'Fusie nog steeds noodzakelijk voor behoud van onderwijs in Sirjansland' Voortgezet ondierwijs op zoek naar partners buiten eiland i UW KRANT VAM SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Snelle rijders betrapt Bezoek TROUWPLANNEN? 3 3 5 9 Brutale kluiskraak bij Aldi Inbraak in woning Jongeman valt meisjes lastig Inbraak in auto dé krant van schouwen - duiveland! ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 5 SEPTEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25835 WAARIN OPGENOMEN DE ZÏERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Onderwijs en bestuur obs Sirjanslcind verbaasd over initiatief MR obs de Dobbelsteen Op de openbare basisschool in Sirjansland krijgen de leerlingen bijna individueel onderwijs. (Foto: Joop van Houdt) SIRJANSLAND - „Bovenaan ons verlanglijstje staat het behoud van een zelfstandige basisschool in Sirjansland. Maar voor het instandhouden van het onderwijs in Sirjansland is fusie met een an dere basisschool in de gemeente noodzakelijk gebleken. Het gevaar dat het aantal leerlingen in Sirjansland onder de 23 zakt is namelijk niet geweken. Wanneer dat gebeurt in een situatie waar in de school is gefuseerd bestaat meer kans extra leerlingen te krijgen, bijvoorbeeld kinderen van andere scholen die extra aandacht nodig hebben." Directeur van de openbare basisschool Sirjans land, Gerard Oele en voorzitter van de medezeggenschapsraad, Piet Neele hebben met verbazing gereageerd op het initiatief van de medezeggenschapsraad van obs de Dobbelsteen in Nieuwer- kerk. In een brief aan het Duivelandse gemeentebestuur vraagt die de, reeds door de raad be krachtigde, fusie tussen beide scholen af te blazen. De MR van de Dobbelsteen nam dat initiatief omdat ze bang is dat haar leerkrachten in een fusie-situatie verplaatst kunnen worden van de eng naar de andere school. Volgens Oele en Neele heeft de MR die angst nooit naar voren ge bracht tijdens de fusie-bespre kingen, die inmiddels tweeën eenhalf jaar bezig zijn. (Op basis van de beslissing van de Duivelandse gemeenteraad moet de fusie volgend school jaar ingaan). „We hebben wel gemerkt dat zij zich zorgen maakten over mogelijke ont slagen van onderwijzend per soneel naar aanleiding van de fusie. Het gemeentebestuur heeft echter schriftelijk laten weten dat dat niet zou gebeu ren." Mogelijke verplaatsing van leerkrachten over de vier openbare basisscholen staat volgens Oele en Neele los van de fusie tussen beide scholen. „Sinds augustus 1995 is het on derwijzend personeel niet meer ondergebracht bij een be paalde school,maar - recht streeks bij het bestuur van de openbare scholen in de ge meente: het Duivelandse ge meentebestuur. Dat heeft daarmee de mogelijkheid om de onderwijskrachten op ver schillende scholen in te zet ten." Voor Sirjansland is het initiatief van de MR van de Dobbelsteen niettemin zeer be dreigend. „Wanneer het Duivelandse ge meentebestuur dat verzoek ho noreert en wij op de teldatum, 1 oktober aanstaande, niet 23 of meer leerlingen hebben, is het gebeurd met onze school. Dan moeten we 1 augustus 1996 sluiten." Het aantal van 23 leerlingen is voor de school in Sirjansland het absolute mini mum om zelfstandig, of bij fu sie, als nevenvestiging te kun nen blijven bestaan. Wanneer het aantal leerlingen onder dat magische aantal zakt is bij fu sie de kans op voortbestaan groter, terwijl ook de rechtsze kerheid voor het personeel gunstiger is. „Als kleine school besteden we heel veel persoonlijke aandacht aan de leerlingen. Dat werkt heel gunstig op kinderen met leer problemen. Die zouden we van- andere scholen kunnen over Op dit moment heeft de school in Sirjansland 21 leerlingen. Heel wat meer dan de ongeveer vijftien die vorig jaar de school bezochten. En de vooruitzich ten zijn gunstig. „Hanse Staal bouw BV Verhuist en op die lo catie worden negen woningen gebouwd. Dat betekent meer kinderen en daarmee potentië le leerlingen. Aan de rand van Sirjansland komen ook meer bedrijven." Vanwege dat nieu we toekomstperspectief is de medezeggenschapsraad van de school in Sirjansland een actie begonnen om het leerlingen aantal voor teldatum 1 okto ber op 23 