Bru al veertig jaar trots op dé Boys Voetbal gaf S.V. Duiveland de huidige naam Programma Programma DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 NR 25828 9 BRUINISSE - Als het over voetbal gaat kan hij je uren bezig houden. Nico de Keijser, 58 jaren oud en voormalig eerste elftal speler van Bruse Boys. Anecdotes vanuit het verleden en zijn vi sie op de toekomst. In die tijd voetbalde men op Zijpe bij de Vluchthaven. Op geheel eigen wijze. „Een bal maakten we van een varkens blaas met daarin een prop pa pier. En daaromheen allemaal van die grote post-elastieken. Geld om ballen te kopen was er nog niet." Uit die tijd worden op Bru nog regelmatig de gebeurtenissen opgehaald. Zo ook die van de wedstrijden tegen WHS uit In 1955, toen Bruse Boys op 23 augustus werd opgericht, was De Keijser 18 jaar. „Ik deed al vroeg mee. We hadden maar één elftal en eigenlijk kon je dat nog geen voetballen noe men. We speelden op een wei tje bij Leen Jonker." Voordat de Boys werden opgericht en er in competitieverband werd ge speeld werd er echter ook ge voetbald. Echt serieus werd het pas toen er een bestuur werd aangesteld. Sint Annaland. „Dan gingen we met een boot, de Bru 139 van Koos Jümelet, met daar achter een roeiboot. En op Stalland moesten we dan de getijhaven binnengeroeid wor den. En dan daar eerst naar het cafeetje. Alles ging mee. De boot was barstensvol. En terug was nog 'leutiger'", vertelt De Keijser met een alleszeggende glimlach. Toen Bruse Boys eenmaal aan de Boomdijk ging voetballen ging de ontwikkeling hard. Een kantine met kleedlokalen werd neergeplant. „Ik weet het nog precies. Op mijn ver jaardag, 13 juli 1957, hebben we de fundering gestort van het oude kantinegebouw. We kregen twee kleedkamers, met één kraan. Maar we hadden een kantine." Centjes Toen Bi-use Boys vierdé-klas- ser werd volgden er voor die tijd verre reizen naar Nieuw- land en Hoek. Als echte Zeeu wen letten de Bruenaren toen al op de centjes. „We mochten een bus gebruiken van Koos Hoek, die werkte bij een bus maatschappij of we huurden een Dodge bij Elenbaas. En als we met het pontje van Zijpe over moesten ging de auto met de Krammer. De spelers gin gen met het bootje van voorzit ter Maas. Dat scheelde weer twee gulden". Op Bru zijn er nog oude film pjes van, ook van de illegale reis over de Veerse Dam ter wijl die officieel nog niet open gesteld was. Leuke tijd Nico de Keijser beleefde een leuke tijd. Misschien wel leu ker dan het voetbal van heden. Maar iedere tijd heeft 'zo zijn eigen problemen. „We moesten op Hoek voetballen en toen moesten we eerst de koeie- slront weghalen. Daar hadden ze geen douche en dus moesten we met zijn allen naar het bad huis. Dat sloten ze speciaal voor ons een uur later." De historie verder doorlopend kom je al snel bij het beste Bruse Boys team aller tijden. „Dat was voor mij het elftal met Wim Geluk Frans de Ou de, Eddie Schild, Jan Kostense en al die namen. Het elftal wat voor de eerste keer naar de tweede klas ging." De Keijser draagt Bruse Boys nog steeds een warm hart toe. Vroeger ook al. Samen met Maarten Verspoor, oud-voor- zitter, en ere-lid Cees van de Bos slaagde hij erin om als eer ste vereniging in Zeeland een betaald voetbal club naar het dorp te halen. Sparta kwam tijdens de viering van het Bru se 500-jarig bestaan. Toekomst Het Bruse Boys van nu heeft volgens