5 We mikken in eerste instantie toch op de recreatieve sporter5 i is ondenkbaar Colofon Evenement zonder sponsors en vrijwilligers TRIATHLON ZIERIKZEE HOOFDSPONSOR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Adri Gerards bracht de triathlon naar Zierikzee 'JÊb Wie het helse karwei op zich neemt om een evenement als de Zierikzeese triathlon te organi seren moet wel van de sport, of beter de combinatie van de ver schillende sporten houden. Het is dan ook niet vreemd dat Ge rards een verleden als triathleet heeft. Zesendertig was hij, "toen hij zich voor het eerst aan de krachtproef waagde. We schrij ven het jaar 1984. Gerards: ,,In 1978 was in Zeeland voor het eerst iets gehouden dat op een triathlon leekIn Vlissingen kon men meedoen aan het zomertrio. Lopen, zwemmen en fietsen, Omdat Schouwen-Duiveland geen eigen triathlonvereniging bezit is de werkgroep samenge steld uit personen van verschil lende sportverenigingen. De samenwerking tussen Reddings brigade Zierikzee/Duiveland, Stichting Wielersport Zierikzee, Rijwiel Toerclub Schouwen- Duiveland en Atletiekvereni ging Delta Sport mag uniek ge noemd worden. In een uitstekende samenwer king zorgen zij voor een perfecte organisatie waar zowel deelne mers als publiek van kan genie 1 ,ij maar dan op verschillende tijd stippen van de dag. Voor ieder onderdeel werd een apart klasse ment gemaakt en uiteindelijk kwam er wel een winnaar uit. De sporters gingen echter nog niet achter elkaar door. Op een gege ven moment werd dat wel een echte triathlon. Toen werd er overigens al gestart bij het Veer- se Meer, daar is ook nog eens het Nederlands Kampioenschap ge houden." Gerards won onder andere de triathlons van IJzendijke en Hoek. Het betrof hier overigens altijd een gedeelte van de echte ten. Vorig jaar bezochten dui zenden toeschouwers de wed strijd. Het bijzondere naast deze organisatie is dat de Triathlon Zierikzee zich afspeelt in de fraaie entourage van het monu mentale Zierikzee. Ondenkbaar Met medewerking van hoofd sponsor Zierikzeesche Nieuws bode en talrijke andere sponsors (zie binnenkant triathlonkrant) wordt ook de 1/8 triathlon in Zie rikzee tot een professioneel eve- s# triathlon. De hele triathlon wordt in Nederland alleen in Al- mere gehouden. „Toen ik 42 was ben ik gestopt. Er ging wel erg veel tijd in zitten. Want ik ben wel iemand die als hij iets doet,, het ook goed wil doen." Toenemende druk Terwijl ook in de rest van Zee land de triathlons uit de grond schoten bleef Schouwen-Duive land achter. In zijn actieve tijd moest Gerards het antwoord op de vraag waarom er op dit eiland geen triathlon werd gehouden al tijd schuldig blijven. De druk op de sporter nam toe en uiteinde lijk zes jaar geleden had hij zijn antwoord klaar. Zierikzee en daarmee Schouwen-Duiveland kreeg zijn eigen evenement. Ge rards: „We zijn met de 1/8 triath lon begonnen omdat dat een af stand is die elke sporter met een beetje conditie aan moet kun- nement gerekend. Maar zonder de steun van de tachtig vrijwilli gers, de gemeente Zierikzee, het Rode Kruis, de havenmeester, de Rijkspolitie, de Provinciale Wa terstaat, Rijkswaterstaat, de ge meenten Duiveland en Brou wershaven en de Streek-VW Schouwen-Duiveland zou zo'n evenement ondenkbaar zijn. De werkgroep organisatie Triathlon Zierikzee heeft vrij willig zeer veel vrije uren in de voorbereiding gestoken. Met er varing uit de vijf vorige edities is de klus op zaterdag 3 september zeker aan de werkgroep toever trouwd. De werkgroep bestaat uit: Adrie Gerards, voorzitter en wed strijdleider. Bram Kotvis, wed strijdsecretaris. Cees Snijders, fietsen. Jan Berrevoets, zwem- nen. We mikten echt op de recre atieve sporter. Dat is nog steeds zo en als er dan ook toppers aan het evenement mee willen doen is dat mooi meegenomen." „We hebben wel