Lucht weer wat opgeklaard boven Zierikzeese korenmolen Populariteit vrijwilligerswerk in landschapsverzorging gestegen Nieuwe slachtkuikenstal aan de Gouweveerseweg ?Mijn vrouw herkent mij na 51 jaar huwelijk niet meer5 Reparaties pensioenen vrouwen landbouw Korpschef wil expertisecentrum DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1995 NR 25836 Raad van State komt molenaar tegemoet in bezivaren Gespreksgroep voor pa rtners en familie dementerenden Naast het verdriet heeft een fa milielid of verzorger van een dementerende te maken met een zware lichamelijke belas ting. Vierentwintig uur per dag dient men paraat te zijn. Dementerenden kunnen zich soms niet meer zelf wassen en aankleden en hebben ook bij allerléi andere dagelijkse din gen hulp nodig. De verzorgers staan meestal alleen voor deze opgave. Onbegrip Voor partners van demente renden is het vaak moeilijk ie mand te vinden met wie men over de situatie kan praten. Familie laat het afweten om dat men niet begrijpt waar de ander zich zo druk om maakt. Partners van dementerenden wordt vaak verweten dat zij zich aanstellen en vaak wordt daar de conclusie aan' gekop peld dat het allemaal zo'n vaart wel niet zal lopen. De partner van een demente rende wil zelf meestal anderen niet lastig vallen met zijn of haar problemen, maar onder tussen heeft men wel de be hoefte om erover te praten. Ge bleken is dat praten met mensen die je begrijpen heel belangrijk is. Dat is de achter grond van waaruit de samen werkende instellingen op het gebied van de gezondheidszorg op Schouwen-Duiveland het initiatief voor de oprichting van de gespreksgroep hebben genomen. Het doel van de gespreksgroep is om verzorgers van demente renden die nog thuis wonen te ondersteunen en te begeleiden in hun verzorgingstaak. Het gaat daarbij vooral om part ners, kinderen, familie en vrienden. Tijdens de bijeen komsten wordt informatie ver strekt, maar de nadruk ligt op de steun en hulp die de deelne mers elkaar geven. Aan de hand van thema's worden de groepsleden in de gelegenheid gesteld ervaringen en adviezen uit te wisselen. Tevens is er tij dens de bijeenkomsten van de gespreksgroep voor de deelne mers gelegenheid om zelf on derwerpen aan de orde te stel len. Het is de bedoeling dat een ge spreksgroep steeds uit zes tot tien deelnemers gaat bestaan. Gerekend wordt met acht bij eenkomsten die elk ongeveer twee uur duren. Wie meer wil weten of zich voor de gespreks groep aan wil melden kan bel len: 01110-12651, vragen naar Rob Vaillant. ZIERIKZEE - Zien dat iemand die je lief is g eestelijk verandert kan veel verdriet opleveren. Uitspraken van familieleden als 'Ik kan met mijn man nergens meer over praten' en 'Mijn vrouw herkent mij na 51 jaar hu welijk niet meer' geven aan hoe ingrijpend een relatie tussen mensen kan veranderen. Bij voldoende belangstelling gaat in Verpleeghuis de Corneliastichting in Zierikzee op donderdag 5 oktober een gespreks groep van start voor partners, familieleden en verzorgers van demente renden. Molenaar T. van der Bok: ,,Blij dat ik toch weer verder kan werken(Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Molenaar Teun van der Bok kan weer opgelucht ademha len. De Raad van State heeft een deel van de beperkende maatregelen die de gemeente Zierikzee aan de Zierikzeese molenaar had opgelegd wegge nomen. Van der Bok mag in ieder geval weer om zeven uur 's ochtends be ginnen met het werk op korenmolen De Hoop aan de Lange Nobelstraat en ook hoeft hij niemand aan te nemen voor de begeleiding van de bezoe kers van de molen. „De lucht boven de molen is weer wat opgeklaard", constateert Van der Bok tevreden. „Ik kan nu tenminste verder gaan". De gemeente Zierikzee bepaal de in het kader van de Wet mi lieubeheer eerder onder meer dat de molenaar alleen nog van acht uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds met de elektri sche apparatuur van de