PARA NORMA Voorronde Zeeuwse BeSofte in Brogum Fysiotherapeut voegt een nieuwe dimensie toe aan gezondheidszorg Centrum Jazzband in Brouw Stolk Orgels opent vergrote vestiging Omgaan met apparaten in het knoppenEokaal Expositie 'Kunst m de Corneliastichting' 8-9-10 SEPT Een teven voor de kunst Peter van de Zande: 'Gezondheidszorg kan ook leuk zijn Cursus squaredans Voorschotten onderhoud Oosterschelde Engelse les bij de DAS vrijdag 8 sept MARCO MORENO HYPNOSESHOW ZEELANDHALLEN-GOES Op vrijdag 20 oktober If WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA ZIERIKZEE - 'Peter van de Zande - Beleid voor gezondheid' is de naam van een nieuwe organi satie, die tot doel heeft risico's die de gezond heid in gevaar brengen zoveel mogelijk te ver minderen. Door het organiseren en begeleiden van gezondheids- en welzijnsbevorderende pro gramma's en voorlichting aan particulieren en het bedrijfsleven tracht de organisatie haar doel te bereiken. De nadruk ligt daarbij op pre ventie. Huishoudelijke apparatuur leren gebruiken GOES - Eind september wordt bij het Ooster- schelde College in de Zusterstraat in Goes een knoppenlokaal geopend. Het gaat om een ruimte waar ouderen en andere belangstellen den terecht kunnen om te leren omgaan met moderne huishoudelijke apparatuur. De popwedstrijd wordt om de twee jaar uitgeschreven door de Stichting Popmuziek Zee land. Nieuw dit jaar is dat de winnaar kan rekenen op een plaats in de eindronde van De Grote Prijs van Nedërland 1996. Aan de voorrondes kun nen alle Zeeuwse bands deel nemen, ongeacht stijl, genre en hun bestaansduur. Behalve een plaats in de eindronde van De Grote Prijs van Nederland krijgt de winnende band ook een cheque van 1500 gulden. Het septemberprogramma in Brogum begint op zaterdag de tweede met het optreden van drie bands. Het Brabantse Bill Skins Fith brengt strakke maar swingende powermetal. De Haarlemse band Space Ma rines maakt 'marinecore' en is in Noord-Holland een begrip. De derde band, Selfish, komt eveneens uit Haarlem en won het Beeckenstijnpopfestival. Deze band speelt punkmuziek. Het concert met optredens van de drie bands begint om 22.00 uur. Op zaterdag 16 september treedt de band van bassist Pe ter Vink, Veralin in Brogum op. Zij produceert symfonische hardrock die door Vink werd gecomponeerd. Scaloway is een nieuwe Zeeuwse band die met succes optrad tijdens het Any wave-festival. De band maakt eigentijdse progressie ve metal met invloeden uit he den en verleden. Ook dit con cert begint om 22.00 uur. Drie bands treden voor het voet licht op zaterdag 30 september. Het zijn Skunk-A-Delic die co vers en eigen werk speelt, Uit spatting die Nederlandse rock speelt en Priority wiens mu ziek het beste omschreven kan worden als experimentele me tal. Aanvang 22.00 uur Kindertheater De oktober-voorstellingen be ginnen met een kindervoor stelling die wordt verzorgd door kindertheater De Mare. Een vertelster en violist ver tellen het verhaal van de nachtkoningin. Een mooi meis je dat verliefd wordt op de zon nekoning. Dit tot ongenoegen van Bert de Bultenaar die zelf verliefd is op de nachtkonin gin. De voorstelling is bedoeld voor kinderen van zes tot 10.00 jaar en begint om 14.00 uur. Op zaterdag 7 oktober is in Brogum een dubbelconcert van de groepen Easy Meat en the Big Bam Boom Band. Easy Meat speelt rockmuziek, ter wijl the Big Bam Boom Band rock rhythm ten gehore Initiatiefnemer Peter van de Zande uit Zierikzee zit vol plannen en is zeer gemoti veerd. Reeds twaalf jaar is hij als sport-fysiotherapeut en sport-instructeur werkzaam in de gezondheidszorg. In deze pe riode had hij een eigen prak tijk en was daarnaast actief in de revalidatie, de