Natuurgebieden centraal Week van het Landschap NIEUWSBODE EXTRA Collecte Prinses Beatrix Fonds 'Druk H oogseizoen maakt matig voorseizoen goed' Nazomer 'Jazz by the Sea Domburg' dier in het vizier Marvin steelt de show Zeeuwse rnodelspoorruslbeurs Thuis zieke verzorgen Danscentrum Kramer ook in Oude-Tonge Van 16 tot en met 24 september Normaal treedt op Tholen op Tenoren en bassen gezocht Expositie illustrator L. Vriens Ziekenhuis Baraolt Verkoopdag Voormensen met spierziektes Provinciale VVV Zeeland: ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Op initiatief van de Unie van Provinciale Landschappen wordt in de week van 16 tot en met 24 september de 'Week van het Landschap' gehouden. Het gaat om een evenement waarbij de natuurgebieden in Nederland centraal staan. WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1995 Driedaags jazzspektakel DOMBURG - 'Jazz by the Sea Domburg' mag zich ieder jaar opnieuw weer verheugen in een groeiende belangstelling. Dit jaar omvat het programma een kroegentocht, een 'streetpara- de', een grote jazzavond en een jazzkerkdienst. Nieuw zijn de drie strandpaviljoens, waar op zondagmiddag jazz gespeeld wordt, dus letter lijk jazz by the sea. NIEUWSBODE EXTRA De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 30 augustus zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- J. Bruggeman, Groenmarkt 7, Goedereede De tweede prijs: Een waardebon van 15,- F. van der Doe, Calandweg 22, Zierikzee De derde prijs: Een waardebon van 10,- L. Wielhouwer, Vrouwtjesweg 33, Stad aan 't Haringvliet De sleutelwoorden van de puzzel van 30 augustus zijn: Op en top De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 14300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puz zel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingën voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 22 september in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. van voordeel zijnde; 4. toppunt; 7. kikkerdril; 8. betalings verkeer door middel van overboeking; 10. strak; 11. verhouoing; 12. hachelijke toestand; 15. vuil; 19. vastlegging van beeld of geluid; 22. vrij van innerlijke beroering; 25. bestendig; 27. gelijkmatige verdeling over een ruimte of tijd; 29. laag verf op een schilderij; 30. doornige heester; 31. Europeaan; 32. betekenisinhoud; 33. bekwaamheid. Verticaal: 1. kledingstuk; 2. opgeworpen hoogte; 3. iets dat ergens vat op krijgt; 4. met ruimtelijke weergave; 5. aangenomen eenheid van maten; 6. bijzonder uitkomend; 9. soort grote walvis; 10. tooi; 13. schrik; 14. voor wendsel; 16. onbedekt; 17. kleine groep van voorname mensen; 18. gegra veerde plaat; 20. kleine, bolvormige hoeveelheid van een vloeistof; 21. iemand met een eenzijdige belangstelling voor het smaakvolle; 23. plak band; 24. begerig; 25. van dat tijdstip af; 26. tweemaal; 27. plaats met eigen rechten en vrijheden; 28. gesleten dunne plek in weefsel. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters uit de vakjes: 6, 9, 5, 21 16, 2, 15, 11. 1. 14, 5, 18. Het feit, dat het festival onder deel vormt van de Zeeland Na zomer Festivals, voorheen Zee land Cultuurmaand, speelt erin mee, dat er steeds meer publiek komt. Hoogtepunt van het festival vormt de zaterdag avond in de theaterzaal De Pa rel met twee klinkende namen: Jeanie Bryson, dochter van trompettist Dizzy Gillespie en en songschrijfster Connie Bryson. De jazzvocaliste doet niet onder voor Ella Fitzgerald of Sarah Vaughan. Haar voca le jazz blinkt, volgens de orga nisatoren uit door gevoel voor muzikaliteit, gevoel en timing. Hierna volgt de "Fuzué'. Deze groep bont uitgedoste muzi kanten brengt levendige dans muziek in een mengeling van Afro-Indiaanse en Eurpese stijlen. Vrijdagavond 15 september be gint men met