Drugsscene verovert plekje in het centrum van Terneuzen WEEKENDSERVICEDIENST Bombardementen op Bosnië gaan door Toestemming top justitie voor doorlaten van drugs Greenpeace hoopt op diplomatiek offensief Schade door autodiefstal 220 miljoen Tijdens Open Monumentendag 3500 monumenten toegankelijk agenda 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Minister Christopher: WASHINGTON (RTR) - De NAVO gaat door met haar luchtacties tegen Bosnisch-Servische posities, al is het haar tot dusver niet gelukt de Serviërs ertoe te dwingen hun zware wapens rond Sarajevo weg te halen. Dit heeft de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Warren Christopher, donderdag ge zegd. dag „een effectieve dag" voor NAVO-gevechtsvliegtuigen, die „enige voltreffers" boekten op Servische munitieloodsen en communicatielijnen. Hij baga telliseerde verschillen met Rusland over de operaties van de NAVO, al gaf de Russische president, Boris Jeltsin, don derdag een harde verklaring uit waarin hij zei dat Moskou zijn banden met het westerse bondgenootschap mogelijk herziet. Christopher zei dat Rusland het Amerikaans vre- desinitatief in Bosnië steunt. Hij zei erop te vertrouwen dat „het ons lukt met Rusland zij aan zij te blijven." „Deze campagne kan nog wel een tijdje doorgaan", aldus de Amerikaanse minister in een vraaggesprek voor de televisie. Hij zei dat de Bosnisch-, Servische commandant, gene raal Ratko Mladic, er goed aan zou doen als hij nog eens na denkt over zijn weigering het beleg van Sarajevo op te geven. „Hij verkeert in een onmoge lijke toestand", aldus Christopher. Mladic en zijn me decommandanten moeten be grijpen „dat zij geen goede mi litaire optie hebben", zei de Amerikaanse minister. Christopher noemde donder- DEN HAAG (ANP) - De politie heeft in november 1993 van de leiding van het openbaar ministerie (OM) wel degelijk toestemming gekregen partijen drugs onder haar regie „door te laten". Doel daarvan was het oprollen van criminele organisaties. Dat heeft prof. mr. G. Corstens donderdag verklaard aan het slot van de tweede verhoordag van de parlementaire enquête- comissie opsporingsmethoden. Procureur-generaal (pg) Gon- salves in Den Bosch heeft woensdag tijdens zijn verhoor gezegd dat de omstreden werk wijze nooit onderwerp van ge sprek is geweest in de vergade ring van de vijf pg's. Zij vor men de hoogste leiding van het OM. Corstens, hoogleraar strafrecht en strafprocesrecht in Nijme gen en vanaf 1 oktober lid van de Hoge Raad, produceerde donderdag documenten waar uit blijkt dat de politie onder voorwaarden haar gang mocht gaan met drugs. „Ik" was uitermate verbaasd toen ik de heer Gonsalves dat gisteren hoorde zeggen", aldus Corstens. „De pg's hebben in 1991 een circulaire voor de offi cieren van justitie gemaakt met richtlijnen voor gecontro leerde drugsdoorlating." Die voorschriften zijn om onduide lijke redenen pas eind 1993 uit gevaardigd. Gonsalves heeft voor de enquê tecommissie verklaard dat hij voor het eerst van de methode hoorde toen de IRT-affaire in het nieuws kwam: januari 1994. Een woordvoerder van de pg's zei donderdagavond dat het OM in 1991 richtlijnen heeft ge geven die onder meer afleve ring van drugs onder politiere- gie mogelijk maakte. Maar van verspreiding op de markt (doorlevering) kon geen sprake zijn, aldus die woordvoerder. AMSTERDAM (ANP) - Greenpeace Nederland wil* dat het kabinet zich inzet om via de Europese Com missie in Brussel nieuwe Franse kernproeven tegen te houden. De milieu-organisatie meent dat de Com missie nog een sterke troef in handen heeft om de atoomtesten in de Stille Zuidzee te stoppen. Om suc cesvol te zijn is het wel noodzakelijk dat de Europe se landen zoveel mogelijk gezamenlijk optrekken. Greenpeace vreest dat Frank rijk nu alleen nadere informa tie zal verschaffen over de jongste proef. Die wijzen mo menteel niet op een grote scha de aan het milieu. Volgens de organisatie kan de Europese Commissie echter pas een goed oordeel vellen over het werke lijke gevaar van de proeven als er meer informatie op tafel komt. In een brief aan minister-president Kok vraagt Greenpeace de premier er op toe te zien dat Frankrijk ook geologische, seismologische en hydrologische gegevens van de afgelopen jaren levert. Pas dan zijn ook de lange- termijngevolgen goed af te we gen. Een voorzichtige Santer liet donderdag al weten dat bij een eventuele overtreding van de Europese regels door Frank rijk, het nog allerminst zeker is dat de Commissie ingrijpt. Zij zou Frankrijk formeel voor het Europees Hof van Justitie kunnen dagen. