Strandreddingsbrigade blikt terug op 'maximaal' seizoen Meer geld voor de Brouwse VVV 'Opzet dienstwoning en omgeving bij camping De Bulke te groots' Inbraak Brouwershaven achter helikopter-ambulance Open dag kuikenstal DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 NR 25831 3 Vanwege salarisverhoging informatrice BROUWERSHAVEN - Een verhoging van de sa lariskosten voor de VVV-informatrice plus het' instellen van een pensioenvoorziening is de re den dat de bijdrage van de gemeente Brouwers haven aan de VVV Brouwershaven 7.500 gulden zou moeten worden verhoogd. Tijdens de raadsvergadering die maandagavond werd ge houden in het Brouwse stad huis ging het nog om een voor-, bereidingsbesluit. Een beslissing waarmee de raad te kennen geeft dat zij de agrari sche bestemming van een stuk- landbouwgrond naast de cam ping wil wijzigen in een be drijfsmatige. Dat alles als lo gisch gevolg van het feit dat de raad de campjng wil privatise ren.. Jarenlang pachtte de ge meente de grond waarop de camping ligt van het Water schap Schouwen-Duiveland en exploiteerde daar in eigen be heer camping de Bulke. Toen het waterschap aanbood de grond aan de gemeente te verkopen en P. J. Hanse zich aanbood als exploitant, hakte het gemeentebestuur de knoop door en besloot de camping te privatiseren. Een plan waar over de discussie al enkele ja ren regelmatig oplaaide tij dens raadsvergaderingen. De privatisering houdt in dat het gemeentebestuur de grond door verkoopt aan Hanse en meewerkt aan zijn plannen met de camping. Tenminste wanneer die een meerderheid van de raadsleden aanstaan, zo bleek maandagavond. Met name de D66-, SGP/RPF/GPV- en CDA-frac- tie bleken moeite te hebben met de grootse opzet van de dienstwoning die Hanse bij de ingang van de camping wil la ten bouwen en het gastenver blijf dat hij daaraan wil kop pelen. ,,fk betwijfel of we dat als gemeente moeten voor staan", aldus Van Dijk (D66). Hij attendeerde verder op klachten van vaste stand plaatshouders die na de priva tisering van de camping een jaarlijkse bijdrage zouden moeten gaan betalen van onge veer drieduizend gulden. Twee keer het bedrag dat ze nu kwijt zijn. Maar volgens burgemees ter L. N. Labruyère is de ge meente daarin geen partij. ,,Dat is een zaak tussen de on dernemer en de gebruikers." De burgemeester legde uit dat het gebied dat bij de camping wordt getrokken om een dienstwoning op te kunnen bouwen één hectare groot is omdat de betreffende landbou wer geen kleiner stuk grond wilde verkopen. Labruyère vertelde dat het de bedoeling is het gebied ook in te vullen met een waterpartij, een speel veldje en een parkeerterrein voor de auto's van bezoekers van de camping. De schuur zou in gebruik worden genomen als bedrijfsruimte, onder meer voor de opslag van appara tuur. Over de aard van het gas tenverblijf kon hij nog geen uitsluitsel geven. ,,Dat komt later aan de orde tijdens de ar tikel 19-procedure." Uit de toe lichting van Labruyère bleek dat het wel de bedoeling is de camping en omgeving geduren de de komende winterperiode aan te passen. vDe staanplaatsen worden ver groot en met veertig terug ge bracht tot een aantal van 115. Het gaat daarbij uitsluitend om staanplaatsen die voor een heel seizoen worden verhuurd. Verder worden de riolering, de drainage en de verlichting op de camping en directe omge ving verbeterd en uitgebreid. De Brouwse raad nam una niem het voorbereidingsbe- sluit dat de eerste stap vormt naar het realiseren van dit al les. Dreischor Kom De bezwaren die omwonenden indienden, tegen de mogelijk heid woningen te bouwen in het gebied achter het streek- en landbouwmuseum Goemans- zorg, konden niet voorkomen dat de Brouwse raad unaniem het nieuwe bestemmingsplan Dreischor Kom vaststelde. PvdA-raadslid A. de Vlieger drong daarbij aan op een spoe dige realisering van een par keerterrein voor vrachtwa gens buiten de bebouwde kom. Vrachtwagens die 's morgens heel vroeg warm staan te draaien in de kern zouden door veel mensen als hinderlijk worden