de kroegentocht voorafgegaan door een buiten concert van Huub Janssen and his Amazing Jazz Band. De ze ven deelnemende cafés bren gen een gevarieerd programma In Nederland zijn dat meer dan 200.000 mensen. Zij lijden aan polio, de ziekte van Parkinson, de ziekte van Huntington, spasticiteit of multiple sclero se. Het Prinses Beatrix Fonds, waarvan Hare Majesteit de Koningin beschermvrouwe is, overkoepelt de belangenver enigingen van de verschillende spierziekten. Om de spierziekten terug te dringen is wetenschappelijk onderzoek nodig. Voor onder zoek naar erfelijke factoren en geneesmiddelen verstrekt het Beatrix Fonds geld. Verder Tijdens de cursus wordt onder meer aandacht besteed aan de wijze waarop een patiënt goed kan worden getild, de verzor ging van een zieke, de aanpas sing van de voeding en de in richting van de ziekenkamer. Ook wordt wat verteld over de psychische aspecten: wat het betekent om ziek te zijn. De met jazz oude stijl, boogie woogie, jaren '50 jazz en blues. Zaterdagdagmiddag zijn er de 'streetparades en vertolkt Mr. Boogie Woogie and the Fire- sweep Bluesband spetterende boogie woogie en rythm and blues in de tuin van het plaat selijk museum. Zondagmorgen is er een Jazz kerkdienst in Oostkapelle met de zangeres Lillian Boutté. ,,Who sings, prays twice", zegt ze. Na de kerkdienst ver plaatst het festival zich naar het strand waar drie strandpa viljoens vele soorten jazz bren gen: modern, oude stijl en zi geunerjazz. Het slotconcert vindt plaats in het Golden Tu lip Badhotel. De Jojo Swing band sluit het festival af in stijl met muziek uit de jaren dertig en veertig. Hèt festival vindt plaats van 15 tot 18 september. Voor in lichtingen en reserveringen kan men terecht bij de VVV Domburg-Oostkapelle, 01188- 1342 en Zeeland Nazomer Fes tivals, 01180-88221. subsidieert het fonds de belan genverenigingen en verleent individuele hulp. Bijvoor beeld voor aanpassingen in huis, aangepaste vervoermid delen, orthopedisch schoeisel of de aanschaf van een spraak- computer. Het Beatrixfonds, dat volgend jaar jubileerwil het aantal vakantiebungalows voor ge handicapten en hun familie flink uitbreiden. Dit jaar wordt het tiende vakantiever blijf in gebruik genomen. Het fonds wil dat aantal de komen de jaren verdubbelen. cursus begint op woensdag 20 september en wordt geleid door wijkziekenverzorgenden I. Hogerheide en T. de Vos. De cursus wordt gehouden in het wijkgebouw aan het Janne wekken. Belangstellenden kunnen voor nadere informa tie of aanmelding telefonisch contact opnemen, 01100-49200. In elke provincie worden acti viteiten gehouden in een na tuurgebied. Voor Zeeland werd daarvoor de zwinstreek in Zeeuws-Vlaanderen uitge zocht, terwijl in Zuid-Holland het duingebied van Voorne speciaal in de aandacht staat. Via de Week van het Land schap wil de Unie van Provin ciale Landschappen de mensen alert maken op 'de natuurge bieden waar ze relatief dicht bij wonen. In Zeeland kunnen belangstel lenden gedurende de hele week terecht in bezoekerscentrum 't Zwin aan de G. van Hoeke- straat 2 in Retranchement. Daar is een expositie over de planten en vogels in het ge bied. Er worden kinderactivi teiten gehouden, een diapre sentatie en diverse doe-activiteiten. Het bezoe- NIEUWERKERK - Het vocaal ensemble Cantiona Musicum uit Nieuwerkerk is op zoek naar enkele tenoren en bassen. De repetities vinden wekelijks plaats op de dinsdagavond. Het ensemble werd in 1982 op gericht en staat onder leiding van Arie van 't Geloof. Mo menteel bestaat het koor uit zeventien leden, afkomstig van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Het re pertoire bevat onder meer geestelijke koormuziek uit de zestiende en zeventiende eeuw en werken van hedendaagse componisten. Wie interesse