I NIEUiE COLLECTIE Spaanse dressunrshow in Manege Grol te Renesse Restauratie Goemanszorg is nu flink eind op streek Zierikzeese straatveger zeer tevreden over speciale afvalbakken hondepoep Gestolen CDi-speler weer teruggehaald Startbijeenkomst 'Telers, trends en toekomst' Kop/staart aanrijding Open huis Modehuis Marita DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1995 NR 25836 3 ZIERIKZEE - Vijf groenteveilingen uit Zuid- West Nederland (ZWN) houden zaterdag 16 sep tember een startbijeenkomst voor hun leden en medewerkers. De bijeenkomst, genaamd Te lers, trends, toekomst, informeert over de toe komstige fusie tussen Veiling Holland-Zeeland, Veiling De Kring, Groenteveiling Westland, RBT Veiling Breda en Veiling Utrecht en is de start van de dialoog met leden en medewerkers. In verband met eventuele stankoverlast leegt straatveger Piet den Haan iedere dag de afvalbakken en vult hij de voorraad plastic zakjes aan. (Foto: Marijke Folkertsma) De afzet van groenten en fruit in Nederland op de export markten stagneert. De prijzen staan onder druk en de consu menten vertonen een ander koopgedrag. De grootwinkel bedrijven willen de produkten op een andere wijze aangele verd krijgen. De Nederlandse tuinbouw moet op deze markt- verschuiving reageren. Hier voor is een ander vermark- tingsproces nodig. Dit vraagt om een andere organisatie. De vijf veilingebesturen zien in het samengaan van de vijf groenteveilingen een belang rijke voorwaarde om dit te be reiken. Voor een fusie is het nodig dat de Algemene Leden Vergade ring van elk van deze vijf vei lingen individueel hun goed keuring aan het fusieplan geven. Realiseren van een nieuwe vermarktingsorgani- satie betekent een omwente ling in de tuinbouw, dit heeft vergaande effecten voor telers, handel en veilingmedewer kers. Deze mammoetfusie kan de fusie van de eeuw in de tuin bouw worden genoemd. Om leden en veilingmedewer kers goed te informeren en uit voerig met hen te spreken, worden ongeveer 200 'huiska merbijeenkomsten' georgani seerd. Deze bijeenkomsten worden op verschillende plaat sen in de werkgebieden van de vijf veilingen gehouden. Bij el ke bijeenkomst zijn circa twin tig leden aanwezig, zodat maximale gelegenheid wordt gegeven aan de dialoog en per soonlijke gedachtenwisseling met het lid. Deze bijeenkom sten zijn besloten. Als aftrap voor deze huiskamerbijeen komsten wordt op zaterdag 16 september de startbijeen komst Telers, trends, toe komst gehouden. Marktge richt en klantgericht pro duceren is de rode draad van de middag. Deze wordt gehou den in de hal van Veiling Hol land-Zeeland, Dierensteinweg 30 te Barendrecht en begint om 13.00 uur. Er worden circa 2500 leden verwacht. ZIERIKZEE - Voor straatveger Piet den Haan van Zierikzee is het zo klaar als een klontje. Wat hem betreft wordt het aantal speciale hon- depoepafvalbakken dat een aantal weken gele den in de stad werd geplaatst flink uitgebreid. „Ik heb er zeker voor negentig procent gemak van. Ze worden overal goed gebruikt door de hondebezitters. Volgens mij is dit een prima op lossing", aldus Den Haan. Hij moet echter nog even geduld hebben. De gemeente is nog niet zo ver. Daar moet het een en ander eerst geëvalu eerd worden. Den Haan had er vooraf een zwaar hoofd in. Volgens hem zouden de speciale afvalbak ken voor hondepbep weinig soelaas bieden. Na zes weken is hij echter een totaal andere mening toegedaan. „Het is al lemaal veel schoner. Ik heb er ontzettend veel gemak van. De afvalbakken worden goed ge bruikt en daar ben ik de honde bezitters zeer dankbaar voor", aldus Den Haan. De hondedrollen die her en der in