Zeeuwse mosselhandel brengt bod uit op krap 30.000 tonnen Jeugdcriminaliteit is aan te pakken, maar dan bij wortels 8 om "wakker" te blijven r Handel in beschermde dode dieren Bosbrand bij Zundert Fregat OGHAM Eetcafé 't Galjoen 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 'i w. De Bru 6 van W. van c}en Berg in aantocht. (Foto: Jacob de Ronde) YERSEKE - In de week van 14 tot en met 19 augustus werden 90 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 29.556 ton netto. Dat is ongeveer 1.000 ton minder dan .in de voorgaande week. De aangeboden partijen werden alle aan de handel verkocht. De ge middelde pfijs bedroeg 163,27 per ton, ruim twee gulden per ton meer dan een week eerder. De verzending was voor zover bekend: België 10.055 ton, Frankrijk 1.087 ton, diverse landen 88 ton en de binnenlandse handel was goed voor 2.902 ton. De aanvoer startte op maan dag 14 augustus met in totaal 31 Zeeuwse ladingen. De ton nages varieerden tussen 187 en 618 ton bruto. De prijzen schommelden tussen 84,50 en 366,66 per ton. Van Bruse zij de arriveerden die dag de BRU 50 (De Waal-Padmos), BRU 24 (Hoogerheide-Elenbaas), BRU 90 (S. en J. de Waal BV), BRU 5 (Fa. De Waal-Jumelet), BRU 6 (W. van den Berg), BRU 68 (W. Okkerse BV), BRU 8 (Fa. J. en C. Padmos) en BRU 25 (J. de Waal-)..., Uitgezonderd het eerstge noemde vaartuig 'waren dezé partijen allen afkomstig uit het Hammengebied. Uit de ha ven van Zierikzee gaven de ZZ3 (Fa. Ge.br. De Jonge- Schot), de ZZ 9 (S. L. Schot BV), de ZZ 5 (Fa. N. L. Praet), de ZZ 6 (Vof Gebr. Kouijzer) en de ZZ 10 (Chr. Schot BV) acte de presence. Dezelfde dag gin gen in een tweede veilingronde nog een lading van de YE 6 en de YE 110 onder de hamer. De volgende dag maakte de handel keuze uit 26 verschil lende partijen, waaronder een drietal uit het noorden. Uit de Balgen meerde de YE 56 af met 637 brutotonnen. Deze partij met een stukstal van 124 en een vleesgewicht van 31,6 kilo ver dween naar de verwaterperce- len van Hollestelle. De YE 19 viste in het Oosteronr 456 ton nen en op .een per,ceel in_de Mëe'p ruim 300 tonnen. Dé eerstgenoemde lading - kookte bij een stukstal van 139 een vleesgewicht van 31,2 kilo. De andere partij bevatte bij een stukstal van 108 een vleesge wicht van 29,1 kilo. Verder meerden opnieuw een aantal kwekers uit Bruinisse en Zie rikzee af die de vorige dag ook van de partij waren. Tijdens de eerste veilingronde op woensdag verwisselen elf Waddenladingen van eigenaar. Achtereenvolgens bracht de handel een bod uit op twee par tijen van de YE 116, de YE 70, de YE 38, de ZZ 8 en een lading van de aanvoerders ZZ 6, de YE 55 en de BRU 48. Voor een partij uit de Balgen met een stukstal van 83 en een vleesge wicht van 26,7 kilo betaalde Triton op woensdag' de hoogste prijs. De stukstallen van de overige partijen schommelden tussen 129 en-173. De vleesge wichten tussen 30 tot en met 33,8 kilo. In tweede ver koopronde gingen twaalf Zeeuwse partijen in andere handen over. De grootste werd aangeboden door de YE 182, namelijk 546 ton uit de Ham men. De Bru 50 loste krap 500 ton met een stukstal van 102 en een vleesgewicht van 24,3 kilo voor rekening van Krijn Ver wijs. De BRU 25 verscheen die dag met 210 ton bruto met een vleesgewicht van 28,2 kilo. Op donderdag tenslotte werd de mosselmarkt voor deze weekafgesloten met de ver koop van acht Zeeuwse ladin gen. De grootste partij werd aangeland door de BRU 27, in totaal 507 