heeft of meer in formatie wil over het ensem ble kan contact opnemen met mevrouw R. Labeur (telefoon 01114-3276) of de dirigent de heer A. L. van 't Geloof (tele foon 01877-1681). ZIERIKZEE - Striptekenaar Lejon Vriens toont zijn werk vanaf woensdag 6 tot en met vrijdag 29 seiitember in biblio theek De Stolpe aan het Ha- ringvlietplein in Zierikzee. Thema van de expositie is 'Kinderen: gehandicapt, ziek, gezond'. Lejon Vriens woont sinds april 1995 in Zierikzee en werkt reeds vijf jaar als pro fessioneel striptekenaar en illustrator. Naast vele illustra ties voor bladen, geboorte kaartjes en andere free-lance opdrachten heeft zij een vaste strip-pagina in het pleegouder magazine Mobiel. Kinderen en jongeren vormen een centraal thema in haar werk. Haar jongste werk verschijnt bin nenkort in een educatieve uitgave voor het agrarisch on derwijs van 'het ontwikkei- centrum' in Ede. Tevens ver zorgt zij als Studio Lejon workshops en cursussen strip tekenen, exposeert regelmatig en treedt op als karikaturist en als clown Snapnie. De exposi tie is te zien tijdens de opening stijden van de bibliotheek. GOES - Voor het vijfde achter eenvolgende jaar gingen onge veer veertig vrijwilligers in de zomervakantie naar het Roem eense Baraolt, waar zij mee werkten aan verbetering van het ziekenhuis. Dit jaar werd de afdeling in tern uitgebreid met een afde lingskeuken en voorzien van systeemplafonds en nieuw sa nitair. öp de polikliniek wer den twee zalen gerenoveerd voor fysiotherapie en de opera tiekamer kreeg nieuwe appa ratuur. Op woensdag 20 september wordt in de Christe lijke Gereformeerde kerk aan de Bergweg in Goes een evalu atie-avond gehouden die be gint om 19.45 uur. De heer Roohaan van de stichting Roe menië Beraad Nederland ver telt daarbij over zijn werk en de vrijwilligers kunnen foto's uitwisselen. ZIERIKZEE - Zaterdag 21 ok tober houdt de Hervormde vrouwengroep Wees een zegen haar jaarlijkse verkoopdag on der De Beuze. Er zal dan een verkoping zijn van handwerken, diverse jams en gebak en er is een verloting. De aanvang is 9.00 uur. kerscentrum is ook het ver trekpunt voor excursies en fietstochten. Het is bereikbaar via telefoonnummer 01106- 2640. De zwingeul was in het verle den een belangrijk vaarwater naar Brugge. Door aanslibbing en inpoldering werd het zwin een slufter. Een opening in de duinenrij laat het zeewater toe via een strandvlakte die in ver binding staat met een interna tionaal vermaard schorgebied. Een gebied met een karakteris tieke flora en fauna die is inge steld op de steeds wisselende grens van zout en zoet. Open Duinen In Zuid-Holland staat het duingebied van Voorne cen traal tijdens de Week van het Na een matig tot redelijk ver lopen voorseizoen begon half juli het hoogseizoen pas echt. ,,Alle logiesvormen kenden vanaf dat moment tot onge veer 27 augustus een goede be zetting, al ging de meeste be langstelling uit naar kam peren en vakantiehuisjes", al dus de Provinciale VVV Zee land in een persbericht. Vol gens de PVVV was er sprake van grote drukte, maar kon de ze goed worden opgevangen en kon ook het wildkamperen goed in de hand worden gehou den. Laat boeken Waarschijnlijk gesterkt door de weersomstandigheden be slisten veel mensen volgens de PVVV pas op het laatste mo ment om er toch nog even tus- ZIERIKZEE/OUDE TONGE - Het Zierikzeese danscentrum Kramer presenteert dit win terseizoen ook dansles in de Grutterswei in Oude-Tonge. Het nieuwe dansseizoen in Zie rikzee begint met een ope- ningsbal op vrijdag 15 septem ber in hét danscentrum aan 't Vrije, waarbij een aantal oor konden wordt uitgereikt. Die onderscheidingen hebben leerlingen verdiend omdat zij al^ heel lang actief zijn in het Landschap. Het Zuidhollands Landschap en de Vereniging Natuurmonumenten