de stad verspreid liggen zijn al jaren een doorn in het oog van de Zierikzeese straatve ger. Verschillende attributen werden in het verleden in de strijd geworpen tegen het pro bleem. Niets hielp echter. Daar lijkt nu verandering in te ko men. De zes speciale afvalbak ken die in de stad geplaatst zijn voldoen volgens Den Haan prima. Het gebruik ervan is simpel. De bakken zijn voor zien van milieuvriendelijke plastic zakjes, waarmee men sen de hondepoep op kunnen pakken, die ze vervolgens in de afvalbak kunnen gooien. Opgevoed „Het is in de buurt van de bak ken veel schoner, al zijn er al tijd mensen die hun hond maar laten doen en gewoon doorlo pen. Ik hoop dat zij door de mensen die de afvalbakken wel gebruiken een beetje opge voed worden", aldus Den Haan. Begrijpen doet hij het overigens niet dat er mensen zijn die hun eigen stad bevui len. „Hetzelfde is het geval met het zwerfvuil. Als je thuis visite hebt gooi je het afval toch ook niet naast de bank?" Den Haan haalt een notitie blokje te voorschijn. Tijdens zijn dagelijkse ronde heeft hij nauwkeurig bijgehouden op welke plaatsen er wat hem be treft hondepoepafvalbakken nodig zijn. In totaal zijn het er een stuk of twintig. Het zal echter nog minimaal enige we ken duren voordat hierover een besluit wordt genomen. C. L. van der Linde, hoofd ge meentewerken, kon er gisteren .nog niets over zeggen. Volgens hem wordt de zaak over een paar weken geëvalueerd. BRUINISSE - Woensdag is uit een radio/televisiezaak in het centrum van Bruinisse een CDi-speler gestolen en vervol gens door de winkeliers weer teruggehaald. Een 22-jarige Hagenaar stal de CDi-speler met een waarde van 595 gulden, terwijl zijn 32- jarige plaatsgenoot de 25-jari- ge winkelier afleidde. Nadat de mannen de winkel hadden verlaten, zag de winkelier dat een CDi-speler was verdwenen en ging hij samen met zijn broer op zoek naar de daders. Het tweetal vond de daders in Zierikzee in het Korte Groen- dal. De Hagenaars konden daar niet verder rijden vanwe ge een verkeerd geparkeerde auto die hen de weg versperde. Ter plaatse aanwezige parkee- ragenten hielden de verdach ten aan. De CID-speler werd in het voertuig aangetroffen en teruggegeven aan de winke lier. De verdachten zijn verhoord en konden met een dagvaar ding op zak, weer gaan. Hun voertuig werd in beslag geno men. Dit is hier nog een ondergeschoven kindje RENESSE - Goed nieuws voor de liefhebbers van paardendressuur. Woensdagavond 20 sep tember wordt voor de eerste keer in Zeeland een Spaanse Dressuurshow gehouden. Plaats van handeling is Manege Grol in Renesse. De show wordt verzorgd door Ramon Figuéras Garcia. De show is een gezamenlijk initiatief van Pau line Aalfs uit Kapelle-Biezelinge en de Renes- ser manege. Pauline Aalfs is in vrij korte tijd helemaal verslingerd ge raakt aan de Spaanse dres suur. „Het is echt prachtig om te zien. Die paarden zijn zo goed getraind dat ze al begin nen te bewegen op het moment dat de muziek begint te spe len", aldus Aalfs. Spaanse dressuur is een heel andere vorm van dressuur dan de meer bekende Engelse dres suur. Eigenlijk is het dansen met paarden op muziek. Hoog niveau In Spanje is het volgens Pau- line Aalfs heel gewoon als een (dorps)feest opgeluisterd wordt met een staaltje Spaan se dressuur. „In Nederland zie je het nog bijna niet. Het is hier echt een ondergeschoven kindje", aldus Pauline Aalfs. Voor de Spaanse dressuur wor den veelal Andalusische paar den gebruikt. Stevig gebouw de hengsten, ooit gefokt voor oorlogsvoering en stierenge vechten. Als de dieren vier jaar oud zijn wordt begonnen met de trai ning voor de Spaanse