sport- en trainingsbegeleiding en in het verpleeg- en ziekenhuis. Door deze praktijkervaring en zijn breed georinteerde studie en bijscholing kwam de fysiothe rapeut tot de conclusie dat de gezondheidszorg in zijn prakti sche uitvoering een belangrij ke schakel miste, namelijk die van de act jeve preventie. Van de Zande is ervan over tuigd dat véle kwalen en ziek ten kunnen worden voorko men indien de mensen zelf actief en verantwoord aan hun brengt. Het concert begint om 22.00 uur. Dat is ook het geval met Pat Mears. Een uit Texas afkomstige band die op zater dag 28 oktober in Bi'ogum een American Night px-esenteert. De groep maakt Texas rock, een mengsel van rock, blues, countx-y en folk. Tijdens dezelf de avond treedt ook Heater Dodson Band op. Een band uit Florida waarin de hoofdrol is weggelegd voor Heater Dodson, een vrouw die het midden houdt tussen Mellissa Ethei'idge en Betty Serveert. GOES - In Goes wordt op vrij dag 8, 15 eix 22 september een infoi'inatieve bijeenkomst ge houden van de squaredans groep Delta Swingers. Tijdens de bijeenkomsten wordt informatie gegeven over squaredans, onder meer via de- monsti'aties. In oktober gaat een nieuwe cursus squaredans van stai't- De bijeenkomsten zijn in Sportpunt Zeeland aan de Zwembadweg 1 in Goes en beginnen om 20.00 uur. Belang stellenden kunnen voor nadere informatie telefonisch contact opnemen via 01100-28194. gezondheid werken. De be staande gezondheidszoi-g biedt hiervoor nauwelijks progi'am- ma's en is volgens Van de Zan de vooral bezig met kostbare symptoombestrijding. Met zijn pi-ogramma's pi-obeert hij behalve bij particuliex-en ook belangstelling en medewer king te wekken bij (ziektekos tenverzekeraars, het bedi'ijfs- leven (ziekteverzuim) en andere instanties die met ge zondheid te maken hebben. ,,Ik ga er van uit dat het men selijk lichaam ontzettend haar best doet om zichzelf gezond te houden. Daarom moeten we ons gezond verstand gebruiken en ons lichaam een handje hel pen. Hart- en vaatziekten, rug- en nekklachten, psychische problemen zijn in onze wester se samenleving de meest voor komende ziekten. Het is lo- Gei-ard (G. H. G.) von Brucken Fock was een van de kunste naars die begin deze eeuw in de badplaats Dombui'g hun inspi- i-atie vonden. Hij logeerde ex- bij zijn nicht Marie Tak van Poortvliet en ontmoette beel dende kunstenaars als de Toor- ops, Piet Mondx-iaan, Jacoba van Heemskei-ck, Louis Schelfhout en vele andex-en. De op het kasteel Ter Hooge in Koudekei-ke geboren en geto gen Von Brucken Fock was in Dani van den Ende werd in 1914 geboren in Ziex-ikzee. Zij begon x-eeds vroeg met tekenen en kreeg vanaf tienjarige leef tijd teken- en schildei'les van Van Opstal, Laagland, Piet Bulthuis, Ad Braat en Gerard Menken. Als lid van de Ama teurs Beeldende Kunstenaars Zeeland exposeex-de zij diverse keren in De Eenhoorn in Zie rikzee en (vorig jaar) in De Be- waerschole in Bui-gh-Haamste- de. Van den Ende werkt altijd met olieverf. Haar werk is een im- pi-essie van bloemen of land schappen. Haar indx-ukken van gisch dat de oorzaken van deze ziekten en klachten het beste kunnen wox-den aangepakt met preventieve maatrege len.". Bewegingsleer, voe dingsleer, stressmanagement en eerbied voor de biologische klok zijn de belangrijkste pij lers van de px-ogramma's die door Van de Zande werden ont wikkeld. Zijn kennis en ervaring als fy siotherapeut en sportinstruc- teur leveren daax-aan ook een belangrijke bijdrage. Op basis van zijn nieuwe activiteiten noemt Van de Zande zich sport- gezondheidsinsti'ucteur. Hij richt zich op iedei'een die geïn teresseerd is in het eigen psy chische lichamelijke functio neren en dit zelfstandig