brutoton. Het stuk stal hiervan bedroeg 141, het vleesgewicht 31 kilo. De aan geboden partijen verhuisden op donderdag naar de natte pakhuizen van Barbe, Holles telle, Steketee, Prins Dinge- manse. Triton en Zeeuwsche Banier. Zeelands Roem betaal de in week 33 de hoogste prijs van 366,66 per ton aan een kweker uit Tholen. ZEIST (ANP) - De Britse justi tie heeft donderdag- een 40- jarige Nederlander in staat van beschuldiging gesteld we gens de illegale handel in be schermde, zeer zeldzame dode dieren. Tijdens een inval op 14 augus tus trof de Britse politie in een schuur bij zijn boerderij in Newtown, Wales, duizenden nog niet geprepareerde lijken en opgezette kadavers aan. De waarde van de in beslag geno men tropische dieren bedraagt op de illegale markt enkele miljoenen guldens. De man is mogelijk de belangrijkste han delaar in dode dieren ter we reld. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) heeft naar aanleiding van de arrestatie bij minister Sorgdrager (justitie) de oproep herhaald dat de Nederlandse betrokkenheid bij het netwerk van illegale handel diepgaand moet worden onderzocht. Uit de in beslag genomen om vangrijke administratie van de Nederlander N. P. blijkt vol gens het WNF dat gerenom meerde Nederlandse en buiten lands instituten, waaronder musea, gebruik maken van de diensten van de preparateurs en illegale handelaars. ZUNDERT (ANP) - Een brand heeft donderdagmiddag 10 tot 15 hectare bos en hei verwoest in het natuurgebied Tachtig Bunder bij de Nederlands/Bel gische grens onder het Bra bantse Zundert. De politie heeft nog geen idee waardoor de brand kan zijn ontstaan. Zeventig brandweerlieden van vijf korpsen uit de regio zijn uren bezig geweest om het vuur onder controle te krijgen. Het bluswerk werd bemoei lijkt door vluchtende konijnen waarvan de vacht vlam had ge vat. De beesten weken uit naar gebieden waar het vuur vervol gens om zich heen greep. DEN HAAG - Het fregat Jan van Brakel heeft donderdag het fregat Bloys van Treslong afgelost in de Adriatische Zee. De schepen controleren in NA- VO/WEU-verband de naleving van het wapen- en handelsem bargo dat de Verenigde Naties tegen het voormalige Joegosla vië heeft ingesteld. de hoogte waar de probleemge zinnen zich bevinden. Zij we ten dat bijvoorbeeld al, als zij een moeder die heroïnehoer is, binnenkrijgen. Het is de ver antwoordelijkheid van de ge meenschap om daar dan aan dacht aan te schenken." Training De gezinnen waar je die pro blemen ziet ontstaan, zijn over het algemeen geen prettige ge^ zinnen. Training kan een goed effect op ze hebben. Junger wijst in dat verband op de Ver enigde Staten waar speciale trainingprogramma's draaien die ouders leren hoe ze bij hun kinderen ongewenst gedrag moeten onderdrukken en hoe een veilige omgeving voor het kind te creëren. De gezinnen moeten het natuurlijk ook zelf willen want „Nederland is geen politiestaat.". Toch vindt Junger dat in alle gevallen een poging moet wor den gewaagd om ze over de streep te trekken. De piek in crimineel gedrag bij jeugdigen ligt in Nederland ergens bij de achttien jaar. Daarna daalt de lijn, en begint de periode van drinken, roken, verslavende middelen. ,,Er treden ziekten op omdat ze niet gezond leven of zesterven vroeg aan onge vallen doordat zij te hard rij den en zich gevaarlijk in het verkeer opstellen. Zelfcontrole wordt ontwik keld doordat de opvoeders het gedrag van hun kind nauwlet tend in het oog houden