Af Burghse peren week eerder dan normaal van de hand Kamermuziekfestival sluit af met optreden topnrasici 1 NOU, NOU! Water i MAANDAG 11 SEPTEMBER 1995 NR 25838 5 ZIERIKZEE Cursus Ademtherapie De Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde organiseert in Zierikzee een cursus adem therapie voor kinderen met astma. In de cursus leert men wat de ouder en het kind zelf kunnen doen bij een aanval van benauwdheid. Zo leert men signalen te herkennen die aan de klachten voorafgaan. Ook leert men de klachten op een goede manier op te vangen. De cursus bestaat uit zeven les sen van elk een uur. Iedere les heeft een kort theoretisch ge deelte en bestaat voor het grootste deel uit oefeningen. Aan bod komen: Een aanval van benauwdheid, allergie en hyper-reactiviteit, ademha ling, ontspanning, de rol van medicijnen, sport en bewe ging. De leiding is in handen van een fysiotherapeut. De cursus wordt gegeven aan het Jannewekken 10 en bestaat uit zeven wekelijkse bijeenkom sten op donderdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur. Men moet zich van tevoren opgeven. In lichtingen: telefoon 01100- 49200 van de Kruisvereniging (mevrouw M. Schipper). Afgestudeerd Inge Bleijenbergh uit Zierik zee is aan de Vrije Universiteit in Amsterdam afgestudeerd in sociaal-culturele wetenschap pen. Zij deed de afstudeerrich ting beleid, cultuur en sekse vraagstukken. Haar doctoraalscriptie ging over de discussie over het ge lijkheidsbeginsel tijdens het ontwerp en de aanvaarding van het VN-Verdrag ter Uit banning van Alle Vormen van Discriminatie jegens Vrouwen (1979). De scriptie heeft de titel 'Gelijkheid en mensenrecht'. OOSTERLAND Verkoping In de consistorie van de Oud Gereformeerde Gemeente in Oosterland wordt woensdag 13 september een lingerie-verko ping gehouden ten bate van Adullam, de organisatie die zich inzet voor gehandicapten. Het evenement is van 19.30 tot 21.00 uur. DREISCHOR Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit tUtrecht is Ilona Schoonaard, oud-onwoonster van Drei- schor, afgestudeerd in de Fran se taal- en letterkunde. Zij zal vrijdag 6 oktober haar bul uit gereikt krijgen. KERKWERVE Geslaagd Aan de Katholieke Universi teit Nijmegen is Martine Hart afgestudeerd aan de pedagogi sche faculteit. Zij heeft Onder wijskunde gestudeerd met als specialisatie Bedrijfsopleidin gen. Bejaardensoos De bejaardensociëteit Kerk- werve gaat op dinsdag 12 sep tember weer van start in het dorpshuis in Kerkwerve. Op die dag wordt de openingsmid dag gehouden om 14.00 uur. In het komende seizoen worden er, op aparte dagen, weer een aantal spelmiddagen en koers- middagen georganiseerd. Op 5 december is er gezamenlijk met de groep van het koersbal- len een Sint Nicolaasviering en op 19 december een gezamen lijke Kerstviering. De laatste soosdag valt op 7 mei en de laatste speeldag koersbal o*p 28 mei 1996. KAPELLE Orgelconcert De Kamper organist Klaas Jan Mulder bespeelt op zaterdag 16 september Het Batz-Witte-Or- gel in de Nederlandse Her vormde kerk in Kapelle. Klaas Jan Mulder trad als solist di verse malen op in het buiten land. Jaarlijks geeft hij ver scheidene concerten in Nederland, niet alleen als or ganist en pianist, maar ook als dirigent van het bekende Kam per mannenkoor Door Een dracht Verbonden. Tijdens het concert in Kapelle speelt Klaas Jan Mulder orgelwerk van on der anderen Handel, Bach, Mendelssohn, Boëllmann (Sui te Gothique) en een paar ko raalimprovisaties. Het concert begint om 20.00 uur, de deuren gaan open om 19.30 uur. Eindelijk weer eens boze brieven. Het was een tijdje stil geweest. Wel waren er een paar lieve reacties van soms onbekende mensen. De boze brieven bleven echter uit. Ik ging al ernstig aan mijn roeping twijfelen, maar toen ik woensdagmiddag thuis kwam lag toch de eerste triomfantelijk op tafel. Het was een hoogtepunt in een week waarin ik van de ene in de andere verbazing viel. Het leven van een columnist gaat langs onbegrij pelijke wegen. Soms schrijf je apetrots een stukje dat je als het hoogtepunt van je carrière beschouwt, maar je ziet iedereen gapend aan je voorbij gaan. Een andere keer stop je het in de brievenbus van de Nieuwsbode in de geest van 'het moet maar' en plotseling be gint jan en alleman te reageren. Hoevaak heb ik deze week de vraag niet gehad 'hoehetmetm'nnieuwejaswas'en 'of Deurloo er eentje voor niks had aangeboden uit dank voor de gratis reclame'. 