Voorronde Zeeuwse Belofte in Brogum „Mijn geweten heeft me lange tijd parten gespeeld" Nieuwe bibliobus draagt naam roman Gerda van Wageningen Expositie illustrator L. Vriens Aanleg van riolering Rietdijk moet anders Directeur obs Springplank aanvaardt baan in Hummelo Tentoonstelling Milieubewust bouwen in Zeeuwse biblio Diefstal auto DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 NR 25831 5 Officiële ingebruikname en cultureel programma De nieuwe bibliobus voor Schouwen-Duiveland wordt vrijdag 1 september officieel in gebruik genomen voor hel stadhuis in Brou wershaven. BROUWERSHAVEN/OUWERKERK - De nieuwe bibliobus, die vanaf september op Schouwen-Duiveland rondrijdt draagt de naam van een van de historische romans van Gerda van Wageningen, die zich afspelen op een buitenplaats in Schuddebeurs. Op vrijdag 1 september wordt de nieuwe bibliobus voor het stadhuis in Brouwershaven officieel in ge bruik genomen via de onthulling van de naam. Op donderdag 7 septem ber wordt ter gelegenheid van de ingebruikname onder de naam De schat van Rosegaert een avondvullend programma gepresenteerd in het dorps huis in Ouwerkerk. In augustus is het precies twin tig jaar geleden dat de biblio bus op Schouwen-Duiveland rond ging rijden om mensen in de kleine kernen in de gelegen heid te stellen bibliotheekboe ken te lenen. De bibliobus is een initiatief \?an de Zeeuwse Bibliotheek. In totaal rijden in Zeeland vijf bibliobussen. De bibliobus voor Schouwen- Duiveland wordt gestald in Zierikzee en bezoekt wekelijks vijftien kernen: Brouwersha ven, Dreischor, Noordgouwe, Schuddebeurs, Zonnemaire, Nieuwerkerk, Oosterland, Ou werkerk, Sirjansland, Elle- meet, Kerkwerve, Scharendij- ke, Noordwelle, Renesse en Serooskerke. In de overige kernen Bruinisse, Burgh- Haamstede en Zierikzee is een 'vaste' bibliotheek. De collecte van de bibliobus omvat 10.000 boeken en va rieert van prentenboeken en leesboeken tot strips en infor matieve boeken. Ze wordt van uit Middelburg regelmatig aangevuld met nieuwe boeken en boeken die door volwasse nen en kinderen worden be steld. Per kern hebben de in woners een half tot tweeëneenhalf uur per week de gelegenheid om hun boeken in te leveren en nieuwe boeken uit te zoeken. In 1994 werden via de bibliobus op Schouwen- Duiveland ruim 91.000 boeken uitgeleend. De meeste aan kin deren, de trouwste gebruikers van de bibliobus. De bibliobus werkt dan ook veel samen met basisscholen, waardoor kinde ren vaak onder schooltijd de bibliobus kunnen bezoeken. In de week van 4 september wordt de bibliobus gepresen teerd oil alle scholen waarmee- de Bibliobus samenwerkt. De oude bibliobus droeg de naam 'siiiegel van den ouden en de nieuwe tijdt', de titel van een boek van Jacob Cats uit Brou wershaven. Ook de nieuwe bus krijgt als naam de titel van een boek dat over Schouwen-Dui veland gaat. In het Brouwse stadhuis is vrijdag 1 septem ber een bijeenkomst die ver band houdt met de officiële in gebruikname, Na toespraken van de directeur van de Zeeuw se Bibliotheek mr G. E. Huis man en de voorzitter van het bestuur van de Stichting Ge meenschappelijke Biblio theekvoorziening Schouwen- Duiveland A. Vogelaar en een bijdrage van de schrijfster Gerda van Wageningen wordt de naam van de nieuwe biblio bus voor het stadhuis onthuld. Vanwege die ingebruikname wordt donderdag 7 seiDtember in het doipshuis in Ouwerkerk een avondvullend jirogramma gepresenteerd onder de titel 'De schat van Rosegaert'. Ar chivaris H. Uil houdt daarbij een lezing over buitenplaatsen oil Schouwen-Duiveland. Dit naar aanleiding van de histori sche romans van Gerda van Wageningen, waarvoor de schrijfster gebruik maakte van het streekarchivariaat en de collectie van het Zeeuws Do cumentatiecentrum. E. van der Doe-van der Geest geeft een presentatie van materialen uit het Zeeuws Documentatiecen trum. Na de pauze kan de bi bliobus worden bezocht en wordt een videoband getoond met oi3namen 013 Schouwen- Duiveland in de periode 1935- 1955. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en is toegankelijk voor iedere belangstellende. Op vrijdag 20 oktober ZIERIKZEE - 'Het enige echte Zeeuwse popconcours.' Zo omschrijft de stichting Brogum De Zeeuwse Belofte in de nieuwe Brogumkrant, waar in de evenementen staan die in september en oktober worden gehouden in het podium voor muziek en theater. Een van de hoogtepunten is de voorronde voor de Zeeuwse Belofte op vrijdag 20 oktober. De pop wedstrijd wordt om de twee jaar uitgeschreven door de Stichting Poismuziek 'Zee land. Nieuw dit jaar is dat de winnaar kan rekenen 013 een 23laats in de eindronde van De Grote Prijs van Nederland 1996. Aan de voorrondes kun nen alle Zeeuwse bands deel nemen, ongeacht stijl, genre en hun. bestaansduur. Behalve een plaats in de eindronde van De Grote Prijs van Nederland krijgt de winnende band ook een cheque van 1500 gulden. Het septemberprogramma in Brogum begint o]3 zaterdag de tweede met het 023treden van drie bands. Het Brabantse Bill Skins Fith brengt strakke maar swingende powermetal. De Haarlemse band Space Ma rines maakt 'marinecore' en is in Noord-Holland een begrip. De derde band, Selfish, komt eveneens uit Haarlem en won het Beeckenstijnj3opfestival Deze band speelt i3unkmuziek. Het concert met optredens van de drie bands begint om 22.00 uur. Op zaterdag 16 september treedt de band van bassist Pe ter Vink, Veralin in Brogum 023. Zij 23roduceert symfonische hardrock die door Vink werd gecomponeerd. Scaloway is een nieuwe Zeeuwse band die met succes optrad tijdens het Anywave-festival. De band maakt eigentijdse progressie ve metal met invloeden uit he den en verleden. Ook dit con cert begint om 22.00 uur. Drie bands treden voor het voet licht op zaterdag 30 september. Het zijn Skunk-A-Delic die co vers en eigen werk speelt, Uit spatting die Nederlandse rock speelt en Priority wiens mu ziek het beste omschreven kan worden als experimentele me tal. Aanvang 22.00 uur Kindertheater De oktober-voorstellingen be ginnen met een kindervoor stelling die wordt verzorgd door kindertheater De Mare. Een vertelster en violist ver tellen het verhaal van de nachtkoningin. Een mooi meis je dat verliefd wordt op de zon nekoning. Dit tot ongenoegen van Bert de Bultenaar die zelf verliefd is op de nachtkonin gin. De voorstelling is bedoeld voor kinderen van zes tot 10.00 jaar en begint om 14.00 uur. Op zaterdag 7 oktober is in Brogum een dubbelconcert van de groe23en Easy Meat en the Big Bam Boom Band. Easy Meat speelt rockmuziek, ter wijl the Big Bam Boom Band rock rhythm ten gehore brengt. Het concert begint om 22.00 uur. Dat is ook het geval met Pat Mears. Een uit Texas afkomstige band die op zater dag 28 oktober in Brogum een American Night presenteert. De groep maakt Texas rock, een mengsel van rock, blues, country en folk. Tijdens dezelf de avond treedt ook Heater Dodson Band op. Een band uit Florida waarin de hoofdrol is weggelegd voor Heater Dodson, een vrouw die het midden houdt tussen Mellissa Etheridge en Betty Serveert. ZIERIKZEE - Striptekenaar Lejon Vriens toont zijn werk vanaf woensdag 6 tot en met vrijdag 29 september in biblio theek De Stolpe aan het Ha- ringvlietplein in Zierikzee. Thema van de expositie is 'Kinderen: gehandicapt, ziek, gezond'. Lejon Vriens woont sinds a23ril 1995 in Zierikzee en werkt reeds vijf jaar als i3ro- fessioneel striptekenaar en illustrator. Naast vele illustra ties voor bladen, geboorte kaartjes en andere free-lance 023drachten heeft zij een vaste strip-pagina in het pleegouder magazine Mobiel. Kinderen en jongeren vormen een centraal thema in haar werk. Haar jongste werk verschijnt bin nenkort in een educatieve uitgave voor het agrarisch on derwijs van 'het ontwikkei- centrum' in Ede. Tevens ver zorgt zij als Studio Lejon workshops en cursussen strip tekenen, exposeert regelmatig en treedt 023 als karikaturist en als clown Snapnie. De exposi tie is te zien tijdens de opening stijden van de bibliotheek. Poncke Princen: DEN HAAG - „De allereerste keer dat ik wist dat we Nederlandse soldaten hadden doodgescho