en be reid en in staat zijn om onge wenst gedrag als zodanig te herkennen. Daarbij moeten zij ook in staat zijn het ongewens te gedrag te benoemen en ade quaat te corrigeren. Daarvoor is een sterke affectieve band tussen ouder en kind een nood zakelijke voorwaarde. Opvallend aan Junger's onder zoek is, dat de meeste jeugdige criminelen een bijbaan hebben en dus over meer geld beschik ken dan niet-criminele jonge ren. De criminele groep blijkt de school vroegtijdig te hebben verlaten, een bijbaan te heb ben en veel verkeringen achter de rug te hebben. Ze bevinden zich vaak op straat en zoeken gevaarlijke situaties op. Probleem steekt steeds vaker de kop op LEIDEN - Een vechtpartij tussen groepen jongeren in Leidschendam. Een van hen overlijdt aan een messteek in de hals. Jeugd, wapens en criminaliteit: het is een probleem dat in de Nederland se samenleving steeds vaker de kop opsteekt. Daar komt bij dat jonge criminelen steeds geweld dadiger worden. Ernstig crimineel gedrag van jongeren is vaak echter in de prille jeugd al te voorspellen en door de kinderen zelfcontro le bij te brengen, is dit voor spelbare gedrag tot de leeftijd van ongeveer 8 jaar te corrige ren. Dr. M. Junger van het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshand having in Leiden vindt dat het beleid meer aandacht moet schenken aan het gezin. Het bouwen van meer gevangenis driejarige de hele dag buiten laat spelen, brengt hem daar mee geen zelfcorrectie bij en vergroot bovendien de statisti sche kans dat het kind een on geluk krijgt. Mevrouw Junger publiceerde onlangs een opmerkelijk on derzoek onder 3000 jongeren waaruit blijkt, dat zij die cri mineel gedrag vertonen vaker het slachtoffer worden van on gevallen; vooral verkeersonge lukken. Zij kampen namelijk met een ernstig gebrek aan zelfcontrole. Dat gebrek leidt tot een breed scala aan afwij kend gedrag. Van criminele jongeren zal ongeveer 72 pro cent kans lopen om slachtoffer te worden van een verkeerson geluk. Bij niet-criminele jongeren is dit percentage circa 27. Boeven zijn dus brekebenen. Junger vindt dan ook dat de maat schappij meer aandacht moet schenken aan probleemgezin nen. ,,Het beleid moet meer gerich te aandacht schenken aan de jonge jaren en aan het gezin. Consultatiebureaus moeten worden versterkt. Er moeten veel meer peuterspeelzalen ko men. Niet bezuinigen, maar juist versterken." Want het aanleren van correctie kan maar tot de leeftijd van acht jaar. Jonge criminelen worden steeds gewelddadiger. Vaak vloeit er bloed. In het gunstigste geval eindi gen ze in de cel (Foto: Joop van Houdt) „Kinderen die vanaf dat mo ment vervelend zijn, blijven vaak vervelend." Ze gaan al vrij vroeg drinken, gaan drugs gebruiken, krijgen psychische klachten en gaan een stabiel probleemgedrag vertonen. „Consultatiebureaus zijn er over het algemeen wel van op sen zal volgens hem namelijk niet helpen. Een belangrijke indicator van later crimineel gedrag kan al in de eerste jaren van een kind worden opgemerkt, zegt Jun ger. „Als een kind tot bijvoor beeld zijn zevende jaar veel on gelukken heeft gehad, is de kans groot dat hij later crimi neel gedrag gaat vertonen." Dit is overigens al eerder vast gesteld in een omvangrijk on derzoek (over een periode van 21 jaar) van de Brit Wads- worth. Volgens Junger kan dit wor den verklaard door het feit dat, als een kind vaak ongeluk ken heeft, er gebrek is aan su pervisie. Dat gebrek wijst op een