'Nu ik terugkijk zijn die 25 jaren voorbij gevlogen' 'Op Schouwen-Duiveland is het of je in de stilte Gods adem voelt' streeknieuws 2 Tyiraceotrym HABO Duurzaam bouwen Veel nieuwe vondsten op een 'mager' strand Onderzoek mensensmokkel bloembollen voor kamercultuur 20 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1995 NR 25837 5 Schilderijen Jean du Neele in Sint Nicolaaskerk AMSTERDAM (ANP) - Het opi nieweekblad HP/De Tijd gaat er anders uitzien. Op 13 sep tember krijgen de abonnees en kopers van een nummer een cd- rom, waarop de complete in houd van alle nummers van dit jaar staat. Jean du Neele: 'Zuinig zijn op de oude plekjes en gebouiotjes'. (Foto: Marijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN - ,,Op Schouwen-Duiveland word ik altijd getroffen door de ziel van het land. Het is of je in de stilte Gods adem voelt. Dat is een hele sterke emotie." Het landschap en de 'oude plekjes' in de dorpen en steden op Schouwen-Duiveland vormen voor Jean du Neele uit Ca- pelle aan de IJssel een belangrijke inspiratiebron. De schilderijen die daaruit voortkwamen zijn tot 1 oktober te zien in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Het zijn landschappen en stil levens van aquarel en acryl waarvan de meeste locaties duidelijk zijn te herkennen. De molen op de wal in Brouwers haven, de molen bij Ellemeet, de Zuidwellebrug in Zierikzee, de plompe toren bij Burgh- sluis. Er zijn ook afbeeldingen van plekjes waar in werkelijk heid tevergeefs naar zal wor den gezocht. De Elkerzeeseweg voor de verbreding. De brug die vroeger aan de achterzijde van slot Moermond lag. Het gat van Brouwershaven voor de aanleg van de nieuwe jacht haven en een steenbakkers oven-huisje vlak bij Brouwers haven, dat ongeveer twintig jaar geleden werd afgebroken. Aan de hand van oude prenten schilderde Du Neele het op de originele locatie. ,,Ik probeer de oude plekjes op Schouwen-Duiveland vast te leggen. Op die manier wil ik een link leggen tussen heden en verleden. Ik hoop dat dat de bestuurders aanzet om zuinig te zijn Qp die oude landschap pen en gebouwen. Het is zo' zonde wanneer steeds meer verdwijnt." Behalve land schappen en stillevens op Schouwen-Duiveland omvat de tentoonstelling ook schilde rijen waarop landschappen zijn afgebeeld die Du Neele maakte ip Spanje. Want in dat land ligt de basis van zijn schilderkunst. Vele ja ren van zijn leven werd Du Neele vooral in beslag geno men door zijn werk als techni cus. Dat veranderde drastisch toen hij op zijn 48e verjaardag een aquarel-kleurendoos kreeg. „Ik kreeg dat cadeau omdat ik eens had gezegd dat ik wilde gaan schilderen wan neer ik meer tijd had." Die tijd was er tijdens een vakantie in Spanje, waarin Du Neele het Spaanse landschap op doek vastlegde. Zijn schilderijen trokken de aandacht van de di recteur van een schilderschool in Bugcos, J. Pénarreal, die ze toevallig zag. De Spaanse, in aquarellen ge specialiseerde schilder gaf Du Neele privélessen en moedigde hem aan door te gaan. De tech nicus uit Capelle aan den IJssel ontdekte Schouwen-Duive land als inspiratiebron via vrienden die hier wonen. ,,Ik laat me inspireren door de na tuur die hier nog heel puur is en niet vervuild door indus trie. Vooral de stilte spreekt me aan. Ik ben een gelovig mens. De sfeer en de kleuren van het landschap probeer ik in mijn schilderijen uit te drukken." Meestal maakt Du Neele ter plekke een schets van het beeld dat hij wil vast leggen, terwijl hij de kleuren noteert. Thuis, in Capelle aan den IJssel werkt hij zijn schil derijen verder uit, gezeten op de rand van het bed. ,,Ons huis is te klein