dres suur. Als ze de leeftijd van ze ven a acht jaar bereikt hebben zijn ze volledig getraind. De dieren wordt geleerd te bewe gen op de maat van muziek. „Het gaat niet om tegenna tuurlijke bewegingen, die kun je een paard niets eens leren. Dezelfde 'danspassen' die ze le ren tijdens de training gebrui ken de hengsten in de kudde om andere hengsten uit te da gen". De Spaanse dressuur is door deskundigen al eens omschre ven met 'tonen wat er allemaal kan met paardrijden' en dat is volgens Pauline Aalfs een heel goede omschrijving. Het zijn geen kunstjes, maar het is dan sen. Met veel gevoel voor het ritme van de temperamentvol le Spaanse muziek. „Het is heel spontaan en vol passie", aldus Pauline Aalfs. De Spaanse dressuur grijpt te rug op oude tradities en zowel paard als berijder zijn gehuld in authentieke 'kledij'. De An dalusische paarden werden, zoals al aangestipt, in het ver leden gefokt voor oorlogsvoe ring en het gebruik tijdens stierengevechten. Tijdens de dressuurshow in Manege Grol toont Ramon Figuéras Garcia - met gebruikmaking van een nepstier - hoé1 die stierenge vechten in zijn werk gaan en welke rol het paard daarbij speelt. Pauline Aalfs en Manege Grol hebben bewust gekozen voor een doordeweekse dag voor de dressuurshow. „We wilden het zo min mogelijk samen laten vallen met andere evenemen ten. Iedereen moet gewoon de kans krijgen om dit te zien", aldus een enthousiaste Pauline Aalfs. De Spaanse dressuur show in Manege Grol begint om 19.30 uur. Nieuwe actie op til DREISCHOR - De restauratie van boerderij Goemanszorg in Dreischor, het toekomstige on derkomen van het Streek- en Landbouwmuse um Schouwen-Duiveland, vordert gestaag. On langs werden de ramen en kozijnen van het monumentale pand vernieuwd. Geïnteresseer den kunnen tijdens de Nationale Monumenten dag op zaterdag 9 september een kijkje komen nemen. Binnenkort gaat een nieuwe fondsen wervingsactie van start. Er wordt al geruime tijd - met inzet van vrijwilligers én be taalde vakmensen - gewerkt aan de restauratie van Goe manszorg. Nadat de koelcellen in de schuur gesloopt waren werd een verdiepingsvloer en een galerij gebouwd. Veel werk moest ook worden be steed aan de muren. De boerde rij heeft veel te lijden gehad van de Watersnoodramp in 1953. Stuclaag Alle muren zijn inmiddels be handeld met een hoogwaardi ge stuclaag en rond het huis is een drainagesysteem aange legd ter voorkoming van in dringend vocht. De tegelta bleaus zijn hersteld, evenals de trap1 naar de zolder die lang ge leden werd weggehaald om plaats te maken voor een schoorsteenmantel. Er is al veel werk verricht aan het monumentale pand. Maar het bestuur van het streek- en landbouwmuseum zal nog even geduld moeten hebben want een verbouwing van deze omvang is geen sinecure en neemt naar verwachting in to taal twee jaar in beslag. In het Plaetsenuus aan de Ring in Dreischor is een zeer beschei den deel van de collectie van het museum tentoongesteld. Eind april 1996 Het is de bedoeling dat de res tauratie van Goemanszorg eind april 1996 afgerond wordt. De ingang van het ter rein komt links van de schuur. Er komt verder een hek en een oprijlaan met ruimte voor de stalling van fietsen. Auto's kunnen op het achterterrein parkeren dat bereikbaar wordt via de Welleweg. Aan de voorzijde van de schuur biedt een terras de dorstige bezoe kers de mogelijkheid om wat te gebruiken. Via een schuurdeur komt men binnen in de entree waar een balie is voor de kaartverkoop. Daar is ook een kleine keuken voor de bediening van het ter ras en een koffiehoekje in de schuur. De toiletten zijn ook geschikt voor minder-validen. In