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN WKMELDINGE Springtij: I I september Datum Hoogwater Laagwater tijd stand lijd stand 9 september 04.30 183 10.15 -117 f6.50 170 22.45 -153 10 september 05.15 184 10.55 -116 17.30 175 23.30 -152 11 september '05.55 182 11.30 -117 18.05 178 - - 9 september 02.30 194 08.50 -119 14.50 181 21.10 -158 10 september 03.10 200 09.25 -121 15.35 189 21.55 -158 11 september 03.50 201 10.05 -122 16.10 195 22.35 -153 9 september 05.00 199 10.20 -127 17.20 188 22.45 -162 10 september 05.40 202 10.55 -126 18.00 193 •>3 75 -161 11 september 06.20 200 11.35 -126 18.40 193 - - 9 september 04.40 191 10.15 -123 17.00 178 22.45 -159 10 september 05.30 193 10.55 -122 17.45 182 ">3 35 -157 1 1 september 06.05 191 1 1.30 -123 18.20 185 Wijken lopen leeg vanwege drugsdealers TERNEUZEN (ANP) - Ooit was de binnenstad van Terneuzen een gewone wijk. Woonerfjes, boompjes, plantenbakken. Nu willen mensen er niet meer wo nen. Tientallen huizen, waaronder splinternieuwe woningen, staan leeg. Mensen trekken massaal weg omdat drugsdealers en hun klanten de wijk onveilig maken. Op haar beurt maakt de flore rende drugsscène weer dank baar gebruik van de leegstand. In zo'n vijftig tot zeventig van de paar honderd pandjes in de Terneuzense binnenstad vindt handel in drugs plaats. Het centrum van het Zeeuws- vlaamse stadje is tegenwoor dig het grootste deel van de dag bijna uitgestorven. Aan het eind van de middag en 's avonds is het een drukte van belang. Dan rijden Belgische en Franse auto's af en aan. „Donderdagavond is het 't drukst, dan is het koopavond", sneert B. Kaiser, bestuurslid van het wijkcomité Bewo nersplatform Binnenstad Ter- neuzen. Op een zomeravond telde hij wel veertig, vijftig klanten op één adres in de wijk. Drugspanden Wandelend door de smalle straatjes wijst hij links en rechts de drugspandjes aan. „Reken maar op vijf tot zes drugspanden per twintig me ter. Hier, die dichtgetimmerde woningen, da's toch geen ge zicht." En over een voorbij fiet send knulletje van een jaar of veertien: „Dat hoort er ook bij. Die wijzen de drugstoeristen de weg. Ze zijn zelf ook vaak verslaafd en komen op die ma nier aan hun spul." Kaiser vervolgt. „Daar woonde ooit een Turks gezin. Ze zijn verhuisd omdat ze dit geen goe de buurt vonden voor hun kin deren. Begrijpelijk. Die men sen konden hun huis aan de straatstenen niet kwijt. Nu verhuren ze het aan een dealer, die maar liefst tienduizend gulden sleutelgeld betaalde." Ook anderen lijken langs de zijlijn te profiteren van de drugsscène. „Huisjesmelkers verhuren krotjes waar ze flin ke huurbedragen voor vangen van klanten die niet zeuren over een kapotte ruit of een rot kozijn." Hij wijst op een rijtje nieuwe huurwoningen waar blijkbaar niemand wil wonen. Alleen het laatste pand in de rij oogt be woond. Maar een gemeente pamflet aan de buitenkant leert dat de huurder er inmid dels weer is uitgezet omdat hij dealde. Zo'n pamflet, waarmee de politie de uitgezette huur ders de verdere toegang ont zegt, haalt blijkbaar ook wei nig uit. „Ze vertrekken aan de voorkant en komen langs de achterkant weer binnen", schampert Kaiser. De overlast is ook buiten de wijk merkbaar. „Franse drugstoeristen parkeren hier hun auto, plassen in de bosjes en gaan dan de stad in", doet H. Mos van de Scheldekade zijn beklag. „Eenmaal terug ge bruiken ze in de auto. In de bos jes liggen de attributen die ze nodig hebben. Het eind is echt zoek." De bewoners van de Scheldekade hebben burge meester en wethouders van Terneuzen gedreigd zelf actie te zullen ondernemen als het be stuur niets aan de situatie doet. Voorlopig