Opnieuw beslag gelegd op duizenden opgezette dieren Vredesplan VS onder druk na bloedbad in Sarajevo Groep-Nijpels verruilt AOV voor Senioren 2000 Frankrijk op het punt van beginnen met kernproeven Kamer neemt Voorhoeve onder vuur AKO-prijs bij Soeja Minister Van Mierlo noemt het staatsbezoek bevredigend 2 ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Tot dusver 37 doden bij aanval WASHINGTON/SARAJEVO (RTR/AFP) - De Ver enigde Staten zetten alle zeilen bij om hun vre desplan voor Bosnië te redden na de bloedige be schieting in Sarajevo, die maandag 37 levens eiste. De Bosnische regering eist echter harde actie tegen de Bosnische Serviërs, die volgens haar verantwoor delijk zijn voor het bloedbad. De twee granaten die maandag in het centrum van Sarajevo in sloegen hebben tot dusver 37 levens geëist. Er vielen 85 ge wonden. De meeste slachtof fers vielen in een drukke straat vlakbij de centrale markt. Het was de zwaarste aanslag sinds een mortiergranaat op 5 februari 1994 68 mensen op de markt van Sarajevo doodde. De internationale gemeen schap heeft met afschuw op de beschieting gereageerd. Lon den noemde het „zinloos en verdorven", Moskou „bar baars", en Washington „een misdaad tegen de menselijk heid". Wie voor de beschietingen ver antwoordelijk is, is nog steeds niet duidelijk. De schoten kwa men uit het zuiden waar stel lingen van het regeringsleger, maar vooral van de Bosnische Serviërs zijn. De Bosnische regering en de Verenigde Staten legden de schuld echter bij de Serviërs. Die zeggen echter dat de moslims de aanslag zelf heb ben uitgevoerd om daarmee NAVO-luchtaanvallen tegen hen uit te lokken. Antwoord Militaire experts van de VN en de NAVO beraden zich over een militair antwoord tegen de Bosnische Serviërs, aldus een Amerikaanse regeringswoord voerder maandag. Daarbij wordt gedacht aan het inzetten van de snelle-interventiemacht (RRF) van de VN, die over zwa re artillerie met een groot be reik beschikt. Nieuwe partij voor ouderen DEN HAAG (ANP) - De AOV-fractie in de Tweede Kamer sluit zich aan bij de nieuwe ouderenpartij Se nioren 2000. De overgebleven kamerleden Nijpels, Boogaard en Aiking-van Wageningen zullen dat van- daga, dinsdag, in de Kamer meedelen. Nijpels maakte dat maandag in Den Haag duidelijk tijdens een persconferentie waarop de oprichting van Senioren 2000 wereldkundig is gemaakt. Nijpels en de haren hebben goede hoop dat met de overstap naar Senioren 2000 definitief een punt is gezet achter het af gelopen parlementaire jaar van vooral ruzies, verdachtma kingen, kinnesinne en finan cieel geharrewar. Voorzitter van de nieuwe club is de voor malige vice-voorzitter Turken- burg van het AOV. Ook het AOV-lid J. Hendriks uit de Eer ste Kamer verkast mee. naar de nieuwe club. De hoop dat de Nijpels-vleugel uit het AOV zich in de Kamer mag tooien met de titel Senio ren 2000 is evenwel ij del. Nij pels is als lijsttrekker van het AOV gekozen en zal eerst be kend moeten maken te breken met die partij. De oude fractie zal dan naar parlementair ge bruik verder door het leven gaan als Groep-Nijpels. Het is nog de vraag of één of meerdere van de in de afgelo pen maanden uit het AOV gestoten kamerleden (Th. Hen driks, Van Wingerden en Ver kerk) dan een claim leggen op het predikaat „AOV". De nieuwe partij Senioren 2000 is het gevolg van een scheuring in het AOV eerder dit jaar. Toen kwam de groep rond oprichter en partijvoorzitter Batenburg in conflict met de Nijpels- vleugel. Dat leidde op zijn beurt weer tot een splitsing binnen de toen al tot vijf leden gereduceerde AOV-fractie. Gedoe Volgens Nijpels is het door al het gedoe van de afgelopen maanden van een goed parle mentair opereren niet geko men. „De fractie wil het nieu we parlementaire jaar niet be ginnen met wederom de last van een groep personen, onder leiding van Batenburg, die ie der democratisch principe aan de laars lapt. Het verleden was soms een nachtmerrie, laat de toekomst meer zijn dan een mooie droom", aldus Nijpels. PAPEETE/TOKYO (RTR/AFP) - Frankrijk staat