om er-een atelier te realiseren." Sinds enige tijd heeft Du Neele in Spanje les van een collega van zijn leermeester die hem de techniek van /'het werken met olieverf-bij brengt. De ex positie in de Sint Nicolaaskerk omvat vooral aquarellen en en kele schilderijen waarin deze techniek is gecombineerd met acrylverf. De expösitie is tot 1 oktober van maandag tot en met zaterdag te' bezichtigen van 13.30 tot 16.30' uur. Regel matig is de schilder zelf in de kerk aanwezig. ZIERIKZEE Nobelpoort De Nobelpoort in Zierikzee staat op Monumentendag, za terdag 9 september, open voor het publiek. Borstvoeding La Leche League houdt woens dag 13 september een avond over borstvoeding. Het onder werp deze avond is De voor(oor)delen van borstvoe ding. Moeders, eventueel met hun baby en zwangeren zijn van harte welkom bij Lydia de Raad, Mastgatstraat 90 in Zie rikzee om 20.00 uur. Voor in formatie kan men bellen naar Sophie Bin 01110-15588 of Kit ty Bin 01110-17776. Bewegen voor ouderen In het Kruisverenigingsge bouw aan het Jannewekken begint op dinsdag 26 septem ber de cursus Meer Bewegen voor Ouderen. De tijd dat de cursus gegeven wordt, is 's morgens van 9.15 uur tot 10.00 uur of 's middags van 14.00 uur tot 14.45 uur. Informatie is te krijgen bij A. Deurloo, tele foon 01110-16267. OOSTERLAND Groei en Bloei C. J. Nouse houdt dinsdag 12 september een lezing voor Groei en Bloei over het ont werp en de aanleg van tuinen in wegrestaui'ant de Blauwe Keet in Oosterland. Daarnaast geeft L. Burger een introductie over de cursus Tuinieren. De avond kan zowel door leden als niet-leden van Groei en Bloei worden bijgewoond. De aan vang is 19.30 uur. BRUINISSE Helpt Elkander Op dinsdag 12 september hou den de dames van de Hervorm de vrouwenvereniging Helpt Elkander in Bruinisse een sa menkomst. Voor het gedeelte na de pauze is de Bruse predi kant J. Smit uitgenodigd. Het thema dat deze avond centraal staat is 'water en vuur'. De bij eenkomst begint om 19.30 uur in het verenigingsgebouw aan de Deestraat. Fred Braun viert zilveren jubileum bij Lakeumau Ochtmau ZIERIKZEE - „Wanneer iemand vroeger tegen mij had gezegd dat ik 25 jaar bij dezelfde baas zou werken had ik hem niet geloofd. Nu ik te rugkijk zijn de jaren echter omgevlogen." Aan het woord is Fred Braun. Vorige week vrijdag was het precies 25 jaar geleden dat hij zijn eer ste schreden zette bij drukkerij Lakenman Ochtman in Zierikzee. Vandaag wordt dit jubi leum gevierd met een receptie en een diner. Voordat Fred Braun bij L O kwam werken werkte hij in Rotterdam bij een-grafisch be drijf. Daar was hij graveur en maakte hij boekstempels en ander zetwerk. Trouwplannen dwongen hem echter om te zien naar een wo ning. Zijn toekomstig zwager wees hem op een mooi huisje aan de Bettewaardsedijk en toen hij dit eenmaal gezien had was de koop snel beslecht en kon een trouwdatum worden uitgezocht. Behalve zijn toekomstig huwe lijk was zijn verhuizing naar Zierikzee hem ingegeven door zijn geloof. Als overtuigd Je hova's Getuige was hij van me ning goed werk te kunnen ver richten. ,,De gemeente was in 1970 nog zeer klein en kon wel wat versterking gebruiken", aldus Fred. Al snel bleek de reistijd voor zijn werk in Rotterdam een probleem en moest hij op zoek naar een andere werkgever. Met behulp van het telefoon boek kwam hij Co de Vos, ont werper en vormgever, op het spoor. Deze had echter geen werk voor hem, maar kon hem wel in contact brengen met een goede zakenrelatie: L O. Uit Uiteindelijk kwom Fred Braun bij L O toch terecht waar hij wilde; bij de techniek. (Folo: Marij ke Folkertsma) dit contact ontstond