SV Renesse gaat verbouwen Mini-conferentie over positie migrante vrouwen 'Brabantse varkenshouders hebben slecht imago, dat kan alleen beter' Shooter en Turbo moeten drugs in disco vervangen Kernproeven Kindermoord Mishandeld DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 NR 25828 5 Onbekend is niet onbemind MIDDELBURG - Onbekend is niet onbemind. Dat is de titel van de mini-conferentie die zater dag 9 september gehouden wordt in Ontmoe tingscentrum Dauwendaele aan de Vrijland straat in Middelburg. De mini-conferentie is een gezamenlijk initiatief van de Vakbonds- school migrantenvrouwen, het FNV en de Stichting VMC Zeeland. De mini-conferentie begint om 13.30 uur. De mini-conferentie is op po ten gezet omdat op de vak- bondsscholen voor allochtone vrouwen bleek dat deze vrou wen nogal wat belemmeringen tegenkwamen bij hun pogin gen om zich een behoorlijke po sitie te verwerven op de ar beidsmarkt. De positie van allochtone vrouwen op de ar beidsmarkt blijkt in vergelij king met die van andere groe peringen slecht te zijn. ,,De werkloosheidscijfers - zijn hoog", aldus de Stichting VMC Zeeland in een persbericht. „Vrouwen willen graag wer ken, maar het lukt hen'maar mondjesmaat om aan werk te komen". Allochtone vrouwen werken volgens de Stichting VMC Zee land vaak in de schoonmaak branche, in wasserijen en in de landbouw. „Vaak slecht be taalde banen met ongunstige' arbeidsvoorwaarden. Beleids makers zeggen dat de vrouwen een lage opleiding hebben ge noten en dat hun Nederlands taalgebruik onvoldoende is". „Vaak is dat ook zo, maar in gesprekken met allochtone vrouwen horen we steeds va ker dat hun opleidingsniveau voldoende is voor de baan waarop ze solliciteren, maar dat er blijkbaar andere belem meringen zijn waardoor men niet wordt aangenomen", al dus het persbericht. Volgens de Stichting VMC doen instanties als bedrijfsver enigingen en sociale dienstèn wel hun best, maar hebben zij onvoldoende zicht op de posi tie van allochtone vrouwen. „We constateren echter ook dat er te weinig sprake is van een dialoog tussen de organisa ties enerzijds en de allochtone vrouwen anderzijds", aldus het persbericht. De Stichting VMC Zeeland wil meer zicht krijgen op de arbeidspositie van migrantenvrouwen in Zeé- land, arbeidsvoorzieningen, de aanpak vanuit de gemeenten, de inzet vanuit de bedrijfsver enigingen en de knelpunten waar vrouwen in de dagelijkse praktijk tegenaan lopen. „Het wordt geen vrijblijvende con ferentie. Het is vooral de be doeling om tot concrete afspra ken of intenties te komen waarmee verder gewerkt kan worden". Programma Na de ontvangst van-de deelne mers om 13.30 uur spreekt me vrouw S. Er den, consulente buitenlanders van de VMC Zeeland een welkomstwoord uit. Aansluitend - om 14.10 uur - verzorgt mevrouw W. Westers van het Instituut voor Trans culturele Ontwikkeling een in leiding. Mevrouw M. Utlu van het Nederlands centrum Bui tenlanders spreekt over de wenselijke situatie voor mi grantenvrouwen om op de ar beidsmarkt te komen. Verder komen aan het woord T. West- erveld van de RBA-Zeeland, wethouder mevrouw A. Stahl- Hemelsoet van Terneuzen, wethouder van Vlissingen me vrouw L. Poppe en mevrouw L. de Hoogh, plaatsvervan gend directeur van het CAI- in Goes. De huidige positie van de migrantenvrouwen wordt geanalyseerd door mevrouw C. Damen, districtsbestuurder van de FNV-Zeeland. Het offi ciële gedeelte duurt tot 17.00 uur. AMSTERDAM - Greenpeace heeft woensdagmiddag op de Dam actie gevoerd tegen de kernproeven die Frankrijk wil 'houden op het atol Muoruroa in de Stille Oceaan. In Neder land zijn bijna 400.000 handte keningen verzameld tegen de proeven. DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft donderdag een 37-jarige man uit Oss voor moord op zijn 7-jarige.zoontje Bob tot acht jaar gevangenis straf en tbs veroordeeld. De man doodde zijn kind op 18 fe bruari door wurging, messte ken en verdrinking. ZUTPHEN - Een 64-jarige vrouw uit Zutphen is woens dagmiddag op klaarlichte dag in Zupthen aangevallen door een 47-jarige plaatsgenoot. De man sloeg haar met een hamer meerdere keren op het hoofd. Het slachtoffer