ten, bleef ik me afvragen of ik misschien een van die jongens gekend had. Het liet me niet los. Ook al hield ik me voor dat het oorlog was, dat ik niet sentimenteel moest worden, dat het niet uit maakte wie de trekker had overgehaald, dat het ging om een goede zaak; mijn geweten heeft me lange tijd parten gespeeld." Dat vertelt Poncke Princen, de Nederlandse militair die tijdens de politionele acties in Nederlands-Indië overliep naar de strijders voor de onafhankelijkheid, in zijn autobiografie Een kwestie van kiezen. Princen gaat in het boek uit voerig in op allerlei overvallen waarbij hij namens de Indone siërs betrokken was. „Mijn huidskleur bood voordelen die de anderen niet hadden, en het lag daarom voor de hand dat ik daar handig gebruik van ging maken. De beste manier was mezelf voor Nederlander uit te geven en wapens te verover en." Princen meldt weinig over het door hem persoonlijk neer schieten van mensen. De Pre- anger Bode van 4 juli 1949 deed dat wel. Nadat was gebleken dat Princen twee Chinezen in Nederlandse dienst dodelijk had getroffen, schreef deze krant een volgens Princen ten dentieus artikel over. Princen: ,,De twee doden waren geval len aan Nederlandse zijde en dat voerde de haatcampagne 023 tot een persoonlijke hetze. Gemakshalve werd ik er ook maar meteen van beschuldigd acht Nederlandse soldaten te hebben vermoord bij een over val op 28 februari. Ik heb er toen wel over gehoord". „Het was een actie van de jon gens van Bakhtiar, onder com mando van een zekere Nuh. Ze hebben die soldaten gevangen genomen en ze de nek afgesne den, een volstrekt onaan vaardbare en beestachtige daad, die wel zeker valt onder de noemer oorlogsmisdaden. Ook begonnen geruchten te cir culeren dat ik in een Neder lands uniform al liftend KL- militairen in een hinderlaag zou hebben gelokt om ze daar na zelf hun eigen graf te laten graven en te vermoorden. Daar is niets van waar." „Natuurlijk hebben wij ook hinderlagen gelegd. Dat is een in een guerilla gebruikelijke methode, die overigens ook door de Hollanders werd aan gewend. Wat er tijdens de ge vechten met Hollandse 2:,a" trouilles is gebeurd, dat weet ik niet. Het verbaast me niet dat ze mij daarvoor aansj3rake- lijk hielden: haat vraagt om een schuldige." Een lucifersdoosje bracht Poncke Princen misschien wel tot zijn beslissing over te lo pen. Op de ochtend van de 28e september 1948 koos hij defini tief het andere pad: „Bij het eerste licht stond ik op en lie23 naar de mandiekamer. Er lag een lucifersdoosje 013 de keu kentafel. Ik gooide het omhoog om mezelf nog de laatste kans te geven aan mijn vrijwillige noodlot .te ontsnappen; als de gele kant met de tekst „tand- stickor" boven zou komen, zou ik teruggaan naar mijn leger plaats, lag de blauwe kant bo ven met de twee wereldhelften dan zou ik naar Jakarta ver trekken. Het werd blauw". „Ik heb mezelf wel eens afge vraagd wat ik zou hebben ge daan als het geel was geweest. Misschien had ik nog eens ge gooid." Princen had lang ge- 13iekerd. Overlopen had im mers grote risico's De Nederlanders zouden hem ter verantwoording willen roe- }3en, maar de Indonesiërs zou den hem weieens helemaal niet kunnen vertrouwen, wat nog gevaarlijker zou zijn. Een paar gevallen van minachting voor de lokale bevolking brachten hem tot zijn overloiserij. Hij geeft in zijn boek voorbeelden daarvan. „We kwamen de zaal binnen en zagen dat er een vrouw lag dood te bloeden. Het was het meisje waar ik net mee gevrijd had. Haar onderbuik was hele maal opengeschoten. Het meis je werd begraven als een hond. Geen familie, geen ceremo nieel. De dader is nooit geïden tificeerd. Er is ook nooit werk van gemaakt; niemand diende immers een aanklacht in. Na dat ik bij haar was weggegaan, is ze volgens een lokale oogge tuige langs een schildwacht ge lopen die haar had geroepen. Toen het meisje niet wilde wat de soldaat wilde, vond hij dat een goede reden om een salvo in haar buik af te vuren. Het was oorlog." Het voorval is volgens Princen „de eerste kiem voor mijn daadwerkelijke