nda Zelfzorg 'op maat' kopen Juli warmste maand ooit geregistreerd Droogteschade bij de bomen CZ-Groep-directeur overhandigt eerste zorgbudget Lokale geschiedenis Gitaarles PTT Telecom hoofdsponor Zeeland Nazomer Festivals Samen met julimaand 1983 Windmolenpark Nieuwe-Tonge WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1995 NIEUWSBODE EXTRA Gratis rubriek voor éénmalige activiteiten en exposities. Schriftelijke of telefonische opgave kan tot maandag 17.00 uur. Van alle datumgebonden berichten die op de redactie binnenkom wordt automatisch melding gemaakt in deze rubriek. Tot 9 september Burgh-Haamstede Michael Pestel in de reeks Ge-» lezen uit het landschap. tot en met zaterdag 6 september Middelharnis Naakten'van Herma van Wijk en Jaap de Kliefte. Galerie de Parterre. Donderdag van 14.00 lot 17.00 uur, vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 23 augustus Brouwershaven Innerlandscapes olieverfschil derijen, Hennie Schrijver. Stadhuishal. Van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met 24 augustus Brouwershaven Poppen Elsje van Eisen. De Pu- pelae. Van 12.00 tot 16.30 uur. Tot en met augustus Middelharnis Expositie Kijk op de Dedoor diverse kunstenaars. Gemeen tehuis. Openingstijden: maan dagtot en met vrijdag van 09.00 tot 16.30 uur. Tot en met 25 augustus Brouwershaven Expositie Zeeuwse Kunstkring in de St. Nicolaaskerk. Dage lijks te bezichtigen van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 26 augustus Zierikzee Zomertentoonstelling. Beel dentuin. Burgerweeshuis. Ma. t/mza. 10.00-17.00 uur. Tot en met 28 augustus Oosterland Expo pastels en aquarellen He Kruithof uit Per nis. Wesgres- taurant de Blauwe keet. Ope ningstijden: volgens restau rant, 09.00-21.00 uur. Augustus Zierikzee Expositie Geschiedenis van de Zierikzeese havens. In ruim eenmast-rivierklipper Mijn genoegen in Museumhaven. Di. en do.: 10.00-16.00 uur. Burgh-Haamstede Expositie beeldhouwwerken van Anita Dekker, Stijn Eys- broek, Miems van Citters en Ti neke Roose. Expositie aquarel len en olieverfschilderijen van Miems van Citters, Ineke Morel, Nelly Nelisse, Joost Theeuwes, Karischka en Piet Boogert. Openingstijden: don derdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Galerie Borsboom, Achterweg 7. Ouddorp Tentoonstelling Daar zit een luchtje aan. Ouddorps mu seum. Openingstijden dinsdag tot en met zaterdag 11.00 tot 17.00 uur. Tot donderdag 31 augustus Burgli-Haamstede Expositie aquarellen, duinen strand en schelpen. Galerie 't Zuuddek. Op donderdag, vrij dag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met donderdag 31 augustus Ouddorp Olieverfschilderijen Mien van Iterson. Bezoekerscentrum De Grevelingen. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met zondag 3 september Burgh-Haamstede Mama, hoe heet die schelp, trampolinecentrum De Vlucht heuvel. Dagelijks van 10.00 tot 21.00 uur. Tot en met 8 september Overzichtstentoonstelling beeldend kunstnaars uit het Deltagebied: Kijk op de Delta IV. Gemeentehuis. Tot en met 21 september Middelharnis Expositie moderne kunst. Ge meentehuis. Maandag tot en met vrijdag 09.00 tot 16.00 uur. Tot en met zondag 24 september Herkingen Reisfoto's Ton Lohr. Theetuin de Bongerd. Dagelijks van 10.00 tot 22.30 uur. (Donder dags gesloten). Tot en met vrijdag 29 september Reixesse Poppekamers en poppewin- kels. Museum De