Vijftig luxe woningen in het plan Westerenban Haamstede Drie afdelingen Bouw- en Houtbond FNV verenigd in één grote afdeling Oosterlanders blij met service-woningencomplex Aanrijding in Renesse Kop/staart aanrijding Bejaarde bezweken aan verwondingen Diefstal in winkel Doorrijden na aanrijding Verdachte ontucht opgepakt Bedrijven in de race om dubbeldekker Digitale Regio op Internet DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 NR 25828 3 Politiek Westerschouwen gaat akkoord BURGH-HAAMSTEDE - In de buurt van de Westerenban weg in Haam stede mogen vijftig luxe woningen worden gebouwd. De politieke partij en in Westerschouwen gaan akkoord met dit laatste compromis tussen gemeente, projectontwikkelaar en provincie. Het CDA wil de omvang van het plan beperkt houden tot 42 bungalows of villa's. J. C. Hendrikse (PvdA) 'Zestig was echt te veel'. Dat werd dinsdagavond duide lijk in de vergadering van de raadscommissie voor de ruim telijke ordening. Alle fracties drongen er op aan dat het tien hectare grote gebied ook na .be bouwing vrij toegankelijk moet blijven voor wandelaars en fietsers. „Met vijftig woningen in het zuidelijk deel van het gebied kunnen wij akkoord gaan," zei fractievoorzitter J. C. Hen drikse. „Volgens de provincie zijn er nu geen andere moge lijkheden meer. Andere plan nen zullen dus stranden. Zestig was echt te veel." Hendrikse pleitte verder voor een voor rangsregeling voor fietsers op de aansluiting met de Kloos- terweg. „Wie bepaalt de grondprijs en is die straks gerelateerd aan de marktwaarde? De grond moet toch verworven worden van de Stichting Renesse. De bouw van tweeënveertig huizen zou niet rendabel zijn. Heeft u in zage in die cijfers gehad? wilde RPF-raadslid J. R. Rou- kema weten. Op die vraag ging" wethouder C. W. Veerhoek, tevens voor zitter van de Stichting Renes se, niet in. „Voor de grondprijs moet u aan de Jan van Renesse- weg zijn. De economische haal baarheid staat nog niet op pa pier, dus daar hebben we nog geen inzage in." Meer kritiek kwam dinsdag van het CDA bij monde van A. Padmos. Slikken Volgens hem krijgt de gemeen teraad een voorgekookt plan dat alleen nog maar geslikt hoeft te worden. „U vroeg ons of u geheel vrijblijvend een plannetje van vijftig bunga lows mocht voorleggen aan de Provinciaal Planologische Commissie. Die zei dat er maximaal 40 tot 45 mochten komen. Uw compromis met provincie en ontwikkelaar willen wij dus niet. Er zit hier ook nog een commissie en een raad. Die hoeven nu alleen nog maar te slikken," aldus Pad mos. Veerhoek legde uit dat het oor spronkelijke plan 60 woningen telde. „De provincie wilde maximaal 42. Maar er is nu een nieuwe gedeputeerde en die heeft met vijftig al snel consen sus gevonden. Ik denk dat dit de manier is: efficiënt en effec tief zaken doen. Bovendien is het al een oud plan, waaraan u nu vanaf het begin kan mee praten. Als u zegt dat u er geen brood in ziet, dan is het over en uit." Volgens Veerhoek wordt het terrein, inclusief het noorde lijk bebouwd deel extensief beheerd. „Er worden door een andere verkaveling ook min der vierkante meters bebouwd dan in het oorspronkelijke plan." I Applaus voor gemeente OOSTERLAND - Met een spontaan applaus lie ten de inwoners van Oosterland tijdens een druk bezochte hoorzitting woensdagavond, het gemeentebestuur van Duiveland weten erg blij te zijn met de komst van een service-woningen complex op De Saele. de St. Joostdijk het veld moe ten ruimen, mede omdat deze bomen kaprijp zijn. Verder zal hoog opgaande beplanting zal tot een acceptabel niveau wor den teruggebracht. De ontsluiting van het com plex komt aan de Hofweg. Tus sen de St. Joostdijk en De Sae le zal alleen langzaam verkeer zijn toegestaan. J. R. Roxikema (RPF) 'Wie be paalt de grondprijs?' Fusie is een feit ELLEMEET - De samensmelting van drie afdelingen van de Bouw- en Houtbond FNV is nu een feit. Dinsdagavond spraken de leden van Brouwershaven, Westerschouwen en Middenschouwen zich uit vóór een fusie. Tevens gingen de leden ermee accoord, dat de nieuwe afdeling de naam Schouwen zal krijgen. In het dorpshuis van Ellemeet vroeg