Kinderkleding Bescherming van de natuurwaarden van de binnendijken slaat goed aan Leerlingen de Schouw op stap als Ot en Stem 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Brandstichters gepakt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AbvaKabo verrast door het nieuws gedwongen ontslagen Personenauto rijdt tegen trekker 2 3 5 9/11 Politie pakt een fietsendief TAXATIE? HANSE VERBEEK dé krant van schouwen - dniveland! zierikzeescHe NIEUWSBODE l VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1995 152e JAARGANG NR 25833 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Jeans maten 104 t/m 176 2 stuks 59,00 Jacks O'Neill junior maten 152 t/m 176 179,00 Sweaters Wrangier junior maten 140 t/m 176 69,90 Sweaters Spetter junior maten 128 t/m 176 39,90 Veel animo onder boeren voor nieuwe regeling Bloemdijken - hier bij Zonnemaire - zijn een geval apart. Het gaat bij de nieuwe wet om behoud en versterking van de natuurwaarden van binnendijken. (Archieffoto) BRUINISSE - De nieuwe wet is nog niet van kracht, maar nu al blijkt on der belanghebbenden - veelal boeren - veel belangstelling te bestaan voor de mogelijkheid om voor door hen gebruikte binnendijken met de rijks overheid een beheerovereenkoinst te sluiten. Doel van die overeenkomst is dat de dijk op zo'n manier beheerd wordt dat de natuur- en land schapswaarden behouden en mogelijk versterkt worden. Dat legt de boe ren soms wel enige beperkingen op, maar daar staan een aantal voorde len tegenover. Dat bleek tijdens een goedbezochte voorlichtingsavond over het plan Binnendijken Noord-Zeeland gisteravond in het dorpshuis in Bruinisse. Binnendijken - en daarvan zijn er nog aardig wat op Schou- wen-Duiveland, Sint Philips- land en Tholen, ofwel Noord- Zeeland - worden vaak gebruikt voor beweiding. Er grazen schapen of koeien op. Het feit dat er gegraasd wordt betekent dat er ook bemest wordt en door die koeie- en schapemest wordt de bodem extra voedselrijk en dat houdt weer in dat bepaalde soorten plan gaan overheersen. Als er minder schapen of koeien op zouden lopen zou de grond schraler worden en zouden veel meer plantensoorten een kans krijgen op een dijk. Twee sporen De rijksovei'heid probeert via twee sporen het beheer van de binnendijken te beïnvloeden. Net zoals er voor het verkeer snelheidslimieten bestaan, zijn er voor het beheer van bin nendijken regels. Regels die ingebed zijn in de milieuwet geving. Bij de rijksoverheid wint de gedachte echter steeds meer veld dat je beter bepaald gedrag kan stimuleren dan met allerlei verboden te strooi en. Volgens de nieuwe wet kan een boer nu - vrijwillig - met de overheid een beheerovereen- komst aangaan. ,,In de praktijk werkt dat sti muleren beter dan het verbie den", aldus drs. R. Mooij, be leidsmedewerker van de dienst natuurbeheer van de provincie Zeeland.Het beleid verschuift steeds verder van verbigden naar stimuleren. Wat je in de praxiijk ziet is een veel grotere betrokkenheid van de belanghebbenden". Een verhaal apart betreft de bloemdijken. Dat zijn dijken waar bepaalde zeldzame plan ten op voorkomen en die veel strenger beschermd worden dan de binnendijken waar het in de nieuwe wet om gaat. Be mesting is daar uit den boze en vaak worden boeren met cul tuurgrond in de nabijheid van dergelijke bïoemdijken ver plicht om ervoor te zorgen dat er geen onkruidbestrijdings middelen op de dijk terecht ko men. De Provinciale Commissie Be heer Landbouwgronden (PC- BL) heeft op verzoek van de provincie twee concept plannen opgesteld voor een ge richt natuurbeheer op binnen dijken. Het plan Binnendijken Noord-Zeeland bevat een se lectie van binnendijken op Schouwen-Duiveland, Sint Philipsland en Tholen. Op Schouwen-Duiveland gaat het om 40 hectare binnendijk, op Sint Philipsland heeft men 10 hectare binnendijk geselec teerd en op Tholen gaat het om 30 hectare. Bij de selectie is gekeken naar de mogelijkheden van een dijk. Een dijk die volgeplant is met bomen valt buiten de boot. De vallende bladeren zorgen al voor (over)bemesting en daar heeft het geen zin om extensief te gaan beweiden. Vaak is de zuidkant van de dijk uit bota nisch oogpunt het meest inte ressant omdat daar de meeste zon op valt. Overeenkomst Als een boer met de rijksover heid een overeenkomst aan gaande het beheer van de bin nendijk aangaat houdt dat voor hem in dat bij dat beheer rekening kan worden gehou den met zijn bedrijf. Boven dien krijgt de boer jaarlijks een vergoeding die varieert van 180,- tot 980,- per hecta re per jaar voor het afgespro ken beheer. De hoogte van het bedrag hangt af van het 'be- heerpakket' waar de boer voor kiest. Er bestaat een basispak ket dat eigenlijk niet meer be helst dan dat de boer niets aan de binnendijk verandert. In het meer uitgebreide pakket van afspraken staat onder meer dat er niet of veel minder bemest mag worden en dat on gewenste kruiden als akker distel en grote brandnetel al leen pleksgewijs bestreden mogen worden. Beweiding blijft wel mogelijk, alleen kan het zijn dat het aantal koeien of schapen per hectare terugge bracht moet worden. Volgens ir. P. M. Bruijning, hoofd dienst beheer landbouw gronden in de provincie Zee land, is de nieuwe manier om het beheer van de binnendij ken te sturen nu al een succes; ,,Op sommige plaatsen was er meteen al een