WEEKEND RECEPT NIEUWSBODE EXTRA Jaarmarkt met antiektaxatie Concert Dubliners 5si De Stenge dier in het vizier Cursussen van ZVU Nieuwe cursussen bij Totaal Express Theoretische cursussen voor zeilers in de RSG leef Tasja haat het asiel Friese Henk Suk zamelt geld in voor Polen Nieuwe milieuvriendelijk geteelde aardappelen Zeeuws keurmerk Lotgenoten borstkanker Diefstal uit winkels Zeeland is proefgebied voor nieuw alarmsysteem Roergebakken varkensvlees met mihoen en diverse paddestoelen WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1995 NIEUWSBODE EXTRA Initiatief De Kogge Nautische Opleidingen ZIERIKZEE - Op initiatief van De Kogge Nau tische Opleidingen wordt vanaf september en november in Zierikzee een aantal theoretische cursussen voor zeilers gehouden. Het betreft een cursus vaarbe wijs 2 (1 plus la) die op maan dag 18 september begint. Een cursus GMDSS module, waar bij onder meer het gebruik van de marifoon aan de orde komt, die begint op dinsdag 26 sep tember. En een cursus theoreti sche kustnavigatie die dinsdag 7 november van start gaat. De lessen worden gehouden in de Regionale Scholengemeen schap Professor Zeeman aan het Hatfieldpark. De docenten die de lessen ver zorgen zijn ook aanwezig bij examens van het ministerie van verkeer en waterstaat. Zij functioneren daarbij respectie velijk als voorzitter en exami nator. Behalve in Zierikzee verzorgt De Kogge Nautische Opleidingen ook cursussen in Wemeldinge, Tholen, Rotter dam, Roosendaal en Bergen op Zoom. Het gaat daarbij zowel om theoretische cursussen als praktijktrainingen. Voor dat laatste heeft de organisatie een in 1994 gebouwd zeiljacht de Compaen de Kogge beschik baar. Belangstellenden die nadere informatie over de zeil- cursussen willen kunnen tele fonisch contact opnemen via 01647-3594. Oplage 29.860 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree - Overtlakkee Verechijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland, Goedereede, Goedereede, Goedereede.-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude- Tonge Middelharnis, Middelhamis. Sommelsdijk, NieuVve Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315 Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur- voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 01119-1941, voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 01870-82554 Bezorging/Lezersservice 01110-17314. Redaktie Tijdens kantooruren 01110-16551 toestel 225. Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 01110-16065. Druktechniek Sluitingstijd advertenties Advertentie-verkoop De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 169.585. Voettocht met kruiwagen MELISSANT - In samenwerking met Radio Friesland houdt de 54-jarige Fries Henk Suk een inzamelingsactie voor een kleuterschool in de buurt van het Poolse Warschau. Om de aan dacht op zijn actie te vestigen trekt hij te voet, met zijn hele hebben en houden in een kruiwa gen, door Nederland. Henk Suk kwam in een vakan tie in Polen toevallig in aanra king met personeel van de Poolse kleuterschool, waar voor hij actie voert. Hij werd getroffen door de troosteloze toestand waarin de school ver keert en eenmaal thuisgeko men liet hem dat niet meer los. Na overleg met een journaliste van Radio Friesland kwam hij op het idee om op een spectacu laire manier geld in te zamelen om de school op te knappen en van deugdelijk speelgoed te voorzien Hij tuigde zijn krui wagen op met de Friese vlag, stopte er zijn bagage en tent in, hing zijn klompen eraan om geld in te zamelen en ging zes weken geleden op pad. Radio Friesland onderhoudt dagelijks contact met Henk. Hij geeft