wachten ze op een toegezegd gesprek met de burgemeester. De politie in Zeeuws- Vlaanderen loopt op haar te nen. Mankracht uit andere plaatsen wordt in Terneuzen ingezet en vier of vijf nacht diensten per week per persoon zijn geen uitzondering. „Dat kan zo natuurlijk niet blijven duren", aldus districtschef F. Goudswaard. „Ons beleid is om het de drugs handelaren zo onaantrekkelijk mogelijk te maken, een soort opjaagbeleid te voeren. Hand vat is de verscherpte Algemene Plaatselijke Verordening die bij voorbeeld samenscholingen verbiedt, of het zich ophouden in portieken. „Als we dit vol houden willen die lui hier echt niet meer bivakkeren. We zien nu al vooruitgang, maar dit is niet in een week ontstaan en los je ook niet binnen een week op." Goudswaard realiseert zich dat de sluiting van ruim tien drugspanden dit jaar tot nu toe, niet zo hard gaat als de be volking zou willen. „We zouden het probleem sneller kunnen oplossen, maar dan hebben we meer capaciteit nodig." Zeeuws-Vlaanderen krijgt wel iswaar zeventien van de 25 ex tra politiemensen die Zeeland toebedeeld zijn, maar het duurt nog minstens een jaar opleiding eer die mensen zijn in te zetten. En dan nog is dat aantal volgens Goudswaard „een druppel op de gloeiende plaat." Discussie In het stadhuis van het even eens op Zeeuws-Vlaanderen ge legen Hulst vindt vandaag, vrijdag, een discussie plaats over de bestrijding van drugso verlast. Aan het gesprek doet een delegatie van Zweedse po litici mee die op bezoek zijn in Nederland en België. De dele gatie staat onder leiding van Torgny Peterson, directeur van de European Cities Against Drugs, waartoe ook Hulst be hoort. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De totale schade van diefstal van perso nenauto's en vrachtwagens be draagt 220 miljoen gulden per jaar. Een paar honderd garages en autosloperijen zijn nauw betrokken bij autodiefstal. Voor enkele politiekorpsen heeft deze vorm van criminali teit geen hoge prioriteit. Dat blijkt uit onderzoek van prof.dr. G. Bruinsma. De Twentse criminoloog zei don derdag voor de enquêtecom missie dat volgens schattingen jaarlijks 30.000 tot 40.000 auto's worden gestolen. Daar van komt 85 procent na verloop van tijd weer bij de rechtmati ge eigenaar terug omdat in die gevallen geen sprake is van ge organiseerde misdaad. Vijf tot zeven procent van de gestolen voertuigen verdwijnt spoorloos. „Daarbij gaat het vooral om duurdere en jongere auto's", zei Bruinsma. Meestal is dat het werk van misdaad groepen die zijn gespeciali seerd in autodiefstal. „Veelal groepen van vier of vijf man nen, nooit vrouwen." Opval lend is dat van die auto's de meesten richting Oost-Europa gaan. Bruinsma: „Meestal ge woon op bestelling, inclusief type auto en kleur." De criminoloog constateerde tijdens zijn onderzoek dat de politie van Amsterdam tot de korpsen behoort waar aanpak van autodiefstal niet zo'n hoge prioriteit heeft. „En dat ter wijl daar toch de meeste auto's worden gestolen." Startsein vandaag in Haarlem DEN HAAG (ANP) - Op de Open Monumentendag zijn zaterdag rond 3500 monumenten in 425 gemeenten gratis toegankelijk. Het startsein voor de negende editie wordt vandaag, vrijdag, in het 750-jarige Haar lem gegeven. Het gaat volgens de organisatie om het grootste eendaagse culturele evenement in Nederland. Vorig jaar trok de dag 700.000 bezoe kers. Voorzitter E.R. van Brede- rode van de Stichting Open Monumentendag hoopt dat de overheid de opnieuw ver wachte massale belangstel ling als een duidelijk sig naal zal beschouwen. Toch wil hij de dag niet bestem pelen als een protestdag te gen de overheid die te wei nig geld voor de restauratie van monumenten uittrekt. Het moet een feestdag zijn, aldus Van Brederode. Monumentenbeleid Mr. Pieter van Vollenhoven, voorzitter van het Natio naal Restauratiefonds, opent de dag in de Haarlem se Stadsschouwburg. Hij heeft zich bij herhaling kri tisch uitgelaten over het monumentenbeleid van de rijksoverheid. Als de rege ring niet daadwerkelijk meer geld over heeft om de toekomst van de monumen ten veilig te stellen, dan moeten de