of hoger te krijgen. In een brief, die in het dorp en omgeving huis-aan-huis werd bezorgd, legt de MR de zorge lijke situatie uit. „Ons dorp zonder school is als een jas zon der mouwen. Niemand zal wensen dat ook deze voorzie ning uit Sirjansland ver dwijnt." De MR benadrukt dat iedereen ongeacht geloof of af komst welkom is op de school. „Op onze school wordt ook godsdienstonderwijs gegeven, uitgaande van de Nederlandse Hervormde Kerk in Sirjans land.". Op dit moment gaan ne gen kinderen uit het dorp naai school in een andere kern, in een aantal gevallen om een christelijke basisschool te be zoeken. Oele en Neele zijn optimistisch over de mogelijkheid dat de brief nieuwe leerlingen zal op leveren. „Wij denken dat de mensen heel betrokken zijn bij het behoud van de leefbaar heid in het dorp. Wij hebben maar één doel: goed onderwijs behouden in Sirjansland. Dat is boven alles verheven. En dat wil de bevolking ook." Na afketsen samenvoeging Zierikzeese scholen ZIERIKZEE - De Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman en de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland uit Zierikzee hebben di rect na de vakantie de eerste stappen gezet op de zoektocht naar scholen buiten Schouwen-Duiveland waarmee kan worden samengewerkt. Dat maakte wethouder D. van der Wekken, gisteren bekend tijdens de com missievergadering welzijn en sociale zaken in Zierikzee. In welke rich ting precies gezocht wordt wilde hij echter niet zeggen. achten voor samenwerking tussen beide scholen. „Dan praat ik over een geheel ander draagvlak dan in het rapport wordt genoemd", aldus Wezen berg. In het rapport wordt on der draagvlak met name het totale aantal leerlingen be doeld. wat het bestuur van de ene of de andere school wil en hebben de beide schoolbesturen in een speciaal --ingesteld bestuursfo rum „constructief" samenge werkt. „Het bestuursforum heeft ook besloten de zaak voort te zetten. De geluiden van het onderzoek is klaar en de deur is dicht, bestrijd ik. Er ligt een nieuwe opdracht voor de schoolbesturen zich verder te oriënteren. Beide scholen hebben de beste bedoelingen, maar je kunt nu eenmaal tot verschillende afwegingen ko men." De beide schoolbesturen, wer den min of meer gedwongen te zoeken naar potentiële part ners, nadat gebleken was dat een fusie tussen de twee scho len in de toekomst op een te smal draagvlak zou zijn geba seerd. Zo luidde althans de conclusie van een onderzoeks rapport naar samenwerking tussen beide scholengemeen- J. de Bruijne: Deskundige is niet blanco. schappen. Deze conclusie wordt onderschreven door de RSG Professor Zeeman. De Scholengemeenschap Schou wen-Duiveland is echter een andere mening toegedaan. Zij is nog steeds bereid tot een zeer nauwe samenwerking met de RSG, zo liet bestuursvoorzit ter M. K. van Gorsel-de Oude gisteren nog eens weten. Zij sprak van een gemiste kans. Dit had volgens Van Gor- sel voorkomen kunnen worden door in een vroeg stadium een externe (onafhankelijke) des kundige in te schakelen. „Deze had vanuit een objectieve hoek de zaak kunnen bekijken en dan had er misschien een posi tiever resultaat uitgekomen." Het rapport adviseert wel een externe deskundige in te scha kelen bij de toekomstige ont wikkelingen op het gebied van samenwerking. Voortgaan Alle Zierikzeese raadsfracties zijn het erover eens dat de scholen moeten voortgaan met het zoeken naar mogelijkhe den hiervoor. Over het inscha kelen van een extern deskun dige zijn de meningen echter verdeeld. De VVD-fractie is voor een dergelijk persoon, evenals het CDA. De SGP/RPF/GPV is tegen. Volgens J. de Bruijne begint zo'n deskundige nooit blanco aan zijn taak, maar gaat deze ook uit van bepaalde vooron derstellingen. „En waar blijft dan die onafhankelijkheid", zo vroeg De Bruijne zich hard op af. Ook de PvdA ziet op dit mo ment niets in een externe des kundige. „Wat voor deskundi ge je ook neemt. Deze wordt op dit moment toch met een kluit je in het riet gestuurd", aldus P. A. M. Wezenberg. Volgens Wezenberg bestaat er geen ge meenschappelijk kader waar binnen een deskundige aan de slag kan. Hij leidde dit af uit de woor den van R. Soesman, rector van