op het punt de eerste van een reeks kernproeven in de Stille Zuidzee te houden. De laatste voorbereidin gen worden getroffen voor de eerste explosie, aldus generaal Paul Vericel, directeur van het Centrum voor Nucleaire Experimenten in de Stille Zuidzee. „We zijn nu heel dichtbij het begin van de campagne", zei hij in een telefonisch interview. Tot dusver is één kernbom naar de testplaats Mururoa overge vlogen. Wanneer de eerste proef plaats vindt wilde hij niet onthullen. President Chirac kondigde in juni aan dat vanaf 1 september de kernproeven worden hervat. Tot mei 1996 zullen er dan ze ven tot acht kernbommen tot ontploffing worden gebracht. De milieuorganisatie Green peace heeft drie schepen in de omgeving van Mururoa en wil een helikopter inzetten om de tests tegen te houden. Het toe stel werd maandag een uur lang door een Franse legerheli- kopter gevolgd. Vericel waar schuwde opnieuw dat de proe ven doorgaan, ongeacht of er schepen of helikopters binnen de militaire zone van 19 kilo meter in het gebied zijn. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.y. NAP Datum Hoog valer Laagw aler lijd stand tijd stand ZIERIKZEE 30 augustus 07.15 177 00.45 -154 I9.I5 166 12.55 -124 31 augustus 07.45 168 01.15 -153 19.45 163 13.30 -125 ROOMPOT BUITEN 30 augustus 05.10 201 11.20 -125 17.30 189 23.55 -154 3I augustus 05.55 191 12.05 -126 18.10 184 BRUINISSE 30 augustus 07.40 184 00.50 -163 18.35 177 13.00 -132 31 augustus 07.10 174 01.20 -162 19.15 177 13.30 -134 'WEMELDINGE 30 augustus 07.20 182 00.45 -159 18.50 172 12.55 -129 3I augustus 07.40 172 01.20 -159 19.30 171 13.30 -131 Doodtij: 4 september Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Politie pakt handel beschermde diersoorten aan UTRECHT (ANP) - De Belgische politie heeft dit weekeinde in het Belgische grensplaatsje Dessel duizenden kadavers van beschermde dieren aangetroffen in een loods bij een woning van een 40-jarige Nederlandse preparateur. De Hage naar werd twee weken geleden in Groot-Brittannië aangehouden nadat de Brit se politie in zijn boerderij in Wales ook al duizenden opgezette zeldzame dieren had opgespoord. De Belgische politie deed de inval in samenwerking met de inspectiedienst van het Belgi sche ministerie van Landbouw, de douane en de opsporingsor ganisatie van het Wereld Na tuur Fonds (WNF). Volgens de Belgische autoriteiten opereer de de man vanuit de driehoek Nederland /België/Groot-Brit tannië. Gebleken is dat de ver dachte behalve in die landen ook actief was in Australië, de Verenigde Staten, Frankrijk, Canada en Nieuw Zeeland. De diverse opsporingsinstan ties denken met de Hagenaar de grootste dierenhandelaar ter wereld gearresteerd te heb ben. Het WNF wil dat er een uitgebreid internationaal on derzoek komt naar het net werk van de verdachte, die twintig jaar actief is geweest als preparateur. De organisatie is verontwaardigd dat er nooit eerder is ingegrepen. Doordat de omvangrijke admi nistratie van de handelaar in beslag is genomen, hopen de betrokken justitiële instanties een groot deel van het wereld omspannende netwerk van il legale dierenhandel op te kun nen rollen. Uit de administra tie van de man zou volgens het WNF blijken dat ook gerenom meerde Nederlandse instituten als musea en dierentuinen za ken deden met de verdachte. Volstrekt legaal Verscheidene instellingen heb ben inmiddels toegegeven van zijn diensten als preparateur en handelaar gebruik te heb ben gemaakt, maar dat zou vol gens hen volstrekt legaal zijn verlopen. De Belgische justitie kwam na de inval in Dessel via een post bus van een tussenpersoon een andere privéverzameling in Kortrijk op het spoor. De in ventarisatie van die collectie duurt nog minstens een week. In de opslagruimte in Dessel troffen politie en douane net als in Groot-Brittannië een groot aantal zeer zeldzame diersoorten aan, waaronder sneeuwluipaarden, olifanten, ijsberen, neushoorns, zee schildpadden, tijgers, bonobo's en de restanten van duizend tot tweeduizend vogels. De opgezette beesten werden volgens het