m Aquarellen in st Blaeuwe Huus NIEUWSBODE Schilderijen met herkenbare situaties en warme kleuren Goedkope en snüeubewuste inrichting van een huurkamer dier in het vizier PROBLEMEN Poppen» en foerenbeurs i® UW= kontaktavond Promotie windenergie Zeeuwind Bustocht ANBO Israël-avond in Haamstede Busreis ouderen Verliefd paar zoekt thuis WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1995 NIEUWSBODE EXTRA In hotel Britannia-Watertoren aan de Boulevard in Vlissingen wordt zaterdag 9 september een poppen- en berenbeurs gehou den waarbij onder meer poppen te zien zijn die werden gemaakt door Francis Osephius uit Zierikzee. De beurs is vooral bedoeld voor mensen die thuis creatief willen zijn met het maken van poppen of beren. Tijdens het evenement worden diverse cursus sen gepresenteerd en zijn allerlei materialen te koop die worden gebruikt bij het maken van poppen en beren. Verder worden an tieke poppen van bekende merken gepresenteerd, poppen van celluloid en papier-maché, accessoires die bij antieke poppen ho ren en oud speelgoed. Een taxateur beoordeelt poppen en beren die de bezoekers meebrengen. De beurs is van 10.30 tot 16.00 uur. Rubriek over het opvoeden van kinderen door Rini Stoutjesdijk en Ellen Dreijer. Zij zijn als orthopedagogen verbonden aan het Pedagogisch Hulp- en Adviesburo, Vlasmarkt 8, 4461 CW jn Goes. Telefoon 01100-50470. Eetproblemen bij kinderen Regelmatig krijgen we ouders op het buro die zich flinke zorgen maken over de eetgewoonten van hun kind. Goed eten vinden ouders belangrijk, het staat immers voor ge zondheid en groei. Het maakt dat kinderen de meest nood zakelijke bouw- en brandstoffen binnen krijgen die groei mogelijk maken en die de weerstand opbouwen tegen aller lei ziektes en infecties. Door verbeterde voorlichting over voeding in de afgelopen jaren weten we allemaal dat de meest belangrijke voedings stoffen zitten in melkprodukten, groente, fruit, kaas, ei eren, vlees, vis en peulvruchten. Het is echter moeilijk te zeggen hoeveel voedsel een kind eigenlijk nodig heeft. Dat hangt namelijk af van lichaams bouw en lengte en is dus voor ieder kind verschillend. Kinderen kunnen soms om verschillende redenen slecht(er) eten. Een kind kan iets gewoon niet lekker vinden, een overgang naar een andere ontwikkelingsfase kan de eetlust soms tijdelijk verminderen, kinderen kunnen moeite heb ben met de gewoonte van drie maaltijden per dag en tijdens ziekte kan de eetlust ook flink verminderen. In dergelijke gevallen heeft het totaal geen zin om h^t kind te dwingen meer te eten of geforceerd 'speciale' maaltijden te bereiden. Er is dan een verhoogde kans op een machts strijd, waardoor aan het niet-eten te veel aandacht wordt besteed. Het effect daarvan kan zijn dat het patroon van minder eten juist versterkt wordt en tot een echt eetpro bleem verwordt. De regel 'wie niet eten wil, die eet niet en wie honger heeft, gaat vanzelf eten' gaat meestal op en als het kind maar vol doende blijft drinken kan het geen kwaad als het een paar dagen niet goed eet. Wanneer het kind gedurende langere tijd zeer moeilijk eet, en dit eetpatroon gewoon en hardnekkig is geworden en het de relatie met de ouders gaat verstoren, is er ons inziens sprake van een eetprobleem waarvoor een bezoek aan de huisarts raadzaam is. Ook als het kind heel veel spuugt en weinig voeding binnenhoudt gedurende langere tijd is er reden tot zorg. Voor kinderen die een vreemde zucht hebben om niet-eetbare dingen op te eten, kinderen die als reactie op stress of spanning of als ontwikkelingsvorm vraatbuien (ongecontroleerde eetbuien) kennen is het raadzaam een huisarts te bezoeken. Deze kan dan bepalen of er sprake is van lichamelijke fac toren die het eetgedrag bepalen en/of in stand houden. Ook kan