dan een verslag van zijn bevindingen en vertelt over de omgeving w.aarin hij terecht is gekomen. Cor en Jo- landa Joppe uit Melissant lie pen Henk tegen het lijf toen ze op vakantie waren in de Lage Vuursche. Ze nodigden hem uit, als hij op Flakkee zou ko men, om bij hen langs te ko men en een paar dagen rust te nemen. In Rotterdam ondernam Radio Rijnmond een flitsende actie voor de Fries, waarbij zeven duizend gulden werd ingeza meld. Henk brengt het geld da gelijks op de bank, zodat de stand van zaken goed bij ge houden kan worden. Hij heeft nu ongeveer 20.000 gulden in gezameld, zijn streefbedrag is 80.000 gulden. Ten bate restauratie kerkinterieur MIDDELHARNIS - In het kerkelijk centrum De Hoeksteen in Middelharnis wordt, tijdens de jaarmarkt die zaterdag 9 september in Mid delharnis wordt gehouden, antiek en curiosa getaxeerd door antiquair P. S. Hoeksteen. Het evenement, dat de naam Kunst of kitsch meekreeg, is van 10.00 tot 12.30 uur. De jaar markt 'omvat verder een rom melmarkt, een boedelveiling die om 13.00 uur begint, een dam- en schaaksimultaan, sjoelwedstrijden, een ballon wedstrijd en spelen als spij kers slaan, schieten en dart. Er staat een springkussen waarop kinderen zich kunnen uitle ven, een studio waar belang stellenden zich kunnen laten fotograferen en een verkeers plein waarop kinderen met skelters kunnen rijden. Tijdens de jaarmarkt staat ook een aantal kappers gereed om het haar van bezoekers te knip pen. Dat alles met het doel zo veel mogelijk geld bijeen te brengen voor de restauratie van het interieur van de Ne derlandse Hervormde kerk. De jaarmarkt is van 9.30 tot 16.30 uur. Initiatief gezamenlijke landbouworganisaties ZIERIKZEE - in groentespeciaalzaken in Zee land en West-Brabant zijn vanaf vrijdag' 1 sep tember aardappelen te koop met het Zeeuws Keurmerk. Deze keurmerkaardappelen vol doen aan de hoogste in Nederland geldende kwaliteitseisen en zijn op milieuvriendelijke wijze geteeld. Twee jaar geleden namen de gezamenlijke landbouworga nisaties in Zuid- West Neder land het initiatief om de Stich ting Kwaliteit Controle en Markt op te richten. Dit met het doel de land- en tuinbouw sector te begeleiden bij de ont wikkeling en introductie van regionale kwaliteitsproduk- ten. De Provincie Zeeland, het Ministerie van LNV, de EG en de drie Zeeuwse landbouwor ganisaties maakten het project financieel mede mogelijk. Voor het eerst treedt de stich ting KCM nu naar buiten met het Zeeuws Keurmerk. De keurmerkaardappel is het eer ste produkt waaraan het kwa- liteits- en milieukeurmerk is toegekend. Het is de bedoeling in de toekomst ook produkten als Zeeuwse suikermais, brui ne bonen, hazelnoten, weide- kaas, bessenwijn, brood en bier onder het Zeeuws Keur merk op de markt te brengen. De aardappelen van het Zeeuws Keurmerk zijn geteeld door vier boeren uit Klooster- zande en Graauw in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Vanaf de keuze van het pootgoed is ge werkt met kwaliteitseisen die normaal alleen voor de export worden toegepast. Ook aan de oogst en opslag van de keur merkaardappelen werd bijzon dere zorg besteed. De aardap pelen worden bijvoorbeeld met de hand geselecteerd en net als appels en peren in hou ten kisten bewaard om druk- schade te voorkomen. Ook de verpakking, distributie en af levering bij de groentespeci aalzaken verzorgen de boeren zelf. De stichting KCM houdt als onafhankelijk instituut toezicht op het hele traject van ploeg tot kassa. In opdracht van de stichting KCM heeft het Nederlands Al gemeen Keuringsinstituut de teelt van de aardappelen ge controleerd op toepassing van, de milieunormen van