'Ik heb me echt gek gelachen!' zei een dame. Op de fiets stak iemand alleen maar de duim omhoog en de volgende tikte me op de schouder 'Heb jij geen zwarte jas?1 De volgende zei dat ik voor al zo door moest gaan. En toch was het een broeder van de christelijke gereformeerde kerk. Ik schrijf het er maar bij omdat er ook an dere reacties waren, zo zelfs dat ik voor het eerst nog eens de krant van maandag ben gaan herlezen met de vraag of ik ditmaal wel licht in zwaar benevelde toestand een stukje had geschreven. Op woensdagmiddag kwam de eerste boze brief. Het getikte adres deed me alweer het ergste vermoeden. Een anoniem epistel. Het is teveel eer voor de onbekende dader, maar toch zal ik u laten genieten van de twee zinnen die op het kaartje staan. De eerste bevat infor matie over het intieme leven van onze gevleu gelde vrienden:'Een nette vogel bevuilt zijn eigen nest niet'. De tweede zin werpt een ge heel nieuw licht op de Nederlandse stukjes schrijvers: 'Een collumnist brengt zelden of nooit zijn eigen belevenissen naar buiten'. Verder schrijf ik er niets over. Want zulke mensen plaatsen zich in het gilde van anonie- melingen die er in vele soorten zijn. Ze hijgen door de telefoon, ze schelden een antwoord apparaat vol of ze schrijven stiekeme briefjes. En daarmee vertellen ze meer over zichzelf dan over het onderwerp waarop ze reageren. Een volgende reactie was gelukkig wel on dertekend. Maar deze dame brengt zonder aarzelen het allerzwaarste geschut in stelling 'Ik vrees dat u heel hard aan een ingrijpende operatie toe bent, nl. een geestelijke hart transplantatie. Moge de hemelse chirurg daar nu maar heel spoedig mee beginnen, want weet dat Hij u om al deze dingen zal doen komen in het gericht. Denk maar niet dat Hij iemand is, die wel wat door de vingers ziet. Ik wens u heel veel sterkte toe, als deze Godde lijke operatie plaats vindt. Met hartelijke groe ten.' Het leven is ondoorgrondelijk. In de ene kant van de kerkbank zit iemand die roept dat ik vooral zo door moet gaan en aan de andere kant weet een ander zelfs te vertellen dat de Allerhoogste oordelen zal vanwege een stuk je in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Of zou de ZVU toch maar niet eens een cursus 'Begrij pend lezen' moeten organiseren....? Het meest keek ik op toen ik zaterdag iets op de grond vond. Het moet eens van mensen uit onze omgeving geweest zijn. Misschien zijn ze het al jaren kwijt. Het was de glimlach om het gewone. De glimlach om een ander, maar het allereerst om wie je zelf in wezen bent. Dus blijven we toch maar vrolijk doorschrij ven. Over rooie rakkers en kouwe kakkers. En zelfs over paarse pastoors en zwarte do minees. Omdat het allemaal lieve, ondeugen de en dus gewone mensen zijn, zoals u en ik. En waar moesten de stukjesschrijvers over schrijven als er niet zoveel van die veelkleuri ge vogels waren, ook in het eigen nest? Een laatste reactie kwam van een hele lieve dame. 