Nico de Keijser nog steeds toekomst. „Het is een bloeiende vereniging waar ze hun eigen veters betalen en vijf gulden voor iedere busreis moeten 'lappen'. Als je ziet wat er in die vereniging alle maal aan vrijwilligers bezig is. Daar neem ik mijn petje voor af. En als ze hier ooit gaan be talen is de vereniging binnen de kortste keren kapot", geeft hij de waarschuwing af. 25 augustus: Vanaf 20.00 uur officiële re ceptie voor genodigden en belangstellenden in de kan tine. Vanaf 21.00 uur feestavond voor leden en rustende le den, met medewerking van het Trio Lennard Hoekman en diverse optredens van bekende Bruenaars. 26 augustus: Om 11.00 uur voorrondes penaltybokaal, alle jeug- delftallen. Om 13.00 uur Bruse Boys 1 en 2 tegen Smitshoek 1 en 2. Tijdens de rust de finale's van het penaltyschieten. Om 15.00 uur wedstrijd oud:leden Bruse Boys. Om 16.00 uur wedstrijd tus sen leden van Bruse Boys. Om 17.00 uur barbecue voor alle leden en oud-leden. Om 18.30 uur een optreden van de onvolprezen Bruse Booze Brothers. BRUINISSE - In 'BruBal', het clubblad van de jubilaris, staat het te le zen. Totaal aantal leden per 1 juni 1995: 219. Bijna de helft daarvan, om precies te zijn 103, is junior of pupil. Genoeg jonge talent- en minder ta lentvolle voetballers- dus om de toekomst van Bruse Boys met vertrou wen tegemoet te zien. Sinds korte tijd traint oud voetballer Jan Kostense de C- junioren. Vorige seizoen had hij de A-junioren onder zijn hoede. Dat is nu de enige leef tijdsklasse waarin Bruse Boys geen elftal heeft kunnen in schrijven. Met B's, C's, D's, twee E-teams en drie F-pupil- lenteams gaat de jeugdafde ling binnenkort de competitie in. In de C-junioren spelen Arnoud van der Linde, Dinge- man de Koning, Sander van den Bergé, Sjors Geluk, Mar tin van Galen, Leendert Mar- tijn, Maurice Geense, Ronald Ooms, Jan van der Have, Paul Klein, Hans Flikweert, Wil liam Bal, Cornelis van der Weele en justin Moerland. Cornelis van der Weele (13) voetbalt al vanaf zijn vijfde. „Toen moest ik wel eerst twee. maanden mee-trainen. Waar om ik ben gaan voetballen? Omdat alle jongens dal deden. En voor de leut." Cornelis is derdejaars en heeft dus dispen satie. Sjors Geluk is wat jonger. Hij is 12 en een zoon van één van de beste Bruse voetballers aller tijden, Wim Geluk. „Ik heb mijn vader nooit in het eerste zien voetballen. Toen was ik te klein." Zijn trainingsshirt ver raadt zijn voorliefde voor het voetbal en Feyenoord. Zou hij later, als hij daarvoor de capa citeiten heeft, hcrgerop willen. „Ja, ik denk dat ik dat wel zou doen. Van mijn vader mag het wel." Zo voetbalt de één puur voor het plezier, de ander heeft toch meer de mentaliteit om wat te bereiken. Opvallend genoeg is dat veel van de junioren in doelman Jacob Muller en in de jonge Theunis-Henk van den Berge hun Bruse idolen zien. „Het is best wel knap als je op die leeftijd al in het eerste speelt. Of ik dat ook wil? Mis schien voetbal ik dan al niet meer of zit op een andere sport", vertelt Dennis van den Ouden, gehuld in zijn Baggio- outl'il. De Bruse C-junioren vinden dat Bruse Boys genoeg doet voor de jeugd. „Coca-Cola jeugddagen. tentenkamp, pe naltybokaal", antwoordt Paul Klein op de vraag wat er zoal georganiseerd wordt. Waarom zou hij in de hoofdmacht uit willen komen? „Voor de sfeer en je weet toch dat je één van de beste Bruse voetballers