ervaren. Labruyère zegde toe dat naar een oplos sing zal worden gezocht. Alleen P. van der Meide (SGP/GPV/RPF) was tegen het voorbereidingsbesluit dat nodig was voor realisering van een zeilschool in Den Osse. Het raadslid is van mening dat een dergelijk raadsbesluit in strijd is met het beleidsuitgangspunt om geen verdere recreatie toe te staan in het betreffende ge bied. De andere raadsfracties zagen de zeilschool als een verrijking van het betreffende water- sportgebied. De Brouwse adviescommissie algemene zaken praat over de ze ontwikkeling tijdens een openbare commissievergade ring op donderdag 7 september in het stadhuis in Brouwersha ven. De salarisverhoging en pensioenvoorziening voor VVV-personeel is het gevolg van algemene arbeidsvoor waarden die de ANVV in sa menwerking met de vakorga nisaties heeft opgesteld. Voor de Brouwse VVV-begroting 1996 betekent het een structu reel hogere loonkostenpost van 15.000 gulden in vergelij king met 1994.'In 1995 werd reeds een gedeeltelijke salaris verhoging gerealiseerd. Het extra bedrag van ruim 6000 gulden dat daarvoor nodig is kan worden gedekt uit- de re serves. Volgens het Brouwse college van b en w moet het ge meentebestuur alleen voor 1996 dieper in de buidel tasten. In 1997 worden niet alleen de Hoewel met name PvdA- raadslid E. M. Overbosch-de Reijger en D66-raadslid Th. van Dijk een aantal kritische kanttekeningen plaatsten, stelde de Brouwse raad zich maandagavond tijdens de raadsvergadering unaniem achter het eilandelijk CDA- voorstel om de inzet van een helikopter-ambulance onder de aandacht te brengen van het provinciaal bestuur. Volgens het Brouwse CDA- raadslid R. J. van der Wekken is uit onderzoek door het Dijk- zigt Ziekenhuis in Rotterdam gebleken dat deze vorm van ziekenvervoer mogelijk is te gen een redelijke prijs. Van der Wekken stemde volmondig in met de opmerking van Van Dijk dat niet het ambulance personeel, maar de politiek verantwoordelijk is voor te kortkomingen in het ambulan cevervoer in de provincie. „Wanneer je maar genoeg be taalt is zelfs een anesthesist nog wel bereid plaats te nemen achter het stuur van een ambu lance", aldus het D66-raadslid. gemeenten op Schouwen-Dui veland samengevoegd, maar ook de VVV's. De Brouwse commissie moet advies uitbrengen over het plan om voor 1996 7.500 gulden extra aan de VW te betalen uit de gemeentekas. De overi ge kosten voor de salarisverho ging en pensioenvoorzieningen zouden betaald moeten wor den uit een verhoging van de contributie voor de VVV-leden met tien procent en uit de re serves van de VVV. Tijdens de commissievergadering wordt ook gespróken over het ont werp welzij nsprogramma waarin staat welke organisa ties hoeveel subsidie krijgen. Apart behandeld wordt het subsidieverzoek van Tafeltje Dekje. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iede re belangstellende vanaf de publieke tribune in de raad zaal worden gevolgd. Plij pleitte voor een onderzoek naar de mogelijkheden en on mogelijkheden van ambulan cevervoer in de regio. Raadslid Overbosch pleitte voor een verbetering van de aanrijtijd van de huidige ambulances door de sluizen en bruggen waar de ambulance langs moet op meer regelmatige tijden te sluiten. Maar volgens burge meester L. N. Labruyère is het reeds geregeld dat die dicht gaan wanneer de ambulance er aan komt. Brouwershaven was de eerste gemeente waarin het CDA-voorstel werd bespro ken. SCHARENDIJKE - Een 54-ja- rige man uit Hellevoetsluis deed bij de politie aangifte van een poging tot inbraak. De dieven probeerden in de nacht van maandag op dinsdag in te breken bij een horecabe drijf in Scharendijke. Brouivse raad voorzichtig positief over exploitatieplan camping BROUWERSHAVEN - „Camping De Bulke zelf is twee hectare groot, terwijl het gebied naast de camping waarop de exploitant een dienstwoning met schuur wil bouwen één hectare omvat. Dat is niet in verhouding tot elkaar." Zo verwoordde D66-raadslid Th. van Dijk de twijfels, die een groot deel van de Brouwse raad bleek te hebben ten aanzien van de plannen van de toekomstige campingeigenaar P. J. Hanse. Alleen de VVD-fractie uitte geen kritiek. Overigens komt de defini tieve invulling van het gebied pas aan de orde tijdens een artikel 19-procedure die nodig is om camping De Bulke op een nieuwe wijze te kunnen inrichten en exploiteren. 