GASTRUBRIEK: SOCIAAL KULTUREEL IN DE REGIO Wereldwinkel druk met verbouwing (COS* lichtboei(end) nieuws 15 Vrouw Geloof Samenleving Schouwen-Duiveland (VGS S-D) blijft positie vrouwen kritisch volgen! Hoe is de werkgroep ontstaan? VGS S-D startte in 1983 als praatgroep en groeide al snel uit tot een aktief aan de weg timme rende werkgroep. VGS stimuleert vrouwen zich bewust te worden van haar positie in geloof, kerk en samenleving en te werken aan verandering daarvan. VGS kan haar werk (blijven) doen dankzij de medewerking van een aantal trouwe vrijwilligsters en niet te vergeten de strukture- le subsidie van de gemeenten Westerschouwen, Brouwershaven, Middenschouwen en Zie- rikzee. De eilandelijke werkgroep organiseert gespreksgroepen, kursussen en themabijeen komsten vanuit feministisch perspektief. Deze aktiviteiten worden (mède)begeleid door professionele vakvrouwen, feministische theologen, vormingswerksters e.d. Welke aktiviteiten? In september start er weer een maandelijkse studie/thema/schrijfgroep (bel even voor info!). Op 5 oktober is Irmgard Busch uitgenodigd om te komen spreken over de Wereldvrouwen conferentie en de Schaduwconferentie in Beijing, China, waaraan zij zelf deelneemt (deze le zing is in samenwerking met SKW De Lichtboei; zie informatie onder "Boeiende Lezingen" el ders in deze krant). Onderwerpen die verder in het seizoen 95/96 op de agenda staan zijn: Beeldvorming van zwarte- en migrantenvrouwen; verarming van vrouwen; mensenrechten zijn ook vrouwenrechten; vrouwenhulpverlening. Voorts zijn er plannen om een workshop rond liturgie (een hele dag) te organiseren aan de hand van het boekje: "Veeltaligheid Veel-ZI J-digheid, Werkboek Vrouwen, Liturgie en Ge rechtigheid". Presentatie/cabaret Al langere tijd bestaan er plannen om iets cabaretachtigs op touw te zetten en/of een (sati risch) verhaal uit te spelen. Heb jij ervaring en ideeen of vind je het gewoon een leuk idee? Neem kontakt op, want wij zijn op zoek naar vrouwen die dit leuk vinden en met ons aan slag willen. VGS maakt deel uit van de landelijke Vrouw-en Geloofbeweging: een netwerk van V&G-groe- pen, organisaties e.d. VGS neemt regelmatig bepaalde landelijk, aktuele thema's over, zoals het probleem van "de groeiende armoede onder vrouwen(Dit is tevens een van de thema's die binnen de Wereldvrouwenconferentie als belangrijk aandachtspunt op de agenda staat). Van de 1 miljoen mensen die in Nederland op het bestaansminuimum leven zijn er 700.000 vrouw. Ook in de Bijstand is de overgrote meerderheid vrouw (90%) Plus het feit dat vrouwen nog steeds het grootste deel van de (onbetaalde) zorgarbeid op haar schouders heeft, is voor VGS S-D een signaal om zich middels allerlei aktiviteiten te blij ven inzetten om de positie van vrouwen - door middel van Bewustwording, Edukatie en Vorming - te verbeteren en veranderen. Rond de Verarming van vrouwen ofwel de sociaal economische positie van vrouwen heeft de werkgroep een presentatie samengesteld; deze duurt ongeveertwintig minuten. Wilt u deze problematiek aan de orde stellen in uw organisatie, werkgroep of kerkeraad, dan kunt u (vrijblijvend) kontakt opnemen, met VGS S-D tel. 01112- 2024 of 01110-12013. Informatie over de VGS-aktiviteiten vindt u regelmatig in de plaatselijke pers en is tevens ver krijgbaar bij het sekretariaat van VGS S-D: Groeneweg 19,4317 PV, Noordgouwe. tel.01112-2024. Wilt u op de hoogte blijven van alle VGS-aktiviteiten in Zeeland en West-Brabant en weten wat er landelijk gaande is? In de nieuwsbrief "Radiante" die vier maal per jaar veschijnt, leest u eralies over. Informatie sekretariaat VGS S-D. Begin 