Onbekende aquarel is volgens Rotterdammer werk Mondriaan Skybeamer op dak Zierikzeese dancing verstoort stadsgezicht UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 HONDEPOEP 4 THEATER 5 MOLEN 7 VOETBAL Dodelijk ongeval Oosterland Radioprijs Glaasje op Schade bij voorrangsfout dé krant van schouwen - duiveland! Aanrijding De kunst leidt ons aan de hand de schoonheid de waarheid binnen. Bodenstedt Enkele buien 9 HET WEER Veel bewolking en enkele buien, mogelijk met onweer en windstoten. Min. temp. ±15, middagtemp. ±19 graden. Wind in de loop van de dag draaiend van zuidoost naar zuid west, matig kracht 3 of 4, aan de kust krachtig, 6, eerst nog hard, 7. De nieuwe hondepoep-bakken in de Zierikzeese binnenstad voldoen goed. Paul Haenen komt met Smakelijke Voortzetting naar Zierikzeese concertzaal. De lucht boden korenmolen De Hoop in Zierikzee is weer wat opgeklaard. SKNWK verliest voor tweede maal van Oost- kapelle. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. OOSTERLAND - De 56-jarige H. Rogers uit Nieuwerkerk is vanmorgen in het ziekenhuis Zierikzee overleden aan haar verwondingen die zij van morgen vroeg opliep bij een aanrijding op de N59. Mevrouw Rogers werd om 7.20 uur op haar brommer-aangve den door een motor, bestuurd door een 36-jarige inwoner van Oosterland, toen zij bij de afslag naar Ouwerkerk de rijksweg overstak van de noor delijke naar de zuidelijke pa-' rallelweg. Beide slachtoffers werden overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. Me vrouw Rogers bezweek korte tijd na aankomst in het zieken huis aan haar verwondingen. Over de aard van de verwon dingen van de motorrijder kon de politie vanmorgen geen me dedelingen doen. Een woord voerder van de politie ver klaarde graag in contact te willen komen met getuigen van het ongeval. UTRECHT (ANP) - Erik Loots, student aan de Hogeschool Audio-visuele Kunsten in Brussel, heeft dit jaar de RVU Radioprijs gewonnen. „Moet Erik vandaag een mutsje op", is de titel van de documentaire over snelheid. ZIERIKZEE - Een 31-jarige in woner van Zierikzee werd aan gehouden omdat hij een glaas je te veel op had. Woensdagnacht hield de poli tie hem aan om hem te contro leren op alcoholgebruik. De man blies 270 ug/1 en zal zich voor de rechter moeten verant woorden, omdat hij zich al eer der schuldig gemaakt heeft aan rijden onder invloed. OOSTERLAND - Een 63-jarige inwoner van Meliskerke ver oorzaakte dinsdagmiddag in Oosterland een aanrijding. De man reed over de Oud Hei- ligeweg uit de richting van de N59 in de richting Oosterland. Op de kruising van de Leuven straat en de Oud Heiligeweg gaf hij geen voorrang aan een van rechts komende 35-jarige inwoner van Oosterland. Er ontstond een aanrijding. In verband met een jubi leumreceptie van een van onze medewerkers, zijn onze kantoren op vrijdag 8 sep tember a.s. om 16.00 uur ge sloten. Lakenman Ochtman BV Zierikzeesche Nieuwsbode Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee m DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25836 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zeeuws landschap in lijst uit Bruinisse noodzakelijk zou zijn voor het voortbestaan van de dancing, was voor de Raad van State geen reden Van Rees tegemoet te komen. Van Rees had hierop tijdens de zitting gewezen. Met de skybeam-projector wil hij de aandacht van het publiek op Vanity vestigen om zodoende meer klandizie te werven. Vol gens de Raad van State kan het bedrijfsbelang echter niet de doorslag geven in deze zaak. De soep wordt overigens niet zo heet gegeten als ze opge diend wordt. „De zaak gaat er niet aan. Zo hopeloos is het niet", aldus Van Rees. De uit spraak zelf vindt hij onbegrij pelijk. „Alleen maar in ver band met het beschermd stadsgezicht krijg ik geen ver gunning. En dat terwijl er tij dens de kermis en het