Triatlon is machtig verbond van drie prachtige sporten Voorgaande winnaars Sporten op Schouwen-Duiveland TRIATHLON ZIERIKZEE HOOFDSPONSOR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Iedereen heeft één favoriet onderdeel De triathlon is een mach tig verbond van drie prachtige maar zeer ver schillende sporten: zwem men, hardlopen en wiel rennen. De drie sporten hebben met elkaar ge meen dat er uithoudings vermogen vereist is. Maar het spiergebruik is bijna totaal verschillend. Zekerbij de 1/8 triatlon verschij nen er veel 'specialisten' aan de start. Deze vindt je zowel bij de getrainde triatleten als bij de re creatieve deelnemers. De één houdt meer van zwemmen en neemt het lopen en het fietsen er bij. Een tweede heeft moeite om in het water zijn hoofd boven te houden, maar wint zijn tijd terug bij het fietsen en een derde ziet het zwemmen en het fietsen lou ter als een. aangenaam opwar mertje voor het lopen. Laten wé de vier verschillende typen deel nemers (enkelen beheersen min of meer alle drie de onderdelen) eens nader beschouwen. De loper Veel lopers zullen zich door het zwemtraject worstelen, de een met wat meer techniek dan de ander. Zij proberen tijdens het wielrennen al wat van de ach terstand weg te werken, met in hun achterhoofd dat ze hun troef nog in handen hebben. Aan het eind van de 1/8 triathlon zal ook de loper het echter moeilijk krij gen. Hij heeft namelijk net twee onderdelen afgelegd die hem vreemd zijn en waarschijnlijk heeft de loper daar enige spieren niet efficiënt gebruikt. Zijn er varing kan hem hier redden. De loper heeft namelijk een zeker automatisme in zijn bewegings afwikkeling, zodat hij zich al leen geestelijk op de loop hoeft in te stellen. Voor een loper die re gelmatig pittige afstanden af legt moet het niet moeilijk zijn binnen een redelijke tijd een korte triatlon af te leggen. Het is belangrijk voor een loper, de overgang van fietsen naar lopen te trainen. Hij moet door kunnen gaan, ondanks het gevoel van stijve benen, dat het fietsen hem oplevert. De zwemmer In tegenstelling tot de loper, die problemen heeft met de techniek van zwemmen gaat het bij zwem mers die aan het laatste onder deel beginnen niet om technische problemen, maar meer om de gewenning aan deze allereen voudigste en oudste manier van voortbewegen. Lichamelijk kennen de zwemmers weinig problemen. De coördinatie tus sen ademhaling en loopritme re gelt zich vanzelf. Evenals bij het zwemmen moeten de zwemspe- cialisten bij het fietsen en het lopen letten op een intensieve uitademing. Het asfalt wordt door de zwemmer meestal als een zegen ervaren. Hij hoeft niet meer op te letten waar hij zijn voeten neerzet. Nu kan hij zich op andere dingen concentreren. De zwemspecialisten zijn over het algemeen in de minderheid onder de triathlondeelnemers. Het zwemmen in open water, wat bij een triatlon meestal het geval is, is ook heel wat anders dan bij het zwemmen in een bin nenbad. Daar komen veelvuldig keerpunten in voor zodat de zwemmer zich regelmatig tegen de kant af kan zetten. De fietser Bij wielrennen speelt de spier kracht een grotere rol dan bij het lopen. Krijgen zwemmers en lo pers na het afsluiten van het tweede onderdeel, het fietsen, nog al eens last van waggelende benen, een getrainde fietser zal daar minder of geen hinder van ondervinden. Maar net als de loper heeft hij zich wel door het water moeten worstelen. Dat voor veel fietsers, net als voor de zwemmers, het lopen toch pro blematisch is, komt omdat hij niet gewend is om zich op deze 'trage' manier voort te bewegen. Bij het fietsen worden namelijk geheel andere spieren gebruikt dan bij het lopen. De