Blikvanger. Dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en "Zondag 3 sep tember van 11.00 tot 15.00 uur. Tot en met 30 september Goedereede Expositie Het Ierse landschap de zee en de luchten van Rida Wobbe. Geopend: woensdag en zaterdag van 13.00 tot 12.00 uur. In Het Röderhaus, Noord zijde Haven 13. Tot en met 15 oktober Brouwershaven Expositie Op de Reede, Brou wershaven als voorhaven van Rotterdam, vóór de opening van de Nieuwe Waterweg in 1872. De wereld van Boelhou wer van Beveren (1822-1899), schipper, redder, berger, loods en lichttorenwachter. Museum De Vergulde Garnaal, Markt 5 (boven VVV). Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.,00 uur. Zon- en feestdagen gesloten. Tot en met zaterdag 21 oktober Burgh-Haamstede Nuttige handwerken. De Burghse Schoole. Van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur. Tot en met oktober Sommelsdijk Twee exposities: Goeree-Over- flakkee onder Franse invloed 1785-1813 en Bezetting en be vrijding. Zondag en maandag gesloten. Streekmuseum. Geo pend van dinsdag tot en met za terdag van 14.00 tot 17.00 uur en woensdagmorgen 10.00 tot 12.00 uur. T/m zondag 27 augustus Oude-Tonge Open A-markt Toernooi. Ten nis vereniging Het Westrak. Woensdag 23 augustus Ouddorp Mosselfeest met muziek. Cam ping De Klepperstee, Vrij- heidsweg 1. 19.30 uur. Dirksland Hinderniszwemmen voor Kin deren. Zwembad De Gooye. 13.00 tot 15.00 uur. Donderdag 24 augustus Middelharnis Open dag Mercurius College. Burgemeester Mijslaan 5. Van 19.00 tot 21.00 uur. Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.00 uur. Nieuwe-Toixge Eerste repetitie zangkoor Nieuw Apollo. Bovenzaal Ons Dorpshuis. 16.00 tot 17.00 uur. Oude-Tonge Vergadering adviescommissie maatschappelijke aangelegen heden. Gemeentekantoor. 19.30 uur. Vrijdag 25 augustus Sommelsdijk Demonstratie-avond Duik team Oké. Zwembad De Sta- ver. 20.00 uur. Zaterdag 26 augustus Ouddorp Elly en Rikkert. Gereformeer de kerk. 19.30 uur. Middelharnis Dag van de Horeca. Oude-Tonge Concert door Elly Bakker, blokfluit en Aart van der Gron den, clavecimbel en orgel. Rooms Kathoelieke kerk. 20.00 Zondag 27 augustus Ooltgensplaat Eerste repetitie jongerenkoor Jehosua. De Magneet. 19.30 uur. Dinsdag 29 augustus Nieuwe-Tonge Begin repetities christelijk jeugdkoor Bid en zing. Vereni gingsgebouw Elim. 18.30 uur. Woensdag 30 augustus Ouddorp Mosselfeest met muziek. Cam ping De Klepperstee, Vrij- heidsweg 1.19.30 uur. Informatiebijeenkomst de mentie. Verzorgingstehuis De Vliedberg. Donderdag 31 augustus Stellendam Molenloop. Vanaf Molenkade. 19.15 uur. Middelharnis Vergadering adviescommssie financiën. Gemeentehuis. 19.30 Zaterdag 2 september Stad aan 't Haringvliet Dressuurwedstrijd Ned. Pony Club. Manege Oostmoer, Oost- moersedijk 2a. 14.00 uur. Soixxnxelsdijk Fancy-Fair. Rondom Refugi- um. Goedereede Snuffelmarkt. Oostdam. 09.00 tot 16.00 uur. Maandag 4 september Dirkslaixd Officiële eerste paal woonzorg centrum. Poldersweegje 2. 14.15 uur. Zaterdag 9 september Goeree-Overflakkee Open Monumentendag. SCHOUWEN-DUIVELAND Woensdag 23 augustus Brouwershaven Bingo-avond. Poortershof. 19.30 uur. Oosterland Eerste repetitie Duivelands Mannenkoor. Dorpshuis Oos terhof. 