of in groepsverband wil verbetex-en. De verschillende pi-ogramma's bieden de deelnemers de moge lijkheid in eigen tempo bezig te zijn. Centraal in alle px-o gramma's staat het op plezie rige wijze verbeteren van de algemene conditie, zodat men zich vitaler, fitter exx sterker voelt en tegelijkertijd de be- lastbaax-heid van het lichaam vergroot. Onder de slogan 'Sportief in balans....de leukste gezond heidszorg' gaan binnenkort de eex-ste programma's van start. Reeds twee jaar geleü°n intro duceerde Van de Zande in sa menwerking met sportcen trum Ondex-dak een sport- en bewegingspx-ogx-amma in het water. Het zogenaamde aqua- trainen, waai'bij in het zwem bad kracht, lenigheid en uit houdingsvermogen worden getest en getraind. In septem ber gaat weer een nieuwe groepstraining van stai-t gaan. Verder stax*t in december een dit gezelschap als meervoudig kunstenaar een buitenbeentje. In eex-ste instantie voltooide hij een opleiding tot musicus/componist. Hij com poneerde in de stijl van de ne gentiende eeuw en liet zich stex-k inspii-eren door de na tuur. Ook schreef hij gedich ten. Pas in 1901 begon hij te schildex-en. In Domburg werd hij aangemoedigd en geïnspi- x-eerd door Jan Toox-op. Hij ge- deze onderwerpen verwei-kt de kunstenares op heel eigen wij ze op doek. De technieken die ze daai'bij gebx-uikt kunnen heel verschillende zijn. Van den Ende is reeds vanaf de op richting lid van de Zierikzeese schildei-sclub Tussen de Ha vens. In haar wex-k komen niet al leen locaties uit de naaste om geving naar vox-en, maar ook diverse plaatsen in Nedei'land en in Amerika. De schilderijen, van Dani van den Ende zijn in verpleeghuis Cox-neliastich- ting dagelijks te bezichtigen van 10.00 tot 20.00 uur. zaaltraining en bos-, duin- en stx-andtrainingen. Bij de mees te trainingen gebruikt de fy siotherapeut hartslagmeters om het hoogste x-endement uit de training te halen. Onder zoek heeft namelijk uitgewe zen dat iedereen een ideale hartslag heeft, waax-bij een be paalde training het meest ef fectief is. Andere programma onderdelen worden vanwege de stimulex-ende en ontspan nende werking ondersteund door muziek. Bij de rug- en nekscholing leert de cursist met rug- en nekproblemen om te gaan, ze te verhelpen of juist te voorkomen. In de toekomst wil Van de Zan de ook andex*e sport- en bewe- gingspi-ogramma's als cardio- fitness, ATB/mountainbike fietstraining en fitnesstrai ning met apparatuur aanbie den. Verder wordt het opzetten van een test-unit voorbereid waarmee iemands fysieke con ditie kan worden getest en ge meten. In de nabije toekomst gaat Van de Zande informatie vei'strek- ken over gezonde voeding, stressreductie en gezondheid in het algemeen, via een soort nieuwsbrief. De fysiothei'a- peut hoopt dat verzekerings maatschappijen en andere in stanties het nut inzien van zijn activiteiten en ze via een ver goedingssysteem financieel zullen ondersteunen. Hij sluit niet uit in de toekomst met ge lijkgestemde mensen of orga nisaties een samenwerkings verband aan te gaan. Belangstellenden die willen deelnemen aan de activiteiten van Van de Zande kunnen tele fonisch contact opnemen via 01110-16809. bruikte de voor die tijd moder ne divisionistische techniek, die zich in Nederland tot een geheel eigen luministische stijl zou ontwikkelen. Later keerde hij terug naar de traditionele stijl van de negentiende eeuw, zich bewegend tussen het im pressionisme en de Haagse School, waarbij landschappen en zeegezichten de boventoon voerden. Déze tentoonstelling geeft een overzicht van het totale artis tieke oeuvre van deze veelzij dige kunstenaar. Vele schilde rijen uit pai'ticulier bezit zijn thans éénmalig bijeenge