bent. Het lijkt me mooi om la ter in het eerste te spelen. Hard trainen, dan zou het misschien mogelijk zijn voor me", geeft hij zijn wens te kennen. De één zal dat' doel bereiken, de ander niet. Wat het jubi leum betreft vinden de jongens zich niet slecht bedeeld. „We mogen gaan feesten en barbe cuen. En de penaltybokaal", klinkt- het in de rondte. Al heeft de ander liever wat an ders. ,-,Ik zou liever een toer- nooitje spelen." William Bal ziet zich later ook wel in het eerste spelen. „Ik denk wel dat ik dat zou kun nen. Als verdediger of op het middenveld." De juiste stijl en strijdlust is bij hem in ieder ge val aanwezig. Wat er van deze knapen terecht is gekomen zal bij hel volgende jubileum be kend zijn. Vrijdag 25 augustus: 20.30 uur: Feesttent op trai ningsveld open. 20.45 uur: Opening feest avond door de voorzitter van S.V. Duiveland. 21.00 uur: Feestavond voor leden, oud-leden en donateurs van S.V. Duiveland, met medewer king van de vijf- mans formatie Delta Combo uit Bruinisse. 01.00 uur: Afsluiting van de feestavond. Zaterdag 25 augustus: 09.00 uur: Met Oosterland- se Fanfare over het dorp. 09.45 uur: Opening. Tevens opening van kin derkennis op en rond de velden. 10.00 uur: Voetbal westrijd F- en E-pupillen Duiveland-Feye- noord. 10.20 uur: Optreden High Five (Aerobic Demonstratie Groep) uit Goes. 10.30 uur: 2e helft F- en E- pupillen. 10.50 uur: Optreden High Five. 11.00 uur: D- en C-junioren Duiveland-Feye- noord. Tevens open les/demon stratie High Five met de gymle- den. 12.10 uur: Pauze. 13.00 uur: A-junioren Dui- veland-Feye- noord. 14.45 uur: Zeskamp voor al le liefhebbers. 16.30 uur: Prijsuitreiking zeskamp. 17.30- 18.30 uur: Receptie geno digden en leden. 19.30 uur: Karaoke-disco- avond voor de jeugd, tevens zul len op deze avond de prijswinnaars van de Bonte Avond optreden. 23.00 uur: Einde en dagaf sluiting door de voorzitter. OOSTERLAND - On der de naam Sport Staalt Spieren werd vijftig' jaar geleden in Oosterland een sport vereniging opgericht. Wandelsport, gymnas tiek en korfbal waren de onderdelen waarop de leden actief waren. Tegenwoordig geniet de voetbalafdeling de meeste bekendheid. Deze werd pas in 1956 in het leven geroepen en leidde ook tot de naamsverandering. Bij de KNVB stond namelijk al een ver eniging onder de naam SSS ingeschre ven. Oud-voorzitter, oud-trainer en speler van het eerste uur Henk van der Werf, van 22 oktober 1925, bezit nog een foto van het eerste elftal dat werd inge schreven voor de competitie 1956/57. Het was de tijd dat voetbal nog gespeeld werd met schoenen met metalen neuzen en een bruin lederen bal met een veter daarin. Wié hem kop te en daarbij precies de veter raakte liep nog minuten lang met een zeer hoofd rond. Het was ook nog de tijd waarin het respect voor de scheids rechter nog bestond. Die man werd gewaardeerd en daar werd van bestuurlijke zijde nauwkeurig op toegezien. De foto, genomen in januari van het jaar 1957, getuigt van een glorieus moment in de his torie van SV Duiveland. 