijke Kerstviering. De laatste soosdag valt op 7 mei en de laatste speeldag koersbal op 28 mei 1996. DANSLESSEN IN ZIERIKZEE EN OUDE-TONGE iSkfJnöi INSCHRIJVEN VANAF HEDEN NEELTJE JANS - De natuurgidsen van Neeltje J ans gaan ook in de maand september nog re gelmatig' op stap door het zand van Neeltje Jans. Het derde weekend van september (16 en 17) houdt Het Zeeuwse Landschap en Natuur monumenten open dagen op Neeltje Jans. De excursies vinden plaats ie dere dinsdag om 10.00 uur en iedere woensdag om 14.00 uur. Er is keuze uit verschillende excursies. Op dinsdag gaat de route door de duinen aan de Oosterscheldezijde. Op de woensdagen (en op zondag 3 september) zal een iets grotere afstand worden overbrugd: door de duinen naar de slufter aan de Noordzeekant. Zaterdag 16 september kunnen belangstellenden meewerken in het natuurbeheer. Volwas senen kunnen helpen bij het planten van helm. Voor kinde ren zijn er allerlei activiteiten, waaronder het verzamelen van stenen in het zand om het wan delpad te markeren. De dag zal muzikaal worden afgesloten. Voor aanmelding en meer in formatie:' 06-9335. Op zondag 17 september zijn er doorlo pend excursies voor jong en oud. Verder zijn er activiteiten bij een tent aan de rand van het terrein. Ook voor groepen, kinderen en minder-valide mensen zijn er speciale mogelijkheden op Neeltje Jans. Voor informatie hierover kan men contact op nemen met mevrouw P. Sloof, 01199-5431. KAPELLE-BIEZELINGE - Ac tiviteiten die zijn gericht op bewustwording, zelfacceptatie en het herstellen van het con tact met je werkelijke zelf. Zo omschrijft EOS Praktijk voor Gezondheid en Bewust wording de avondcursussen, workshops, individuele en groepstherapie die zij organi seert. De activiteiten worden vanaf maandag 18 september gehouden in Centrum Namas- kara aan de Waardekensstraat 47 in Kapelle-Biezelinge. Be langstellenden kunnen voor nadere informatie of aanmel ding telefonisch contact opne- men via 01100-11377. Advertentie DEZE WEEK OP DE ACHTERPAGINA .ZIERIKZEE - De coupeuse-op- leiding onder leiding van Ine ke Legemaate start op donder dag 21 september aan de Melkmarkt 14 in Zierikzee. Geïnteresseerden kunnen con tact opnemen met Ineke Lege maate, telefoon 01110-14036. Advertentie Kuipersweg 23-25 Ie» Middelburg De Rolerij 9-11 Burgh-Haamstede 01180-26649 Q De zorgzame <==5 verhuizers O sinds 18861 LJ 0 z N D X 01 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 □jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummervermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee Advertentie Deze week kunt u neg aansluiten bij één van onze clubs BEL: OI IOO-IO176 OII80-38370 GOES - MIDDELBURG - ZIERIKZEE - MIDDELHARNIS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1