Boeiende Kunst Te zijn waar nodig, op 't moment dat 't nodig is Korte kursus poppen maken Boeiende Expositie van Teken- en schilderkursisten Nieuw! Kursus eenvoudig koken Hoe maak je een geheimschrift met lichtsignalen?? lichtboei(end) nieuws 5 Deze kursus antroposofi sche poppen maken is ge baseerd op het thema Moe der Aardbei. Moeder Aardbei en haar baby zijn niet alleen leuk om als dekoratie neer te zetten, maar ook als theemuts te ge bruiken. In vijf lessen worden aardbei- moeder- en aardbeibaby gemaakt met daarbij een nieuwe techniek voor het vormen van de gezichtjes. De kursus wordt gegeven op woens dagavond van 19.30 tot 21.30 door docente Anneke Lameyn. Kosten fl. 45,= fl. 60,= materiaal. Bij voldoende deelname gaat de kur sus in september van start, dus bel snel! tel. 01110-12075. De kursisten van de teken- en schildergroepen voor volwas senen hielden van 11 maart tot 1 april weer hun tweejaarlijk se expositie. Deze vond plaats in de Bewaerschole in Burgh- Haamstede en bood een duidelijk en gevarieerd overzicht van het werk van de 65 kursisten die wekelijks in De Lichtboei hun teken- en schilden/aardigheden komen vergroten. Het tentoongestelde werk was heel verschillend, wat betreft onderwerp, techniek en materiaalgebruik. Dit ge varieerde werken staat dan ook cen traal bij het lesgeven aan de groepen, een ieder moet op eigen niveau en vanuit de eigen persoonlijke belang stelling kunnen werken. De groepen staan onder leiding van docenten: Corrie Tieleman en Anneke Leydek- ker. Ruim 600 mensen bezochten de ex positie!. Dit geeft de kursisten en docenten weer veel reden en inspi ratie om door te gaan, mede gezien de vele positieve en lovende reak- ties die zij mochten ontvangen. Tea van 't Leven, coördinatrice van De Lichtboei, opende de expositie. Zij omschreef het woord kunst, zoals het in het woordenboek staat vermeld en benadrukte het begrip zelfontplooi ing. Behalve het kreatief bezig-zijn en 't opdoen van kennis en vaardigheden is zelfontplooiing een belangrijk aspekt, dat niet alleen voor de kursus tekenen en schilderen geldt, maar voor alle kursussen die De Lichtboei organi seert. Wilt u ook eens mee-exposeren, geef u dan gauw op als kursist van De Lichtboei. Voor wie? Voor mensen met. een verstandelijke handikap. Thea Borsje, Instellings kok van GVT (Gezinsver vangend Tehuis) Schou- wenoord gaat in De Lichtboei kookles ge ven. Wat kan je zoal leren? Dat hebben we aan Thea gevraagd: "Tijdens deze kursus willen we aan de hand van een kookboek verschillende gerechten maken. Je gaat leren hoe je eenpans- maaltijden, salades, verjaar dagshapjes, taarten en cakes en natuurlijk gewone maaltijden moet klaarmaken. Verder leer je hoe een oven en een gasfornuis werkt en hoe je alles moet schoonhouden, maar ook hoe je groenten schoonmaakt en nog veel meerOp de eerste ken nismakingsavond hoor ik graag wat jullie wensen zijn, want daar wil ik natuurlijk rekening mee- houden. Dus....graag tot ziens in De Lichtboei". Ook voor deze kursus geldt, dat als er te weinig mensen zijn de kursus niet door kan gaan. En dat zou jammer zijn, dus geef je op tijd op. De kursus start op vrijdagavond 8 september van 19.00 uur tot 21.00 uur. Een kursus tekenen- en schilderen voor mensen met een verstandelijke handi kap. Voor de zesde keer organiseert De Lichtboei een kursus Boeiende Kunst. Er zijn kreatieve mensen en minder kreatieve mensen, precies zo geldt dat voor mensen met een verstande lijke handikap. De kursus "Boeiende Kunst" is spe ciaal voor mensen met een verstan delijke handikap en haalt onver moede kreatieve kwaliteiten naar boven. Wij hopen dat jij er ook weer bij bent... Dus komen neem gerust een vriend of vriendin mee, of iemand die je kent van je werk, of iemand die je kent van school, of iemand bij jou in huis. Hoe groter de groep hoe meer ver schillende werkstukken er gemaakt worden en hoe meer je ook van elkaar kunt leren en... des te gezelliger het is! De kursus start op maandagavond 4 september. Het begint om 19.00 uur en duurt tot 21.00 uur. De docente is Margreet Leijdekker. Aanmelden voor 28 augustus. Infor matie bij De Lichtboei tel.