circus wel een skybeamer te zien was." Hij heeft dan ook direct na de uitspraak een verzoek in gediend bij de gemeente om toch een paar keer per jaar toe stemming te krijgen voor het plaatsen van een skybeamer op het dak van de dancing. „Ik zou het heel reëel vinden wan neer dat mag." OOSTERLAND - In Ooster land vond dinsdagmiddag" een aanrijding plaats, omdat een 21-jarige inwoonster van Sint Philipsland een auto over het hoofd zag. De 21-jarige vrouw uit Sint Philipsland stond geparkeerd op het Koninginneplein in Oosterland. Toen ze de par keerplaats wilde verlaten en daarbij achteruit reed zag ze de auto van een 35-jarige inwoner van Nieuwerkerk over het hoofd. Bij de aanrijding die volgde werden beide auto's licht beschadigd. Overgangsfase Mondriaan is beroemd gewor den door zijn abstracte compo sities, maar daarvoor schilder de hij naar de natuur. En volgens Van Vliet schilderde hij ook vaak in opdracht om in zijn levensonderhoud te kun nen voorzien en om materialen te kunnen kopen. Van Vliet verdiepte zich in leven en werk van Mondriaan en kwam steeds meer tot de overtuiging dat zijn tweedehands lijst een tot nu toe onbekend werk van Mondriaan bevatte. Dealer/importeur van toer-en stacaravans Bouwmansweg 20 (parallel rijksweg Haamstede-Serooskerke) Telefoon 01115-2211 de aquarel destijds in opdracht geschilderd is. Wie de op drachtgever is geweest is hem nog niet bekend. „Ik heb wel een idee in welke richting ik het moet zoeken, maar dat kost me nog wel wat tijd om dat echt uit te zoeken". Eigenaar J. H. van Vliet: ,,Dit werk heeft alle stijlkenmerken van Mondriaan(Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Hij kocht het eind jaren tachtig voor het luttele bedrag van vijftig gulden bij een tweedehands winkel in Rotterdam. „Eigenlijk kocht ik het voor de lijst. Ik had een tekening die daar precies in paste", aldus J. H. van Vliet uit Rotterdam. „Pas later ben ik gaan speuren naai de herkomst van het doek dat oorspronkelijk in de lijst zat". Na een lan ge en intensieve speurtocht is Van Vliet tot de vaste overtuiging gekomen dat hij een onbekend werk van Piet Mondriaan in bezit heeft. De huidige waarde van het werk ligt volgens Van Vliet ergens in de buurt van de twee a drie ton. Tijdens zijn speurtocht kwam Van Vliet onder meer in Brui nisse terecht. De in Rotterdam gekochte aquarel bleek in vroeger tijden in Bruinisse in gelijst te zijn en wel door de firma J. van der Wal. Van der Wal, geboren in het Walcherse Serooskerke, kwam na zijn bruiloft in 1913 in Brui nisse wonen waar hij zich ves tigde als boek-, muziek- en pa- piex-handel. Van der Wal beschikte over eigen papier, compleet met eigen water merk. Bru's papier Op dat papier uit Bruinisse werd het doek dat Van Vliet nu in zijn bezit heeft geschilderd. Het bedrijf van Van der Wal was destijds een respectabel bedrijf met een voor die tijd aardig aantal werknemers. Al snel kwam Van Vliet erachter dat de werknemers van de Bru- se boek- en papierhandelaar een voorliefde hadden voor - voor die tijd - modern werk. Dat voedde zijn vrees dat het doek dat hij voor een Mondri aan aanzag weieens een goede vervalsing zou kunnen zijn. Hij stuitte uiteindelijk op de naam van C. van Wouwe die volgens de annalen zijn schil derwerkplaats in de Nieuw- straat in Bruinisse had geves tigd, vlakbij de boek- en papierhandel van Van der Wal. Navraag bij het Streekarchi- variaat Schouwen-Duiveland bracht echter aan het licht dat Van Wouwe huisschilder was en volgens hen die hem gekend hebben geen artistieke aspira ties of talenten had. Nadere bestudering van het doek leerde Van Vliet dat het werk de signatuur van Mondri aan droeg. Hij ging op zoek naar een mogelijke verklaring voor het-feit dat werk van de toen nog onbekende Mon driaan terecht kwam in een in Bruinisse gemaakte lijst. Van Vliet: „Het