districtsbestuurder Hen- ny Plat dinsdagavond de leden toestemming voor een fusie. Toen iedereen het ermee eens bleek te zijn zei de districtsbe stuurder: „We zijn hier allen aanwezig bij de geboorte van een nieuwe afdeling en laten we hopen dat deze een lang le ven beschoren mag zijn." Vol gens Henny Plat zijn dit soort fusies onvermijdelijk. Niet kleinschalig Hoewel de meeste afdelingen ervoor zijn om kleinschalig te blijven opereren, bleek de Bondsraad daar andere ge dachten over te hebben. Zij be sloot in 1994 een punt te zetten achter het kleinschalige werk. In een ingewikkelde maat schappij met een wirwar aan sociale wetgeving, rechten en plichten, moet een plaatselijk vertegenwoordiger een dui zendpoot zijn om een góede ser vice te kunnen verlenen. De bond meende dat niet meer te kunnen garanderen, als er niet professioneler gewerkt zou worden. Er waren in totaal ze ven afdelingen op Schouwen- Duiveland, dat worden er na de fusies twee, een voor de westkant en een voor de oost kant. In het verleden had men hier zeven plaatselijk vertegen woordigers. Na de fusies blijft er één algemeen vertegenwoor diger over, die kantoor zal hou den in Zierikzee. Deze man of vrouw is in vaste dienst van de FNV en geen vrijwilliger, zo als dat vroeger gebruikelijk was. Per afdeling worden er verder nog zeven kaderleden ingezet. Bovendien wordt er in de kèrnen van Brouwersha ven, Westerschouwen en Mid denschouwen een „klachten man" aangesteld. De voorzitter en nestor van de oude afdeling Westerschouwen C. Wandel had. de leiding over de fusievergadering. Hij toon de zich verheugd dat zo veel le den - ondanks de hitte - geko men waren. Verkiezing „We zijn niet echt blij met deze fusie," vond de heer Wandel, „Maar we hebben deze van "bo venaf opgelegd gekregen en we moeten er maar vrede mee heb ben. We begrijpen dat er ook vanuit een bezuinigingsoog punt deze beslissing genomen moest worden door het hoofd bestuur. Het is moeilijk om de juiste kaderleden te vinden, daar hebben we alle begrip voor." De afdelingen vrezen dat het persoonlijk contact zo als dat er vroeger was verloren zal gaan. Uit de drie besturen hadden zich diverse kandidaten be schikbaar gesteld voor het be stuur van na de fusie. Voor de functie van voorzitter moest een geheime stemming plaats vinden. Hiervoor had den zich Ad van Kuijk en Kees de Bil uit Scharendijke kandi daat gesteld. Van Kuijk kreeg vijftien stemmen en De Bil vier. Kees de Bil overhandigde de nieuwe voorzitter de voor zittershamer van de oude afde ling Middenschouwen. Deze hamer is een houtbond waardig, want het fraai uitge voerde exemplaar werd door Kees de Bil eigenhandig ge draaid en in een houten kistje aangeboden. Bloemen Tijdens het fusiebesluit is dooi de bondsraad gezegd dat ande re bestuursleden bij acclama tie gekozen kunnen worden. Nu er minder kandidaten dan benodigde bestuursleden wa ren, werden bij acclamatie ge kozen: K. de Bil uit Scharen dijke, W. Blokland uit Zonnemaire, K. van Nieuwen- huize en K. van der Klooster beiden uit Westerschouwen, J. van Leenen uit Kerkwerve en L. van der Panne uit Scharen dijke. Hierna werden oud-bestuurs leden in de bloemen gezet. Henny Plat prees hun inzet van de afgelopen jaren, in het bijzonder van C. Wandel uit Westerschouwen, die 35 jaar bestuurslid is geweest en Joh. van der Maas, die 30 jaar in het bestuur zat. Ze kregen beiden een horloge met inscriptie aan geboden. Henny Plat: „Deze heren zijn vroeger nog elke week bij de leden langs de deur gegaan om de contributie op te halen, zo zijn we begonnen, zij waren de werkers van het eerste uur." Afscheid Andere bestuursleden waar af scheid van genomen werd wa ren H. Dekker van Midden schouwen, (10 jaar trouwe dienst), A. Geelhoed en N. Ver kerk (14 jaar bestuurslid) van de afdeling Brouwershaven en P. van Dongen (5 jaar) en C. de Kraker van de afdeling Wes terschouwen (9 jaar bestuurs lid). Alle laatstgenoemden kre gen een enveloppe met inhoud aangeboden. De afdeling Brouwershaven heeft 77 jaar bestaan, de afde ling Westerschouwen 67 jaar en Middenschouwen 32 jaar. De gefuseerde afdeling Bouw en Houtbond FNV