GASTRUBRIEK: SOCIAAL KULTUREEL IN DE REGIO Vrouwenvereniging LAVA ANBO niet bang voor vergrijzing 14 lichtboei(end) nieuws 5i|V~| lanoeiuke Ook in Zeeland gespreksgroepen ouders van 0VD (ouders van druggebruikers) drugverslaafden een harde noodzaak Wij zijn in Zeeland een organisatie van ouders, lotgenoten, die door middel van praatgroepen een "veilige haven" willen bieden aan ouders/relaties van drugsge- bruikers/-verslaafden. Hier kunnen ouders en relaties van gebruikers over hun on macht, verdrieten onzekerheden praten en elkaar ondersteunen en bemoedigen. De gevolgen van soft-drugs-gebruik kunnen (bijna) even vernietigend zijn als het gebruiken van hard-drugs. Deze kunnen zijn: psychoses, depressies, apa thie, onbeheersbare angsten en hallucinaties. Het gedrag van de drugsgebrui ker brengt veel pijn en verdriet binnen vele gezinnen. Gesprekken Door onderlinge gesprekken worden veel problemen vaak hanteerbaar gemaakt. Er wordt naar je geluisterd. Hier vind je (h)erkenning als ouder. Want... als je er achter komt dat je kind gebruikt, dan heb je al heel veel meegemaakt. In verschillende plaatsen over het hele land verspreid, zijn gespreksgroepen en kon- taktmogelijkheden voorouders van druggebruikers. Deze groepen zijn aangesloten bij de Landelijke Stichting Ouders van Drugverslaafden gebruikers (OVD). Middels deze kontakten wil de Stichting verhinderen dat ouders in een isolement te recht komen, bijvoorbeeld door de veroordelende houding van familie, bekenden en kollega's. Het is goed je te realiseren dat het gebruik van drugs niet voor even is, vooral niet voor jongeren met een risicovol gedrag. Je raakt er eerder aan verslaafd dan je denkt, vooral als het - zoals vaak gebeurt - in groepsverband wordt gebruikt. Weerbaar Je kunt daar als ouder moeilijk grip op krijgen, je staat alleen en verloren aan de kant; je bent er niet bij. Juist voor die ouders zijn de gespreksgroepen in het leven geroe pen. In de groepen leren ouders weerbaarte worden zodat zij met name emotioneel beter tegen de situatie zijn opgewassen. Er zijn mensen, die (nog) niet naarzo'n praatgroep willen of durven te gaan; zij kunnen anoniem bellen met een kontaktper- soon of de Telefonische Hulpdienst van de OVD. Ouders die vermoeden dat hun kind gebruikt en daar problemen mee hebben wordt dringend geadviseerd: "Zoek in een vroegtijdig stadium kontakt met een gespreks groep"! De praatgroep is voor alle ouders: voor ouders van soft- en harddrugs-gebrui kers, jonge of oudere gebruikers. Er zijn gespreksgroepen van ouders van druggebruikers in Zeeland in Zierikzee en Middelburg. Kontaktpersonen: Schouwen-Duiveland: Tea van het Leven, Zonnemaire tel. 01112-2286/ 01110-12075. Walcheren-Bevelanden: Tini Stechweij, Wissenkerke, tel. 01107-1680. Zeeuws-VlaanderenH. Klaris.Terneuzen, tel. 01150-95831 T. de Groot, Terneuzen, tel. 01180-15648 De "Landelijke Stichting Ouders van Drugverslaafden" heeft ook een Telefonische Hulpdienst (THD). Dit nummer is bereikbaar van maandag t/m vrijdag tussen 17.00 en 24.00 uur en op zaterdag en zondag tussen 9.00 en 24.00 uur, telefoon. 