desertie". Hij heeft nog tijdens de acties een zware tol voor zijn overlopen moeten betalen. Zijn jonge vrouw Odah werd doodgescho ten onder leiding van luitenant Henk Ulirici, die Princen „dood of levend" in handen moest krijgen. Bij een overval op hun huis, waarbij Princen wist te ontkomen, werd Odah doodgeschoten, mogelijk om dat ze een tommygun op haar belager had gericht. Toch zegt Princen: „Hij moet ermee le ven. Ik niet. Ik neem hem niets kwalijk, het was oorlog." In Zonnemaire ZONNEMAIRE - Er is enig oponthoud geko men in de aanleg van riolering in het gebied Rietdijk Zonnemaire. Tijdens de raadsvergadering die maandag werd gehouden in het Brouwse stadhuis vertelde de Brouwse burgemeester L. N. Labruyère dat in de prak tijk is gebleken dat de oor spronkelijke rioleringsplan nen niet kunnen worden uitgevoerd. Bij de werkzaamheden bleek dat voor de aanleg van een goe de riolering een persing zou moeten worden "gerealiseerd over de hele lengte van de Riet dijk. Een onuitvoerbaar plan omdat de leiding onder parti culiere woningen zou moeten lopen en door zijn lengte wat zou 'doorzakken'. Volgens Labruyère is het nu de bedoeling om een vrij verval riolering aan te leggen met een lange overstort. Oorspronke lijk was op een andere locatie een 'gewone' overstort ge pland. De gemeente voert hier over overleg met het water schap en de aannemer. De burgemeester kon nog niets zeggen over mogelijke extra kosten die de aanpassing met zich mee zal brengen. Hij bleef optimistisch. „Tot nu toe heb ben we bij de aanleg van de rio lering aan de Rietdijk door minder werk diverse financië le meevallers gehad." B. J. de Vos neemt klassetaak over NOORDGOUWE - De directeur van de Noord- gouwse openbare basisschool De Springplank, J. van der Gaast heeft een betrekking aanvaard in het Overijsselse Hummelo. Van der Gaast gaat daar met ingang van 4 september wer ken als directeur van de open bare basisschool. De taken van de vertrekkende directeur in Noordgouwe worden voorlo- j3ig overgenomen door B. J. de Vos die bij de Springplank part-time werkzaam is voor het invullen van taakuren en vakonderwijs. Het bestuur van de 023enbare basisschool, de gemeente Brouwershaven, zal de vacature zo snel als mo gelijk is opvullen door de be noeming van een nieuwe direc teur. Van der Gaast vertelde gesolliciteerd te hebben naar Hummelo vanwege zijn leef tijd. „Ik ben nu 38 jaar. Wan neer ik voor mijn pensioen nog een keer van baan wilde veran deren moest ik dat nu doen." Tevens speelde een rol dat Van der Gaast en zijn vrouw lange tijd in het oosten van het land woonden. De openbare basisschool waar de schooldirecteur gaat wer ken heeft ongeveer twee keer zoveel leerlingen als obs De Springplank. ZIERIKZEE - Sinds 28 augustus is in de bibliotheek in Zierikzee de tentoonstelling 'Milieubewust bou wen in Zeeland' te zien. Het is de start van een nieu we tentoonstelling die dit jaar op reis gaat door de provincie. Dit initiatief wordt gereali seerd door Vivi Techni/Jolien Hemmes met steun van de werkgroep Milieubewust bou wen Zeeland en verschillende sponsors. De tentoonstelling geeft aan dacht aan de mogelijkheden om milieubewust te (ver)bou- wen. Dat loopt van bouwen op de zon, tot het gebruik van mi lieuvriendelijke materialen en van warmtemuren tot gierzwa luwdakpannen. De aanleiding is dat verschillende gemeenten in Zeeland nu meer milieube wust gaan bouwen. Ook parti culieren initiatieven, die al in Zeeland gerealiseerd zijn, wor den getoond. Bijvoorbeeld de isolatie met leem in een huis in Zierikzee. De tentoonstelling zal de ko mende tijd nog groeien met meer foto's, een collectie mi lieubewuste bouwmaterialen, maquettes en een informatie- boekje. RENESSE - Een 55-jarige in woonster van Ede deed bij de politie aangifte van diefstal van haar auto. De auto stond geparkeerd aan de Mauritsweg in Renesse en werd tussen 23.00 uur zondag avond en 09.30 uur maandag ochtend gestolen. De auto is in middels teruggevonden in Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5