'Weet u'. zei ze 'dat ik zo'n man in het zwart gesproken heb? Hij vroeg me de weg naar Mondragon.' Ziet u het gebeuren? Een degelijke dominee die aan een vrijzinnige dame naar de juiste weg vraagt. Het had beter andersom kunnen zijn. O, wat heb ik nu weer geschreven! Het Raphaël Kwartet zorgde afgelopen woensdag voor een driekwart gevulde kerk in Noordgouwe, terwijl het vol gens Jabobs 'zeer specialisti sche werk', van het Reicha Kwintet in de kerk van Noord- welle zo'n zeventig liefhebbers trok. Jacobs zegt dat een veelge hoord opmerking onder lief hebbers van kamermuziek was dat het festival zo weinig naar buiten toe wordt gepromoot. „Daar moeten we inderdaad verbetering in aan zien te bren gen. Maar je komt er moeilijk doorheen. Er is zoveel aanbod. We sturen natuurlijk folders op naar onze donateurs, die het ook weer doorvertellen, en we geven ze af bij de VVV's. Maar ik hoor dan later weer, dat die folders ergens achteraf lig gen", zegt hij. Jacobs meent dat het moeilijk blijft om een nieuw publiek aan te boren, maar is er wel van overtuigd dat Schouwen- Duiveland genoeg potentiële kamermuziekluisteraars in huis heeft om door te gaan of uit te breiden: „Je moet ze al leen maar net zien te bereiken. Er zijn zat mensen, ook jonge ren, die niet weten dat ze deze muziek mooi vinden, omdat ze het nooit horen. Het is zoiets als het principe van 'als je nooit een ei hebt gegeten, dan weet je ook niet of je het wel lekker vindt." De festivalgan gers omschrijft Jacobs nu als 40- tot 45-plussers, en als het aan hem ligt komen daar in de loop van de tijd ook de nodige jongeren bij. Het zorgen voor een volle zaal mag dan nog enigszins px-oble- men voor de organisatie ople veren, het hier naartoe halen van de musici vormt daarente gen geen enkel probleem. „Mijn ondervinding is dat alle musici gek van Zeeland zijn. Niet alleen omdat het gebied ze inspireert, maar ook omdat ze het publiek hier fijn vinden, zeggen ze. De musici voelen dat de mensen luisteren." VENLO (ANP) - Inwoners van Venlo en Blerick hoeven hun kraanwater niet langer te ko ken. De Waterleiding Maat schappij Limburg stelde afge lopen dinsdag een kookadvies in omdat ei*na een storing bac teriën in het drinkwater waren aangetroffen. Zevenenzeventig 'koopjes' in de aanbieding 'Een hele goede sfeer, absoluut geslaagd Violist Volker Biesenbender en pianist Paul Coker traden in Zierikzee voor het eerst samen op. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Het vijfde Kamermuziekfestival Schouwen-Duiveland en Tholen kende zaterdag een spetterende afsluiting. Voor een volle zaal brachten violist Volker Biesenbender en pianist Paul Coker in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis, gezamenlijk een klassiek programma, doorspekt met invloeden van volksmuziek. Een opzwepend en vurig geheel was het resultaat. Bieseribender en Coker zijn wat men noemt 'grote jongens' binnen de muziekwereld. Bie senbender studeerde in Lon den, Hannover en Tel Aviv en ontving verschillende prijzen voor zijn vioolspel. Hij speelt de meest uiteenlopende mu ziekstijlen. De violist maakte onder meer jarenlang deel uit van het befaamde zigeuneror kest Titi-Winterstein-Quintet. Hij speelde verder met zowel Yehudi Menuhin als met Ste- phane Grapelli en was solist bij bekende orkesten. Ook maakte hij tournees met Afri kaanse, Indiase en Arabische muziekgroepen Pianist Coker kreeg les aan de Yehudi Menuhin School in London. Hij voltooide zijn stu die aan de Royal College of Music in London bij Yu Chun Yee en kreeg privéles van Al fred Brendel. Op zijn twintig ste werd Coker de vaste bege leider van Yehudi Menuhin. Samen hebben ze zo'n twee honderd keer opgetreden. De laatste tijd heeft hij gespeeld met onder Pierre Amoyal, Jos hua Bell en Raphaël Oleg. Zaterdagavond trad hij voor het eerst voor het voetlicht met Biesenbender en bracht in de Vierschaar een kwalitatief hoogstaand programma, wat iets luchtiger was dan tijdens voorgaande festivalconcerten de afgelopen week. „Want de boog kan immers niet altijd ge spannen staan", meent Johan nes Jacobs van de Stichting Kamermuziek Zeeland. Het duo speelde onder meer de Russische traditionele dans uit Petroesjka van Stravinski, de Gopak, en vurige Spaanse dan sen van De Falla en Granados. Verder was er plaats voor tra ditionele zigeunermuziek, de Hongaarse dans nr. 1 van Brahms, de Tzigane van Ravel en Roemeens 'vuurwerk' in de vorm van de Sinai hora. De eerste rapsodie van Béla Bar- tok, die op het programma stond vermeld, kwam te ver vallen omdat de violist drieën eenhalve week