molen mocht werken. Dit om geluids hinder te voorkomen. Ook werd Van der Bok te verstaan gegeven dat Iffj voortaan niet meer dan tien bezoekers tegé- lijkertijd mocht" ontvangen en dan alleen onder voorwaarde dat deze constant begeleid zou den worden. Het waren vooral deze twee voorwaarden die de gemeente Zierikzee stelde die Van der Bok in het verkeerde keelgat schoten. Hij ging tegen de door de gemeente Zierikzee aan hem opgelegde beperken de maatregelen in beroep bij de Raad van State. Uurtje Volgens de bij de nieuwe ver gunning horende bepaling zou Van der Bok niet eerder dan acht uur 's ochtends mogen starten met zijn werk en dat zou een uur later zijn dan ge bruikelijk. En dat ene uur per dag scheelde hem, zo rekende hij de Raad van State voor, wel zes arbeidsuren per week. Op dat punt kwam de Raad van State de Zierikzeese molenaar tegemoet. Het betreffende on derdeel van de bepalingen werd door de Raad van State geschorst. Ook voor wat betreft het aan tal bezoekers en de begeleiding daarvan verlichtte Raad van State de situatie voor Van der Bok. ,,Het zou voor mij beteke nen dat ik speciaal daarvoor iemand aan zou moeten nemen en dat is toch weer een extra kostenpost". De beweegrede nen van de gemeente om met een dergelijke bepaling op de proppen te komen begrijpt Van der Bok ook niet hele maal. ,,Ik doe het al dertien jaar op dezelfde manier en er is nog nooit iets gebeurd", aldus Van der Bok. ,,We geven de bezoe kers nu tijdens het werk met de molen tekst en uitleg en na tuurlijk zorg je er als molenaar dan wel voor dat het veilig is" Van der Bok stelt dat er ruimte genoeg is om dertig bezoekers tegelijkertijd te ontvangen in de molen. ,,En als het te druk wordt met bezoekers dan doe ik gewoon de deur een poosje dicht. Ik ben trouwens laatst naar een openlucht museum geweest waar ook een molen stond en daar ging het op precies dezelf de manier. En daar liepen nog wel meer mensen rond dan de dertig die ik kan hebben". De bepaling van de gemeente dat Van der Bok alleen 's avonds - om precies te zijn tus sen 19.00 uur en 23.00 uur - mag draaien op de molen als hij dat veertien dagen tevoren aan vraagt bij de gemeente bleef bij de Raad van State wel over eind. Onverwacht ,,De gemeente gaat er vanuit dat ik wel ruim van tevoren weet wanneer ik 's avonds moet werken, maar dat is in de praktijk anders", aldus Van der Bok. ,,In zo'n warme zomer als we nu gehad hebben kopen de recreanten het brood op de camping. Maar als het dan een keer geen strandweer is gaan ze naar de bakker en dat merk ik meteen in de bestellingen. Dat is niet van tevoren in te schatten", aldus Van der Bok. Of die bepaling - en nog een aantal andere - alsnog van ta fel gaat is voor Van der Bok een kwestie van afwachten. Er loopt nog een bodemprocedure en het kan nog wel zo'n ander half a twee jaar duren eer de uitkomst daarvan bekend is. Aan het geluid dat de machines in de molen produceren is vol gens Van der Bok niet veel te doen. Of er mensen zijn die last hebben van het werk in de mo len weet hij niet. ,,Het leuke is wel dat ik steunbetuigingen heb gekregen van mensen hier uit de Nobelstraat. Mensen die naar me toe kwamen om te zeg gen dat ze het zo jammer zou den vinden als het werk in de molen zou stoppen. Er was er zelfs één bij die al plannen had voor een handtekeningenac tie". Veel belangstelling voor weekendwerk Eerste lichtingal op weg naar consument ZIERIKZEE - Gemiddeld worden ze 51,3 gram per dag zwaarder, de 38.000 kuikens in de nieu we slachtkuikensstal van de familie Broos- hooft aan de Gouweveerseweg bij Zierikzee. Tot ze in 40 dagen tijd een gewicht van tussen de twee en drie kilo bereikt hebben. Dan zijn ze slachtrijp. De 'eerste lichting' is inmiddels op weg richting consument. Dinsdag hield de fa milie Brooshooft open huis in haar nieuwe slachtkuikensstal. Brooshooft heeft naast de slachtkuikensstal ook een ak