'Dui veland - Bruse Boys 7-2' staat er op de achterkant geschreven met kleine letters. Van der Werf: „We speelden dat jaar ook tegen SKNWK, Colijns- plaatse Boys, Serooskerke (W) en Oostkapelle en de meeste wedstrijden wonnen we ook. Die clubs zijn later allemaal opgeklommen. Dat kwam om dat ze veel eerder dan Duive land beschikten bijvoorbeeld over kunstlicht beschikten. Zij konden veel eérder dan Duive- Het elftal van S. V. Duiveland dat voor het eerst deelnam aan de voetbalcompetitie. We schrijven het seizoen 1956-1957. land ook in de wintermaanden trainen." Duiveland verricht te in de donkere dagen name lijk weinig trainingsarbeid. Dat kwam pas toen de selectie enige jaren na de oprichting van de jsas gebouwde sporthal gebruik kon maken. Het voetbal was in die dagen nog lang niet voor iedereen een vanzelfsprekendheid. Jongens van een bepaalde kerkelijke gezindheid mochten eigenlijk helemaal niet in wedstrijdver band voetballen. Omdat de drang om te sporten en zich te meten met andere clubs toch niet te stuiten was, gingen ze. toch. Van der Werf: „Shirtjes eii broekjes/werden dan gewas sen door de vrouwen, vriendin nen of zussen van andere mer despelers. De jongens kwamen toen ook liever niet met hun naam in de krant. Dat was soms moeilijk, want er zaten goede voetballers bij, die ook regelmatig een doelpunt maakten. De kinderen van die voetballers hebben er natuur lijk nooit problemen mee ge had. Die lopen nu in de junio ren rond." Van der Werf weet zich de na men bij de'foto nog te herinne ren. „Ifelemaal links op de achterste rij. Dat is Piet. van der Werf, een neef. Hij speelde rechtsback. Daarnaast staat Tonnie Beije, een rechtsbinnen met een hard schot in de benen. De speler die voorover gebo gen staat in Kees Zwager, een snelle middenvelder. Die is al op jonge leeftijd overleden. De hele ploeg heeft bij de begrafe nis de kist nog gedragen." „Rinus Roks die daarnaast staat was de midvoor in een vijf-mans voorhoede. Naast hem staan laatste man Kees van der Maas en linksachter Henk Beije. De voornaam van Van der Berge, daar weer naast, is me ontschoten. Twee de van rechts Ceel Verhoek was rechtsbuiten en op het puntje staat Jaap de Bruine." Links onder zit/(Jaap Ooster- boer en naast hem zit Henk van der Werf die dat jaar niet alleen aanvoerder maar ook trainer was. „Die jongens wei- den wel aangepakt hoor. Het was vooral conditiewerk wat ze voorgeschoteld kregen. Dat was in die tijd nou eenmaal zo. Ik had ondanks het feit dat ik speler was, wel overwicht op de spelers. Ik was toch een van de oudere spelers." Van der Werf bleef nog heel lang de oudste selectiespeler. Tot zijn 42ste speelde hij in het eerste van Duiveland. „Nu zou zoiets niet rfteer kunnen. Het voetbal vandaag de dag is veel meer loopwerk." In 1 de> wedstrijd tegen -Bruse- Boys fungeerde Van der Werf overigens als doelman. Een on gewone positie. „Dat kwam omdat onze vaste doelman Ja cob Bouwman geblesseerd was. Ik denk dat ik overigens maar twee keer op doel heb ge staan dat jaar." Na zijn actieve periode zette Van der Werf zich in als trainer en in 1979 volgde hij na 23 jaar algemeen bestuurslid te zijn geweest de toenmalige voorzit ter Van der Maas op. Een func tie die Van der Werf vier jaar bezette. Tegenwoordig is hij vooral aandachtig toeschou wers en geeft hij, vanwege al zijn ervaring het huidige be stuur adviezen als hem dat'-ge^ vraagd wordt. Voormalig eerste elftal-speler Nico de Keijser: ,,Een bal maak ten we van varkensblaas en een prop papier.'" (Foto: Joop van Houdt) De Bruse C-jeugd in training. Sjors Geluk legt aan voor een schot. Dennis van den Ouden en Jan van der Have kijken toe. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 9