Nederlander loopt nog niet warm voor nieuwe tv-zenders Springtij Start Open Jeugdwerk in 'Het Kompas' Inbraak Fotowedstrijd tijdens Open Monumentendag Griep Nieuwe editie van Popinfoboek Zeeland Sport Overdag Verkeerde kotter Extra concert kamermuziek Eerste zilveren dukaat commissaris Van Gelder DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 NR 25831 7 SBS in zestig procent huishoudens te ontvangen BRUINISSE - Met een open middag en een barbecue voor de jeugd gaat zaterdag 9 september het Open Jeugdwerk van de Hervormde Gemeente in Bruinis- se van start. Na een drukke periode van voorberei ding is het gebouw Het Kompas bij de ijsbaan aan de Deltastraat er helemaal klaar voor. Het Open Jeugdwerk staat on der verantwoording van de kerkeraad van de Hervormde Gemeente Bruinisse. De kom pasavonden zijn toegankelijk voor alle jongeren uit het vis sersdorp en omgeving. Het is de bedoeling om eenmaal in de veertien dagen op de zaterdag avond een plaats van ontmoe ting en gezelligheid voor de jeugd te creëren. In eerste in stantie zijn de kompasavonden bedoeld voor jongeren van 12 tot en met 15 jaar. In het vol gende seizoen zullen de organi satoren zich ook richten op jon gelui vanaf 16 jaar. In het ge bouw staat permanent een aan tal spelen opgesteld. Voor di verse avonden zal een program ma worden verzorgd. Momenteel staan een film avond, een muziekavond met een zanger, een themavond en spelavonden op het program ma. De bijeenkomsten zullen wor den gehouden in het gemoder niseerde semipermanent ge bouw aan de ijsbaan. Het ge bouw is afkomstig van het vliegveld Midden-Zeeland en geschonken door de vliegclub. Met behulp van veel vrijwilli gers is het gebouw van buiten en van binnen flink opge knapt. Voor de benodigde fi nanciën zijn giften ontvangen van verschillende personen uit de Hervormde gemeente, het Juliana Welzij nsfonds, ge meente Bruinisse, Rabobank Oost-Duiveland en Grontmij Zeeland in Middelburg. Ook hebben een aantal bedrijven spontaan medewerking ver leend zoals bijvoorbeeld Rui tenbeek beton, Jaap van der Velde Grondwerk, Paauwe Zonnemaire, Duivelands Meu belhuis BV, C. Bal Doe-het- zelfzaak, Machinefabriek en Dokmij Padmos en Geluk Schilders. Het gebouw is eigendom van het Open Jeugdwerk. Met het bestuur van ijsclub Nooit Ge dacht zijn afspraken gemaakt over een gezamenlijk gebruik in de wintermaanden. Belang stellenden kunnen een kijkje nemen tijdens de open middag op zaterdag 9 september tussen 15.00 en 16.00 uur. De barbecue voor de jongeren begint om plusminus 17.00 uur. AMSTERDAM/ZIERIKZEE (ANP) - Het nieuwe commerciële televisie station SBS 6 zal in bijna 60 procent van de Nederlandse huishoudens te zien zijn. SBS begon gisteren, maandag, met zijn uitzendingen. Het com merciële Veronica gaat vrijdag van start. Uit een enquête blijkt dat de gemiddelde Nederlander met meer zenders niet meer televisie gaat kij ken. SBS 6 haalt zijn opmerkelijke score van zestig procent door overeenstemming met Edon Bucai, dat gemeenten in de drie noordelijke provincies be dient. Het Nederlandstalige station van Scandinavisch- Amerikaanse origine is sin<jis maandag in 407 gemeentes te zien. Het aantal kabelhuishou dens ligt op 3.340.601. SBS 6 meldt dat het percentage de komende weken nog met zeker vier zal stijgen. In een aantal gemeentes zorgen technische problemen ervoor dat doorgif te niet direct maar wel binnen enige dagen kan gebeuren. Een aantal grote steden besluit pas komende maand of SBS 6 op de kabel komt. Het station mikt voor de jaarwisseling op een percentage van 80. De nieuwe zender ligt overigens ruim ach ter op Veronica. De concurrent kan bij de start op 1 september op 98 procent van de kabelaan sluitingen rekenen. Ojd Schouwen-Duiveland is SBS 6 te ontvangen via de ka bel op het kanaal 57 (759,25 Mz). Veronica zendt op haar kanaal 50 (705,75 Mz) al enige dagen promotie voor haar pro gramma's uit. Nederland windt zich niet op over de komst van de nieuwe commerciële zenders. De mees te Nederlanders zullen met meer zenders