Eilandelijke open monumenten brengen veel kijkers op de been 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 'Belangen natuw zijm geheel en al geïntegreerd in beleid waterschap' 326c, Zonnemaire gestaakt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Schuur in Heinkenszand afgebrand 3 5 7 9 dé krant van schouwen - duiveland! V?/nncl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I MAANDAG 11 SEPTEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25838 BP. TANKSTATION AUTO SELF SERVICE WASSERETTE Burg Boumanstraat 3 4306 CP Nieuwerkerk 01114-2624 b.g.g. 3356 Off. Toyota-dealer voor Schouwen-Duiveland WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Zierikzee pakt uit met extra activiteiten Jonge bezoekster van de Gasthuiskerk in Zierikzee, op eenzame hoogte. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De landelijke Open Monumentendag heeft ook op Schou wen-Duiveland voor een flinke toeloop gezorgd op de talloze voor een dag lang, vrij toegankelijke historische gebouwen. Zierikzee vormde daarbij als vanouds koploper. Het sjtadje telt immers niet alleen de mees te rijksmonumenten, 558, maar had voor deze gelegenheid ook voor veel extra activiteiten gezorgd. Samen met het onverwachts, toch nog aardig uitgepakte weer, bezorgde de Monumentendag Zierikzee veel publiek. De Sint Lievensmonstertoren kende het hoogste bezoekers aantal, op de voet gevolgd door het stadhuis. Maar liefst dui zend mensen stapten de toren binnen, waarvan een deel ook de vermoeiende tocht naar de trans van het ongeveer 56 me ter hoge gevaarte maakte. Van 10.00 tot 17.00 uur konden belangstellenden in Zierikzee in achttien monumenten te recht. Een aantal daarvan is doorgaans ook vrij gemakke lijk toegankelijk, anderen vol strekt niet. Een voorbeeld van een historisch gebouw waar een mens normaliter niet zom aar binnen kan stappen, was zaterdag het pand van de Vrij metselaarsloge De Ster in 't Oosten aan de Sint Domus- straat. Een kleine driehonderd men sen maakte zaterdag gebruik van het vrije recht op toegang, waarbij wellicht het reilen en zeilen van de Vrijmetselaarslo ge en de bijbehorende symboli sche inrichting van het ge bouw, meer tot de verbeelding sprak dan de historie van het pand zelf. Tekst en uitleg was er van lid van de loge, J. Strae- temans die onder meer vertel de dat De Ster in 't Oosten zo'n 65 leden kent en dat de vrij metselaarsloges zijn voortge komen uit het vroegere gilden systeem. Vakmensen hadden destijds een eigen gilde. Ook de metselaars, alleen voelden de hele goede onder hen er niets voor om lid te worden. Deze vrijdenkers kwamen bij elkaar in zogenaamde lodges, tijdelijke huisvestingsplaat sen, waar ze met anderen vrij elijk van mening wisselden. In 1717 werd in Londen de eer ste officiële vrijmetselaarslo ge opgericht. Vandaaruit ver spreidden de loges zich naar de rest van Europa. De grote sym bolen als bijvoorbeeld de kan delaars die staan voor wijs heid, kracht en schoonheid, waren tijdens de Monumenten dag voor iedereen te zien. „Een aantal kleinere attributen heb ben we weggehaald. Niet uit geheimzinnigheid, maar om dat die gemakkelijk zijn mee te nemen en daar hebben we vorig jaar wat slechte ervarin gen meegehad", vertelt Strae- temans. Babbelaars Schuin tegenover de loge was zaterdag tijd voor vermaak van een andere orde. De Stich ting Walcherse Folkore Brien- gers had bij de Vismarkt ge zorgd voor een kleine Zeeuwse ambachtenmarkt. Er werden netten geboet, garnalen ge peld, hout gesneden en babbe laarsgebakken. ,,We staan wat achteraf, maar het is hier erg gezellig, een uniek plekje. Je hebt hier doorlopend mensen", zegt mevrouw G. Maljers. Ze bakt babbelaardat het een lieve lust is en doet daarbij aardig zaken. Over de Schou- wen-Duivelandse babbelaars wil ze nog kwijt dat hier op het eiland mensen vroeger stroop toevoegden aan hun recept en de lekkernij zodoende donker der van kleur was dan de bab belaars die zij bakt. Stroop was vroeger namelijk goedko per dan suiker", legt ze uit. Een ander extraatje in Zierik zee vormde zaterdag de doorlo pende optredens van het Ge- selscap Goet ende Fijn, dat bij de Gasthuiskerk oude Neder landse muziek en volksmuziek