het woonhuis worden de verschillende vertrekken inge richt zoals in vroeger tijden. In de oorspronkelijke woonka mer wordt de geschiedenis van Goemanszorg verteld en wor den wisselexposities gehou den. De zolder wordt depot- en vergaderruimte. Tuinclub Achter de boerderij komt een boerderijtuin. Deze wordt ver moedelijk in het najaar inge plant. De tuinclub van Drei schor neemt een stuk voor haar rekening. Er komt ook een boomgaard en een speelweitje. Alles bij elkaar kost het com plete project één miljoen gul den. Het museumbestuur komt nog twee ton te kort, maar men is ervan overtuigd dat het geld er komt. Het museumbestuur gaat lobbyen bij bedrijven, de Stichting Vrienden van Goe manszorg start een donateurs actie en Goemanszorg Beheer plaatst een obligatielening. WESTENSCHOUWEN - Op de N57 bij Westenschouwen vond dinsdag een kop/staart aanrij ding plaats, waarbij een 40-ja- rige inwoner van Spijkenisse en een 53-jarige inwoner van Heusden betrokken waren. De man uit Spijkenisse reed uit de richting Middelburg. De man uit Heusden, die in de zelfde richting reed moest rem men voor een kleine file. De man uit Spijkenisse was niet in staat zijn voertuig tot stil stand te brengen en reed op de auto voor hem. Een van de au to's werd dusdanig bescha digd, dat hij moest worden weggesleept. DAM 15-19 ZIERIKZEE TEL. 01110-12816 Verwachting t/m maandag 11 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht z.west 5 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuid 4 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht z.oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 sept. Zon op 07.03, onder 20.11 Maan op 19.33, onder 06.08 Volle Maan: 9 sept. (05.38) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het Nederlandse weer staat voorlopig in het teken van bui en. In het hele land vallen ze. van tijd tot tijd en waarschijnlijk onweert het soms. Veel ruimte voor de zon zit er niet in, de wolken overheersen. Doordat het ook vannacht bewolkt is, wordt het niet koud; de minimum temperatuur ligt rond een graad of 15. Morgen overdag wordt het onge veer 19 graden. De wind waait eerst uit het zuidoosten en is boven land matig, kracht 3 of 4, langs de kust enige tijd hard, 7. Morgen overdag draait de wind naar het zuidwesten. Het geschetste weerbeeld hangt sa men met een diepe depressie. Eer der vandaag lag deze storing dicht bij Bretagne. Ze koerst nu langzaam naar het noordoosten en arriveert morgen in de loop van de dag boven de Noordzee. Vanaf zaterdag ver liest de depressie haar greep op het Nederlandse weer. Het wordt dan ook (tijdelijk) droger; het aantal buien neemt tijdens het weekeinde af en de zon krijgt wat meer ruimte. Zon dag wordt het in het binnenland hier en daar dan ook 21 graden. Daarna lijkt het Nederlandse weer opnieuw een vrij wisselvallig karakter te krij gen. LEEUWARDEN (ANP) - Zo'n twintig artiesten uit de hele wereld zullen vrijdag 22 en za terdag 23 september hun mu ziek ten gehore brengen tijdens het Wereldtreffen 1995, in de Stadsschouwburg De Harmo nie in Leeuwarden. ZIERIKZEE - Modehuis Mari ta in Zierikzee houdt vandaag, donderdag, en vrijdag en zater dag modeshows en open huis. Tijdens deze dagen kan de na jaarscollectie vrijblijvend worden bekeken. Zaterdag to nen vier beroepsmannequins modeflitsen van de Europese najaars- en wintercollectie. De shows vinden plaats om 10.30 uur en 11.30 uur en 's middags om 14.00 uur en 15.00 uur. ZIERIKZEESCHEil NIEUWSBODE Éi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. Ramon Figuéras Garcia in actie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3