BOEIENDE LEZINGEN IN DE LICHTBOEI Werken met dromen Tweeluik: Is geloven een kunst? De vrouw In het sprookje In je volle kracht kornen 20 jaar Wereldvrouwenconferentie Boeiende Workshop: lichtboei(end) nieuws 11 Het komend seizoen 95/96 start De Lichtboei met een serieBoeiende Lezingen en workshops". Met dit aanbod wil De Lichtboei aansluiten op ontwikkelingen, stromingen en vragen die leven binnen de samenleving. De inhoud is zeer gevarieerd; luchtigeen wat "zwaardere" onderwerpen komen aan de orde. In verband met het aantal te verwachten deelnemers/bezoekers is tijdige opgave vooraf noodzakelijk. Dus.... maak je keuze en geef je op bij SKW De Lichtboei Zaterdag 13 september en zaterdag 14 oktober Onderwerp: Werken met dromen Begeleiding: Mevr. A.H.H. Weststrate(Goes) Kosten: fl. 40,= per dag. Tijd: 10.00 -16.00 uur. (zelf voor lunch zorgen) Droom: "een vrouwzagzichzelfin een droom, ze keek naar een roos, die openging Ons leven ontwikkelt zich evenals de roos. Langzaam, soms uiterst moei zaam ontvouwen zich de blaadjes, tot we het hart, het zelf, ontdekken. Wer ken met dromen kan je helpen bij deze reis naar zelfkennis. Werken met dro men verdiept het inzicht in levenspa tronen en biedt nieuwe mogelijkheden aan. We dromen allemaal, elke nacht, maar niet iedereen onthoudt de droom. An deren worden overdag door hun droom in beslag genomen, piekeren over de betekenis, raken de sfeer niet kwijt enz. Soms keert een bepaalde droom regelmatig terug. Wat betekent dit toch? Dromen lijken vaak zo raad selachtigdat je er geen touw aan vast kunt knopen. Werken met dromen is een boeiende, lastige en soms pijnlijke tocht maar ook een waar veel bij te lachen valt. Voor wie? Voor vrouwen en mannen die nieuws gierig zijn naar hun dromen en de bete kenis daarvan voor het leven van alle dag. Ons dag- en nachtleven, bewuste en onbewuste zijn ondeel baar met elkaar verbonden: het zijn twee kanten van een munt. De opzet van de workshop is prak tisch. Je leert een droomboek aan te leggen en bij te houden; je dromen te onthouden. Via verschillende metho dieken leer je je dromen te verstaan en de symboliek te begrijpen. Ook maak je kennis met dromen in andere kuitu ren. Vrijdagavond 22 september Onderwerp: De vrouw in het sprookje Spreekster: Mevr. A.H.H. Weststrate (Goes) Kosten: fl. 12,50 Tijd: 19.30 uur Sprookjes zijn verhalen die al eeuwen lang van generatie op generatie wor den doorverteld. Het zijn verhalen over het menselijk bewustzijn. Diep in de kern ligt de wijsheid verborgen, ver scholen in beelden die - hoewel ze be tekenis hebben voor het leven van al ledag - niet meer direkt door ons worden herkend. Deze avond ga je je verdiepen inde lot gevallen van de vrouwelijke hoofdper soon: hoe ze verdwaalt, zich laat ver strikken in de netten van de boze tovenaar, de test die ze moet onder gaan, het opgeven van oud gedrag en zovoorts. Maar.als de nood het hoogst is weet ze zich door haar gedrag uit de neteli ge situatie te bevrijden. Verbeeld de vrouw in het sprookje de situatie van vrouwen van vandaag? Ook vandaag verdwalen vrouwen, laten zich verstrikken, balanceren tus sen te veel aanpassen en te weinig voor zichzelf opkomen. Het blijkt dat veel vrouwen nog steeds hun kreativi- teit opsluiten, zich laten beperken en hun intuitie op een laag pitje zetten. Van de vrouw in het sprookje kan je erg veel leren namelijk: hoe wij door de weg van het hart te volgen en op ons zelf te vertrouwen, als een heel en vrij mens kunnnen leven. ledereen is van harte welkom op deze "sprookjesavond" voor volwassenen; ook voor mannen is het interessant! Boeiende workshop: Zaterdag 28 oktober Onderwerp: "In je volle kracht komen" Begeleiding: Mevr. A.H.H. Weststrate Kosten: Fl. 40,= Tijd: 10.00 -16.00 uur (eigen lunch meebrengen). Diep in ieder mens woont ze, de oer- energie, degene die weet wat de be doeling is van ons leven. Het is de plek waar we onze kracht en heelheidervaren. In 't leven van alledag zijn we verweven in situties met partners, vrienden, kin deren, geld werk, idealen en verlan gens. Deze verwevenheden houden ons af van onze weg. We onderdrukken onze kracht, ver snipperen onze energie enzovoorts. Wat betekent in je volle kracht staan? Wat is verweven zijn? Wat is de be doeling van verwevenheid in relaties enz. vanuit een psychologische en spirituele zienswijze? Wat is polair handelen en welke plaats heeft dit inzicht krijgen, op je eigen kracht? Deze workshop is voor iedereen, jong en oud, vrouwen en mannen. Werkwijze: Informatie - kennisoverdracht Oefeningen: geleide fantasie; teke ningen; koncentratie-of meditatie oefeningen Uitwisseling - gesprek. Donderdagavond 2 november Spreker: Aarnoud van der Deijl, predikant te Burgh Donderdagavond 7 december Spreekster: Marja de Lange, schilderes te Brouwershaven Kosten: per avond fl. 10,= Aanvang: 19.30 uur Is geloven een kunst? Geloven lijkt de laatste tijd een beetje een tobberige aangelegenheid. Twij fels doen zich sterker gelden dan vroe ger. Twijfels zoals: is het allemaal wel waar? Beelden gelovigen zich niet van alles in? Wie de geschiedenis van het geloof bekijkt (recentelijk nog in Karen Arm strongs Een geschiedenis van God ziet dat geloof en kunst vaak als broer en zus zijn beschouwd. Misschien is geloof inderdaad wel een vorm van verbeelding, net als kunst. Het geloof bedient zich immers ook van beelden in woord, in steen, in glas in lood enz. Het geloof roept een werkelijkheid op, waarbinnen schoonheid en goedheid het winnen van chaos en dood, zoals ook een gedicht dat kan doen. Het is toch niet toevallig dat musea, theaters en concertzalen functies overnemen van de kerk? Mensen die niet naar de kerk gaan, laten zich wel ontroeren door de Matthauspassion. Als wij het geloof nu eens gaan zien als een kunst, zou dat gelovigen niet van een hoop getob kunnen verlossen? De vraag of het allemaal waar is, is dan niet meer zo van belang. Wat van be lang is, is dat het geloof ons kan ont roeren, raad geven, troosten, prikke len/inspireren zoals een kunstwerk dat ook kan doen. Natuurlijk hopen gelovigen dat geloof niet alleen 'maar verbeelding is, maar als het dat wel zou blijken te zijn - wat dan nog? Het is dan een vorm van verbeelding die zeer de moeite waard is! Aan de hand van een aantal teksten, gedichten en kunstwerken gaan wij op deze avond op zoek naar de verwant schappen tussen kunst en geloof. Deze avond vormt daardoor een twee luik met de avond van Marja de Lange in december (maar net als bij een tweeluik, zijn de luiken ook afzonder- lijkte bekijken). Marja de Lange geeft boeiende lezing. Donderdagavond 5 oktober Onderwerp: 20 jaar Wereldvrouwenconferentie Spreekster: drs.lrmgard Busch,feministisch (moraal)theologe te Breda Kosten: fl. 10,= Aanvang: 19.30 uur Organisatie: SKW De Lichtboei en Vrouw Geloof Samenlevfng Schouwen-Duiveland. Irmgard Busch neemt deel aan het Forum van NGO's (Niet Gouvernemente le Organisaties) oftewel de Schaduwconferentie (30 aug. tot 8 sept.) van de Wereldvrouwenconferentie (4 tot 15 september) in Beijing (Peking, China). Op 5 oktober zal zij vertellen over haar ervaringen en indrukken tijdens de conferentie, voorts schetst zij een beeld van al de verschillende groepsbe langen en verdeeldheid, maar ook van de wereldwijde solidariteit. U krijgt in formatie over het Wereldaktieplan dat tijdens de WVC wordt opgesteld en zij gaat nader in op de betekenis van het motto: "Mondiaal denken en plaatse lijk