bracht. Ook worden schilderij en, tekeningen en schetsboe ken getoond uit de collecties van het Frans Halsmuseum in Haarlem en het gemeentehuis in Heemstede, de plaats waar Von Brucken Fock lang heeft gewoond en waar hij in 1935 is overleden. Als aanvulling die nen foto's, partituren en hand schriften. In de maanden september tot en met november vinden in Middelburg en Vlissingen di verse uitvoeringen plaats van composities van Von Bi'ucken Fock. De tentoonstelling is tot stand gekomen in samenwer king met de stichting G. H. G. von Brucken Fock Fonds en is samengesteld door de Amster damse kunsthistoi'icus drs. Anna ten Bruggencate. Zij pu bliceerde reeds eerder over Von Bx-ucken Fock in de x*eeks Zeeuwse Katernen onder de zelfde titel: Een leven voor de kunst. Ter gelegenheid van de ze tentoonstelling stelde zij bo vendien een kleux*rijk supple ment samen als elfde aflevering in dezelfde x-eeks: Gex-ard von Brucken Fock, een selectie. Hiermee hopen het museum en de Stichting Zeeuwse Katernen een begin te maken met een ti'aditie van een jaaxTijkse tentoonstelling in combinatie met een publika- tie. Het Marie Tak van Poortvliet Museum is gevestigd aan de Ooststraat 10A in Dombux-g. Openingstijden: zondag 3 sep tember tot en met zondag 5 no vember van 13.00 - 17.00 uur (maandagen gesloten). MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten verleenden de water schappen achtereenvolgens een voorschot op de onder houdsbijdrage hoofdwaterke ringen over het tweede kwar taal 1995. Bovendien een voorschot op de uitkering van de gelden we gens overdracht aan de water schappen van het rijk- en pro vinciaal i'isico van oevei'erosie langs de Oosterschelde. Dit over 1994 en het eerste en twee de kwartaal 1995. Laatstbedoeld vooi"schot is be rekend na aftrek van de korting op het onderdeel muskusrattenbestrijding over laatstgenoemde perioden. De gelden voor Schouwen-Duive- land bedragen: Ondex-houdsbijdrage hoofd wa terkering 79.250 gulden en overdracht risico oevererosie Oosterschelde 22.700 gulden, totaal 101.950 gulden. Het project knoppenlokaal kwam tot stand met subsidie van de px-ovincie Zeeland en de gemeente Goes terwijl het Goese bedrijf Mikro Electx-o zich bereid vex-klaai'de gedu rende twee jaar alle appara tuur beschikbaar te stellen die in het knoppenlokaal nodig is. Er komen onder meer televisietoestellen met video, stereoapparatuur, wekkerra dio's, magnetixms, een combi oven, keukenrriachines en mo derne telefoons. Een groep van tien vrijwilli- Om het aanbod van nieuwe en gebi'uikte orgels op een goede manier uit te kunnen stallen is met een grondige vei'bouwing de verkoopoppervlakte ver groot. Klanten kunnen zo uit een duidelijker overzicht van het aanbod kiezexx. Nu de ver bouwing is afgerond heropent op 9 september Stolk Ox-gels in Ki'abbendijke haar vestiging. Op de feestelijke openingsdag zijn de gastorganist. Bert El- bex-tsen en Janco Beider aan wezig om demonstraties te ver zorgen. Ook de mensen die niet geïnteresseerd zijn in de aan schaf van een oi'gel kunnen de ze dag komen kijken en vooral luisteren naar de mogelijkhe den van klassieke en modexme oi'gels. Stolk Orgels Ki'abbendijke, een van de vier filialen van Stork Orgels in Nederland, is vrijdagavond en de hele zatei*- dag geopend. Het verkoopteam heeft voor de klant op deze da gen alle aandacht. Wil een klant meer weten of zijn er bij zondere eisen dan kan er een afspraak gemaakt worden voor een persoonlijk bezoek aan de winkel. Het bedrijf heeft het dealer- schap van merken als Ahlborn, gei's is beschikbaar om in liet knoppenlokaal mensen te ont vangen en te leiden omgaan met de apparatuur. Belangstellen den die een of