1996 zal de Wereldwinkel die gevestigd is in de Verrenieuwstraat in Zierikzee, zodanig verbouwd zijn dat de effektieve winkelruimte anderhalf maal zo groot is als de oude situatie. Op deze wijze wil men de produkten op een nog professionelere manier aan de konsument brengen: Steeds meer mensen vinden namelijk de weg naar de Wereldwinkel; er zit duidelijk groei in "FairTrade" oftewel eerlijke handel! Wat is een Wereldwinkel? Een wereldwinkel is een winkel, die produkten verkoopt uit wat wij de Derde Wereld noemen. Er zijn in Nederland momenteel ongeveer 250 wereldwinkels, in grote en kleinere steden en dorpen. Waarom noemen zij zich Wereldwinkel en bijvoorbeeld niet Derde Wereldwinkel? Omdat ze daarmee willen aangeven dat de situatie in veel Derde Wereld-landen verband houdt met de situatie hier en met de gevestigde handelsbelangen van de rijkere wereld. Be halve in Nederland zijn er ook wereldwinkels in Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Frankrijk, Engeland en België. Wat is het doel van de wereldwinkels? De wereldwinkels streven ernaar "zuivere" produkten te verkopen en dat "zuivere" slaat dan niet op de kwaliteit of iets dergelijks maar houdt verband met de manier, waarop de produkten worden geproduceerd en ingekocht. Dat wil zeggen dat de mensen die de goederen hebben verbouwd of gemaakt daarvoor een eerlijke prijs betaald krijgen en dat hun arbeidsomstandigheden menswaardig zijn. In de praktijk komt het erop neer dat vooral gekocht wordt van kleine coöperaties waarin mensen samenwerken. Door de eerlijke prijs die zij voor hun produkten ontvangen, zijn zij in staat hun levensomstandigheden te verbeteren en zelfstandig voor hun eigen inkomen te zorgen. "FairTrade" Hoe gebeurt de inkoop? De inkoop gebeurt voornamelijk door de importorganisatie "Fair Trade". Deze organisatie maakt geen winst en bezoekt regelmatig de projekten om in te kopen, te adviseren en ook om te kontroleren. Zij geeft tevens voorlichting aan het Neder landse publiek via de z.g. handelswijzer. Max Havelaar Een duidelijk en bekend voorbeeld is de Max Havelaar koffie. De meeste koffie die wordt ge dronken komt van grote plantages, die in handen zijn van grootgrondbezitters. De koffie wordt daar geplukt door seizoenarbeiders en hun loon staat in geen verhouding tot de prijs, die voor de koffie wordt betaald. De winst gaat naar de grootgrondbezitters, de opkopers en expor teurs en draagt zo niet bij aan de ontwikkeling van de armen, maar vergroot juist de kloof tus sen arm en rijk. Echter de Max Havelaar koffie wordt ingekocht voor een eerlijke prijs en zo rechtstreeks mogelijk van de coöperaties van de kleine boeren. Het keurmerk op de koffie staat borg voordie betaling van een eerlijke prijs. Sinds kort is er nu ook de Max Havelaar cho cola! Handwerk en nijverheidsprodukten. Behalve koffie, thee hoping, wijn e.d. verkoopt de wereldwinkel ook veel prachtige nijver heidsprodukten uit heel veel landen zoals: Peru, India, Indonesië, Sri Lanka, Mexico, Tanza nia, Bangladesh, Guatemala enz. Verder is er de kleding onder de noemer "Mode met Motief" waaronder vooral heel veel schit terende (betaal bare) sieradenOok voor schrijfpapier, kaartenkaarsen of wat dacht u van een "eerlijke" theedoek kunt u terecht bij de Wereldwinkel. U vindt De Wereldwinkel in Zierikzee in de Verrenieuwstraat nr. 3 (tel.01110-13921). Neem gerust eens vrijblijvend een kijkje!! Ook de z.g. produktenfolders zijn hier verkrijgbaar. De wereldwinkel draait op kracht van vrij willigsters, die u ook graag meer vertellen over de doelstelling en werkwijze van de Wereld winkel. Openingstijden: Dinsdag t/m vrijdag