19.45 uur. Bolussen bakken. In Oudheid kamer. Van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 24 augustus Zierikzee Spreekuur D66. Vismarkt. Van 19.00 tot 20.00 uur. Renesse Eerste repetitie Hervormd Kerkkoor Renesse. In koor Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 25 augustus Zierikzee Begin Havendag. Nieuwe Ha ven. 19.00 uur. OUDE-TONGE - De algemeen directeur Boer van OZ zorgverzekeringen heeft het eerste persoons gebonden zorgbudget officieel overhandigd aan de heer Bierbooms uit Oude-Tonge. Daarbij ont ving de heer Bierbooms een bos bloemen. Het persoonlijke zorgbudget is een nieuwe subsidieregeling, die 1 juli jongstleden is inge voerd. Dankzij deze regeling kunnen personen die een indi catie hebben voor thuiszorg, deze zorg voortaan zelf inko pen. Zij zijn dus vrij om te on derhandelen over de soort zorg en vooral ook over de tijden waarop deze zorg wordt gege ven. Voor de heer Bierbcoms (76) is dit een groot voordeel: ,,Bij het Kruiswerk is zorg op maat vaak niet mogelijk. Soms komen ze om 7 uur, dan weer om 9 uur. Ik wil niet af hankelijk zijn van hun dienst roosters. Als het mooi weer is wil ik ook naar buiten kunnen. Die vrijheid is voor mij heel belangrijk". Daarom koopt de heer Bierbooms de benodigde zorg nu in via een particulier bemiddelingsbureau. Hij is zelf verantwoordelijk voor de administratieve afhandeling, daar ziet hij niet tegen op: „Al les staat heel duidelijk be schreven, dat lukt best". OZ zorgverzekeringen is ver antwoordelijk voor de uitvoe ring van de regeling op de Zuidhollandse Eilanden, West- Brabant en Zeeuwsch-Vlaan- deren. Directeur Boer van OZ: ,,Het persoonlijk zorgbudget geeft meer mogelijkheden voor voor zorg op maat. Een cliënt wordt minder afhanke lijk van de instanties die de zorg verlenen. Dat past in deze tijd, nu patiënten steeds mon diger worden en beter weten wat er te koop is. Zij kunnen de zorg nu afstemmen op hun persoonlijke situatie." Wel maakt Boer zich zorgen over de regeldrang v.an de overheid. Naast de al ingewikkelde re gels voor het zorgbudget wil de overheid bovendien een ver eniging van budgethouders in het leven roepen. ,,De consu ment zou daardoor op een aan tal punten volstrekt buiten spel gezet worden," aldus Boer. Een cliënt die een zorgbudget aanvraagt, moet ten minste voor drie maanden professio nele hulpnodig hebben. De aanvraag komt terecht bij een intaker, die samen met de aan vrager een zorgplan opstelt. Dit zorgplan wordt voorgelegd aan de regionale zorgverzeke raar, die het plan beoordeelt en tot betaling kan overgaan. Het toegekende bedrag geldt steeds voor een periode van zes maanden. De rechten en plichten van zo wel de cliënt als van de uitvoe rende zorgverzekeraar worden vastgelegd. Er is een folder verkrijgbaar bij OZ zorgverze keringen. De heer Bierbooms is blij met het zorgbudget. ,,Bij het Kruiswerk is zorg op maat niet mogelijk." (Foto: Marijke Folkertsma) t Zaterdag 26 augustus Zierikzee Havendag. Nieuwe Haven. 13.00 tot 23.00 uur. Renesse Rodeo Festival bij manege Grol. Om 16.00 uur kinderfeest met verkleedpartij en rondrit koetsen. Om 20.00 uur feest voor volwassenen. Scharendijke Barbecue PJZ. Ravensweg 1. 19.30 uur. Brouwershaven Boerenboeldag. rommelmarkt in boerensfeer door chr. basis school De Schouw. Botenloods Gebr. Van Ast. Van 09.00 tot 16.00 uur. Veiling om 13.30 uur. Concert Rimbo-band in Sint- Nicolaaskerk. 20.00 uur. Noordgouwe Bingoavond. Café-Restaurant Van der Weijde. 20.00 uur. Maandag 28 augustus Scharendijke Begin repetities zangvereni ging Sursum Corda. Neder lands Hervormd verenigings gebouw. 