kerbouwbedrijf. ,,Nee, daar stop ik niet mee. Dit is gewoon een uitbreiding van het be drijf', aldus Brooshooft. Hij heeft wel een punt gezet achter de teelt van witlof en het hou den van schapen. Door de re constructie van het kruispunt Weg naar de Val/Julianastraat raakte hij land kwijt en de wit lofteelt leverde niet dat op wat hij ervan gehoopt had. ,,En dan ga je zoeken naar andere we gen", aldus Brooshooft. Hele jaar Uiteindelijk leverde die zoek tocht naar nieuwe mogelijkhe den voor zijn bedrijf het idee op om een slachtkuikensstal te beginnen. Het betekende een investering van zo'n zeven ton, maar daar staat volgens Broos hooft tegenover dat een vlees- kuikensstal een aardige winst marge'oplevert en dat het een bedrijf is dat - in tegenstelling tot de akkerbouw - het hele jaar doorloojut. Brooshooft zag daarnaast kans om een verbinding te leggen tussen zijn akkerbouwbedrijf en de vleeskuikensstal. Het graan levert weinig op, maar het is in combinatie met speci aal krachtvoer uitstekend ge schikt als voer voor de kui kens. De kuikens op hun beurt leveren mest die door Broos hooft weer op het eigen land te gebruiken is. De kuikens komen als kleine pluizige bolletjes naar de vleeskuikensstal. In veertig dagen tijd groeien zij op tot slachtrijpe kippen en hanen. De verdeling van het voer gaat volledig computergestuurd. Daarbij wordt rekening gehou den met het steeds toenemende gewicht van de kuikens. Als de kuikens arriveren in de vleeskuikensstal wordt de temperatuur in de 86 meter lange en 20 meter brede stal op gevoerd tot 33 graden. Naar mate de kuikens uitgroeien tot kippen en hanen wordt de tem peratuur langzaam omlaag ge bracht en bedraagt uiteinde lijk 18 graden. De verwarming geschiedt door middel van hoog rendement-ketels. „Vroe ger ging dat met branders, maar dat is te brandgevaar lijk. dat 'mag niet meer', aldus Brooshooft. Stro De kuikens hebben binnen de hal volledige bewegingsvrij heid. Op de betonnen vloer komt een laagje gehakseld stro. Een vleeskuikensstal is arbeidsextensief. In feite heeft men er - zolang de computer geen kuren vertoont - geen om kijken naar. „In het begin wel. dan moet je kijken of alle kui kens goed eten en drinken", al dus Brooshooft. Als alles verder volgens plan verloopt zijn elke veertig da gen 38.000 kippen en hanen slachtrijp. Zo'n periode van veertig dagen wordt een ronde genoemd. Per ronde produce ren de kuikens - en later kip pen en hanen - zo'n 50 ton mest. In februari werd begonnen met de bouw van de vleeskuikens stal. „Op zich zou ik nog ver der uit kunnen breiden, maar dat ben ik voorlopig niet van plan", aldus Brooshooft. ZIERIKZEE - De Stichting Landschapsverzorging Zeeland kan terug zien op het jaar 1994 als een geslaagd jaar. Vooral het weekendvrijwilli gerswerk steeg fors in populariteit. In 1994 meldde zich 20 procent meer vrijwilligers dan in 1993. Dat blijkt uit het jaarverslag van de stichting. De stichting zag de belangstel ling voor haar activiteiten op alle fronten groeien. Het aan tal door vrijwilligers in de weekends gedraaide uren steeg met maar liefst 60 pro cent tot 7728 mensuren. Bij de Vrijwillige Landschapsonder- houds Ploegen - projecten voor haanlozen - steeg het aantal deelnemers van 55 naar 60. Er is volgens het jaarverslag verder sprake van een toene mend aantal uren dat door ba nenpoolers, jeugdwerkgaran tieplanners en stagiairs meege werkt wordt. Dat aantal uren steeg van 2900 uur in 1993 naar 6100 uur in 1994. Categorieën De vrijwilligers die hun dien sten aaVibieden aan de stich ting zijn volgens het jaarver slag onder te verdelen in verschillende categorieën. Deelnemers aan natuurwerk kampen zijn in de regel haanlo zen die met behoud van uitke ring in het landschap willen en mogen werken. Een andere groep vrijwilligers is die van de VUT'ters die na hun pensio nering hun vrije tijd graag met iets nuttigs willen vullen. Een klein aantal