Aanvoer mosselen van Zeeuwse percelen suddert constant door Terugdringen van afval gemeentelijke prioriteit Vierde Para Norma ie Zeelandhallen Chr. Gereformeerde kerk kiest nieuw moderamen Nieuwe 'Ketenkaart' voor gehandicapten Brand door frituurpan Te veel studio's boven winkels de Zoom Renesse ZWARTE JAS MAANDAG 4 SEPTEMBER 1995 NR 25834 5 Het zwarte goud. (Archieffoto) BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 21 tot en met 26 augustus werden 91 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal ge wicht van 27.708 ton netto. Dat is ongeveer 1.800 ton minder dan in de vorige week. De aangeboden ladin gen werden alle aan de handel verkocht. De gemid delde prijs bedroeg 142,64 per ton, ruim twee tient jes per ton minder dan een week eerder. De verzen ding was in week 34 volgens opgave: België 8.987 ton, Frankrijk 1.115 ton, diverse landen 84 ton en de binnenlandse handel tekende voor 3.593 ton. Twee veilingen waren er maan dag 21 augustus nodig om de aangeboden 24 partijen in an dere handen t^ doen overgaan. In totaal maakte de handel die dag keuze uit ruim 9.000 bruto- tonnen. Uit de-Hammen arri veerde onder meer de YE 73 met 512 brutotonnen. Deze la ding telde een stukstal van 153 en een vleesgewicht van 28 ki lo. Koopman was Prins Din- gemanse. Uit hetzelfde vangst- gebied meerde de ZZ 3 (Gebr. De Jonge-Schot) af met 364 ton bruto. Vette Verhaert tastte voor deze lading met een stukstal van 146 en een vlees gewicht van 27,3 kilo het diepst in de buidel. De volgende dag gingen in twee veilingen in totaal bijna 9.000 tonnen bruto onder de ha mer. De BRU 26 (D. de Ronde) arriveerde uit het westelijk deel van de Oosterschelde met 326 brutoton. Deze partij be vatte een stukstal van 123 en een vleesgewicht van 24,7 kilo. De YE 50 viste 413 brutotonnen met een stukstal van 100. Hol- lestelle betaalde voor deze la ding met een vleesgewicht van 23,4 kilio de hoogste prijs. Noorden Op woensdag verwisselden 29 ladingen van eigenaar, waaron der maar een beperkt aantal in het noorden gevist. De grootste partij werd aangeboden door de ZZ 9 (S. L. Schot BV), name lijk 1.021 brutotonnen uit het Oosterom. Bij stukstallen van 153 en 163 kookten deze' mos sels een vleesgewicht tussen de 30,7 en 32,9 kilo. Van een per ceel in de Balgen en een perceel in de Meep arriveerde de YE 116 met 934 ton bruto. De partij uit de Balgen telde bij een stukstal van 135 een vleesge wicht van 32,1 kilo. De lading uit de Meep noteerde bij een zelfde vleesgewicht een stukstal van 196. De volgende dag meerde de BRU 2 (M. J. en S. de Koning) als enige Aanvoerder af uit het noorden. Deze kweker ving 194 brutotonnen in het Oosterom met een stukstal van 111. Het vleesgewicht hiervan bedroeg 29,5 kilo. Uit de Hammen gaf de YE 110 ondermeer acte de présence met een lading van 449 brutotonnen. Triton betaal de hiervoor de hoogste prijs. Op vrijdag tenslotte verscheen de YE 96 aan de veiling met 693 brutoton uit het westelijk deel van de Oosterschelde. Het stukstal kwam uit op 155, het vleesgewicht op 28,9 kilo. Zee- lands Roem betaalde in week 34 de hoogste prijs van 388,88 per ton aan een kweker uit Bruinisse. Tijdens generale synode Zierikzee ZIERIKZEE - Voor het eerst in de geschiedenis van de Christelijke Gereformeerde Kerk heeft de synode zijn weg' gevonden naar Zierikzee. De kerk in Zierikzee bestaat 159 jaar als afgeschei den kerk. Om vergadertechnische redenen wordt de synode in de Grote Kerk gehouden, in plaats van aan de Zevengetijstraat. Uit het mid den van de synode werd vrijdag het moderamen gekozen. Ds. J. Oosterbroek opende als vertegenwoordiger van de roe pende kerk vrijdagochtend de ze generale synode van 1995. In zijn openingswoord riep hij de leden namens de kerkeraad een welkom toe en zei het een voorrecht te vinden dat de sy node in Zierikzee jDlaats zal vinden. Dominee Oosterbroek schetste in zijn openingswoord een beeld van de stad en het kerke lijk leven in Zierikzee, terug gaand tot de negende eeuw. Verder deed hij verslag van de totstandkoming van de af scheiding, zoals die heeft plaats gevonden in 1836, waar bij 28 'bezwaarden' uit de Her vormde -Gemeente stapten waarmee de afscheiding be gon. De instelling van de amb ten begon wellicht in juli 1836, het jaarboek vermeldt die da- turn van instituering. Dominee Oosterbroek her dacht de predikanten die in de loop van de tijd de Christelijke Gereformeerde Kerk in Zierik zee hebben gediend. ,,De Werkzaamheden van de synode van 1995 kunnen een aanvang nemen," aldus ds. Oosterbroek, „alle dingen zijn in orde. Wij staan met onze sy nodale arbeid niet alleen. Tot zeven maal toe begint de Ko ning van de Kerk, de hemelse Kerkvisitator, Zijn brieven aan de Klein-Aziatische ge meenten met het woord: „Ik weet uw werken." Moderamen Op de openingsdag van de ge nerale synode van de Christe lijke Gereformeerde Kerken werd het moderamen gekozen. Ds. M. C. Tanis uit Sliedrecht is gekozen tot praeses (voorzit ter). Eerste scriba werd ds. J. Westerink uit Bunschoten, tweede scriba werd ds. D. Quant uit Rijswijk en assessor werd ds. P. den Butter uit Driebergen. Voor de synode die steeds op vier dagen in de maanden sep tember, oktober en november zal worden gehouden is aan de Zevengetijstraat een speciaal administrdtief centrum inge richt. KAPELLE - Er is een nieuwe ontwikkeling in het gehandicapten ver voer. Twaalf gemeenten hebben besloten om het bestuur van het Samen werkingsverband Welzijnszorg Oosterschelde- regio te machtigen een overeenkomst aan te gaan met Treintaxi BV voor het verstrekken van een zogenaamde Ketenkaart. Woensdag 6 september wordt in De Vroone in Kapelle een voorlichtingsavond over de Ketenkaart gehouden. De heer J. Nieuwland van Treintaxi BV houdt een inleiding. Op vertoon van een Ketenkaart kan een gehandicapte, eventu eel vergezeld van een begelei der vier gratis treinreizen ma ken naar een bestemming buiten de Oosterschelderegio. Daarboven kan gereisd wor den tegen 40 procent korting. Hierdoor wordt het mogelijk om ruim 70 procent van de Ne derlandse adressen per trein en taxi te bereiken. Verder wordt gezorgd voor instap- en overstaphulp. Alle bezitters van een pasje voor het gehan- dicaptenvervoer per Teletaxi zijn inmiddels aangeschreven en op de hoogte gesteld van de nieuwe kaart. De respons is bo ven verwachting'. 'Sinds 1 juli heeft bijna tien procent van de pasjeshouders inmiddels een Ketenkaart aan gevraagd. GOES - In de Zeelandhallen in Goes wordt van 8 tot en met 10 september voor het vierde achter- i eenvolgende jaar de Para Norma gehouden. Een beurs waarbij paranormale verschijnselen cen traal staan. BROUWERSHAVEN - Een oververhitte frituurpan heeft in een pand in Brouwershaven vanmorgen vroeg, maandag, rond half één, een keuken brand veroorzaakt. De woning aan de Markt, in Brouwershaven liep voor en kele duizenden guldens schade op. Twee blusvoertuigen van het korps Brouwershaven rukten uit om het vuur te do ven. De brandweer had ruim een uur werk. Het vuur op zich was snel gedoofd, maar smeulend hout in het dakbeschot kostte het korps de nodige tijd. Dit jaar wordt tijdens de beurs extra aandacht gegeven aan de geestelijke leider van het boeddhisme, de Dalai Lama, die dit jaar zestig werd. J. P Kool yan het Boeddhistisch In stituut Maitreya en vertegen woordiger van de Nederlandse Stichting ter bevordering van de Tibetaanse geneeskunde geeft een lezing over het onder werp 'magische vermogens als bijprodukt van geestelijke oe fening.' Verder worden lezin gen gehouden over de onder werpen Teven en sterven in het Tibetaanse Boeddhisme' en 'zin en onzin over Tibet'. Aan de beurs werken ongeveer 125 mensen mee. Zij geven in formatie over astrologie, reiki- therapie, edelsteentherapie, handlijnkunde, homeopathie, kinesiologie, magnetiseren, re- flexologie, acupressuur, regressietherapie, ufologie, bandstemmen, paranormaal genezen, paragnosten, psycho metrie en kaart leggen. De in ternationaal bekende para gnost hypnotherapeut Jan C. van der Heide is vrijdag op de beurs. In het bedrijfsrestaurant wordt vrijdag een hypnose- en telepathieshow gepresenteerd door de Belgische meesterma- giër Marco Moreno. De Para Norma is vrijdag geopend van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag en zondag van 10.00 lot 18.00 