de lande lijke Stichting Milieukeur. In deze stichting hebben consu menten-, producenten-, detail handel- en milieuorganisaties zich samen met de overheid verenigd. Voor het milieukeur gelden on der meer strenge en beperken de regels voor het gebruik van kunstmest en bestrijdingsmid delen. Keurmerk Aardappelen zijn verkrijgbaar in de rassen Ber ber, Monalisa, Bintje en Bildt- star. De Monalisa is een vast- kokende aardappel, de andere zijn kruimig. Begin september is alleen de Berber in de groen tespeciaalzaak te koop. De an dere rassen worden later ge oogst. Om houdbaarheids- en milieuredenen zijn de aardap pelen in jute zakjes verpakt. Voor de consument is in de groentespeciaalzaken een fol der beschikbaar. Behalve ach tergrondinformatie over het Zeeuws Keurmerk en de keur merkaardappelen bevat deze folder ook recepten voor aard appelgerechten. MIDDELHARNIS - Kruis werk Zuidhollandse Eilanden Gezondheid Service steunt vrouwen die borstkanker (heb ben gehad) door lotgenoten contact. Het betreft het organiseren van gesprekken met andere vrouwen met borstkanker. Die kunnen volgens de Gezondheid Service opluchtend en verhel derend werken. De gesprek ken kunnen naar keuze telefo nisch of .persoonlijk plaats vinden. Belangstellenden kun nen voor meer informatie tele fonisch contact opnemen via 01880-26311. MIDDELHARNIS - In twee winkels in Middelharnis wa ren winkeldievegges actief. Het betrof vrouwen uit de ge meente Dirksland en Middel harnis. In beide gevallen werd een geldboete opgelegd omdat het de eerste keer was dat zij werden betrapt op een derge lijk vergrijp. Op d'n Diek in Middelharnis werd de porte monnee gestolen van een vrouw uit Middelharnis. In de beurs zat onder meer een euro pas. ZIERIKZEE - Op initiatief van de Zeeuwse Volksuniversiteit worden het komende winter seizoen op Schouwen-Duive land weer een aantal cursussen gehouden. Tijdens een informatiedag, op zaterdag 16 september in bibli otheek de Stolpe in Zierikzee vertellen ZVU-medewerkers alle bijzonderheden van de cursussen. Op dinsdag 19 sep tember gaat de cursus Cam bridge first certificate van' start, een cursus Engels die dertig lessen omvat en wordt gehouden in de RSG Professor Zeeman. Op donderdag 14 sep tember begint in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede de cursus Natuur en fotografie. De cursus omvat zes bijeen komsten 'op locatie'. Belang stellenden kunnen voor meer informatie of aanmelding tele fonisch contact opnemen via 01180-34800. Goed nieuws voor de liefhebbers van Ierse volksmuziek. De uit Ierland afkomstige folkgroep The Dubliners komt zaterdag 14 okto ber naar De Stenge in Heinkenszand. Ieder jaar komen The Dubliners naar Nederland om de muzikale honger van hun grote schade fans te stillen. Een optreden van de Ierse folkgroep kan volgens de kenners worden gekarakteriseerd als een uitbundig feest van her kenning waarbij alle in de loop der jaren tot klassiekers uitgegroeide liederen aan bod komen, zoals bijvoorbeeld The Wild Rover, Seven Drunken Nights en Whiskey in the jar. The Dubliners laten in hun hartstochtelijke folkmuziek eeuwen Ierse geschiedenis door klinken. Kenmerkend voor de groep is dat ze als geen ander in staat zijn de sfeer van een intieme pub te verplaatsen naar elke lokatie waar ze optreden. Het concert in De Stenge begint om 20.15 iiur. Samen met regio Rijnmond MIDDELBURG - De brandweerregio's Zeeland en Rijnmond gaan 18 september als landelijke proefge bieden over op een nieuw waarschuwingssysteem ter vervanging sirenenetwerk van het verouderde BB- Het is de bedoeling dat het nieuwe systeem in 1997 in heel Nederland operationeel