vrijwilligers doet mee aan de projecten van de stichting om aan open haardhout te komen. Een nieu we groep vrijwilligers is die van asielzoekers. De stichting probeert al deze groepen te sti muleren en te ondersteunen. Vrijwilligers spelen volgens het jaarverslag een belangrij ke rol bij het onderhoud van kleine landschapselementen. Op Schouwen-Duiveland is ac tief de Werkgroep Aktief Ter reinbeheer van de Stichting Landschapsverzorging Zee land. Aan de projecten van die werkgroep deden in 1994 ge middeld 24 mensen mee. Qua gemiddelde scoort de AÓC- Goes het hoogste: 47 deelne mers. Daar deden in totaal 95 vrijwilligers mee aan de pro jecten van deze regionale werkgroep. Ook o23 Walcheren mogen de regionale werkgroepen van de stichting zich verheugen in een stijgende populariteit. Voor wat betreft de contracten die de stichting met particulie re bezitters van kleine land schapselementen voor het on derhoud daarvan afsluit is eveneens een stijgende lijn te bespeuren. Verder worden - onder meer op Schouwen-Duiveland - bomen geknot, hoogstamfruitbomen gesnoeid en drinkputten schoongemaakt. Beleidsplannen Minder te spreken is de stich ting over de houding van de ge meenten in Zeeland. „Op het terrein van gemeentelijke be leidsplannen is weinig voort gang te bespeuren", aldus het jaarverslag. „Van de dertig Zeeuwse gemeenten hadden er per 31 december 1994 elf een landschapsbeleidsplan". Ove rigens springt Schouwen-Dui veland er wat dat betreft nog niet zo slecht uit. Van de huidi ge zes gemeenten beschikken er drie - Brouwershaven, Mid- denschouwen en Westerschou- wen - over een landschapsbe leidsplan. Wel kreeg de stichting subsidie van ver schillende gemeenten voor haar werk. Op Schouwen-Dui veland waren dat - in 1994 - de gemeenten Brouwershaven en Westerschouwen. Ook van de zijde van het Waterschap Schouwen-Duiveland kreeg men een financieel steuntje in de rug. DEN IIAAG (ANP) - Het Be drijfspensioenfonds voor de Landbouw repareert de pen sioenen van vrouwelijke werk nemers in de land- en tuin bouw. Dat heeft het bestuur van het pensioenfonds bekendge maakt. Het besluit betekent dat vrouwen die tussen april 1976 en januari 1986 in de agrarische sector hebben ge werkt alsnog pensioenrech ten kunnen opbouwen. Dc toenmalige werkgevers moeten alsnog de bijbehorende premies betalen, aldus een woordvoerder van het fonds. De beslissing is een uitvloeisel van de uitspraak van het Euro pese Hof van Justitie vorig jaar dat vrouwen niet mogen worden uitgesloten van pen sioenregelingen. Tot 1 januari 1978 deed het agrarisch pensioenfonds dat echter wel. Ook daarna was het tot januari 1986 voor veel agrarische werkneemsters moeilijk om pensioenrechten op te bouwen. Met de reparatie wordt die uitsluiting met te rugwerkende kracht ongedaan gemaakt. In het gebouw van 86 bij 20 meter groeien 38.000 kuikens in veertig dagen tijd tot kippen en hanen van twee kilo. (Foto: Joop van Houdt) DEN HAAG (ANP) - De Twent se korpschef P. IJzerman vindt dat de politie meer moet investeren in wetenschappe lijk onderzoek en samenhan gende analyses om beter zicht te krijgen op criminele ont wikkelingen. Voor de parlementaire enquêt ecommissie opsporingsmetho den politie en justitie bepleitte IJzerman vandaag, donderdag het opzetten van een expertise centrum bij de politie. „Zo'n centrum is een van onze nog onvervulde wensen", zei IJzer man, binnen de Raad van Hoofdcommissarissen voorzit ter van de adviescommissie criminaliteit. „We praten er al drie jaar over, maar door de hectiek van dit moment is dat nog steeds niet ingevuld." IJzerman zelf werkt in zijn regio overigens al nauw samen met de Universi teit Twente. Met dat instituut is een vijfja rig contract afgesloten waarbij is bepaald dat de wetenschap pers de politie ondersteunen bij het maken van analyses en het ontwikkelingen van strate gies

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5