- 011110- 12075. Op de Technika-10-klub leer je het. In de Lichtboei draait al sinds enkele jaren een Technika-10 klub, een van de driehonderd klubs die ons land telt. Technika-10, wat is dat nu eigenlijk? Technika-10 is een landelijke organi satie die zich ten doel stelt de techni sche achterstand die meisjes van tien t/m twaalf jaar hebben, op een interes sante en speelse manier te laten inha len. In Zierikzee gebeurt dat met suc ces in De Lichtboei. Zo was er een kursus Elektronika en Fietserimaken. De meisjes leerden omgaan met de boormachine, soldeerbout en elektri sche zaagmachine. Met steeds meer gemak werden o.a hamer, schroeven draaier, striptang en imbussleutel ge hanteerd. Er werd ook geëxperimen teerd met LED-jes, transistoren en diodes en er zijn werkstukken ge maakt: een kerstster, een nachtlamp je en de zg. zenuwenspiraal. Een fietsband plakken en een defekte fietslamp repareren hebben de meis jes ook onder de knie gekregen, dit alles met veel plezier. Het afgelopen seizoen is er gewerkt met hout en be wegende konstrukties. Ook komend seizoen willen we door gaan met Technika-10-aktiviteiten en er liggen diverse plannen klaar: Ben je een meisje tussen de 8 en 12 jaar? Lijkt het je leuk om een ge heimschrift via lichtsignalen te leren maken en wat dacht je van een "alarmmat" waarmee je iedereen die je kamer nadert op tijd kunt horen? Kom dan vanaf 7 september op don derdagavond van 19.00 uur tot 21.00 uur naar Technika-10! Het komend blok maken we allerlei dingen met elektriciteit. Een blok bestaat uit 10 lessen. Wil je je opgeven of meer weten, grijp de telefoon en druk de volgende cij fers: 01110-12075 en vraag naar TEA. INTERVIEW TEA VAN 'T LEVEN Tea van 't Leven is een vrouw meteen warme, hartelijke uit straling. Zij is 55 jaar, moeder van twee volwassen dochters en werkt ruim veertien jaar als coördinatrice in De Lichtboei. Zij is niet geboren maar wel getogen in Zierikzee, haar ouders zijn beide rasechte Zeeuwen. Samen met Rudy Prager, de huidige direkteur, trad zij op 1 april 1981 in dienst van SKW De Lichtboei. Het was voor 't eerst dat er professionele employees werden aangetrokken voor het - zoals het toen nog heette - buurt- en klubhuis- werk van het Leger des Heils in Zierik zee. Tot voor die tijd viel het werk onder de uitvoerende verantwoordelijkheid van de officieren van het korps (kerkelijke gemeenschap), die het er "bij deden". Tegenwoordig is het so ciaal kultureel 'werk een onderdeel van de nieuwe Stichting Leger des Heils Welzijns- en Gezondheidszorg, waaronder alle maatschappelijke in stellingen vallen. Hoe ben jij in dit werk terecht geko men, Tea? Ik werkte al jaren als vrijwilligster in 't klubhuis en ik was bezig met het tweede jaar van een MBO-opleiding Sociale Dienstverlening. Toen dus de vraag kwam of ik interesse voor de baan had, heb ikdirekt gesolliciteerd. Hoewel ik het werk, zoals ik al zei, "kende was het toch heel wat anders om de baan dagelijks in te vullen. Er was geen duidelijke taak- en funktie- omschrijving toen wij aantraden. Dat was natuurlijktegelijkertijd ookde uit daging ervan. Het grote verschil met nu is dat we toen-veel meer in de uit voerende taak bezig waren. Wij draaiden zelf veel klubs, organi seerden van alles en nog wat, zoals bijvoorbeeld het huttendorp en we gingen mee met jeugd(zo- mer)kam- pen. Daardoor ken ik ontzettend veel mensen. Ik kom regelmatig "kinderen van vroeger" tegen die deelnamen aan een of andere aktiviteit van De Lichtboei en nu dus volwassen