speelde. Tevens was er 's mor gens een archeologisch spreek uur in de Vierschaar, waar on der meer menig kind resten van Goudse pijpjes aan de des kundigen voorlegde. De foto wedstrijd van de gemeente bracht menig amateurfoto graaf op de been. Voor 1 okto ber moeten de foto's van histo rische gebouwen of details daarvan, bij het stadhuis bin nen zijn. Een selectie wordt op de volgende Monumentendag geëxposeerd. De geplande voorstelling van Theatersportgroep Kiekieres die in de Lutherse kerk een scè ne uit Shakespeares Romeo en Julia zou spelen, ging om orga nisatorische redenen niet door. Kasteel Ook in Brouwershaven en in de gemeente Westerschouwen trok de Monumentendag veel bezoekers. Het kasteel Haam stede, waar een nieuwe diase rie werd gedraaid die veel lof oogstte, en de hospitaalbunker bij het dorp vormden in Wes terschouwen de publiekstrek kers. In Brouwershaven kwam het stadhuis als drukbezochtste pand uit de bus met vijfhon derd bezoekers. Voor zowel Westerschouwen als Brou wershaven geldt dat de toe loop minder is dan. in voor gaande jaren. ,,Dat komt waarschijnlijk omdat veel plaatselijke bewoners de meeste gebouwen inmiddels een keer hebben gezien1', aldus Tineke Deurloo, adjunct-direc teur van de WV Schouwse Kust. Verder stonden zaterdag in Bruinisse de Oudheidkamer open voor bezichtiging en in Scharendijke molen De Lelie. De Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven stond zaterdag ook open voor het publiek. (Foto: Joop van Houdt) Interim-voorzitter Waterschap Zeeuivse Eilanden: NIEUWDORP - Volgens drs. H. Eversdijk, interim-voorzitter van het Waterschap De Zeeuwse Eilanden i.o. is er geen sprake van een span ningsveld tussen het waterschap en natuur en milieu. ,,Tot mijn vreugde heb ik de afgelopen twee jaar van dat type spanningen vrijwel niets ge merkt. Integendeel, het natuur-, milieu- en landschapsbelang is net als andere belangen geheel en al geïntegreerd in het beleid van het water schap", aldus Eversdijk in een toespraak ter gelegenheid van de eerste vergadering van het na de fusie van de waterschappen boven de Wester- schelde ontstane nieuwe waterschap vrijdag in Nieuwdorp. geslaagd om op diverse gebie den/taken goedkoper te wer ken dan de 'oude' waterschap pen in dat jaar zouden hebben gedaan en goedkoper te wer ken dan we in Koers 2000 had den gepland", aldus Evers dijk. Eversdijk noemde de eerste vergadering van Waterschap De Zeeuwse Eilanden een his torische gebeurtenis voor het Zeeuwse waterschapswezen, maar ook voor de provincie Zeeland. „Immers nog maar een klein aantal jaren geleden had vrijwel iedereen in be stuurlijk Zeeland het voor on mogelijk gehouden dat de wa terschappen boven de Westerschelde vrijwillig zou den fuseren. En nu, na twee jaar keihard werken is het zo ver. Wij mogen met elkaar trots zijn op de geleverde pres tatie", aldus Eversdijk. Eversdijk beschreef vervol gens in het kort hetgeen er alle maal aan de fusie tussen de vier waterschappen vooraf is gegaan en constateerde tevre den dat het financieel allemaal beter is uitgepakt dan men had durven hopen. De zogenaamde 'inplementatiekosten' zijn be perkt gebleven tot 3,5 miljoen. Altijd nog een respectabel be drag, maar toch 1,8 miljoen minder dan geraamd was. Volgens Eversdijk zijn de las ten voor de burger tijdens het fusieproces steeds goed in de gaten gehouden. En dat heeft zijn vruchten afgeworpen. ,,We zijn er al voor het jaar 1996 in Volgens de interim-voorzitter van het nieuwe waterschap is het moeilijk om wat de tarie ven betreft een vergelijking te trekken tussen Waterschap De Zeeuwse Eilanden en omrin gendewaterschappen. „Duide lijk is in ieder geval dat we een zeer goed figuur slaan. En zo hoort het ook, want de burger moet in z'n portemonnee kun nen merken dat de fusie nodig was", aldus Eversdijk. Hij tekende daar wel meteen bij aan dat er ook schaduwkan ten aan de fusie zitten. „Door het verdwijnen van de vier wa terschappen en het wegschap zal de afstand bestuurder-be stuurde ongetwijfeld groter worden, al was het alleen maar door het feit dat veel minder bestuurders binnen Water schap De Zeeuwse eilanden werkzaam zijn. Het is vooral de taak van het nieuwe dage lijks