niet meer gaan kijken. Dit blijkt uit een on derzoek naar de nieuwe kij kersmarkt dat het bureau In terview in samenwerking met het Algemeen Dagblad onder 500 tv-kijkers heeft gehouden. Van de ondervraagden weet 49 procent niet of SBS 6 in zijn of haar woonplaats wordt door gegeven en 37 procent weet dat niet van Veronica. Ook de zenders zelf munten niet uit in duidelijkheid. Tweederde van de Nederlan ders heeft geen idee welke pro gramma's SBS 6 gaat uitzen den, bijna de helft van de ondervraagden weet dat niet van Veronica. Veronica wint de strijd om de voorkeuzeknop 6. Deze zender brengt uit haar publieke verle den een grote naamsbekend heid (95 procent) mee. SBS is bekend bij ruim een kwart van de kijkers (27 procent). Vier procent van de kijkers gaat SBS op 6 zetten, 44 procent kiest voor Veronica. De rest heeft geen mening of zegt niet aan het toestel te gaan prutsen. De komst van SBS 6 en Veroni ca als commerciële zenders zegt 42 procent van de bevol king nauwelijks iets te interes seren.. Slechts 9 procent vindt het uitstekend dat er zenders bijkomen, 7 procent vind het goed. De overgrote meerder heid (89 procent) zegt niet meer te gaan kijken nu de keuze in Nederlandstalige zenders gro ter wordt. TV 10 Gold (49) en The Music Factory (34 procent) zijn bekender dan SBS 6. Bei de zenders zijn echter als sinds 1 mei op de kabel te ontvan gen. De commerciële routi niers, RTL 4 en RTL 5, scoren 99 respectievelijk 98 procent bekendheid. Als er ruimtegebrek voor Ne derlandse zenders op de kabel is, dan vindt de-helft van de Nederlanders dat SBS 6 maar moet wegblijven. Is het dan nog te vol, dan vindt 35 procent dat RTL 5 van de kabel moet. Omroepbijdrage De Nederlandse kijker is niet bereid de publieke omroep ex tra financieel te steunen als die het moeilijker krijgt dooi de komst van commerciële tv- stations. Een verhoging van de omroepbijdragen wordt door 61 procent van de ondervraag den afgewezen. Die bijdrage zelf staat niet ter discussie. On danks de gratis beschikbaar heid van commerciële zenders is 70 procent bereid te blijven betalen voor de publieke om roep. Een grote meerderheid (80 pro cent) weet niet meer op welke avond zijn vertrouwde om roep uitzendt. Het maakt de kijkers ook niet uit wie er uit zendt, zolang hij het gewenste programma maar kan vinden. Ongeveer de helft heeft daar geen moeite mee. Miss Universe 1994 Irene van Laar ontdekt als 'Nachtrijder' het Nederland terwijl wij slapen. De eerste aflevering is morgen, woens dag, om 18.30 uur te zien op SBS. (Foto: Kippa) NOORDGOUWE - In het kader van het Kamermuziekfestival Zeeland verzorgt een aantal leerlingen van het Raphaël Kwartet dinsdag 5 september een concert in de Nederlandse Hervormde kerk in Noordgou- we. Het concert is gekoppeld aan een workshop voor strijk kwartetten en begint om 16.00 uur. Bij mooi weer geeft het Raphaël Kwartet woensdag 6 september een openluchtcon cert op de Vismarkt in Zierik- zee. Dat concert begint om 17.00 uur. GOES - Bij een inbraak in de school aan de J. P. Coenstraat in Goes is een klein geldbedrag gestolen. Vrijdagnacht ging het inbraak alarm van de school af. De con ciërge en de politie zagen spo ren van inbraak. Pas maandag ontdekte de conciërge dat ook het bijgebouw van de school was bezocht. Daar was het geld buitgemaakt. Eveneens afgelopen weekein de kreeg een kapsalcn aan de Oostsingel ongewenst bezoek. De inbrekers forceerden de deur en gingen er vandoor met een geldbedrag, dat de politie niet nader omschrijft. Zaterdag 9 september in Zierikzee ZIERIKZEE - Tijdens de landelijke Open Mo numentendag op zaterdag 9 september kunnen amateurfotografen in Zierikzee deelnemen aan een fotowedstrijd. De beste foto's die zij maken van gebouwen, details van mo numenten en activiteiten in het kader van het evenement worden volgend jaar tijdens de Open Monumentendag geëxpo seerd. Verder zijn aan de wed strijd een aantal prijzen ver bonden. Zaterdag 9 september worden in Zierikzee achttien monu mentale gebouwen open ge steld voor publiek. Er