uiteinde lijk een dienstverband dat nu al 25 jaar stand houdt. Zetwerk ,,Ik was hartstikke blij dat ik bij de drukkerij terecht kon. Ook al had ik van zetwerk to taal geen kaas gegeten. Ik had het in Rotterdam wel eens ge zien en had toen tegen mezelf gezegd dat dat niets voor mij zou zijn." Dat bleek ook zo te zijn, want ondanks het feit dat hij in 1974 gediplomeerd hand- zetter werd, was hij blij dat hij in datzelfde jaar voor halve da gen administratief werk kon gaan doen. Ook dat bleek echter niet hele maal naar zijn zin. Toen de toenmalige acquisiteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode ziek werd en hem gevraagd werd diens werk over te nemen zei hij maar al te graag ja. ,,Ik vond dit werk heel leuk, ook al moest ik wel eens te veel als een soort advocaat van het be drijf optreden. Dat lag me niet Door dit werk kwam hij echter wel op een idee. Bij veel mid denstanders zag hij kant-en- klare opnames liggen voor ad vertenties. En aangezien hij wel eens hielp met het uitspoe len van cliché's, rook hij zijn kans om zichzelf in de techni sche afdeling van de drukkerij te werken. Steeds vaker depo neerde hij opnames voor ad vertenties op kantoor. Deze kwamen vervolgens bij de ca mera terecht om er een nega tief van te maken. Met dit ne gatief werd een cliché gemaakt die gebruikt werd bij het druk ken. Voordat het zover was moest het cliché echter een spe ciale behandeling ondergaan. ,,En die behandeling had ik goed onder de knie gekregen in Rotterdam", aldus Fred. Uitleven De cliché's werden ook ge bruikt bij het offset drukpro ces en toen deze drukvorm meer en meer ingang kreeg bij L O was het kostje van Fred Braun gekocht. ,,Ik vond het allemaal geweldig in die perio de. Ik kon me helemaal uitle ven en had het ontzettend naar mijn zin." De techniek stond echter niet stil en sinds vier jaar zit hij achter een opmaak- station, zoals zijn beeldscherm en toebehoren genoemd wor den. ,,In het begin dacht ik dat het allemaal wel meeviel, maar de elektronische monta ge bleek toch ingewikkelder in elkaar te zitten dan verwacht. Het gaat echter steeds beter en de toekomst zie ik dan ook met vertrouwen tegemoet." Hoe het ook zij; de jaren zijn in ieder geval voorbij gevlogen. ,,In deze jaren heb ik altijd kei hard gewerkt onder het motto: Als het de zaak goed gaat, gaat het mij ook goed. Daar ben ik echter een beetje van terugge komen. Dat ging namelijk ten koste van mijn gezin. Sinds enige tijd besef ik dat hobby's ook belangrijk zijn en doe ik een beetje rustiger aan." DEN HAAG (ANP) - Het inin- sterie van VROM trekt de ko mende drie jaar ongeveer 140 miljoen gulden uit voor mi lieutechnische verbeteringen in de bestaande woningvoor raad. Dat maakten minister De Boer (milieu) en staatssecretaris Tommei (volkshuisvesting) vrijdag bekend tijdens de pre sentatie van het Plan van aan pak duurzaam bouwen, Het is opgesteld in samenspraak met de bouwsector en milieubewe ging. Tot en met 9 september Burgh-Haamstede Expositie fantasiepoppen Liesbeth Kroos- Graaff in Josefine atelier-galerie, Weststraat 25. Openingstijden: augustus, donderdag, vrijdag, zaterdag van 10.00-16.00 uur. Sep tember: woensdag, donderdag, vrijdag van 13.30-16.00 uur. Burgh-Haamstede Expositie surfschilderijen Paul Franssen m Atelier De Zoete, Zuidstraat 18. Dagelijks van 10.00-13.00 uur. Burgh-Haamstede Michael Pestel in de reeks Gelezen uit het landschap. Tot en met 26 september Brouwershaven Werk Do van Rijn. Stadhuis. Op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met 29 september Renesse Expositie poppenkamers en poppenwinkels in museum De