is bekend dat Mondriaan vaak in Domburg was. En Van der Wal woonde toen in Serooskerke op Wal cheren en dat ligt maar een paar kilometer van elkaar. Het is dus niet ondenkbaar dat Mondriaan en Van der Wal el kaar kenden." Die gedachtenlijn van Van Vliet volgend is het ook best mogelijk dat Mondriaan Schouwen-Duiveland bezocht heeft en er wellicht ook inspi ratie voor werken heeft opge daan. Het doek in kwestie - een duinlandschap met zwarte dennen - kan volgens Van Vliet heel goed ergens in Zeeland ge maakt zijn. Hij vermoedt dat „Ik ben er vrijwel zeker van dat Mondriaan dit werk heeft gemaakt in de overgangsfase tussen figuratief en non-figu ratief. Als je het doek goed be kijkt zie je een heleboel aan wijzingen dat het van Mondriaan is. Je ziet het aan het kleurgebruik, de strakke horizontale lijnen en zo zijn er nog een heleboel aanwijzin gen". De - door verschillende experts die het werk bekeken - geop perde mogelijkheid dat het om een vervalsing zou gaan ver werpt Van Vliet. „Het doek is geschilderd in een tijd dat Mondriaan nog onbekend was. Er is helemaal niets bekend over vervalsingen uit die tijd. Volgens één van de experts zou de aquarel in kwestie uit de zestiger jaren dateren. Van Vliet: „Dat kan helemaal niet, want toen was het papier waarop het geschilderd is hele maal niet meer te krijgen". De meningen van de door Van Vliet geraadpleegde experts zijn niet eenduidend. M. Joos- ten, verbonden aan het Haags Gemeentemuseum verwijst het verhaal van Van Vliet naar het land der fabelen, maar ex perts van het Mondriaan-huis nemen het verhaal wel dege lijk serieus. Van Vliet is van plan het doek te introduceren tijdens een grote expositie. Hij beseft dat hij het risico loopt niet geloofd te worden, maar hij is ervan overtuigd dat hij het gelijk aan zijn zijde heeft. Met haar uitspraak stelt de Raad van State de gemeente Zierikzee in het gelijk. Deze weigerde in oktober vorig jaar een vergunning aan Van Rees voor het plaatsen van de sky beamer. Behalve dat er sprake is van een aantasting van het monumentale stadsbeeld van Zierikzee, veroorzaakt de in stallatie volgens de gemeente onaanvaardbare lichthinder voor de omwonenden van de dancing en kan ze bovendien leiden tot verwarring en daar door gevaarlijke situaties bij het scheepvaartverkeer. Van Rees ging hiertegen in be roep en vroeg tegelijkertijd bij de Raad van State een voorlo pige voorziening aan. Volgens Van Rees worden veel gebou wen in Zierikzee beschenen en veroorzaakt de projector geen hinder voor omwonenden. Eventuele hinder voor het scheepvaartverkeer kan vol gens hem worden beperkt door' het aantal lichtbundels te be perken en deze niet te laten be wegen. Zichtbaar De Raad van Sate is daarente gen van mening dat het juist de bedoeling van een skybeamer is op te vallen en in de wijde omgeving zichtbaar te zijn. Daarnaast woog ze in haar uit spraak mee dat monumentale gebouwen in Zierikzee alleen op donderdag- en zaterdag avond beschenen worden. Ook het feit, dat de installatie T. van Rees: ,,Ik begrijp het niet. Bij de kermis en het circus mocht het toch ook?" (Foto: Joop van Houdt) Volgens de uitspraak vormt het lichtschijnsel dat door de skybeam-projector wordt ver oorzaakt een „ernstige aantas ting van het beschermd stads gezicht van Zierikzee". Met een sky-beamer, zoals de in stallatie ook wel wordt aange duid, kunnen bewegende of stilstaande, omhooggerichte lichtbundels \yorden ver spreid. ZIERIKZEE - X. van Rees mag vooralsnog geen skybeam-projector op zijn dancing Vanity in Zierikzee plaatsen. Dat blijkt uit een uitspraak van de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag. Van Rees had een voorlopige voorziening aangevraagd, nadat de gemeente Zierikzee hem een vergunning had geweigerd voor de installatie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1