19.45 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Zaterdag 2 september Scharendijke Fancy fair. Peuterspeelzaal Middelplaatstraat IA. Van 10.00 tot 14.00 uur. Den Osse Braderie. Port Greve. Maandag 4 september Zierikzee Ledenvergadering Beter Wo nen. Kantoor Calandweg 51. 19.30 uur. Dinsdag 5 september Zierikzee Fietstocht voor senioren, route Levensstrijd (22 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Kerkwerve Reisje ouderen. Vanaf De ,_Ring. 07.30 uur. Dinsdag 7 september Westerschouwen Buitengewone ledenvergade ring CD A-afdeling Wester schouwen. Ger. Kerk, Platbos- laan Haamstede. 19.30 uur. Zaterdag 9 september Zierikzee Slotconcert Kamermuziekfes tival. Vierschaar. 20.00 uur. ZIERIKZEE - Op initiatief van de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) worden in het komende winterseizoen een aantal cur sussen gehouden waarbij de lo kale en regionale gesclxiedeixis centraal staat. In Zierikzee start op 15 januari een cursus oud schrift voor be ginners, een cursus van twaalf avonden. In samenwerking met het Zeeuwse Landschap wordt vanaf 16 april de cursus Landschap, flora en fauna van Schouwen-Duiveland gehou den, een cursus van vier avon den. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie of aan melding telefonisch contact opnemen via 01180-34800. ZIERIKZEE - In het Multi functionele centrum aan de De Huijbertstraat in Zierikzee gaat voor de zevende keer de cursus „eenvoudig begeleiden op gitaar" van start. De cursus wordt gegeven door Dik de Koning en begint op dinsdagavond 19 september. De cursus is bedoeld om op akoestische gitaar accoorden te leren spelen. Er wordt ge werkt aan de eerste vaardighe den zoals het stemmen van de snaren, accoordgrijpen, slaggi taar, tokkelen en vooral erbij zingen. Wie zelf geen gitaar heeft kan er een huren tijdens de cursus. De minimum leef tijd van de cursisten moet 14 jaar zijn. Wie meer wil weten kan bellen naar 01110 -17170. MIDDELHARNIS/ZIERIKZEE - Het is voiop zomer, maar in veel straten in Nederland lijkt het wel herfst. De aanhoudende droogte brengt veel bomen in de problemen. De bladeren han gen slap en hebben bruine randen. Sommige bomen laten hun bladeren vallen. Vooral bomen die oppervlak kig wortelen, als beuk en berk, hebben het moeilijk. De Bomenstichting constateert dat de schade aan de bomen veel groter is dan in andere ja ren. De gevolgen van de droogte zijn het best zichtbaar op plaatsen waai; de bomen af hankelijk zijn van regenwa ter, zoals op de hogere zand gronden. In gebieden als de Veluwe, 't Gooi, de Peel en in Drenthe is, met name onder jonge bomen de uitval groot. Bij jonge bomen is het wortel stelsel nog onvoldoende ont wikkeld, zodat regelmatig re gen of begieten noodzakelijk is. Ook in steden hebben bo men problemen met hun wa tervoorziening, dóórdat deze vaak in te kleine plantgaten staan. Bomen zijn in deze tijd van het jaar bezig met de aan leg van hun reserves voor vol gend jaar. Wanneer ze nu hun bladeren al laten vallen, raken ze een hoop van hun energie kwijt. De kans op minder goed ontwikkelde knoppen volgend jaar wordt daardoor groter. De droogte van de afgelopen zomers kan de conditie van bo men steeds verder verminde ren. De gevolgen van deze droogte kunnen jaren later nog zichtbaar zijn of in het erg ste geval de dood van