'Wie zijn wij om twijfels te uiten?' BROUWERSHAVEN - „Waarom zou de inzet van een helikopter voor het vervoer van zieken en gewonden niet duurder zijn dan een dubbele ambulance-bezetting en verbetering van de sta tionering?" Middenschouwen moet strandbeveiliging in orde maken WESTERSCHOUWEN - De strandreddingsbrigade ruimt vandaag, dins dag, het veld. Maandag 4 september sluit de brigade officieel het zomer seizoen af. In deze tijd wordt de mobiele strandpost opgeruimd en in de winterstalling gebracht voor groot onderhoud. Volgens voorzitter J. Au- genbroe was 1995 een seizoen met een maximaal aantal strandbezoekers. Het weer zat mee en dat bete kent veel werk voor de red dingsbrigade: veel EHBO-ge- vallen en heel veel kinderen die kwijt raakten. Op topda gen zitten er zo'n 100.000 men sen op de stranden vanaf de Brouwersdam tot aan de Stormvloedkering. ,,De pro blemen, die zich voordeden zijn op een adequate manier opgelost," aldus een tevreden voorzitter, „onze actieve strandwachters hebben hun steentje weer aardig bijgedra gen aan de veiligheid op de stranden. Met Pinksteren vol gend jaar hopen we weer pa raat te zijn.' De emotionele uitbarsting naar aanleiding van het bijna verdrinken van een meisje bij Scharendijke, is weggeëbd. „Het was niet alleen een emo tionele reactie," vindt Joep Aug'enbroe, „de hele kust is goed bewaakt, alleen dat stuk je daar is een blinde vlek. Straks komt de gemeentelijke herindeling eraan. Dan moet ook het stuk Brouwersdam voor de reddingsbrigade pot dicht gespijkerd zitten. Anders zit je straks weer met een hoop extra heisa met allerlei instan ties." „Het heeft dus ook een zake lijk aspect, dat ik emotioneel gereageerd heb. De gemeente Middenschouwen moet dat ge woon in orde maken. Ik kan me er echt boos over maken dat er in noodgevallen op wordt gerekend, dat we toch wel bijspringen, terwijl ze er geen cent voor over hebben. Er schijnt nu inmiddels ambtelijk overleg te zijn tussen Wester- schouwen en Middenschou wen. De vaarpatrouille een EHBO-post van ons en de vuil nisophaaldienst van Wester- schouwen zullen dan wellicht bijspringen in Middenschou wen." De 85 strandwachters zijn jon ge mensen van minimaal 18 jaar. Van 90 procent zit de leef tijd tussen de 18 en 23 jaar. Er vindt een strenge voorselectie plaats eer men toegelaten wordt. Het zijn voornamelijk studenten die een deel van hun vakantie opofferen. „Je kan wel spreken van vrijwilligers werk, de strandwachters krij gen 25 gulden per dag onkos tenvergoeding. Ze moeten hun reiskosten zelf betalen en de meesten komen van ver buiten Zeeland. Het is het technisch aspect, dat de reddingsbrigade zo duur maakt," aldus Augen- broe. „Op de begroting van Wester- schouwen staat een bedrag van drie ton voor de drie posten. Het leeuwedeel daarvan wordt opgeslokt door de aanschaf en het onderhoud van de patrouil leboten, drie langzame en drie snelle boten. In het wintersei zoen worden die gerepareerd en geschilderd." „Dit jaar hadden we twee nieu we boten erbij, die zijn een pri ma aanwinst gebleken. Het zijn handzame boten, die ge makkelijk over het strand te vervoeren zijn en dat is van be lang bij snelle hulpverlening. We hebben acht motoren op de boten, die gaan 's winters in de revisie. De twee strandhulp- dienstauto's hebben ook goed voldaan, ze gaan in stalling bij de brandweer." De strandreddingsbrigade heeft in een aantal gevallen ook een preventieve taak. „Vooral bij het Watergat ach ter Nieuw-Haamstede kunnen zich momenteel vervelende si tuaties voordoen. Het is een ge vaarlijk en zorgelijk gebied. Er ontstaat daar door verande rende stromingen een nieuw bankengebied. De badgasten vinden het aantrekkelijk om daar naar