zijn evenementen waaronder muzi kale optredens en een ambach tenmarkt. De foto's die ama teurs daarvan maken worden beoordeeld door de Zierikzeese burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs, fotograaf L. Koper en medewerker Waterschap Schouwen-Duiveland T. G. de Vries. De foto's kunnen tot 1 oktober worden ingeleverd bij het Bu reau Voorlichting van de ge meente. Nadere informatie over de fotowedstrijd staat in een brochure over de Open Mo numentendag die vanaf 4 sep tember verkrijgbaar is in het stadhuis en bij de VVV Zierik- UTRECHT - Griep heeft vorig jaar amper de kop kunnen opsteken. Weliswaar lagen zo'n 160.000 mensen enige tijd koortsig en snotterend onder de wol, maar dat cijfer haalt het niet bij de 700.000 mensen die in 1993 het slachtoffer wer den van het virus. wm FOTO JOOP VAN HOUDT Gouden gids'Zeeuwse popmuziek ZIERIKZEE - Op een gezellige en speelse manier sport bedrij ven, daar gaat het om bij Sport Overdag. Woensdag' 6 septem ber gaat het nieuwe seizoen van Sport Overdag van start in de Oosterscheldehal van sport hal Onderdak. Het jaar is voor de Sport Overdag-groep een bijzonder jaar. Het tweede lus trum wordt gevierd. Elke woensdagmorgen van 09:30 tot 11.00 uur kan men een kijkje komen nemen in de Zier ikzeese sporthal en ziet daar dan een groep mannen en vrou wen die op een gezellige en speelse manier met elkaar aan het sporten zijn. De groep wordt geleid door mevrouw E. Goedhart-Schot. Allerlei sportactiviteiten passeren de revue: langdurige warming- up, loopoefeningen, spieroefe- ningen en spelvormen als vol- leybal, badminton, slagbal en stockhockey. Wie meer wil we ten kan bellen met mevrouw Tuitman: 01110-13769. ZIERIKZEE - In het verslag van de Havendag Zierikzee in de krant van gisteren werd de aankoop van een. mosselkotter onjuist vermeld. In het verslag stond dat Rede rij Schot de voormalige Yerse- ke 16 heeft gekocht en laat va ren onder de naam ZZ 5 (Christina). Het schip heeft sinds vorige week vrijdag ech ter de naam ZZ 4. MIDDELBURG De 'gouden gids' voor de Zeeuwse popmuziek. Zo wordt de nieuwe editie van het Popinfoboek omschreven dat op de markt is gekomen. Het gaat om een initiatief van de Stichting Popmuziek Zee land, een belangenorganisatie voor de Zeeuwse (amateur)- popmuziek. In het boekje is een alfabetische index opgeno men van 125 Zeeuwse popgroe^ pen. Ruim dertig bands zijn in de uitgave opgenomen via een meer uitgebreide omschrij ving. Verder geeft het Popinfo boek een overzicht van organi satoren van popevenementen en podia in Zeeland. Ook zijn de media, studio's en facilitai re bedrijven, landelijke en pro vinciale organisaties op het gebied van popmuziek opgeno men in het boekje. Voor nadere informatie kan telefonisch contact worden opgenomen via 01180-34880. Uit banden van muntmeester MIDDELBURG - De Commissaris der Konin gin drs. W. T. van Gelder krijgt in de gs-zaal van het provinciehuis de eerste zilveren dukaat met het jaartal 1995 aangeboden. Hij krijgt die op 4 september uit handen van muntmeester drs. Chr van Draanen van de Nederlandse Munt. De beeldenaar op de Zeeuwse dukaat is afgeleid van de oor spronkelijke uit 1660. De Re publiek der Verenigde Neder landen introduceerde de zilveren dukaat in 1659; het muntrecht berustte toen bij de afzonderlijke provincies. Sinds 1987 is de zilveren du kaat weer in omloop, zij het niet als wettig betaalmiddel. Zeeland is de tweede provincie waaraan de munt wordt ge wijd. De eerste was Groningen en Ommelanden; de Groninger dukaat werd vorig jaar gepre senteerd. Aanvankelijk was het alleen mogelijk het wapen schild van Utrecht op de munt te voeren. De variatie moest worden gezocht in het jaartal. Bij de privatisering van 's Rijks Munt naar de Nederland se Munt is een machtigingswet vastgesteld, waarin is bepaald dat de zilveren dukaat het wa pen van één van de twaalf Ne derlandse provincies moet dra gen. Zodoende kan beter aan de wens van muntenverzame- laars tegemoet worden geko men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7