uur. Meetlatproject Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling ZIERIKZEE - Zeeuwse gemeenteraadsleden hechten groot belang aan een beleid gericht op afvalpreventie. Dat blijkt uit het meetlatproject van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling. Een werkgroep van het platform maakte een inventarisatie van de wensen en mogelijkhe den voor gemeentebeleid op het gebied van duurzame ontwikkeling. Zij legden daarbij tien beleids onderwerpen voor aan alle Zeeuwse raadsleden. Onder meer bodem- en oppervlakte water, bouwen en wonen, ener gie en klimaat, groenvoorzie ningen, internationale samenwerking, natuur en landschap, landbouw en ver keer en vervoer. Van de zes ge meenten op Schouwen-Duive- land reageerde ongeveer 35 procent van de raadsleden door hun mening over de be leidsonderwerpen kenbaar te maken. Het grootste was de respons in Middenschouwen waar vier van de negen raadsleden mee werkten aan het meetlatpro ject. Het kleinste in Brouwers haven, Bruinisse en ÏJuiveland waar 'slechts' drie van de elf raadsleden reageerden op het verzoek van de werkgroep. Be halve het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling was ook de Zeeuwse raad voor Volksgezondheid, Maatschap pelijke Ontwikkeling en Cul tuur (VMC-Zeeland) in de werkgroep vertegenwoordigd. Uit het onderzoek blijkt dat Zeeuwse raadsleden het mees te belang hechten aan beleid betreffende afval en emissies. Afvalpreventie is gericht op het terugdringen van de hoe veelheid afval bij de bron. On der afvalpreventie wordt niet alleen afval verstaan, maar ook emissies van water, bo dem en lucht. Afvalpreventie leidt tot besparing van grond stoffen, energie en ruimtebe slag. Uit de Zeeuwse 'top tien' blijkt dat bodem- en oppervlaktewa terbescherming na afvalpre ventie het hoogste scoort op het wensenlijstje van de Zeeuwse raadsleden. Sociale duurzaamheid en internatio nale samenwerking worden het minst belangrijk gevon den. Wat betreft de reële moge lijkheden denken de raadsle den het meeste te kunnen bereiken op het gebied van bouwen en wonen en groen voorziening. Raad beslist over zomerwoningen BURGH-HAAMSTEDE - Boven de winkels aan de Zoom 13 en 15 in Renesse zijn te veel kleine appartementen, ofwel studio's, gebouwd. Het college van b en w stelt de gemeenteraad dan ook voor om niet mee te werken aan een herzie ning van het bestemmingsplan. De raad zal ver der om toestemming worden gevraagd voor de verkoop van de veelbesproken 47 Oostenrijkse zomerwoningen in Renesse. Via zijn advocaat heeft A. de Vries gevraagd om aanpassing van het bestemmingsplan Cen trumgebied om de bouw van meerdere kleine appartemen ten boven de twee winkels mo gelijk te maken. Het huidige plan laat alleen één dienstwo ning per winkel toe. In strijd met de bouwvergun ning werden vier studio's ge bouwd. Twee ervan zijn met wat aanpassingen nog aan te merken als woning, de ander twee zijn hiervoor te klein. De bouwer is op 16 maart door de gemeente gelast te staken met zijn werk. Als reactie hier op kwam een verzoek het be stemmingsplan aan te passen en een bezwaarschrift. Op advies van de raadscom missie ruimtelijke ordening stelt het college de gemeente raad nu voor om niet mee te werken aan de procedure die meer woningen boven de win kels mogelijk moet maken. Dan hakt de raad vrijwel zeker de knoop door met betrekking tot de verkoop van 47 zomer woningen in Renesse. De huur ders moeten voor 15 november kenbaar maken of zij hun va kantiehuis willen kopen. Een groot deel van de huurders voelt hier niets voor. Deze week deed verkoper, de Stich ting Renesse, hen een compro misvoorstel, waarbij 'oude' huurders nog maximaal twee jaar mogen blijven zitten. Tweede woningen De raad stelt volgende week maandag verder de nieuwe huisvestingsverordening vast. In die verordening wordt een eind gemaakt aan het onbe perkt 'overerven' van tweede woningen in de bebouwde kom. Kinderen van de huidige eigenaren mogen de huisjes nog als tweede woning gebrui ken. Kleinkinderen niet meer. Tenslotte wordt de raad om een aantal kredieten gevraagd. Zo moet er 286.000 gulden op tafel komen voor de uitbrei ding van het