triathleet Een triathleet traint het hele jaar, alle drie de onderdelen. Hij heeft daarmee zijn favoriete sport gedeeltelijk 'af moeten zweren'. Wie naast de triatlon aan wedstrijden mee blijft doen, marathons of wielerwedstrij den, zal bemerken dat hij na een tijdje nergens meer in uitblinkt. Dit geldt wel in sterkere mate voor degene die een hele triath lon afwerken. Bij de kortere 1/8 triatlon is dit nog best mogelijk. Het is voor de triathleet zaak om zijn zwakke punten te trainen zonder zijn favoriete onderdeel uit het oog te verliezen. De laatste twee jaar worden ook de Schouwen-Duivelandse titels vergeven. In 1994 gingen deze prijzen naar Leo Rijnburg uit Haamstede en Wilma van Donk uit Brouwershaven. Een jaar eerder gingen de prijzen naar Leon van der Wielen en Tanja Gerards. Beiden afkom stig uit Zierikzee. Winnaars Thriatlon Zierikzee 1989. Nick Marijnissen uit Ber gen op Zoom. Marian Wagemakers uit Oostkapelle. 1990. Floris-Jan Koole uit Mid delburg. Irma Heeren uit Middel burg. 1991. Floris-Jan Koole uit Mid delburg. Nicole Spruit uit Terneu- zen. 1992. Niels Koole uit Middel burg Monique Huilenaar uit Schoonhoven 1993. Raynard Tissink uit Zuid- Afrika. Irma Heeren uit Middelburg. 1994. Jan v. d. Marei uit Ter Aar. Monique Huilenaar uit Schoonhoven. over de streep. Bij de dames won Monique Hullenaar uit Schoon hoven. Hieronder voor de volle digheid een opsomming van alle winnaars tijdens de vorige triatlilons. ZIERIKZEE - De afgelopen zes edities van de Triathlon Zierik zee kregen sterke winnaars. Zowel bij de heren als de dames. Vorig jaar kwam Jan van der Marei bij de heren als winnaar ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland heeft geen triathlonvereni- ging, maar wel een eigen triathlon-evenement. Dat is alleen mo gelijk doordat een aantal sportverenigingen hun sportdiscipline in de Triathlon Zierikzee uitvoeren. In deze speciale triathlon- krant stellen wij u deze vereni- ging voor. Indien u meer infor matie wilt over de betrèffende sport kunt u rustig contact op nemen met. de desbetreffende personen. Reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland Bewaakt 's zomers het strand je in Ouwerkei'k en verzorgt trainingsavonden in Nieuwer- kerk en Zierikzee. Voor infor matie kunt u terecht op tele foonnummer: 01110-12054. Stichting Wielersport Zierikzee De organisatoren van de Wie lerronde Zierikzee promoten de wielersport in de bi'eedste zin van het woord. Er zijn geza menlijke trainingen voor zowel toer- als wedstrijdrij ders. In de winter zijn er condi tietrainingen in de bossen van Westerseliouwen. Voor infor matie kunt u terecht op tele foonnummer: 01110-12430. Rijwiel Toerclub Schouwen-Duiveland De grootste toerclub van Zee land fietst niet harder daix 25 kilometer per uur, geniet van de natuur en heeft tijd voor een praatje. Deelgenomen wordt aan ritten van 40 tot 200 kilo meter. Ook klassiekers als de Amstel Goldi-ace en Luik-Bas tenaken-Luik zijn vertegen woordigd. Voor informatie kunt U terecht op telefoon nummer: 01110-15609. Atletiekvereniging Delta Sport Delta Sport is een grote vereni ging met een schittei'ende ac commodatie op sportpark Bannink in Zierikzee. Naast de baanatletiek voor jong en oud heeft de vereniging ook veel lange-af standlopers. Wedstrijdatleten of trimmers kunnen onder deskundige trainers in alle facetten van de atletieksport training krijgen. Delta Sport staat bekend als een prima organisator van onder andere meer de Singel loop. Mosselloop, Deltaloop, vele trimlopen en baanwed- strijden. Voor informatie kunt u terecht op telefoonnummer: 01112- 1415.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 19