handelen". Al ruim een eeuw zijn vrouwen bezig een gelijkwaardige positie te verover en, overal op de wereld. Van de zijde spinsters in Sjanghai, die rond 1910 door korte rumoerige stakingen bete re betaling eisten, tot de suffragettes in Engeland, die in dezelfde tijd met aktievoeren streden voor gelijke de mocratische rechten. Van Dolle Mina en het comité Vrouwen en de Bijstand in Nederland tot de Dwaze Moeders van de Plaza de Mayo in Argentinië, die het recht opeisten te weten waar hun vermiste kinderen zich bevonden. Sinds 20-jaarzien de Verenigde Naties het als hun taak om daadwerkelijk een bijdrage te leveren aan deze interna tionale beweging. 1975 werd uitgeroepen tot Jaar van de Vrouw en in Mexicovindtindatjaarde eerste Wereldvrouwenconferentie plaats. Regeringsdelegaties spreken af dat zij er alles aan willen doen om er voor te zorgen dat de lasten van de economische crisis niet eenzijdig af gewenteld worden op de schouders van vrouwen. Gelijktijdig met deze conferentie vond ook de Womens's Tribune plaats. 6000 vrouwen wisselden hier ervarin gen en strategieën uit. Niet alleen om thuis effektiever naar resultaten te streven, maar ook als bron van infor matie voor de deelnemers aan de con ferentie. En natuurlijk ook om bij de of ficiële regeringsvertegenwoordigers te lobbyen voor andere inzichten en een betere aanpak. Mexico betekende tevens de start van het decennium van de vrouw. Halverwege in 1980 werd in Kopenha gen de balans opgemaakt. Hoewel er niet echt reden was voor optimisme was er wel beweging te zien tussen de officiële conferentiegangers (rege ringsdelegaties) en de deelnemers aan de schaduwconferentie die dit keer Forum heette en door meer dan 10.000 vrouwen werd bezocht. De in vloed van vrouwen en hun organisa ties op beleid van de regeringen kreeg duidelijk meer kansen. Kopenhagen betekende een aanzet tot een begin nend internationaal netwerk van vrou wenorganisaties. Aan het einde van het decennium van de vrouw, tijdens de derde Wereld vrouwenconferentie in Nairobi in 1985, werd geconstateerd dat het toch de vrouwen zijn die wereldwijd de lasten van de economische crisis dra gen. Maar belangrijke thema's kon den voor het eerst op gelijkgezindheid onder de delegaties rekenen. Dat be trof bijvoorbeeld de economische zelfstandigheid van vrouwen en de bestrijding van het geweld tegen vrouwen. Op de schaduwconferentie Forum '85, waaraan 14.000 vrouwen deelnamen, kwam de eensgezindheid tot stand tussen vrouwen uit het Wes ten en de Derde Wereld. In het slotdocument "Forward Looking Strategies" (Toekomstge richte Strategieën) stonden aanbeve lingen, die op alle plaatsen in de we reld gekontretiseerd zouden worden. Op de vierde Wereldvrouwenconfe rentie in Beijing zal opnieuw besloten worden op welke terreinen en met welke middelen tot het jaar 2000 vrou- wenemancipatiebeleid wordt opge steld en uitgevoerd. De voorstellen hiertoe worden vervat in een wereld wijd aktiedocument dat de naam "Platform for Action" draagt. In Nederland is deze Wereldvrouwen conferentie op plaatselijk, provinciaal en landelijk niveau voorbereid. In Zee- land vond de eindmanifestatie op 5 mei plaats tijdens het Bevrijdingsfesti val te Vlissingen. Op 7 april werd in het Brabantse Land van Ooit (Drunen) de provinciale voorbereiding mét de ma nifestatie "Brabant op weg naar Be ijing" afgesloten. Meer dan 4500 vrou wen en enkele mannen namen hieraan deel. Het is de bedoeling dat de vrouwen, die deelnemen aan de schaduwcon ferentie in China, straks een extra bij drage leveren aan het realiseren van het Wereldaktieplan, ook in onze plaats en omgeving. Het motto is: Mondiaal denken en plaatselijk handelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 21