toe te zwemmen. Bij snel opkomend water zitten ze daar echter als een rat in de val, vandaar dat we de mensen tevoren al zo veel mogelijk waarschuwen om daai>weg te blijven," vertelt de voorzitter. Het blijkt geen fabeltje te zijn, dat kinderen die verdwalen, met de wind en liefst de zon in de rug op drift gaan. „Het is ook heel logisch," aldus Au- genbroe. Stappen „Kinderen lopen relatief laag bij de grond, dus waait het zand sneller in hun ogen, ze be schermen zich daar tegen, door van de wind te gaan lopen. En ze stappen stevig door. Deze zomer hadden we er eentje, die binnen zeer korte tijd van de Brouwersdam naar Renesse was getippeld. Kinderen raken niet in paniek, ze hebben nog geen besef van tijd. Bij de ou ders slaat de paniek des te er ger toe." „Wij hijsen de vlag met een vraagteken als sein dat er een kind gevonden is. We hebben goede contacten met de strand paviljoens, die geven het door als er een kind gevonden is. Als het kind lang weg is, kun nen we een beroep doen op de bereden politie of een marine vliegtuig, om de lege stukken strand af te zoeken. De commu nicatie en samenwerking met politie, brandweer en gemeen te Westerschouwen zijn uitste kend. Sommige ambtenaren komen op zondag in hun vrije tijd nog bij ons helpen." De vijf bestuursleden en de crew van 85 vrijwilligers van de strandreddingsbrigade gaan de winterrust in. Met Pinksteren hopen ze weer te rug op het strand te zijn, alert als altijd. |Verwachting t/m zaterdag 2 september| WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht noord 4 Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noord 4 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 30 aug. Zon op 06.48, onder 20.32 Maan op 11.49, onder 22.07 31 aug. Zon op 06.50, onder 20.29 Maan op 13.02, onder 22.42 Eerste Kwartier: 2 sept. (11.04) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht vallen er langs de kust nog enkele buien. In het bin nenland is het op de meeste plaat sen droog. De minimumtemperatuur schommelt rond 9 graden, maar dicht bij grote wateroppervlakken blijft het enkele graden warmer. Mor gen overdag wisselen zon en stapel wolken elkaar af. Ir\ de loop van de dag drijven de buien steeds verder het land op zodat vooral in de mid dag overal weer een buitje kan val len. Het is echter minder buiig dan het vandaag was. De middaqtempe- ratuur ligt rond 18 graden. Donder dag en vrijdag zorgt een hogedruk- gebied ervoor dat de wind meer uit het noorden komt waaien en niet meer uit het noordwesten zoals van daag. Het blijft dan vrijwel overal droog en van tijd tot tijd schijnt de zon. Het kwik krijgt de kans om de 20 graden te halen. Tijdens het week einde keren de buien echter alweer terug. Met opnieuw een noordwes ten zakt de temperatuur dan naar 18 graden. ZIERIKZEE - Aan de Gouwe- veerseweg 4, in Zierikzee houdt pluimveebedrijf Broos- hooft op dinsdag 5 september een open dag met uitgebreide voorlichting over deze be drijfstak. Deze open dag wordt gehouden naar aanleiding van het in ge bruik nemen van de nieuwe vleeskuikenstal binnen het be drijf. De nieuwe stal biedt plaats aan ongeveer 38.000 kui kens en voldoet volgens de ei genaren aan de moderne eisen van de pluimveehouderij. De tijd dat het bedrijf bezocht kan worden is van 13.00 tot 16.00 uur. Op deze dag zullen uit het hele land afgevaardigden van gespecialiseerde bedrijven uit het pluimveebedrijf voorlich ting geven over allerlei zaken aangaande de pluimveehoude rij- ZIERIKZEESCHEfl NIEUWSBODE» Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30- uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. Vrijdag Zaterdag De Brou wse raacl is van mening dat het exploiteren van een camping geen zaak is voor een gemeente. Zij stemde in met verkoop van de grond aan een particuliere exploitant. (Foto: Marijke Folkertsma) De verlaten post van de reddingsbrigade bij Westenschouwen. Vandaag wordt het gebouwtje afge broken en opgeborgen in de winterstalling. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3