komende jaren pijnlijke beslissingen wor den genomen. Het aantal monumenten op de lijst neemt dan af en voor monu menten van na 1850 is dan zelfs helemaal geen geld meer beschikbaar, zo zal hij zijn gehoor bij de opening van de dag voorhouden. Staatssecretaris Nuis van cultuur heeft in het kabinet de toezegging gekregen dat de monumentenzorg boven aan staat als er financiële meevallers te verdelen zijn. Of die er dit jaar ook zijn, is echter nog volstrekt onze ker. Mr Van Vollenhoven verwijt de rijksoverheid een zekere schizofrenie. Het Nationaal Restauratiefonds is opge richt om geld voor de monu mentenzorg te genereren. Het fonds is zeer succesvol geweest. De extra middelen die hierbij vrijkwamen zijn echter weer wegbezuinigd. Daarmee is volgens de NRF-voorzitter de succes formule onderuit gehaald. Tijdens de Open Monumen tendag ligt in een aantal plaatsen de nadruk op de thema's archeologie en vestingwerken. Zo zijn op de markt in Steenwijk de minstens 25.000 jaar oude botten van een mammoet, een vier meter hoge stier van zo'n tachtig jaar oud, te zien. De plaatselijke comi té's zijn er echter vrij in hun eigen thema te kiezen. Zo staat de dag in Rotterdam in het teken van jonge mo numenten uit de wederop- bouwpex*iode en heeft Den Haag voor industrieel erf goed gekozen. Dit jaar vindt voor het eerst een georganiseerde uitwis seling met Vlaanderen plaats. Zaterdag komen Vlamingen met bussen naar Nederland om monumenten te bekijken. Zondag kunnen Nederlanders de Open Mo numentendag in Vlaande ren bezoeken. In sommige Nederlandse gemeenten zijn de monumenten ook zondag nog gratis toeganke lijk. Suske en Wiske ''DE BEGEERDE BERG' door Willy Vandersteen Sihenh me noj een kitste $ks ehampaine in, /Iehiel, en Óen zul je het mooiste scnouuspel ter ueretd meemaken! Zaterdag 9 september Zierikzee 'Uit'verkoop theater- en mu- ziekvoorstellingen. Stadhuis. 11.00-16.00 uur. Slotconcert Kamermuziekfes tival. Vierschaar. 20.00 uur. Praise-avond. Grote zaal MFC. 20.00 uur. Veronica drive-in show. Dans school Kramer. 20.00 uur. Theatrale lezing van Schaken met Diponegoro. Brogum. 20.30 uur. Theatrale lezing door Het Ge zelschap van de Zee in Bro gum. 20.30 uur. Zierikzee/Brouwershaven Open Monumentendag. Door hele stad. Van 10.00 tot 16.00 Oud papieractie SV WIK in Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. Start om 09.30 Burgh Traditionele perenverkoop. Aanvang 09.30 uur. Den Osse Braderie. Port Greve. Maandag 11 september Zierikzee Open trainingsavond Kiekie- res. Multifunctioneel Cen trum. 19.00 tot 21.30 uur. Burgh-H aamstede Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 12 september Haamstede Viering eerste lustrum Prote stants Christelijke Ouderen Bond (PCOB). Gereformeerde kerk. 14.15 uur. Oosterland Lezing C. J. Nouse in wegres taurant de Blauwe Keet over ontwerp en aanleg van tuinen. Tevens introductie cursus tui nieren. 19.30 uur. Woensdag 13 september Zierikzee Presentatie project Kleinscha lig wonen met leefstijl voor de menterende ouderen. Aanvang 13.00 uur in de grote zaal Cor- neliastichting. Donderdag 14 september Zierikzee Themamiddag ANBO afd. Zie- .rikzeè. Koersbal spelen. De Wieken. 14.00 uur. Zaterdag 16 september Zierikzee Concert Veralin en Scaloway. Brogum. 22.00 uur. Den Osse Braderie. Port Greve. Dreisclior Korenconcert. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Ouwerkerk Presentatie eerste cd van En semble Alteklein in het dorps huis, Ring 42. Aanvang 20.00 uur. Maandag 18 september Zierikzee Open trainingsavond Kiekie- res. Multifunctioneel Cen trum. 19.00 tot 21.30 uur. Dinsdag 19 september Renesse Werkgroep Actief Terreinbe heer pakt westen van Zoeten Haerd bij Renesse aan. 09.00 uur. Woensdag 27 september Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. In de zaal van het Herv. Kerk centrum, achter de Gasthuis- kerk. 14.30 uur. Vrijdag 29 september Zierikzee Officiële opening MFC Zierik zee. Aanvang bijeenkomst 14.30 uur. Zaterdag 30 september Zierikzee Open dag. Multifunctioneel Centrum. 10.00-16.00 uur. INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2