de RSG Professor Zeeman. Soesman verklaarde dat het de medewerkers van zijn school waren die de tijd nog niet rijp P. Wezenberg: ,,Geen gemeen schappelijk kader voor samen werking. Wezenberg bracht met zijn op merking Van der Wekken in een ongemakkelijke positie. Behalve portefeuillehouder is Van der Wekken ook voorzit ter van het bestuur van de RSG Professor Zeeman. Hij had dan ook liever dat het onderzoeks rapport als een gezamenlijk produkt van de scholen be schouwd werd. Volgens Van der Wekken is het niet relevant ZIERIKZEE - Tijdens snel heidscontroles op verschillen de locaties op Schouwen-Dui veland werden honderd-zesen vijftig weggebruikers betrapt op het overschrijden van de maximumsnelheid. Op de Weg naar de Val werden 455 voertuigen gecontroleerd. Honderd vijf tien automobilis ten bleken het gas te diep inge drukt te hebben. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 145 kilometer per uur. Op de Se- rooskerkseweg bij Serooskcr- ke werden 325 voertuigen ge controleerd. Eenenveertig automobilisten reden te hard. De hoogst gemeten snelheid was 139 kilometer per uur. DEN HAAG (ANP) - Minister van Mierlo van buitenlandse zaken is van plan volgende week woensdag en donderdag een bezoek te brengen aan Tur kije. EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Onderwijzen is zichzelf geven. Studenten-Almanak Een enkele bui HET WEER Vannacht en morgen vooral in de kustgebieden een enkele bui, moge lijk met onweer. Landinwaarts opkla ringen en overwegend droog. Min.temp. ±11 graden. Middagtemp. ±19 graden. Wind uit zuid tot zuid west, in kustgebieden vrij krachtig 5. SLACHTOFFERHULP Slachtofferhulp voor toeristen hielp dit seizoen 110ttrefisen. O AFGELAST Het concert van Berdien Stenberg in Brouwers haven gaat niet door. GROENBEHEERPLAN De Middenschouwse raadsfracties staan achter de opzet van een groenbeheerplan. TENNIS De regen was spelbreker bij het Eilandtoemooi in Bruinisse. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - Bij de Aldi Su permarkt in de Zierikzeese wijk Poortambacht is tussen vrijdagavond en maandagmor gen de kluis gekraakt. Bij de inbraak is een tot nu toe onbekend geldbedrag buitge maakt. Uit het door ,J.c politie ingestelde onderzoek is geble ken dat de daders langere tijd in de supermarkt hebben ver bleven voor het plegen van de kluiskraak. Het is volgens de politie heel goed mogelijk dat voorbijgangers en/of omwo nenden dingen hebben gezien die te maken kunnen hebben met de inbraak. Wie iets gezien of gehoord heeft wordt ver zocht te bellen met de politie in Zierikzee (01110-14055). RENESSE - In Renesse werd ingebroken in een vrijstaande woning aan de Oude Moolweg. Daarbij werd onder meer een televisie gestolen. In de wo ning woont een 66-jarige man. De dieven verschaften zich toe gang door middel van braak. De politie zoekt contact met mensen die in de nacht van de inbraak, van zondag op maan dag, bijzonderheden hebben opgemerkt in de buurt van de Oude Moolweg. ZIERIKZEE - De spoorwegpo litie in Rotterdam hield een 18- jarige jongen aan, die onder meer in Ziefikzee, meisjes las tig viel. Bij de politie kwamen de afge lopen dagen regelmatig klach ten binnen dat de jongen in de ZWN-bussen onzedelijke taal uitsloeg tegen meisjes van twaalf a dertien jaar en pro beerde hen te betasten. Ook in Rotterdam maakte hij zich hieraan schuldig, terwijl hij te vens vernielingen aanrichtte in de trein. De jongen is aange houden en wordt voorgeleid aan de rechter-commissaris. De ZWN heeft hem de toegang tot de bus ontzegd. De politie wilde niet bekend maken uit welke plaats de jongen komt. BRUINISSE - Een 39-jarige in woner van Zierikzee deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn auto. De auto van de Zierikzeeënaar stond geparkeerd aan de Mo lenweg in Bruinisse. Door on bekenden werd de auto open gebroken en een telefoonhoorn ontvreemd. De omvang van de schade is bij de politie niet be kend. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dh r./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, rn Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee LU z i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1