zijn. Dat is heel leuk!" Je werk is dus nu minder uitvoe rend, is het erg veranderd? "Ja, zeker, het sociaal kultureel werk is enorm geprofessionaliseerd; als werkeenheid is er veel op ons pad ge komen, er is een duidelijke lijn in ge komen. Tegenwoordig heb ik de ver antwoordelijkheid overallerlei zaken, die anderen uitvoeren. Wat nog steeds het zelfde is, is de versnippe ring van mijn werk. Waar bestaat je werk zoal uit; ik denk namelijk dat veel buiten staanders daarniet echt een beeld van hebben? "Je zou kunnen zeggen dat wij de or ganisatie organiseren; in andere woorden: ik moet zorgen dat alles draait. De planning van de zalen, de kursussen, docenten en vrijwilligers zoeken en aantrekken; voortsde werkbegeleiding natuurlijk. Ik ben verantwoordelijk voor de boekhouding en tevens voor het so ciale deel, dat wil zeggen de ziekte procedures, dat mensen bezocht worden enzovoorts. Dit doe ik dus niet alleen, maar met de hulp en inzet van vrijwilligers en betaalde krachten. Je begrijpt dat de werving van de juis te mensen op de juiste plaats te krij gen buitengewoon belangrijk is". Waarom ben je na je MBO-oplei ding een HBO-opleiding maat schappelijk werk, gaan doen? "Ik heb tien jaar lang de krisisopvang van het Leger des Heils in Zierikzee gedaan; deze draaide met de hulp van vrijwilligers uit enkele Zierikzee- sche kerken (Valt nu onder verant woordelijkheid van het korps, red.)". Ik wilde mijn deskundigheid vergro ten om de problematiek die ik hierin tegenkwam beter aan te kunnen. De Lichtboei geeft een bepaalde identiteit, hoe vul jij dat in "Onze doelstelling is ondermeer: er te zijn voor mensen die buiten de boot dreigen te vallen, dat brengt dus met zich mee dat wij hulp en begeleiding bieden aan mensen die een beroep op ons doen. Allereerst doen wij ons werk vanuit een bepaalde deskun digheid, in mijn geval is dat mijn maat schappelijke opleiding. Ik denk dat de meerwaarde ondermeer is, dat wij er niet alleen zijn tussen negen en vijf, maar in feite 24 uur". Vertel nog eens iets over de doel stelling. "Wij willen laagdrempelig zijn, dat wil zeggen, voor zoveel mogelijk men sen toegankelijk zijn. Dus ook finan cieel! Dat is en blijft onze belangrijkste inzet. Het sluit aan bij mijn persoonlij ke identiteit: te zijn waar nodig, op 't moment dat 't nodig is (dat het ge vraagd wordt)". Wat vind jij het leukste in dit werk? "De grote afwisseling- wat ik eerder versnippering noemde - is tegelijker tijd de charme van dit werk. Het ene moment zit ik achter saaie cijfertjes; het volgende moment "bom" zit ik midden in een maatschappelijk pro bleem. Met mensen werken vind ik het meest boeiende; ik ga graag met mensen om, zowel op kreatief als geestelijk niveau. Wat ik bijvoorbeeld een hele "leuke" periode vond was het begeleiden van de kursus individueel kreatief: voor mensen die niet kunnen meedraaien in een "gewone" kursug. Daarin help je mensen bij het vergroten van hun mogelijkheden en sociale vaardighe den. Het zijn dus de twee kanten van het werk: leuk en zinvol! Verder ben ik kontaktpersoon voor Schouwen-Duiveland voor de LOVD (Landelijke Stichting Ouders van Drugverslaafden) en ik zit in het alge meen landelijk bestuur. Wij zijn in Zierikzee gestart met de eerste gespreksgroep en deze bege leid ik nu al een aantal jaren. Hoewel ik dus zelf geen ouder ben van een ver slaafd kind, voel ik me bijzonder be trokken bij deze doelgroep". Dus ais ik vraag, wat zet jou het meest in beweging, waar ga je voor? "Dan is mijn antwoord nogmaals: mij in te zetten voor mensen die door wat dan ook er "tussen vallen", of dat nu op maatschappelijk gebied is of puur persoonlijk (psychisch). Mensen be geleiden en hun kansen helpen ver groten, daar haal ik vooral mijn ar beidsvreugde uit". J.P-S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 15