072-152244. LAVA is een provinciale vrouwenorganisatie en staat voor Lesbische en Andere Vrouwen Aktiviteiten. LAVA heeft in april van dit jaar (1995) haar eerste halve lustrum uitbundig gevierd. LAVA organiseert alweer twee-en-een-half jaar lang zeer uiteenlopende aktiviteiten. Een greep uit het aanbod van de afgelopen periode: •film- en theatervoorstellingen in verschillende plaatsen in Zeeland; lezingenaanbod rond allerlei thema's; literaire bijeenkomsten met medewerking van een landelijk bekend schrijfster/dichteres; sportieve aktiviteiten: wandel- en fietstochten, kampeer- weekend; feestavond, cafebezoek, samen uitgaan en kampvuur. Mede dankzij de waardering van de bezoeksters, neven-organisaties en - financieel gezien - onze abonnees op het verenigingsbladLopend Vuurtje"de Provincie Zee land en de gemeenten: Westkapelle, Veere, Vlissingen, Valkenisse, Middelburg en Goes, kunt u ook het volgend seizoen van LAVA weereen dergelijk aanbod aan akti viteiten verwachten. Ook in Zeeuws- Vlaanderen en in Goes. LAVA werkt in principe voor alle vrouwen in Zeeland. Sommige aktiviteiten zijn specifiek voor lesbische vrouwen. De meeste aktiviteiten vinden plaats op Walcheren. Dit heeft te maken met de zetel van de vereniging in Middelburg en met het subsidiebeleid van de diverse gemeenten. Om op de hoogte te blijven van alles wat LAVA doet kunt u zich abonneren op het "Lopend Vuurtje"het verenigingsblad van LAVA. Kosten minimaal f 15,= per jaar. (zes uitgaven per jaar). Het blad heeft twee funkties n.l. de lezeressen op de hoogte brengen van de aktiviteiten en gelegenheid geven aan vrouwen om hun eigen aktiviteiten kenbaar te maken aan een breder publiek. Zowel voor meer in formatie over LAVA, alsook voor een abonnement op het "Lopend Vuurtje" kunt u te recht op het sekretariaat van LAVA: Burgerweidetraat 214335 GP Middelburg, of telefonisch: 01180-16301 of 01189-3095. Artemis: een plek waar vrouwen willen werken SEKSESPECIFIEKE HULPVERLENING WERKGELEGENHEID Op donderdag 22 juni j.l. werd het nieuwe onderkomen van Artemis officieel geopend. Het oudste teamlid Aat Leker (78) uit Zonnemaire onthulde daarbij het beeldje "Vrouw in balans" Dromen Driejaar geleden startte Artemis (Buro voor vrouwenhulpverlening) op een zolderkamer ineen Middelburgs grachtenhuis. Naar aanleiding vaneen rubriek in een huis- aan- huisblad meld den zich 17 vrouwen aan die graag "iets" wilden doen. Omdat er nog geen sprake was van des kundigheid volgden zij een intensieve training Vrouwenhulpverlening. Ook gaan zij met z'n allen naar Aardenburg (Zeeland Studiecentrum) om aan "teambuilding" te doen (versterken van team). De begeleidster van die eerste keer heeft inmiddels de vijfde teambuilding met een groeiende groep vrouwen erop zitten. Het team is gegroeid in aantal en deskundigheid. Elk teamlid is verpicht aan deze (halfjaarlijkse) teamweekends mee te doen. Het is ook drie jaar geleden dat we door middel van een "geleide fantasie" (werkmethode) de opdracht kregen te dromen over hoe we er over twee jaar bij zouden zitten. De meeste vrouwen dromen zich een pand en zien zichzelf al in de kamers zitten. Een aantal van hen kunnen het zich niet voorstellen en vreemd genoeg haken zij na enige tijd ook af. Maar de droom komt uit en in het voorjaar van 1995 kopen wij het koetshuis van landgoed Toor- envliedtaan: een piekwaarvrouwen willen werken. Van hulpverlening naar werkgelegenheid Goede hulpverlening volgens de visie van vrouwenhulpverlening is gespecialiseerd in:seksir- eel misbruik-problematiek, eetproblemen, bewustwordings- en relatieproblemen. Een goede zaak maarna een uurtje ga je gewoon weer terug naar huis en dan? Artemis begon al zo'n twee jaar geleden te experimenteren met het "op sporen" zetten van vrouwen. Wat betekent dat? Clientes kunnen bij ons meer, ze worden begeleid en krijgen trai ningen, sommigen gaan studeren en volgen hun stage bij Artemis. De eerste afgestudeerde, "een getraumatuiseerde vrouw" sloot dit jaar haar HBO-afstudeer- scriptie af met een acht. Dan is er feest en vooral ook ontroering. Want het kan dus! Clientes worden medewerksters en ook al volgt niet iedereen een HBO-opleiding, het