is. Het nieuwe systeem heeft als voor delen dat het elektronisch te testen is, waardoor het maan delijkse sirenegeloei tot het verleden behoort. Verder is het selectief aan te sturen, waardoor alarmering, in tegenstelling tot de BB- sirenes, beperkt kan worden tot een bepaald gebied. ,,Het oude sirenenetwerk was lijngestuurd. Het ministerie van binnenlandse zaken moest daarvoor telefoonlijnen huren, terwijl die lijnen alleen bij de maandelijkse oefening en bij calamiteiten gebruikt werden. Dat is enorm kostbaar", vat of ficier gevaarlijke stoffen P.W. van Beek van de regionale brandweer in Zeeland samen. Het nieuwe waarschuwings systeem is radiografisch en al le ontvangstinstallaties zijn per stuk te bereiken. Het nieu we systeem omvat meer sirenes dan het BB-netwerk. Daardoor zijn ook de gebieden gedekt die tot dusver als witte vlek ken te boek stonden. Het oude systeem is in de loop van de tijd nauwelijks uitgebreid, ter wijl er bijvoorbeeld wel in dustriegebieden bij zijn geko men. ,,We kunnen straks ook toe ristencentra en mensen aan het strand bereiken", aldus Van Beek. ,,Het ministerie heeft de ondergrens bepaald op centra met minder dan 300 inwoners. Je kunt nu eenmaal niet iedere afgelegen boerderij bedienen. Ik denk dat we een dekking hebben van 98 procent." Omdat de bevolking in sommi ge gebieden nog niet eerder werd geconfronteerd met de maandelijkse sirene en om het nieuwe systeem te testen, gaat de maandelijkse oefening het komende halfjaar in Zeeland en Rijnmond toch nog gepaard met hoorbare sirenes. Na die tijd wordt volstaan met stil testen en eens per jaar de oefe ning met sirenes. Bevolking De bevolking in beide proefge bieden wordt de komende tijd geïnformeerd over de nieuwe sirenes. In totaal komen er 3800 van. Daarmee is 120 miljoen gulden gemoeid. Onderhoud gaat de komende twintig jaar nog eens veertig miljoen gul den kosten. MIDDELHARNIS - Bij Expressie Centrum To taal Express in Middelharnis zijn het komende seizoen diverse cursussen te volgen op het ge bied van dansen, theater en zang. Djust Djanzing, danscursussen in diverse stijlen gaat het der de seizoen in. Vorig jaar werd er moderne dans gegeven door twee derdejaars studenten van de dansacademie Rotterdam. Dit seizoen wordt nog deze maand gestart met een cursus tapdansen. Deze cursus be staat uit tien lessen die worden gegeven door de vierdejaars studente Debby Merién. Zij studeert moderne dans, tap pen, jazz- en Afrikaanse dans en heeft veel ervaring op het gebied van lesgeven. Er kunnen maximaal 16 cursis ten, vanaf 16 jaar aan deelne men. Bij grote belangstelling starten er meerdere groepen. De lessen vinden plaats op maandagavond, van 19.15 uur tot 20.00 uur. Op 11 september start de cur sus met een gratis kennisma kingsles (van 19.00 tot 20.30 uur). De tweede helft van het seizoen (februari 1996) is er een cursus folklore. Deze omvat dansstijlen uit onder meer Turkije, Marokko en Grieken land (tien lessen). Theater Theatergroep Totaal Express heeft nog plaats voor enkele nieuwe spelers. Dit is een theatersportgroep of impro- groep met maximaal zestien spelers, vanaf 18 jaar. De groep werd opgericht in 1992. Er wordt met diverse speeltech- nieken gewerkt zoals dramati sche expressie, bewegings-, stem- en dansexpressie, mime en acteren (met dialoog). Daarnaast wordt er gerepe teerd om theatersportwed strijden tegen andere theater groepen te spelen. Bij een theatersportwedstrijd wordt er door twee teams van vier spelers gestreden om de leuk ste, mooiste en origineelste spelimprovisaties.Deze wor den aangegeven door het pu bliek, dat spelopdrachten moet geven. Een jury kent