stormloop. We hebben inmiddels op Schou wen-Duiveland ook al een aan tal beheerconvenanten afge sloten". Volgens hem staan niet alleen de boeren achter de nieuwe regeling maar zijn ook de natuurbeschermingsorgani saties er tevreden mee. Vanwege 100-jarige bestaan schoolvereniging Dit jaar is het honderd jaar geleden dat de vereniging School met de Bijbel de Schouw in Brou wershaven werd opgericht. Het jaarlijkse uitstapje werd daarom geheel in stijl gehouden. Leerlin gen, leerkrachten en leden van de oxidercómmissie staken zich in kleding uit de tijd van Ot en Sien. Zo uitgedost stapten ze in een bus die hen naar de Hollandse Hoeve in Goes bracht. Verdeeld in drie groepen hielden de leerlingen zich daar enthousiast bezig met houtzagenhet decoreren van een tas en het maken van kaarsen. Na een pannekoekmaaltijd leefden de kinderen zich uit in cle speeltuin. Daarna ging het gezelschap naar het station in Goes voor een rit met de stoomtrein door de Zak van Zuid-Beveland. Via Walcheren werden de moderne Otten en Sienen met de bus terug gebracht naar Brouwershaven. Op vrijdag 29 december wordt het honderd-jarig bestaan van de schoolvereniging herdacht met een herdenkingsdienst waarbij de oud-staatssecretaris van onderwijs en voorzitter van de unie School en Evangelie, K. de Jong OZn spreekt. Aansluitend is een receptie en wordt een reünie gehouden voor alle oud-leerlingen. (Foto: Joop van Houdt) Dit is een kwalijke zaak' ZIERIKZEE - De ambtenarenvakbond Abva Kabo is verrast en verontwaardigd over het nieuws dat de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland mogelijk gedwongen ont slagen onder ambtenaren tot gevolg heeft. ,,Een kwalijke zaak", aldus C. Minnaard, voorzitter van de afdeling Oosterschelde van de AbvaKa bo. Het nieuws kwam voor de Ab vaKabo als een donderslag bij heldere hemel. Minnaard: „Dit verrast mij zeker. Ik weet niet beter dan dat van begin af aan de stelling is verdedigd dat bij de herindeling op Schouwen- Duiveland geen gedwongen ontslagen onder de ambtena ren zouden vallen". Minnaard zegt zich wel voor te kunnen stellen dat er bij een samenvoeging van gemeenten dubbele functies ontstaan en dat daar een oplossing voor ge vonden moet worden. ,,Er moet een sociaal plan zijn voor dat soort situaties", aldus Min naard. Of en op welke manier de Ab vaKabo nu actie gaat onderne men weet Minnaard niet te ver tellen. Coördinator T. Jacobs van de regio Bergen op Zoom van de AbvaKabo, die eerder erva ring opdeed met de gevolgen voor de ambtenaren van een gemeentelijke herindeling, is niet voor commentaar bereik baar. RILLAND BATH - In het sche merdonker vond donderdag morgen een ernstige aanrij ding plaats op de noordbaan van de Rijksweg A58 tussen Kreekkrakbrug en Rilland- Bath. Om ongeveer 06.40 uur reed een 38-jarige man uit Oostka- pelle door onbekende oorzaak met zijn personenauto achter op een trekker met oplegger, die een bestelbus inhaalde. Door de aanrijding schoot de personenauto onder de opleg ger, waarbij het dak van de au to helemaal werd open gere ten. De bestuurder liep daarbij ernstige botbreuken op in het gelaat. Hij werd overgebracht naar het Oosterscheldezieken- huis in Goes. Zowel zijn auto als de trekker, die werd bestuurd door een 32- jarige man uit Beneden Leeu wen, werden zeer zwaar be schadigd. De natuur is zoals men haar nemen wil. Bewolkt en regen H HET WEER Van het oosten uit verder toenemen de bewolking en af en toe wat regen. Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Wind geleidelijk draaiend van noord naar west, zwak tot matig, rond kracht 3. BOSNIË Er is een verdeelsleutel overeengekomen tussen de Bosniërs en de Serviërs. O MONUMENTENDAG In twaalf kernen op Schouwen-Duiveland wordt 9 september de Open Monumentendag gehouden. HOOGVLIEGER Commissaris van de Koningin in Zeeland drs. W. T. van Gelder mag voortaan solo de lucht in. VOETBAL Morgen, zaterdag gaat het voetbalseizoen weer van start. Een voorbeschouwing. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Ruzie als motief BRUINISSE - De politie heeft een man van 22 jaar uit Zierik- zee en een man van 21 jaar uit Bruinisse aangehouden op ver denking van brandstichting. Vrijdag 25 augustus kwam melding binnen van een brand in' een woning aan ie Prinses Marijkestraat in Bruinisse. Het vuur was ontstaan in de slaapkamer aan de achterzijde van de woning. Uit onderzoek is inmiddels gebleken dat de brand aangestoken was. De twee mannen die door de poli tie opgepakt zijn hebben in middels een volledige verkla ring afgelegd. Zij hadden ingebroken in de woning en met behulp van een brandbare vloeistof het huis in brand ge stoken. Tegenover de politie verklaarde het tweetal gehan deld te hebben uit rancune te gen de bewoner, waarmee zij een meningsverschil hadden. De politie wil niets kwijt over de aard van het meningsver schil. la Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - De politie hield een 17-jarige jon gen uit Burgh aan die een fiets ontvreemdde en vervolgens verkocht. Nadat de jongen zijn wanda den had bekend werd hij weer in vrijheid gesteld. De fiets is van een 21-jarige man uit Burgh. MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummervermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee z

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1