is zwaar ge wond afgevoerd. Morgen open huis bij vleesvarkenshouderij Varkenshouder T. Schepers uit Nuenen: „De omgeving heeft geen last van dit bedrijf" (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Hij zegt het met grote stelligheid. „Niemand zal last heb ben van dit bedrijf. Varkens ruik je natuurlijk altijd maar overlast? Nee". Vleesvarkenshouder X. Schepers uit Nuenen houdt morgen, vrij dag', open huis in zijn groen labelstal in de polder tussen Zierikzee en Schuddebeurs. ,,Ik hoop dat ik op die manier wat vooroordelen uit de weg kan ruimen", aldus Schepers. „Brabantse varkenshouders hebben een slecht imago, dat kan alleen maar beter". Het publiek is welkom op het bedrijf aan de Lange Blokweg 41a tussen 10.00 en 16.00 uur. Het 27 meter brede en 94 meter lange gebouw in de polder is ei genlijk nog maar éénderde van het nieuwe bedrijf. Het ge bouw biedt plaats aan 2500 varkens, maar alles bij elkaar komen er 7500 naar Zierikzee. De vleesvarkenshouderij van Schepers is daarmee meteen het grootste bedrijf in haar soort' op Schouwen-Duiveland. In het bedrijf wordt gebruik gemaakt-vanvde nieuwste tech nieken. Groen label Schepers heeft in het Brabant se Nuenen een zeugenbedrijf en hij was al lang op zoek naar mogelijkheden om nog een stapje verder te gaan, maar in Brabant was er voor het be drijf dat hém voor ogen stond geen plaats. „De milieuregels zijn in Brabant hetzelfde als hier, maar hier is veel mèer ruimte. Het is hier veel wijds- er", verklaart Schepers de keuze voor Schouwen-Duive land voor de vestiging van een vlees varkenshouderij Hij deed de vestigingsaan- vraag de deur uit en hoewel de meeste gemeenten uiterst be- duéht zijn voor massale vesti ging op Schouwen-Duiveland van varkenshouders - ook wel een 'rose invasie' genoemd - ging de gemeente Zierikzee door de bocht. Voorwaarde was wel dat het vleesvarkens bedrijf een Groen Label-stal zou worden, de meest milieu vriendelijke binnen de vlees varkenssector. „Een van de eisen is dat de am- moniak-uitstoot' in een Groen Label-stal, ten opzichte van een traditioneel varkensbe drijf, met 50 procent geredu ceerd moet worden", vertelt Schepers. Hij zegt dat doel be reikt te hebben door gebruik making van de nieuwste tech nieken. In het bedrijf is een computergestuurd luchtver versingssysteem geïnstalleerd en de cellen voor de varkens hebben gedeeltelijk open vloe ren. De uitwerpselen van de varkens vallen door een roos ter en komen in een kelder on der de cellen terecht. Daar wordt de mest via een even ingenieus als simpel sys teem met behulp van het grondwater gekoeld tot 15 gra den. Als de mestkelders vol zijn wordt de mest verkocht en afgevoerd. „Er zijn meer syste men. Je kunt ook werken met zuren, maar dit is het meest be- drijfszekere en het meest mi lieuvriendelijke systeem", al dus Schepers. Voor hem waren de lage exploitatiekosten door slaggevend bij de keuze voor het systeem. De lucht uit het bedrijf wordt gefilterd en op een hoogte van 9 meter naar buiten geblazen. „En voordat het dan bij de bebouwing komt is het al lang zo verdund dat je er geen last van hebt". Afzetgebied Volgens Schepers is gr op Schouwen-Duiveland voldoen de afzetgebied voor de var- kensmest. „In Brabant is te veel mest en hier te weinig. Dan is het toch logisch dat je hier je bedrijf vestigt". De var kens doen hun entree in het be drijf van Schepers als ze 25 ki lo wegen. In drieëneenhalve maand tijd groeit het gewicht van de varkens naar 110 kilo en dan zijn ze rijp voor de slacht Om'een dergelijk resultaat te kunnen boeken moet gezorgd worden voor ideale leef- en groeiomstandigheden voor de varkens. Het computerge stuurde luchtverversingssys teem is reeds genoemd. Verder zijn de cellen van de varkens voorzien van vloerverwar ming en worden zorgvuldig al le mogelijke besmettingsgeva ren buiten de deur gehouden. Eveneens computergestuurd is de voeding voor de dieren. De computer houdt bij hoe het ge wicht van de varkens in elke cel zich ontwikkelt en stemt daar dé. hoeveelheid voer - krachtvoer gemengd met bij- produkteit-- op af. Alles bij el kaar heeft Schepers straks slechts drie mensen nodig