Voorne houden open huis onder de ti tel Open Duinen. Dat houdt on der meer in dat zaterdag 16 september een werkdag wordt gehouden waarbij iedere be langstellende kan meehelpen met het rooien van struiken in een dichtbegroeide duinvallei. Een activiteit die nodig is om dat de struiken de typische kruiden in de open duinvallei verdringen. Zondag staat een tent aan de Windgatsweg in Oostvoorne. Vanaf deze locatie zijn een aan tal fiets- en wandelroutes uit gezet, terwijl in en om de tent informatie wordt gegeven, mu ziek wordt gemaakt en kinde ren tekeningen kunnen ma ken. In het bezoekerscentrum Tellaplas aan de Duinstraat senuit te gaan. Er werd later dan gewoonlijk geboekt en vaak betrof het ook een boe king voor één of slechts enkele nachten. Door het aanhouden de warme weer was er - zeker in de weekends - vooral veel belangstelling voor de kust. Doorverwezen ,,Op sommige momenten moest echter worden doorver wezen naar plaatsen die wat verder van de kust af liggen. Naast de kust was opvallend veel vraag naar fietsvakanties en/of fietsroutes", aldus het persbericht van de PVVV. Steeds meer Belgische gasten toonden belangstelling voor een ontdekkingstocht per fiets en ook werden meer Italiaanse en Britse toeristen gesignal- danscentrum. Sommigen van hen zijn al meer dan tien jaar op dansles. Op zaterdag 16 sep tember beginnen de danslessen weer in Zierikzee. Dit jaar kunnen de leerlingen daarmee een reischeque winnen ter waarde van 2500 gulden. De wedstrijd wordt gehouden in samenwerking met andere danscentra in West-Brabant en Zeeland. In alle danscentra worden de voorronden gehou den. Ook in de Gru1 terswei in Ou- 12a is een tentoonstelling over de Voornse Duinen. Daar wor den ook allerlei kinderactivi teiten gehouden. Op zaterdag 23 september wordt vanaf het Bezoekerscentrum een spon sorloop gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het begrazingsproject in de duinen van Oostvoorne. Op Voorne ligt het rijkste duingebied van Noordwest Eu ropa. Er zijn nog natte duinval leien, droge zandhellingen, struweel en bos. Grote grazers als Galloway runderen helpen het gebied open te houden, waardoor veel bijzondere planten voorkomen. In het ge bied bevinden zich ook grote aantallen steltlopers als de rosse grutto, wulp en tureluur. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie telefonisch contact opnemen via 010- 4135045. eerd. Opvallend is volgens de PVVV verder dat de bestedin gen van de toerist net als in het seizoen 1994 aan de lage kant zijn. Enerzijds zal van invloed zijn het feit dat mensen korter maar vaker op vakantie gaan en derhalve ook hun vakantie uitgaven spreiden. Anderzijds was de behoefte aan winkelen en uitgebreid eten als gevolg van het warme weer een stuk minder. Vooral ijs, frisdrank en snelle, lichte, maaltijden - bij voorkeur op een koel terras -waren intrek". Goede bezetting De drukte tijdens de afgelopen weken maakte volgens de PVVV het matige voorseizoen goed. Wil echter 1995 over het geheel genomen een goed jaar worden dan zullen volgens de PVW ook de maanden sep tember en oktober in Zeeland Vakantieland een goede bezet ting moeten krijgen. Daar voor zijn wij voor een deel af hankelijk van de weers omstandigheden. Niettemin zal de provinciale VVV Zee land samen met het bedrijfsle ven voortgaan de belangstel ling voor Zeeland te stimuleren", aldus de PVVV. de-Tonge kunnen dit seizoen de danslessen van Kramer worden gevolgd. Ze worden ge houden op dinsdagavond. Er zijn diverse dansgroepen, va riërend van clubs voor kinde ren van zeven tot elf jaar tot scholieren- en parenclubs. Tij dens de danslessen komen de gebruikelijke dansen aan bod. maar ook de allernieuwste. Be halve danslessen presenteert danscentrum Kramer in Zie rikzee én