van 9.30 -11.30 en van 1.30 - 4.30. Zaterdag van 10.00 -16.00 uur (dus ook open tussen de middag!). <T COS-Zeeland, centrum voor internationale samenwerking COS-Zeeland is een bureau voor advies en ondersteuning bij voorlich tingsactiviteiten over internationale vraagstukken en mondiale bewustwor ding. Ons werkgebeid is de provincie Zeeland. COS-Zeeland maakt deel uit van een vereniging van zestien COSsen in Nederland. COSsen hebben hun werk ondergebracht in vier functies: service, advisering en ondersteuning, samenwerking, stimulering en ontwikkeling. De eerste drie functies vormen de kerntaken van COS- Zeeland. Door stimulering en ontwikkeling speelt het COS in op verande rende omstandigheden en nieuwe ontwikkelingen. Het COS neemt hiertoe initiatieven, werkt nieuwe thema's, werkvormen en strategieën uit en spoort nieuwe doelgroepen op. Cosmorama Cosmorama is het kwartaalblad voor internationale samenwerking dat door COS-Zeeland wordt uitgegeven. Het blad bevat aankondigingen van activiteiten in de provincie, achtergrondverhalen, opiniërende bijdragen van de redactie en lezers, verhalen van Zeeuwen overzee, nieuwe ontwik kelingen, niet-westerse literatuur enz. Een abonnemënt op Cosmorama kost 15,— per jaar en vrijwilligersgroe- pen en leden daarvan komen in aanmerkingyoor een gratis abonnement. Lezers van "Lichtboei(end) Nieuws" kunnen een gratis proefexemplaar aanvragen bij het COS, Postbus 2125,4460 MC Goes. U vindt het COS aan de Ravelijn de Groene Jager 5 in Goes. Ons telefoonnummer is 01100-50051 (vanaf 10-10-1995:0113-250051 Het Jongeren Advies Informatie Buro is er voor alle jongeren tussen ongeveer 12 en 25 jaar. Je kunt bij ons terecht voor informatie, advies en hulp bij alle mo gelijke vragen en moeilijkheden zoals: school of opleidingen studiefinancieringen uitkeringen 'werk/werkloosheid *sexualiteit vrije tijd *au-pair werken jouw rechten in het algemeen militaire dienstplicht andere persoonlijke problemen We hebben een grote sortering van folders, brochures en tijdschriften. De meeste daarvan kun je zo meenemen en inkijken en sommige kun je kopen. Is de informatie die jij zoekt niet aanwezig, dan zoeken we deze zo snel mogelijk voor je op. Bij al deze onderwerpen is informatie alleen niet altijd genoeg. Soms zijn de fol ders te algemeen en niet helemaal op jouw situatie toepasbaar. In dat geval zor gen wij ervoor dat deze algemene informatie vertaald wordt naar jouw eigen si tuatie. We proberen zoveel mogelijk informatie en advies te geven die voorjouw belangrijk is om tot een goede keuze te komen. Want het gaat erom dat je zelf een beslissing kun t nemen! Wanneer je meer persoonlijke problemen hebt, kun je direkt een gesprek met een van de hulpverleners vragen. Hierbij kun je denken aan problemen die te maken hebben met thuis, school, vrienden, alcohol, drugs, werk, sex en meer. Het kan zijn dat je het rotgevoel hebt dat er "iets" mis is, of dat dingen niet gaan zoals jij graag zou willen. Als je daarover wilt praten dan kun je bij ons terecht voor een gesprek. Wellicht kunnen we samen bepalen wat je het beste kunt doen. Een afspraak maken is niet nodig. Je kan zo binnenlopen. Je kan je vragen stel len aan de balie, maar je kan ook, als je dat wilt, om een persoonlijk gesprek in een aparte ruimte vragen. Het JAIB is gevestigd in het kantoor van de Stichting Jeugd Schouwen-Duive land aan het Kerkhof 8 nabij de Dikke Toren van Zierikzee en is geopend op: dins-,woens-,donderdag 13.30-17.00 uur en tijdens de koopavond op don derdagavond van 19.00-21.00 uur. Bellen kan ook 01110-20665.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 25