bestuur om met dit pro bleem als het ware dagelijks bezig-te zijn", aldus Eversdijk. Goeree Eversdijk ging in zijn toe spraak ook in op de bestuurlij ke herindeling. „Persoonlijk denk ik dat Goeree-Overflak- kee naar Schouwen-Duiveland komt en ik vind dat een goede zaak. Maar zelfs als dat bij voorbeeld binnen één of twee jaar z'n beslag krijgt, dan nog is er veel te doen op water- schapsgebied. Ik wijs er alleen maar op dat Goeree-Overflak- kee geen 'all in' waterschap is en het 'losweken' van de zuive- ringstaak uit Zuidhollandse ei landen en Waarden ook een forse klus is. Voor mij was en is Goeree-Overflakkee zéér welkom, maar ik ben toch blij dat de vier waterschappen bo ven de Westerschelde hun ver antwoordelijkheid hebben ge nomen". HEINKENSZAND Een boe renschuur in Heinkenszand is zaterdag tot de grond toe afge brand. Twee kinderen van de eige naar veroorzaakten rond 15.15 uur de brand. Ze speelden met een aansteker in de schuur. Daarbij is hooi in brand gevlo gen. De eigenaar heeft nog gepro beerd het vuur te blussen, maar dat mocht niet meer ba ten. De brandweer van de ge meente Borsele heeft tot onge veer 20.00 uur na moeten blussen. Het verkeer werd door de poli tie enige tijd omgeleid. Geschiedenis is verhelderde ervaring. Later een enkele bui HET WEER Vannacht opklaringen en kans op een mistbank. Min.temp. ±11 graden. Overdag af en toe zon en later een enkele bui. Middagtemp ±18 graden. Wind, zuidelijk, zwak tot matig, rond kracht 3. TERREINBEHEER De Werkgroep Aktief Terreinbeheer nam de Soe- ten Haerd onder handen. O PEREN In Burgh werd de oogst van 170 perebomen ge veild. VOETBAL De Zierikzeese ploeg MEVO heeft het duel tegen Brouwershaven ruim gewonnen, 1-6. TENNIS Tennisvereniging Zierikzee mag zich weer een jaar lang de beste van het eiland noemen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZONNEMAIRE - De wedstrijd Zonnemaire- Cortgene is gisteren bij een 0-4 stand in de 67e minuut gestaakt. Over de precieze aanleiding hebben trainer Cor van Aken van Zonnemaire en Scheidsrechter De Laat ieder een eigen le zing. Volgens de arbiter heeft hij Van Aken tot drie maal toe verzocht het speelveld en de dug-out te verlaten. Dit ge beurde nadat Va?. Aken hem 'allerlei opmerkingen' had toe gevoegd met betrekking op zijn presteren in de wedstrijd. De Laat vond dit getuigen van onbehoorlijk gedrag en hield de coach de rode kaart voor. Wat Van Aken precies heeft ge zegd wilde de scheidsrechter niet kwijt. „Dat staat in het rapport dat ik naar de bond heb gestuurd." „Toen hij naar mij toe kwam heb ik hem gevraagd eens dui delijk te zijn in zijn beslissin gen", aldus Van Aken. „Hij blies slecht en daar mag ik toch wel een opmerking over ma ken. Je kunt van mij aanne men dat het echt geen vloeken en tieren is geweest.".Dat laat ste wilde De Laat wel bevesti gen. „Maar een trainer hoort een voorbeeldfunctie te geven. Die hoort zijn mond te hou den", aldus de arbiter. Warrig „Ach, die man had zichzelf niet in bedwang", vindt van Aken. „Hij floot warrig." Dat was volgens Van Aken ook de wer kelijke aanleiding voor de nu ontstane situatie. „Er was een vrije trap voor ons. die hébben we snel genomen. Ineens wees hij de andere kant op. Ik riep hem toe dat de bal toch voor ons was en daarop kwam hij naar me toe." Van Aken was naar eigen zeg gen wel degelijk van plan het veld te verlaten. „Maar dat ging hem kennelijk niet snel genoeg en toen kapte hij er he lemaal mee. Het is jammer dat het zo is gelopen, zowel Cortge- ne als Zonnemaire wilden wel verder spelen." Gedurende de voorafgaande minuten hadden de bezoekers het beste van het spel. Omdat ook de kansen beter werden benut, kwam Cortgene op een 0-2 ruststand: Na rust werd die score verdubbeld. De 0-4 wordt overigens niet in de stand opgenomen. Als blijkt dat de uitslag later nog van belang is, zal de KNVB beide ploegen nogmaals op trommelen in Zonnemaire om het restant uit te spelen. Meer sport op pagina 7, 8 en 9. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr ./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, ro Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee z 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1