geleden zijn sleutelbeen brak en er zodoen de geen tijd meer was om dit nummer in te studeren. Inspiratie Jacobs vertelt dat het afgelo pen Kamei'muziekfestival ge kenmerkt werd door een hele goede sfeer met op Schouwen- Duiveland goed bezochte con certen. Het optreden van het Mendelssohn Kamerorkest in de Hervormde kerk van Haamstede vorige week zater dag, trok zo'n 140 bezoekei's. BURGH-HAAMSTEDE - Om te voorkomen dat de Burghse peren en masse geraapt, in plaats van geplukt zouden moeten worden, vond zaterdag een week eerder dan normaal, de traditionele openbare verkoop van de vruchten plaats. Liefhebbers van stoofperen als Gieser wildeman en St. Remy, konden bieden op 77 verschillende 'koopjes', die veilingmeester H. A. van Felius met verve aanprees. Volgens Van Felius hangen de peren er dit jaar over het alge meen goed bij. „Ze zijn wel wat kleiner dan vorig jaar. Dat kopit door de droogte, maar de laatste paar weken zijn ze ge lukkig nog mooi gegroeid. Ver der zit er veel minder schurft in dan vorig jaar", vertelt hij. Al met al gingen 170 bomen on der de hamer, waaronder drie met handperen. Van een afna me in bomen is geen sprake. In de loop der jaren zijn er alleen maar meer bijgekomen, onder meer door aanplant op het La ge Burgh. Ook liefhebbers zijn er nog steeds te over, hoewel de 'oude garde' volgens Van Felius langzaam maar zeker wel aan het afvallen is. De oudste ge trouwe onder de Burghse pe renkopers, L. Kloet uit Haam stede was in elk geval weer present. Hij toog voor de 63ste keer aan het werk om zijn op gekochte oogst binnen te ha len. Op vijf koopjes na, tien bo men, ging zaterdag alles van de hand. Onder deze fnensen was ook de familie A. van den Boogaart uit Kortgene en D. van den Boogaart uit Wissenkerke. Al twaalf jaar maken ze in sep tember de gang naar Burgh, ge wapend met de broodnodige ladders en emmers. Het is de bedoeling dat de familie ook dit jaar weer met een paar hon derd kilo naar huis gaat. Pa en opa verrichten het klimwerk, de dames en de kleinkinderen legen de emmers en rapen. Kortom, de Van den Boogaarts maken een waar familie-uit stapje van de Burghse peren veiling. „Ja, we vinden het ge woon leuk om te doen", voegt opa A. van den Boogaart toe. Een flink deel van hun oogst verdwijnt gedurende de ko mende maanden in de diep vries, terwijl ze de rest tot in Friesland weggeven. „Je kunt de peren rustig tot kerst buiten laten staan zonder dat ze gaan rotten. Beetje bij beetje koken we ze, en stoppen ze in de diep vries", vertelt D. van den Boogaard. Omdat de respectie velijke gezinnen nog niet hele maal door de voorraad van vo rig jaar heen zijn, is de familie dit keer wel van plan, wat min der bomen te kopen dan ze ge wend zijn. De Van den Boog aarts vinden dat de peren er een stuk beter bijhangen dan vorig jaar: „We zijn vorige week al wezen kijken. Vorig jaar zat vooral in St. Remy veel roest, en nu bijna niets", vertelt opa. Onder het wakend oog van veilingmeester H. A. van Feliusopende burgemeester H. Tees zaterdag de traditionele perenverkoop in Burgh. (Foto: Joop van Houdt) De kopers waren zaterdag het grootste deel van de dag in touw om hun peren binnen te halen. Gepauzeerd werd er met hete koffie en cake, waar ook de omstanders van mochten meegenieten. Leuke bijkom stigheid was verder dat veel inwoners van Burgh de recen telijk nieuw verworven Burghse vlag hadden uitgesto ken. De opbrengst van de veiling bedroeg 764 gulden. Burge meester H. Tees die de verko ping opende, benadrukte nog eens dat dit geld aan iets in Burgh zal worden besteed, bij voorbeeld aan de Burghse Schole. Volgens Van Felius zijn in 1874 de eerste perebomen in het dorp geplant en werd er toen twee keer per jaar geveild. Het zier er naar uit dat Burgh een unieke traditie heeft weten te handhaven want, zegt de vei lingmeester: „Ik zou geen an dere plaats kunnen noemen waar dit nog plaatsvindt, ze ker niet in Zeeland."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5