meerdex-e appa raten willen leren bedienen kunnen individueel worden begeleid op eeix inloopochtend, een inloopmiddag of in cui'sus- vei'band. Ook kan men op af- spi'aak met een groepje gelijk worden begeleid. Het project is een initiatief van diverse ou- dei-enorganisaties, het Ooster schelde college, de ZVU en de Goese Vrouwenraad. Eminent en Johannus. Dat de manier van weiken gewaar deerd wordt blijkt uit de vele Zeeuwse klanten die Stork Or gels het verti'ouwen hebben ge schonken. Door de vergx-oting van de verkoopruimte probeert Stolk Oi-gels een nog betere service te verlenen. ZIERIKZEE - Bij de afdeling Zierikzee van de Dag- en Avond School voor volwasse nen (DAS) kan het komende winterseizoen een diplomage- richte opleiding' engels worden gevolgd. De lessen worden gegeven op MAVO-niveau. In twee jaar tijd wordt de cursisten spi-eek- vaardigheid, grammatica, spelling en de kunst van een voudige brieven bij gebracht. De stof wordt aangeboden in modules en afgesloten met een examen. Belangstellenden kunnen voor nadex-e informa tie over de cursus telefonisch contact opnemen via nummer 01110-16368. 0 Eetcafé 't Swarte Schaep in Brouwershaven gaat onverdroten verder met het organiseren van jazzmiddagen. Zondag 10 september treedt de Dordtse New Orleans Jazzband er op. Dit seizoen startten gastvrouw Nel Evers en zoon Hans al in augustus. Daardoor konden ze hun zomergasten ook eens van de typische New Orleans-jazz-sfeer laten proeven. De Centrum Jazzband staat onder leiding van cornettist Anton de Leuw en bestaat verder uit: Will van Gessel (klarinet), Vincent van Elferen (trombone), Kees de Korver (banjo). Jan van den Berg (bas) en Jos van Zuyen (drums). Het optreden van de Centrum Jazzband begint om 15.00 uur. Toten met 31 oktober in verpleeghuis ZIERIKZEE - 'Kunst in de Corneliastichting' is de titel van een expositie van schilderijen van Dani van den Ende uit Zierikzee. De schilderij en zijn tot en met dinsdag 31 oktober is te zien in de expositiegang van verpleeghuis Corne liastichting in Zierikzee. Consumentenbeurs met ruim 125 deelnemers over bovennatuurlij ke verschijnselen, paranormale en alternatieve geneeswijzen met consulten, demonstraties, adviezen en informatie. Dagelijks ook 14 lezingen. beursrestaurant 22.00 uur i Bezoekersbroohure met onderwerpen en aanvangstijden lezingen op aanvraag verkrijgbaar. Info: 01100-21020 Openingstijden: Vrijdag:14.00-22.00 uur zaterdag:10.00-18.00 uur zondag:10.00-18.00 uur Toegang Para Norma:12,50 Marco Moreno:17,50 Vrijdag Passe Partout:25,00 Tel. 01100-21020 ZIERIKZEE - 'Het enige echte Zeeuwse popconcours.' Zo omschrijft de stichting Brogum De Zeeuwse Belofte in de nieuwe Brogumkrant, waar in de evenementen staan die in september en oktober worden gehouden in het podium voor muziek en theater. Een van de hoogtepunten is de voorronde voor de Zeeuwse Belofte op vrijdag 20 oktober. DOMBURG - In het Marie Tak van Poortvliet- museum in Domburg is tot en met zondag 5 no vember een tentoonstelling te zien van schilde rijen en tekeningen van Gerard von Brucken Fock (1859-1935). De verkoopruimte van Stolk Orgels is aanzienlijk uitgebreid' KRABBENDIJKE - Een enthousiast verkoopteam, goede en snelle service en hoogwaardige kwaliteit zorgden ervoor dat Stolk Orgels in Krabbendijke na twee jaar moest worden vergroot en vernieuwd. Het in 1993 gestarte filiaal van Stolk Orgels in Krabben dijke blijkt door veel orgelminnende Zeeuwen maar ook door liefhebbers van buiten Zeeland gekozen te worden voor de levering van een orgel. Fysiotherapeut Peter van de Zande: Risico's verminderen die gezondheid in gevaar brengen'. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3