ervaren van een veilige plek en de mogelijkheid om te kunnen oefenen met je talenten, maakt dat vrou wen weerzin krijgen in het leven. Artemis coöperatie Artemis maakt vooreen deel van haar werkzaamheden een coöperatie. Je kunt lid, aspirantlid en sympathisant van de coöperatie worden. In september 1995 starten wij met de "dienstenwinkels". Daarin bieden wij diensten aan, aan partikulieren, bedrijven en overheden. Hiermee creeeren wij onze eigen banen, er is immers geen werk! Wanneer je gebruik wil maken van onze diensten (bel voor meer info) dan dien je sympathi sant/lid te worden. Je krijgt dan tevens een abonnement op de Artemis-krant "Lopende zaken", met daarin verhalen van en over vrouwen en de organisatie; verder kunnen diensten worden aangeboden en geruild. Wij zien graag ook jouw verhaal tegemoet. Voorts gaat Arte- mis een fonds oprichten, waaruit vrouwenprojekten gefinancierd gaan worden. Op sporen Wij zijn inmiddels met de overheid, sociale diensten en belangrijke andere financiers inge- sprek om de vaak intensieve begeleiding vergoed te krijgen. Toch blijven wij ook altijd afhan kelijk van de individuele bondgenoten: vrouwen die geloven dat dromen werkelijkheid kunnen worden. Bel of schrijf ons gerust. Ook bent u welkom met uw groep/organisatie om eens een kijkje te komen nemen. Artemis, Koudekerkseweg 133,4335 SL Middelburg, tel. 01180-42979. De vergrijzing neemttoe. De ANBO is daar niet bang voor. 50+ers hebben de welvaart in onze samenleving opgebouwd. Zij zullen ook aan de wieg staan van de toekomst. Maar daar voor moeten zo veel mogelijk 50+ers zich organiseren in een organisatie die hun belangen behartigt. De ANBO, Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, zorgt op landelijk niveau, in de provincie en gemeenten dat "uw wensen" door de vertegen woordigers van de politieke partijen en maatschappelijke or ganisaties ook echt woorden gehoord. Bij de ANBO zijn alle 50+ers welkom. De levensbeschouwing of politieke kleur van de individuele leden is dan niet belangrijk. Wat hen bindt is de strijd van de ANBO om 50+ers een volwaardige plaats in de samenleving te laten behouden. Samen staan ze voor hetzelfde belang. Die onderlinge solidariteit en houding maakt de bond sterk. De bond heeft meer dan 570 afdelingen.en 15 gewesten, die over het hele land zijn verspreid. Duizenden vrijwilligers werken ook in uw woonplaats of streek om bijvoor beeld oplossingen te vinden voor onveilige verkeerssituaties of de bereikbaarheid van een plaatselijk winkelcentrum. Zij voeren ook gesprekken met de gemeentelijke overheid om problemen die 50+ers ondervinden op te lossen. Vrouwen De positie van vrouwen heeft speciale aandacht. Bijna 65% van de ANBO-leden is vrouw, maarzij zijn slecht vertegenwoordigd in de besturen van de bond. Het hoofd bestuur stimuleert vrouwen om dit werk te gaan doen door het opzetten van speciale vrouwenkursussen. Mens'en vanaf vijftig jaar zijn mondig en hebben veel levenser varing. De ANBO heeft behoefte aan uw kennis en inzichten. Niet alleen als be stuurslid in de afdelingen, maar ook op gewestelijk en landelijk niveau. Laat uw in breng niet verloren gaan. Gebruik uw ervaring om de ANBO sterk te maken. Het ledenblad van de ANBO geeft ieder maand heldere en duidelijke informatie aan meer dan 165.000 abonnees. De krant wordt zowel binnen als buiten de bond ge roemd om de hoge kwaliteit en laat ouderen zelf aan het woord. Alleen al het ANBO- blad is de moeite waard om lid te worden. De kontributie is verbazend laag. Sekretariaat: Scheldestraat 51Zierikzee. tel. 01110-13241

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 24