punten toe die onder meer afhankelijk zijn van de reacties van het pu bliek. Verder wil Totaal Ex press het komende seizoen gaan werken aan een eigen produktie. Er wordt gewerkt, met gastdo centen, aan mime, tekst en ac- teertechniek. De repetities zijn op dinsdagavond, van 21.15 tot 22,45 uur. Alle cursussen vin den plaats in de grote zaal van het Diekhuus in Middelharnis. Voor informatie en opgave: Herien Wieringa, Tilsedijk 4, 3243 LH Stad aan 't Haring vliet. Telefoon 01871 - 2511. De kruising herder Tasja wil het dierenasiel in Zierikzee zo snel mogelijk verlaten. Liever vandaag nog dan morgen. Het in juni acht jaar geworden teefje heeft het namelijk helemaal niet naar haar zin in het asiel aan de Zandweg. Wat Tasja wil is een vriendelijk baasje dat haar een goed onderkomen geeft. Ze zou dolgraag in een rustig gezin met eventueel wat oudere kinderen vertoeven. Tasja is overigens een ideaal hondje voor oudere mensen. Deze kleine hond kan prima overweg met andere hon den, maar ze is niet dol op katten. Tasja is een heel zachtaardig type. Ze is rustig en makkelijk. Wie geeft Tasja een leuk leven? Men kan maandag t/m zaterdag van 09.00 tot 11.30 uur in het asiel terecht, telefoon 01110-17013. De kater Pukki en poes Mic key zijn nog niet geplaatst. Zij hopen toch dat spoedig een baas je zich voor hen meldt. In het opvangcentrum zitten zeven hon den en 58 katten. (Foto: Joop van Houdt) Basisbereiding roerbakken: Kleine stukjes vlees en groente bijvoorbeeld kun nen heel gemakkelijk en snel worden klaargemaakt in een wadjan of in een wok. De wadjan - de pan met oren - wordt vooral in de Indonesische keuken ge bruikt, de wok - met hand vat - in de Chinese keuken. Vóór beide pannen geldt dat de wijde, ronde bodem van de pan (meestal gemaakt van plaatstaal of gietijzer) maar pm-wei-nig vet vraagt. Er zijn bovendien ook soor ten te koop die aan de bin nenkant met een anti-aan baklaag zijn bekleed. De temperatuur tijdens de be reiding is hoog zodat het vlees snel dichtschroeit. Het neemt dus geen onnodig extra vet tijdens de berei ding op. De stukjes vlees worden tijdens het bakken voortdurend heen en weer bewogen zodat het vlees de kans niet krijgt aan te bak ken. U heeft nodig voor 4 personen: 400 gram doorgeregen var kensvlees, in reepjes gesne den 400 gram rijstmie (mihoen) 1 deciliter sojasaus 300 gram diverse paddestoe len, zoals grotchampignons, oesterzwammen of shiitake 2 theelepels suiker 3 tenen knoflook, fijnge hakt 1 verse rode chilipeper, ont pit en gesnipperd 4 eetlepels arachide- of zon nebloemolie 4 bosuitjes, fijngehakt 1 middelgrote ui, in plak ken gesneden 1 kleine wortel, in plakjes gesneden 75 gram verse taugé sap van 1 limoen 1 eetlepel gehakte korian der zout peper Overgiet de mihoen met ko kend water en laat deze tien minuten weken. Snijd de paddestoelen in plakjes. Marineer het vlees in de so jasaus en suiker. Bewaar het afgedekt in de koelkast minimaal één uur. Roerbak de knoflook en de chilipe per goudgeel in de olie. Voeg de bosuitjes, ui en wortel toe en bak ze twee a drie minuten. Schep ze uit de pan en houd ze warm. Verhit de olie weer en bak het vlees gaar. Doe de groenten terug en voeg de taugé toe met de marinade. Roerbak alles nog even en voeg dan de uitgelekte mi hoen toe. Roerbak verder tot alles vermengd en goed warm is, voeg azijn toe en breng het geheel op smaak met zout en peper. Schep er wat gehakte koriander door. Lekker 'met komkommersa lade, radijs en rettich. Voedingswaarde per portie: Energie: d3270 kJ (780 kcal) Eiwit: 31 gram Vet: 32 gram Koolhydraten: 93 gram

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 11