hij bepalen welke hulp het meest aansluit bij de be hoefte van het kind en de ouders. ZIERIKZEE - De afdeling Zier ikzee van de Unie van Vrijwil ligers (UW) houdt woensdag 6 september een contactavond in het UVV-gebouw aan Kerkhof Zuidzijde in Zierikzee. De contactavond begint om 19.30 uur. Na het officiële ge deelte is er voor de UVV'ers ge legenheid om vakantip-erva- ringen uit te wisselen. De UVV-soosmiddagen beginnen weer en wel op maandag 28 au gustus. De UVV-middagen zijn op maandag tot en met donder dag. MIDDELBURG - De Vereni ging Zeeuwind hoopt, voor een promotiecampagne voor wind energie ruim 25.000 gulden van de provincie te krijgen. In sa menwerking met het Lande lijk Bureau Windenergie en de Organisatie voor Duurzame Energie wil Zeeuwind twee ac tiviteiten organiseren. Het gaat hierbij om een work shop, gericht op gemeente be stuurders en -ambtenaren, waarbij duidelijk wordt ge maakt waar de eventuele knel punten voor snelle plaatsing van windturbines kunnen lig gen en hoe deze kunnen wor den opgelost, en een uitgebeide provinciale voorlichtingscam pagne over windenergie in Zeeland. Beide activiteiten zijn bedoeld om het draagvlak bij burgers en bestuurders wat betreft de acceptatie van windenergie als schone en duurzame energie bron, te versterken. Begin dit jaar kende gs de sub sidie-aanvraag van Zeeuwind voor de helft toe. Vanwege het feit dat Deltan pas eind 1996 met een promotiecampagne duurzame energie zal starten en niet eerder zoals gepland, en daarmee een bijdrage van Deltan voor Zeeuwind in het water valt, heeft de Stichting de provincie gevraagd ook de andere helft bij te dragen. De adviescommissie Milieu van de Provincie oordeelde po sitief op de aanvraag, de com missie Algemeen Bestuur ech ter niet, waarmee het voorstel tot het al dan niet verstrekken van de tweede 12.790 gulden, aan Provinciale Staten moet worden voorgelegd. Tijdens een vergadering op 8 septem ber valt hierover een beslis sing. BURGH-HAAMSTEDE - De ANBO-afdeling Westerschou- wen houdt donderdag 14 sep tember een middagtoclit per bus naar Bavel voor een be zoek aan de champignonnen- teelt aldaar. Bovendien zal er een rondrit gehouden worden in de omge ving van Oosterhout, waar een koffiemaaltijd wordt gehou den. Belangstellenden kunnen voor meer informatie contact opnemen met telefoon 01115- 1296. Niet leden zijn eveneens welkom. Expositie werk Marinus Kwakernaak in De Blauwe Keet OOSTEELAND - In wegrestaurant De Blauwe Keet nabij Oosterland is tot en met 31 oktober een expositie van olieverfschilderijen van de schil der en autodidact Marinus S. Kwakernaak uit Rockanje. Kwakernaak maakt schilde rijen waarop herkenbare situ aties zijn uitgebeeld in warme kleuren. De schilder heeft een voorliefde voor de romanti sche school. Hij tekent of schil dert de werkelijkheid. Als uit gangspunt gebruikt hij een uitspraak van Marsk: 'Maak kunstig werk, maar niet om 'die' kunstenaar te zijn. Een gekunsteld kunstenaar wordt altijd herkend in zijn mantel van valse schijn.' Marinus Kwakernaak werd geboren in Nieuw Lekkerland als telg van een oud watermo- lenaarsgeslacnt dat niet veel oiT had met kunstenaars. Toen Marinus op 11-jarige leeftijd met tekenen begon viel dat niet in goede aarde bij de fami lie. Van de buurman, die huis schilder was en plezier had in het tekentalent van de jongen, kreeg hij echter gratis materia len. en aanwijzingen. Het al lereerste olieverfdoek, een landschap met molen en koei en, bleef bewaard en is te zien op de expositie Oosterland. Als jongere ontmoette Kwa kernaak de Schiedamse kunst schilder Herman C. A. Para dies die de romantische school zeer nadrukkelijk uitdroeg via zijn werk. Bepaalde inzichten van Paradies zijn nog steeds herkenbaar in het werk van Kwakernaak. Door een