om het bedrijf te kunnen runnen. M. de Vlieger uit Serooskerke wordt de bedrijfsleider. Het eerste bedrijfsgebouw is inmiddels bijna klaar. Voor het najaar van volgend jaar hoopt Schepers ook de andere twee bedrijfsgebouwen gereed te hebben. Schepers heeft alle vertrouwen in het miljoenen project, al beseft hij wel dat hij met een capaciteit van 7500 varkens meteen aan zijn maxi mum zit voor het bedrijf. „Je moet durven investeren", al dus de Brabander. BI De Sportvereniging Renesse heeft bouwplannen. Hel chiblokaal krijgt er twee kleedkamers en een bestuurs- annex massageruimte bij.'In totaal wordt hel gebouw 400 kubieke meter groter gemaakt. Dan komt er ook meer bergruimte, zodat de twee keten op het oe- fenveld weg kunnen. In het voorjaar moet alles klaar zijn. De raadscommissie voor openbare werken geeft vanavond in het gemeen tehuis van Westerschouwen haar oordeel over dit plan. (Foto: Marijke Folkertsmci) Legaal drankje met alcohol en guarana Voor gebruik in de disco introduceerde Bols het drankje-Turbo. Het maakt dronken en geeft pep. Weer eens wat anders dus dan het vertrouwde biertje. (Foto: Marijke Folkertsma). DEN HAAG (ANP) - Het drankje veroorzaakt soms blauwe tanden en een dag na consumptie groene ontlasting. De neut wordt gedronken uit kleine, kleurrij ke flesjes en is allerminst een afzakkertje. Shooters worden ze genoemd. Oor spronkelijk afkomstig uit Duitsland en volgens trendwatcher Ron Simon in Ne derland steeds populairder. Drankenproducent Bols speelde daarop in en pre senteerde woensdag een variant op de Shooter, de Turbo. In een ambiance van mellow- house en dance-acts zag het drankje het (schamele) le venslicht in een Scheveningse discotheek. Verpakt in een op vallend flesje moet het tur quoise goedje de markt verove ren. Turbo bevat wodka en het cafeïnerijke guarana. Daarmee wijkt de alcoholische versna pering af van alle andere shoo ters. Guarana is een echte energie-opwekker die de india nen al .eeuwen gebruiken voor allerlei doeleinden. Om fit te blijven tijdens de jacht, als pijnstiller en als algemeen me dicijn. Het flesje, met een inhoud van twee centiliter en een alcohol gehalte van 20 procent, heeft daardoor een tweeledig effect. De feestganger ziet zijn behoef te aan alcohol bevredigd en krijgt daarnaast een enorme opkikker. Zo kan hij de hele nacht doordansen op bij voor beeld houseparty's en andere feesten waar de bezoekers pas na zonsopkomst van ophouden weten. Ron Simon, specialist op het gebied van jongerencommuni catie, vindt dat het produkt uitstekend past in het huidige tijdsbeeld. „Jongeren leven in het heden en hebben weer meer geld te besteden. Light is uit, energy is in. Op deze manier kunnen ze dronken worden en speedy tegelijk. De prijs van ongeveer vier gulden per flesje vormt geen bezwaar." De veertigjarige Simon, die in zijn huis in Scheveningen feesten organiseert om zo jon geren te kunnen analyseren, hoopt dat het nieuwe drankje populair wordt. „Omdat het ook bij de slijter te krijgen is, is het een verhuiselijking yan effecten die ook drugs kunnen opwekken. Opvolgers XTC In de maak zijnde opvolgers van bij voorbeeld xtc krijgen daardoor minder kans. Turbo is gezonder. Vier flesjes staan gelijk aan het alcoholpercenta ge van een pijpje pils en guara na is een puur natuurprodukt dat, bij mijn weten, geen scha delijke bijgevolgen heeft." De trendwatcher denkt dat Turbo nieuwe „drinkmomen- ten" bij jongeren zal creëren. „Nu wordt er veel tijdens het uitgaan zelf gedronken, maar door de shooters zal dat accent verschuiven. Omdat jongeren steeds later uitgaan, nemen ze vlak voor vertrek een flesje. Zo komen ze wakker aan op het feest. Een ander drinkmoment zal naar mijn inschatting ko men te liggen rond zeven uur 's ochtends, vlak voor het chill- out-moment." Shooters zijn afkomstig uit Duitsland. Naar het waarom daarvan kan Simon slechts gis sen. „Doorgaans is dat land niet zo trendsettend, maar toch zie je daar ook1 wel bewegin gen, zoals die Grünen, die pro beren iets te veranderen. Mis schien dat het fenomeen uit die kringen afkomstig is."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5