Schouwen telt 161 leden. De scheidende bestuursleden van Brouwershaven, Westerschouwen en Middenschouwen van de Bouw- en Houtbond FNV (Foto: Joojj van Houdt) De hoorzitting in het dorps huis van Oosterland was be legd om iedereen de gelegen heid te geven, vragen te stellen over de bouwplannen. In sa menwerking met woning bouwvereniging Beter Wonen heeft de gemeente een plan ge maakt voor de bouw van veer tig huur- en veertien koopwo ningen voor senioren. Dit nadat baron F. A. L. C. Schim- melpenninck van der Oije uit Wassenaar recentelijk bereid is gevonden de grond van het voormalig sportterein De Sae le voor woningbouw te verko pen aan Duiveland. Een woordvoerder van de ge meente meldt dat er woensdag avond met name vragen waren over de precieze indeling van de woningen, het groen rond de gebouwen en de ontsluiting van het complex. Overigens kon de gemeente de toehoor ders nog niet veel concrete in formatie geven. „Het gaat hier namelijk om een globaal plan. De verdere uitwerking moet nog plaats vinden", aldus de woordvoerder. Volgens de gemeente is in elk geval zeker dat de hoge popu lieren aan de achterkant van Op de vraag van bewoners van de St. Joostdijk of er een moge lijkheid is om een deel van de grond van de Saele te kopen om het eigen erf te vergroten, moest de gemeente het ant woord schuldig blijven: „Dat weten we nog niet." Zeker is in elk geval wel dat er geen extra ontsluiting komt voor de St. Joostdijk via de achtererven. Op de vraag of er een andere speeigelegenheid voor de kin deren zal komen - het oude sportterrein wordt hier nu na melijk veelvuldig voor ge bruikt- zegde de gemeente toe iets met de ijsbaan te zullen doen. „Die 7500 vierkante me ter blijft immers bestaan", aldus de woordvoerder. Het service-woningencomplex zal waarschijnlijk begin 1997 klaar zijn. DEN HAAG - Politie en brand weer hebben woensdagavond het stoffelijk overschot gebor gen van een man die waar schijnlijk in zee is verdronken. De identiteit van de dode is nog niet achterhaald. RENESSE - Op de kruising Lange Reke/Kromme Reke heeft zich woensdag een aan rijding voorgedaan. Een 25-jarige inwoner van Re nesse reed over de Lange Reke en wilde de Kromme Reke ins laan. Hierbij stond hij met de voorkant van zijn auto op het wegdeel waar een 20-jarige in woner van Roosendaal reed die vanaf de Stoofweg wilde afslaan, de Kromme Reke in. De 20-jarige man kon de ande re auto niet meer ontwijken. De auto van de man uit Renes se raakte licht beschadigd. Het andere voertuig werd over de hele linkerkant ingedeukt. OOSTERLAND - Woensdag heeft een kop/staart aanrij ding plaatsgevonden bij Oos terland. Een 61-jarige inwoonster van Waddinxveen reed over de N59 ter hoogte van Oosterland, ko mende uit de richting Bruinis- se. Voor haar reed een 56-jarige inwoner van Berkel en Roden rijs. Deze moest remmen voor een tot nu toe nog onbekende auto die rechtsaf de Rampert- sedijk op reed. De 61-jarige vrouw kon haar voertuig niet meer op tijd tot stiistand brengen. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. GOES - De zaterdag in een parkje bij de Oostwal in Goes gewond gevonden 81-jarige S. Blokpoel is in de nacht van maandag op dinsdag aan zijn verwondingen bezweken. De man werd gevonden met verwondingen aan het hoofd. De politie sluit niet uit dat er sprake is van een misdrijf. Blokpoel was alleenwonend en had de gewoonte voor het sla pen gaan een eindje te gaan wandelen waarbij hij ook re gelmatig in het parkje kwam. Het parkje in kwestie is gele gen aan de Oostwal, de doodlo pende weg tussen de Oostsin gel en het Groene Weidje. Over het motief van een moge lijk misdrijf is volgens de poli tie nog niets te zeggen. Giste ren, woensdag, is een speciaal team van 15 politiemensen uit de regio Zeeland op de zaak ge zet. Het team is op zoek naar mensen die inlichtingen kun nen verschaffen over de le venswijze van het slachtoffer', zijn kennissen en de mensen waarmee hij contacten onder hield. Informatie wordt, vertrouwe lijk behandeld. Het recherche team is bereikbaar via tele foonnummer 01130-811110. ZIERIKZEE - Een 66-jarige in woner van Haamstede is woensdag aangehouden we gens winkeldiefstal. De man werd aangehouden in een winkel aan het Haring- vlietplein in Zierikzee. Hij had voor een klein bedrag aan goe deren meegenomen. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. ZIERIKZEE - Een 49-jarige in woner van Nieuwerkerk deed woensdag aangifte van door rijden na een aanrijding. Zijn auto stond dinsdag gepar keerd op de Balie in Zierikzee. Toen hij terug kwam bij zijn auto bleek deze te zijn aangere den en beschadigd aan de rech ter- en voorkant. Het schade bedrag is nog onbekend. BRUINISSE - Dinsdagavond kreeg de politie de melding binnen dat in Bruinisse ont ucht was gepleegd met twee minderjarige meisjes. De poli tie heeft inmiddels een ver dachte opgepakt. Het incident speelde zich af op een speelplaats aan de Delta straat in Bruinisse tussen 17.00 en 18.00 uur. De door de politie opgepakte man wordt na ver hoor vrijdag voorgeleid aan de rechter-commissaris. MIDDELBURG - Gedeputeer de staten van Zeeland hebben ermee ingestemd dat de Pro vinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD) zeven bedrijven uitnodigen een offerte in te dienen voor de bouw van een dubbeldeks veerboot. Dat zijn twee bedrijven min der dan zich voor de aanbeste dingsprocedure hadden aange meld. De gegadigden zijn: De Merwede Shipyard, Koninklij ke Scheldegroep, Frisian Ship yard Welgelegen, Van der Giessen-de Noord, Verolme scheepswerf Heusden, Lang- sten Slip en Batbyggeri AS en Ulstein Verft AS. De laatste twee zijn Noorse bedrijven. Een Pools bedrijf heeft zich te ruggetrokken en een Spaans bedrijf bleek niet over vol doende ervaring en werffacili- teiten te beschikken. De zeven bedrijven wordt nu gevraagd offerte uit te brengen aan de hand van tenderdocumenten zoals bestek en concept-bouw en/of chartercontracten. Na ontvangst van de uitnodiging hebben de bedrijven zes weken de i ijd om hun materiaal aan te bieden. Verwachting t/m maandag 28 aug. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht west 5 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht n. west 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 90% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht n.west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 25 aug. Zon op 06.40, onder 20.43 Maan op 05.54, onder 19.58 Nieuwe Maan: 26 aug. (06.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het zomerweer is voorlo pig achter de rug. Morgen is het nog vrij zacht, maar vooral later op de dag is de kans op regen groot. Vanaf zaterdag voeren stevige noordwes tenwinden een flink aantal buien naar Nederland. De middagtempe- ratuur daalt daarbij tot onder de 20 graden. Vanavond zijn er nog opkla ringen, maar vannacht neemt de be wolking toe. Het blijft echter nog vrij wel overal droog. De temperatuur daalt naar omstreeks 16 graden. De zwakke tot matige, aan zee soms vrij krachtige wind krimpt naar richtin gen tussen zuidwesi en west. Mor gen overdag blijft de bewolking overheersen en vooral in de middag valt er op veel plaatsen enige tijd re gen. Tijdens spaarzame opklaringen loopt de temperatuur op tot onge veer 23 graden. De west- tot zuid westenwind trekt iets aan en bereikt aan de kust en op het Ijsselmeer af en toe windkracht 6. Vanaf zaterdag waait de wind uit het noordwesten en stroomt geleidelijk koudere lucht naar Nederland. Boven het warme zeewater neemt de onstabiliteit van de atmosfeer toe, waardoor talrijke buien ontstaan. MIDDELBURG - De Digitale Regio Zeeland, inclusief de in formatie van de provincie Zee land, wordt dinsdag 5 septem ber officieel aangesloten op Internet. Tijdens de bijeenkomst in Mid delburg geeft J. Th. M. R. Bak ker, directeur Rijckholt BV in Kamperland, een introductie op Internet en vertelt over de gebruiksmogelijkheden en de Digitale Regio Zeeland. De officiële eerste raadpleging van de informatie van de pro vincie Zeeland vindt plaats door ing A. M. Dek, gedepu teerde voorlichting. Aanslui tend houdt hij een toespraak. ZIERIKZEESCHEffï NIEUWSBODE Éi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2°/o B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3