Oude-Tonge ook klassiek ballet, aerobics, rock 'n roll en jazz-ballet. Belangstellenden kunnen voor meer informatie of aanmel ding telefonisch contact opne men via 0111-413132. THOLEN - In de hallen van Meyer in het Thoolse Scherpe- nisse treden vrijdag 15 septem ber de bands Normaal en Rigo- reus op. 0» Het is voor het derde achter eenvolgende jaar dat de groep Normaal optreedt op Tholen. Volgens leadzanger Bennie Jo- link zijn de bandleden zo te spreken over het goede gedrag van de Thoolse fans dat zij Tholen opnieuw in hun 'jaar lijkse veldtocht' hebben opge nomen. In het voorprogramma is de, uit Bergen op Zoom af komstige, groep Rigoreus tq horen. De groep brengt heden daagse muziek met een vleugje Nederlandse pop. Speciaal voor het concert rijdt een speciale bus om de fans te vervoeren. Het concert begint om 19.00 uur. Nadere informa tie via telefoonnummer 0166- 663771. In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland aan cle Zandweg in Zierikzee verblijft de zwart/witte kater Marvin. Deze drie jaar oude Jcat is nogal dominant. Hij bepaalt met wie hij omgaat en speelt. Het is dan ook zo dat Marvin het met de ene kat wel goed kan vinden en met de ander minder. Ook is hij een echt haantje de voorstehij vraagt als eerste van de katten de aaridacht. Mar vin steelt echt de show in de afdeling waar hij is gehuisvest. Hij is rustig van aard. Met het baasje knuffelen vindt deze viervoe ter heel leuk. Marvin is een hele leuke kat waar je veel plezier aan kan beleven. Wie deze "eigenzinnige kater een goed thuis wil geven kan bellen met het asiel, telefoon 01110-17013. Het is ui teraard ook mogelijk bij het asiel een kijkje te nemen. Er zitten zeven honden en een vijftigtal katten. De hond Tasja is ge plaatst bij een baasje. (Foto: Marijke Folkertsma) In de Vroone in het Zeeuwse Kapelle wordt zaterdag 23 september de Zeeuwse Treinmodel Ruil beurs gehouden. Tijdens hel evenement worden onderdelen voor modelsporen te koop aangeboden of kunnen worden geruild. Er is een testlafel waar locomotieven en ander materieel kan worden ge test en een doorlopende videovoorstelling over Rail art. Het evenement is van 10.00 lol 13.30 uur. (Foto: J. C. Korsuise) Oplage 29.860 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree - Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland, Duiveland, Goedereede, Goedereede, Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude- Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Druktechniek Sluitingstijd advertenties Advertentie-verkoop Bezorging/Lezersservice Redaktie Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315 Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 01119-1941, voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 01870-82554 01110-17314. Tijdens kantooruren 01110-16551 toestel 225. Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 01110-16065. De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 169.585. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Meer dan 35.000 mensen gaan in de week van 17 tot en met 23 september de straat op om te collecteren voor het Prinses Beatrix Fonds. De opbrengst van de collecte komt ten goede aan mensen die lijden aan een spierziekte. ZIERIKZEE - Op initiatief van de Kruisvereni ging Rondom de Oosterschelde wordt in Zierik zee een cursus gehouden voor mensen die thuis een zieke verzorgen. ZIERIKZEE - Goed, maar geen topper. Zo om schrijft de Provinciale VVV Zeeland het afgelo pen toeristisch seizoen in Zeeland. De belang stelling voor Zeeland als gevolg van het aanhoudend warme weer tijdens het hoogsei zoen maakt de matige resultaten van het mage re voorseizoen grotendeels goed volgens de Pro vinciale VVV. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 11