baan en gezin kwam het schilderen langere tijd op een tweede plaats. Sinds enkele jaren is schilderen en tekenen voor de schilder weer net zo'n grote be hoefte als eten en drinken. Zijn werk was de afgelopen jaren te zien tijdens exposities in Zwe den, Peru, Tobago en Cüragao. Belangstellenden kunnen tot en met 31 oktober terecht in De Blauwe Keet tijdens opening stijden van het restaurant. Hergebruik van tweedehands artikelen I De 'etalage van een kringloopwinkel. MIDDELHARNIS/ZIERIKZEE - Jongeren die na de middelbare school in een andere plaats gaan studeren, moeten veel regelen. Er moet nieuwe woonruimte gevonden worden. In de meeste gevallen zal dat een kamer zijn. Is de plek eenmaal gevonden, dan moet de nieuwe woonruimte nog ingericht worden. Het is daarbij de kunst om mooie dingen te vinden, die betaalbaar zijn. Met een beetje goede wil kan daarbij ook het milieu een handje worden geholpen. De meeste jongeren weten in hun nieuwe woonplaats vrij snel trendy winkeltjes te vin den waar tweedehands spulle tjes te koop zijn. Ook kring loopwinkels zijn de laatste jaren steeds populairder ge worden. Belangrijk voordeel bij dit soort winkels is dat de artikelen nagekeken en even tueel gerepareerd zijn, voordat ze verkocht worden. Het mi lieu is er bovendien bij gebaat omdat kasten, stoelen, tafels en andere artikelen herge bruikt worden. Dat scheelt in de hoeveelheid afval en het kost minder energie en grond stoffen. Er hoeven immers geen nieuwe produkten te wor den gemaakt. In de meeste gevallen zullen voor de nieuwe woonruimte ook wat nieuwe spullen wor den aangeschaft. De Milieute lefoon heeft vorig jaar het boekje 'Woninginrichting en Milieu' uitgegeven, waarin al lerlei handige tips staan waar mee rekening kan worden ge houden. Het boekje kan bij de boekhandel worden besteld. Met verf kunnen oude meubels een prachtig tweede leven krij gen. Wie milieubewust is, kiest voor een van de goede milieu vriendelijkere verfsoorten met minder oplosmiddelen. Bekende oplosmiddelarme verfsoorten zijn acrylverf en high solidverf. In alle verfwin- kels, warenhuizen en doe-het- zelfzaken zijn deze verfsoorten volop verkrijgbaar in alle ge wenste kleuren. Ook oplos middelarme natuurverf is een goed alternatief. Wie er meer over wil weten, kan bij het mi nisterie van VROM de folder 'Verf en Milieu' aanvragen, die antwoord geeft op de tien meest gestelde vragen over verf en milieu (telefoonnum mer 079 - 449 449). Wie snel aan de slag wil, kan natuurlijk ook de winkelier om advies vra gen. De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 6 augustus zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- J. Heeringa, Doelweg 25, Goedereede De tweede prijs: Een waardebon van 15,- J. Ringelberg-Moes, Inlaag 6, Scharendijke De derde prijs: Een waardebon van 10,- R. v. d. Velde-van Leeuwen, Brieskerkestraat 16, Kerkwerve De sleutelwoorden van de puzzel van 30 augustus zijn: Kleren maken de man De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 14300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puz zel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 8 september in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. niet gebogen; 4. schroeflijn; 7. snelschrijfkunst (afk.;; 8. toekomstig; 10. vette vloeistof; 11. logisch redenerend; 13. het zien als bij ingeving; 14. aanspreekvorm; 16. geraas; 18. dralen; 22v roekeloos 23. van flinkheid getuigend; 25. afbeelding van een dier of plant beschouwd als heilig symbool en beschermgeest; 26. onbedekt; 27. niet-zeevarende; 28. onderscheiding. Verticaal: 1. wantoestand; 2. gelukje; 3. mondvoorraad; 4. uitgezocht; 5. tussenspel; 6. houtje om vuur te maken; 7. planteziekte; 9. bouwval, 12. lengtemaat; 15. kaartspel; 16. blikken doos; 17. gemeenschappelijke grond, 19. vorm voor het maken van schoenen; 20. te weten; 21. onrein; 24. aanleg van nature. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters uit de vakjes: 22, 3, 28, 20,16,10,15. BURGH-HAAMSTEDE - In de Nederlandse Hervormde kerk in Haamstede wordt op don derdag 31 augustus een regio nale Israël-avond gehouden. De avond begint om 20.00 uur. Het thema van de avond is Herdenking Jeruzalem 3000 jaar. De sprekers op deze avond zijn Ds. Sonnevelt uit Veenendaal en de evangelist Joh. Witte uit Merksem (B). Het 90 leden tellende mannen koor ,Elim' uit 's-Gravenpol- der onder leiding van Jan van Zweden zal een aantal liederen zingen. Organist is Pieter Heykoop uit Yerseke. Er wordt een collecte gehouden, bestemd voor de evangelisatie in Israël. KERKWERVE - Op initiatief van het oranjecomité Kerk werve wordt dinsdag 5 septem ber een dagtocht per bus gehouden naar het rivierenge bied dat in februari van dit jaar bedreigd werd door een overstroming. De tocht is bedoeld voor men sen uit het dorp van zestig jaar en ouder. De reis omvat een be zoek aan een cactuskwekerij in Lent, een rondrit met gids door het natuurgebied Ooypolder, de Waaloever en de Zevenheu- velenroute. Op de terugweg wordt gezamenlijk gedineerd in Waalwijk. Belangstellenden kunnen voor meer informatie of aanmelding telefonisch con tact; opnemen via 01110-17Ü46. Oplage 29.860 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen -Duiveland en Goeree - Overf lakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland Goedereede, Goedereede, Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude- Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Druktechniek Sluitingstijd advertenties Advertentie-verkoop Bezorging/Lezersservice Redaktie Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315 Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 01119-1941. voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 01870-82554 01110-17314. Tijdens kantooruren 01110-16551 toestel 225. Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 01110-16065. De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 169.585. De rode kater Pukki en cyperse poes Mickey vinden het de hoogste tijd om het dierenasiel in Zierikzee te verlaten. Zij ver blijven er al sinds half februari. De elf jaar oude Pukki en de ne genjarige Mickey wachten dan ook met smart tot een aardig baasje zich voor hen meldt. Zij kunnen het bijzonder goed met elkaar vinden. Pukki en Mickey zijn verliefd op elkaar; ze knuffelen elkaar regelmatig, zoals op de foto te zien is. Ze kun nen goed opschieten met andere katten en met een rustige hond kunnen zij het ook goed vinden. Pukki en Mickey willen samen geplaatst worden. „Hen van elkaar scheiden zou een barbaarse daad zijn" zegt asielbeheerster Jolanda Meerman. Pukki en Mickey vinden het heerlijk om aangehaald te worden. Zij vin den hel ook prettig om bij het baasje op schoot te zitten. Wie dit verliefde paar een goed thuis wil geven, kan bellen met het asiel aan de Zandweg, telefoon 01110-17013. Er zitten vijf honden en 61 katten. De bouvier Boris is geplaatst. (Foto: Marijke Fol- kerlsrna). Gedurende de maand septem.ber is iri 't Blaeuwe Huus in Ouddorp een expositie van pastels en aquarellen die werden gemaakt door -Trijntje Schoon en Jopie Vroegop. Hoewel beide kunstenaars al enkele jaren samen schildereri, hebben zij beiden een heel eigen st ijl. Op de aquarellen van Schoon zij a veel bloemen afgebeeld, vooral hortensia's. Vroegop schildert landschappen en dorpsgezichten. Tij dens de expositie zijn onder meer Goedereede, Stellendam en 't Blaeuwe ITuus te zien. De expositie is te bezichtigen van maandag lal en met zaterdag van 8.30 tot 17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 11