slechte gezinsband. Kinde ren die door een slechte relatie met hun ouders'geen zelfcorri gerend gedrag leren, komen la ter in de delinquentenhoek te recht. Een ouder die een J'-.l ikïfi Tot 9 september Burgh-Haamstede Michael Pestel in de reeks Gelezen uit het landschap. Tot en met 25 augustus Expositie Zeeuwse Kunstkring in de St. Ni- colaaskerk. Dagelijks te bezichtigen van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 26 augustus Zomertentoonstelling. Beeldentuin Burger weeshuis. Ma. t/m. za. 10.00-17.00 uur. Tot en met 28 augustus Expo pastels en aquarellen He Kruithof uit Pernis. Wegrestaurant De Blauwe Keet. Ope ningstijden: volgens restaurant, 09.00-21.00 uur. Augustus Expositie Geschiedenis van de Zierikzeese havens. In ruim eenmast-rivierklipper Mijn Genoegen in Museumhaven. Di. en do.: 10.00- 16.00 uur. Burgh-Haamstede Expositie beeldhouwwerken van Anita Dek ker, Stijn Eysbroek, Miems van Citters en Tineke Roose. Expositie aquarellen en olie verfschilderijen van Miems van Citters, Ine ke Morel, Nelly Nelisse, Joost Theeuwes, Karischka en Piet Boogert. Openingstijden: donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Galerie Borsboom, Achterweg 7. Tot 31 augustus Burgh-Haamstede Aquarellen duinen, strand en schelpen. Ga lerie 't Zuuddek. Op donderdag, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met zondag 3 september Burgh-Haamstede Mama, hoe heet die schelp. Trampolinecen trum De Vluchtheuvel. Dagelijks van 10.00 tot 21.00 uur. Van 31 augustus tot en met 9 september Burgh-Haamstede Expositie fantasiepoppen Liesbeth Kroos- Graaff in Josefine atelier-galerie, Weststraat 25. Openingstijden: augustus, donderdag, vrijdag, zaterdag van 10.00-16.00 uur. Sep tember: woensdag, donderdag, vrijdag van 13.30-16.00 uur. Van 26 augustus tot en met 9 september Burgh-Haamstede Expositie surfschilderijen Paul Franssen in Atelier De Zoete, Zuidstraat 18. Dagelijks van 10.00-13.00 uur. Van 28 augustus tot en met 26 september Brouwershaven Werk Do van Rijn. Stadhuis. Op-iwerkdagen van 09.00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met 29 september Renesse Expositie poppenkamers en poppenwinkels in museum De Blikvanger, Capelweg 18. Open op dinsdag en vrijdag van 10.00-12.00 uur en op zondag 6 augustus en zondag 3 sep tember van 11.00-15.00 uur. Tot en met 15 oktober Brouwershaven Expositie Op de Reede, Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam, vóór de opening van de Nieuwe Waterweg in 1872. De wereld van Boelhouwer van Beveren (1822-1899), schipper, redder, berger, loods en lichttoren wachter. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven VVV). Openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Zon- en feest dagen gesloten. Tot en met zaterdag 21 oktober Burgli-Haamstede Nuttige handwerken en Verdronken Westen- schouwen. De Burghse Schoole. Van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur. Van donderdag 28 september tot en met donderdag 2 november Brouwershaven Kunstwerk van papier van Hans Bommeljé. Stadhuis. Van maandag tot en met vrijdag 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Vanavond (vrijdag) LIVE MUZIEK Aanvang 21.30 uur aan de Engelse Kade te Zierikzee Schots Ierse folk muziek Gratis toegang Engelsekade 6-7 - 4301 NA Zierikzee Telefoon 01110-12374 of 01110-16775 Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam Brouwershaven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6