gebouw van de Sportvereniging Renesse. Voor de uitbreiding van de Re- nesser begraafplaats is meer geld nodig dan begroot. Het werk gaat ruim 372.000 gulden kosten en dat is 89.000 méér dan waarop was gerekend. De vergadering wordt maan dag 11 september gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. in Zwarte mannen, hele zwarte mannen. Lichte mannen, hele lichte mannen. Ernstige man nen, minder ernstige mannen. Maar allemaal mannen. Samen vormen zij de tweeënvijftig leden van de Synode van Zierikzee. Bij elkaar zullen ze drie, misschien wel vier weken ver gaderen in een Zierikzeese tempel die lang geleden hervormd was. Daar voelen zij zich thuis, want zij waren het ook eens. Zij zullen het wel en wee van de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Nederland bespreken. Van de nuchtere Groningers tot de strenge groep Sliedrechters. Samen vormen zij het bonte palet der christelijk gereformeerden. Allemaal hebben zij thuis voor hun klerenkast gestaan en gekozen wat zij naar het verre Zierikzee in hun kledingkoffer zouden meenemen. En na tuurlijk is dat altijd keurige kledij. Ik kan me sy nodevoorzitter dominee M.C. Tanis nog niet in jeans voorstellen. De keurigheid is de enige overeenkomst. Met de kleurigheid ligt het al lemaal anders. Het bijzondere is dat men aan de kleur van de kleding ook onmiddellijk dë positie van een synodelid kan bepalen. Wie op de Dam een donkere dominee tegenkomt hoeft niet te verwachten dat hij luidkeels zal pleiten voor een vlotte dame op de kansel. Bij lichtgekleurden met ringbaardjes maken de vrouwen meer kans. Kleren spreken ook hier hun eigen taal. Het zijn minieme verschillen die echter voor de ware kenner tot in de kleur van de stropdas en de sokken te zien zijn. Kerkelijke astrologen hadden al voorspeld dat er bij de herders op deze Synode heel wat zwarte schapen zouden zitten. Niettemin zijn natuurlijk alle synodeleden van groen links tot zwart rechts van harte welkom in Zierikzee en bovendien is het misschien wel een verade ming na alle blote bierbuiken van deze zomer. Ook ons gezin levert een belangrijke bijdrage aan het welslagen van deze synode. We doen dat door een synodelid, die tot onze naaste familiekring behoort, in warme oecumeni sche gezindheid te slapen te leggen en elke morgen wakker te maken met een vers ge klutst eitje. Toen ik donderdagavond thuis kwam hoorde ik al in de gang dat hij gearriveerd was. Het was ook te zien. Aan de kapstok hing een zware zwarte winterjas als een verdwaalde bondsdominee tussen de vrijzinnigen. Het was ook het enige kledingstuk dat pontificaal aan een klerenhanger hing, terwijl de overige jacks en regenjassen miezerig aan een haakje hingen. Ik staarde eens naar de zwarte jas en zuchtte diep. Wat een jas uit het jaar nul. Het familielid bleek toch een hele zware dominee te zijn. Ondanks de jas werd het toch een gezellige avond. Maar mijn suggesties om vier vrouwe lijke professoren te benoemen, bij de collecte de chipkaart in te voeren en een fusie met de vrij katholieken te overwegen maakten geen kans. Nadat we desondanks elkaar broeder lijk een goede nachtrust wensten bleven mijn vrouw en ik nog even in de kamer zitten. We waren het er van harte over eens dat christelij ke gereformeerde mensen hele aardige men sen zijn met het hart op een goede plaats. Toch snap ik een ding nietzei ik. 'Waarom moeten sommigen nou zo nodig diep in het zwart gaan? Heb je die jas zien hangen?' Op dat moment liep mijn vrouw naar de gang en kwam met de zware zwarte jas terug. Triomfantelijk hield zij hem aan de kleding- haak vast. 'Die jas?- Man, die is helemaal niet van een predikant, die jas heeft je eigen zoon vanmiddag gekocht. Het prijsje hangt er nog aan. Dat ding is hartstikke modern. Het is de laatste mode'. Vanaf dat moment kreeg ik een ander idee van de Christelijke Gereformeerde Synode. Daar zitten dus een heleboel vlotte jongens bij die met hun tijd meegaan. We gaan dus toch de goeie kant op. Eigenlijk heb ik ook een nieuwe winterjas nodig. Toch maar eens gaan kijken bij Deur- loo of Van Geesbergen of ik ook niet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5