WNF-België op bestelling in een bepaalde hou ding opgezet en vervolgens doorgevoerd naar particulie ren en instellingen. Door een uitgebreid internationaal net werk van onder anderen jagers kon de verdachte zijn inmense collectie aanleggen. Tegen de man, die op 26 okto ber in Groot-Brittannië voor de rechter moet verschijnen, is in 1991 door Belgische justitie al eens een proces-verbaal op gemaakt. De omvang van de verzameling en de complexi teit van het dossier had tot ge volg dat de man toen niet ver volgd werd. Ook in Nederland is de man nooit veroordeeld, hoewel justitie en het ministerie van Landbouw al vanaf het begin van de jaren tachtig op de hoogte waren van zijn illegale praktijken. Het WNF plaatst daarom vraagtekens bij het Nederlandse opsporingsbe leid. De organisatie wil dat de minister van justitie in het ver volg jaarlijks verslag doet van de resultaten in het onderzoek naar de illegale handel in die ren. De taxidermist werd in 1994 Australië uitgezet, nadat justi tie beslag had gelegd op zijn bezittingen. DEN HAAG (ANP) - Minister Voorhoeve van defensie heeft maandag niet alle onduidelijk heid over de rol van Dutchbat bij de val van Srebrenica uit de wereld kunnen helpen. De Tweede Kamer kon waar dering opbrengen voor de uit gebreide en openhartige wijze waarop de minister terugblikt en aangeeft welke maatregelen hij in gedachten heeft om ge maakte fouten te voorkomen. Maar PvdA, CDA, WD en D66 gaven aan niet op alle vragen antwoord te hebben gekregen. Daarmee hangt formeel een ei gen, parlementair onderzoek naar de gebeurtenissen in Sre brenica nog in de lucht. HILVERSUM (ANP) - De AKO Literatuur Prijs wordt dit jaar opnieuw uitgereikt tijdens het televisieprogramma van Sonja Barend. De VARA zendt het recht streekse programma op 21 ok tober uit, zo bleek maandag tij dens een persbijeenkomst. Vorig jaar werd de bekendma king van de winnaar van de li teraire prijs voor het eerst rechtstreeks uitgezonden in Sonja op Zaterdag. Een jury van „gewone" lezers wezen via een ingenieus sy steem de winnaar aan. Al tij dens de uitzending uitte Nico- laas Matsier kritiek. Hij verge leek de puntentelling met een kermis. De chaos was aan het eind van het programma com pleet toen bleek dat hij even veel punten had behaald als G. L. Durlacher. Reis Indonesië kwetsbare onderneming BALIK PAPAN (ANP) - Het staatsbezoek aan Indonesië, waaraan don derdagochtend een einde komt, is in economisch, politiek en emotioneel opzicht „bevredigend" verlopen. Dat vindt minister Van Mierlo van bui tenlandse zaken. Hij denkt dat het bezoek op tal van terreinen positieve gevolgen zal hebben. Dat betekent overigens niet dat het altijd maar koek en ei hoeft te zijn tussen Neder land en Indonesië. Dat de agenda af en toe aan leiding gaf tot verwarring, zoals de verschuiving met enkele dagen van een lunch- gesprek tussen Beatrix en Soeharto vorige week, vindt hij niet zo'n drama. „Soeharto is niet gewend te lunchen tijdens staatsbe zoeken. Dan knarst het even. Zoiets is echter geen inci dent, tenzij je het ervan maakt. Het zijn communi catiestoornissen, maar niet van een betekenisvolle of kwaadaardige aard. Je moet oppassen dat je geen paranoïde exegese gaat toe passen." Er was overigens een week vóór de aankomst van de koningin al gewaarschuwd dat de lunch niet zou door gaan. De mening van de be windsman geldt ook het wegblijven van Indonesi sche veteranen tijdens her denkingen met oude Neder landse tegenstanders op de erevelden Kalibata en Men- teng Pulo. Het staatsbezoek was een „kwetsbare" onderneming, aldus de bewindsman, ze ker ook met het oog op de gevoelens van verschillende groepen in Nederland: de veteranen, de Indische ge meenschap, de oud- kampgevangenen. „Al die mensen hebben zich gemeld op de drempel van een nieu we tijd." Even belangrijk Ook met hen moest terdege rekening worden gehouden, aldus de minister, want hun gevoelens hebben niet altijd een plaats in het nationaal bewustzijn gekregen. En een staatsbezoek is altijd voor beide landen even be langrijk. Die