overwogen om ook eens een kwart triathlon te organiseren, maar daarmee zou den we toch te weinig deelne mers van Schouwen-Duiveland trekken. Dan wordt de wedstrijd ook voor het publiek en de spon sors minder interessant. Boven dien moet je dan een nog groter beroep doen op de tijd van de vrijwilligers. Dat zijn toch al vaak dezelfde mensen bij de vele evenementen die hier worden ge organiseerd. Dat zou ze mis schien te veel worden en zonder vrijwiligers is er geen triathlon mogelijk." Voorwaarde Aan de triathlon van Zierikzee heeft Gerards overigens nooit men. Johan van de Hoek, lopen. Wim Schot, verbindingen. Koos van de Velde, sponsoring en pr. en Frans de Boer, penningmees ter. meegedaan. Dat was zo'n beetje de voorwaarde voor al die men sen die hij enthousiast wist te krijgen voor het organiseren van een evenement. Gerards: „Dat was ook logisch. De participe rende organisaties hebben wel ervaring in het houden van wed strijden, maar niet specifiek met de triathlon. Ik was in de organi satie nuttiger dan als deelne mer." Eigenlijk neemt de organisatie van een dergelijk evenement een jaar in beslag. Dat is namelijk de tijdspanne dat de datum opgege ven moet worden bij de bond. Doe je dat niet, dan heb je de kans dat de kalender al vol is." Die organisatie bleek eigenlijk vanaf het begin al goed in elkaar te steken. Per jaar werden alleen op details nog veranderingen aangebracht. Zo loopt dit jaar het wielerparcours anders omdat het voetpad langs de Lange Blokweg, waar de fietsers gebruik van maakten, is verdwe nen. Daarvoor is een lus in de Zuidhoek van Zierikzee in de plaats gekomen. Gerards: „Het is jammer dat er nog steeds niet veel triathleten zijn op Schou wen-Duiveland. Ik hoopte met het organiseren van zo'n evene ment de mensen warm te krijgen voor de triathlon of voor één var de verschillende takken var; sport. Dat komt er tot nog tot toch te weinig uit." Vergeten Ook de jeugdtriathlon is dit jaar van het programma geschrapt. Gerards betreurt dat en noemt het zelfs 'een verlies voor de or ganisatie'. „Maar, we zijn afhan kelijk van de waterstand. We zit ten daarmee dit jaar op een ongunstig tijdstip. Bovendien nam de belangstelling onder de jeugd ook af. We denken dat de stimulans van scholen en sport verenigingen om hun leden hier aan mee te laten doen vermin derd, maar misschien ligt dat ook aan de datum. De laatste schooldagen en de laatste wed strijden liggen al weer lang ach ter ons. Dan heeft het ook geen zin om de jeugd op de triathlon te wijzen. Voordat die wordt ge houden zijn ze het al weer lang vergeten." Het is overigens voor de eerste keer dat de triathlon in de avon duren gehouden wordt. In voor gaande jaren was de organisatie automatisch verzekerd van ruime publieke belangstelling omdat het evenement gelijk viel met de kermis. Dit jaar is dat an ders. Gerards: „We zien wel wat het wordt, het kan tegenvallen maar ook mee." ZIERIKZEESCHE ifï NIEUWSBODES Uitgebracht door: Drukkerij Lakenman Ochtman bv, Jannewekken 11, Zierikzee Redactie: Peter van den Belt Foto's: Joop van Houdt en Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Adri Gerards hoeft niet zo nodig in de krant. Liever ziet hij dat de andere leden van het orga nisatie-comité eens op de voorgrond treden. Maar wie op zoek gaat naar de ontstaangeschiedenis van de Zier ikzeese triathlon komt automatisch toch bij de voorzit ter van het huidige triatlon- comité uit. Daarom voor één keer toch aandacht voor Adri Gerards. ZIERIKZEE - Alweer voor de zevende achtereenvol gende keer organiseert de werkgroep Triathlon Zierik zee de triathlon in en rond Zierikzee. Al maanden zijn verschillende mensen bezig met de voorbereidingen van een spektakel van dit formaat dat tot in details ge regeld moet worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 15