Blikvanger, Capelweg 18. Open op dinsdag en vrijdag van 10.00-12.00 uur en op zondag 6 augustus en zondag 3 sep tember van 11.00-15.00 uur. Tot 1 oktober Brouwershaven Aquarellen en acrylschilderijen Jean du Nee le. Sint Nicolaaskerk. Maandag tot en met za terdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 15 oktober Brouwershaven Expositie Op de Reede, Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam, vóór de opening van de Nieuwe Waterweg in 1872. De wereld van Boelhouwer van Beveren (1822-1899), schipper, redder, berger, loods en lichttoren wachter. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven VVV). Openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Zon- en feest dagen gesloten. Tot en met zaterdag 21 oktober Burgh-Haamstede Nuttige handwerken en Verdronken Westen- schouwen. De Burghse Schoole. Van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur. Van donderdag 28 september tot en met donderdag 2 november Brouwershaven Kunstwerk van papier van Hans Bommeljé. Stadhuis. Van maandag tot en met vrijdag 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Expositie in De Burghse Schoole WESTENSCHOUWEN - Door zeestromingen is ook dit jaar weer veel zand voor de trap van Westenschouwen verdwenen, vooral op het strand richting De Punt. Behalve kleine voor werpjes zijn deze zomer natuurstenen brok stukken gevonden, zoals een stuk molensteen, een halve vijzel en een stuk van een gotisch ven ster. Vroeger zei men 'het strand is mager' en net als vroeger ko men de resten van het Oude Westenschouwen weer boven. Al in 1862 schreef J. A. Manus van der Jagt, hoofdonderwij zer in Burgh, in een aardrijks- kundeboekje: 'Op het strand aldaar ziet men bij laag water nog de fondamenten van ge bouwen en tonnen van wellen van die plaats' Met 'die plaats' doelde Van der Jagt op Westen schouwen. Sinds mei van dit jaar is in het museum De Burghse Schoole in Burgh de tentoonstelling 'Het verdronken Westenschou wen' ingericht. Op deze ten toonstelling krijgt men duide lijke uitleg over opkomst, bloei en ondergang van het handels- en vissersplaatsje Westenschouwen in de periode van 1300 tot 1500. Ook worden veel van in 1994 gevonden ar cheologische voorwerpen ten toongesteld waaronder tien bijzondere religieuze en profa ne insignes. In het Burghse museum is ook een brochure te koop over de vondsten en de geschiedenis van Westenschouwen. De Burghse Schoole is open in de maand september en in de pe riode van 14 tot en met 21 okto ber op dinsdag tot en met za terdag van 11.00-13.00 uur. Morgen, tijdens de Open Mo numentendag, is het museum geopend van 10.00-16.00 uur. DEN HAAG (ANP) - De Ko ninklijke Marechaussee doet al enige tijd onderzoek naar mogelijke mensensmokkel op de luchthaven Schiphol. Bij deze smokkel zouden een medewerker van de mare chaussee en mogelijk andere functionarissen op het vlieg veld betrokken zijn. Een tus senrapportage van dit onder zoek is aangeboden aan het openbaar ministerie. Een spe ciaal onderzoeksteam is nog bezig met naspeuringen. Donderdag deed de crimino loog prof. G. Bruinsma voor de parlementaire enquêtecom missie opsporingsmethoden politie en justitie een boekje open over het reilen en zeilen op de nationale luchthaven. Advertentie Nu volop bij uw tuincentrum volgens eeuwenoude traditie, Wat dacht u van Hyacinten in de kleuren rood/wit/blauw NU 1 ZAK VAN 3,™ VOOR Bij aankoop van deze bollen krijgt u van ons een duidelijke gebruiksaanwijzing, zodat deze bollen u zeker met hun bloemen zullen verrassen. Hogezoom100 Renesse tel. 01116-2791

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5