nieuwe tijd wordt niet met één stap binnengetre den, het is een proces, stelde de minister. Het staatsbe zoek markeert de overgang echter wel, zowel econo misch al politiek. De relatie tussen het Indo nesische en het Nederlandse volk is ontegenzeggelijk aanwezig. „De band tussen onze volken is er. Je kunt hem niet kwalificeren, het is iets van gewone mensen die iets met elkaar te maken hebben." Eindspurt De koningin en de prinsen vertrekken dinsdag van Ka- limantan voor de eindspurt op Sumatra. Daar doen ze Palembang en Padang aan. Van Mierlo vertrekt woens dag naar Nederland, het ko ninklijke drietal op donder dag. Dit jaar zijn er geen echte staatsbezoeken meer. Voor volgend jaar wordt gespro ken over staatsbezoeken aan Hongarije en Zuid- Af rika. HELMOND - De politie heeft een 60-jarige man aangehou den in verband met de vermis sing van de achtjarige Manon Seijkens uit Helmond. De man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, is in verze kering gesteld. DEN HAAG - Medewerkers van Holland Casino's dreigen met acties als de directie plan nen voor het aanpakken van het ziekteverzuim niet terug draait. Dat heeft vakbonds bestuurder W. Engels van de Unie BLHP dinsdag gezegd. DEN HAAG - De politie Haag landen heeft maandag in vier plaatsen vijf mensen aange houden op verdenking van vrouwenhandel. Ook zijn veer tien vrouwen en twee meisjes uit Hongarije gearresteerd die illegaal in ons land verbleven. Suske en Wiske Uishe en tembik en Puike ritten eveneens opgesloten! Ik uuht nok even tot de kust veilij is 1 'DE BEGEERDE BERG1' door Willy Vandersteen Dinsdag 29 augustus Burgh-Haamstede Raadscommissie Bestuursza ken in het gemeentehuis. Aan vang 16.00 uur. Bruinisse Presentatie boek Bruinisse toen en nu. Verenigingsge bouw. 15.00 uur. Woensdag 30 augustus Burgh-Haamstede Raadscommissie voor finan ciën in het gemeentehuis. Aan vang 19.30 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 1 september Brouwershaven Officiële onthulling naam bi bliobus. Voor stadhuis. 17.30 uur. Zaterdag 2 september Zierikzee Openingsfeest Radio Schou- wen-Duiveland bij studio aan de Vissersdijk. Aanvang 12.00 uur. Boeken- en snuffelmarkt ten bate van Dierenbescherming. Onder De Beuze van 9.00 tot 15.00 uur. Concert Bill Skins Fifth, Space Marines en Selfish. Bro- gum. 22.00 uur. Scharendijke Fancy fair. Peuterspeelzaal Middelplaatstraat IA. Van 10.00 tot 14.00 uur. Den Osse Braderie. Port Greve. Brouwershaven Open dag Noord wal Kreatief. Noordwal 1. 10.00-17.00 uur. Optreden oud-drumbandleden muziekvereniging Apollo en concert brassband Apollo. Markt. 19.30 uur. Maandag 4 september Zierikzee Ledenvergadering Beter Wo nen. Kantoor Calandweg 51. 19.30 uur. Dinsdag 5 september Zierikzee Open dag bij pluimveebedrijf Brooshooft, Gouweveerseweg 4 van 13.00 tot 16.00 uur. Fietstocht voor senioren, route Levensstrijd (22 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Kerkwerve Reisje ouderen. Vanaf De Ring. 07.30 uur. Woensdag 6 september Zierikzee Spreekuur FNV in het MFC- gebouw aan de De Huijberts- straat 35. Van 10.00 tot 11.30 Dinsdag 7 september Westerschouwen Buitengewone ledenvergade ring CDA-afdeling Wester schouwen. Ger. Kerk, Platbos- laan Haamstede. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie algemene zaken. Stadhuis. 19.30 uur. De schat van Rosegaert. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 9 september Zierikzee 'Uit'verkoop theater- en mu- ziekvoorstellingen. Stadhuis. 11.00-16.00 uur. Slotconcert Kamermuziekfes tival. Vierschaar. 20.00 uur. Den Osse Braderie. Port Greve. Brouwershaven Concert Berdien Stenberg met een 7-mans-orkest en een op- treden van het Zeeuws Man nenkoor. Sint Nicolaaskerk. 20.30 uur. Zaterdag 16 september Zierikzee Concert Veralin en Scaloway. Brogum. 22.00 uur. Den Osse Braderie. Port Greve. O u werker k Presentatie eerste cd van En semble Alteklein in het dorps huis, Ring 42. Aanvang 20.00 uur. Zondag 17 september Dreisclior Orgelconcert. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2