eeix boom betekenen. Om te zorgen dat bomen geen blijvende schade oplopen door de droog te moeten ze tijdig van water worden voorzien. De Bomen- stichting roept mensen zuinig te zijn met water te zijn. Bij voorbeeld door het autowas- sen een keer over te slaan en in plaats daarvan een noodlei- dende boom water te geven. De Bomenstichting geeft al 25 jaar infonnatie en adviezen over boombehoud en onder houd. De Bomenstichting geeft onder andere de folder "Bomen en Begieten" uit. Deze folder geeft een overzicht van de watervoorziening van een boom. en er wordt in uitgelegd wanneer, een boom 'dorst' heeft. De Bomenstichting is bereikbaar via telefoonnum mer 030-340778. De ondertekening van het PTT-Telecom sponsorcontract. MIDDELBURG - De overkoepelende organisa tie van de Zeeland Nazomer Festivals, de stich ting Zeeland Cultuurmaand, kan ook de ko mende drie jaar rekenen op PTT Telecom als hoofdsponsor van haar activiteiten. F. W. T. M. van der Heijden, general manager van PTT Te lecom telecomregio Zeeland en drs. H. J. W. van Gelder-Wiggers, voorzitter van de stichting Zeeland Cultuurmand hebben hiertoe een over eenkomst voor drie jaar getekend. Sinds 1990 treedt PTT Telecom op als hoofdsponsor van de voormalige Zeeland Cultuur maand. Onder de nieuwe naam Zee land Nazomer Festivals vindt dit jaat voor de zevende keer een groot aantal culturele eve nementen van 1 september tot en met 14 oktober door de hele provincie plaats. De financiële bijdrage van PTT Telecom wordt benut ten behoeve van de gezamenlijke opening en af sluiting van de Zeeland Nazo mer Festivals en voor de over koepelende promotie van de acht deelnemende festivals. De stichting Zeeland Cultuur maand verzorgt deze promotie en coördineert tussen de be trokken organisaties, waaron der het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen, Jazz by the sea Domburg, het Kamermuziek- festival Schouwen-Duiveland en Tholen en nieuwe deelne mers als bijvoorbeeld het lite ratuurfestival Meer dan Woor den en het theaterfestival Zeeland uit de Kast. MIDDELHARNIS/ZIERIKZEE - Juli 1995 was de warmste maand die ooit werd geregistreerd. Dat registreren gebeurt sinds 1706. De hooi- mand van het vorig jaar haalde een score van 21.4 graden. Het oude re cord stond op naam van 1783 met 20.6 graden. In deze eeuw werd de twee de plaats bezet door 1983, die een gemiddelde etmaaltemperatuur van 20.1 graden op de planken had gelegd. De afgelopen julimaand heeft eveneens 20.1 graden in de boeken weggeschreven, zodat die een gedeelde tweede plaats heeft veroverd in het klassement van de warmste juli maanden in deze eeuw. Het zegt eigenlijk al genoeg over de gedragingen van de laatste zomers. Met uitzonde ring van 1993 waren vrijwel al le zomer sinds 1988 warm of zeer warm. Het valt daarbij op dat de meeste warmte in die seizoenen werd geleverd door juli en/of augustus. Juni speel de slechts een bescheiden rolle tje en ook de afgelopen eerste zomermaand deed bepaald niet mee. Pas na de langste dag werden de bakens definitief verzet. Juli 1995 werd zeer warm, zeer zonnig en landelijk gezien ook aan de droge kant, hoewel er sterke verschillen waren in neerslag. Het gemiddelde kwam zoals gemeld uit op 20.1 graden, tegen 16.8 als normale waarde. Er werden in De Bilt zes tropische dagen opgete kend en op vijftien dagen werd de zomerse grens van 25 gra den overschreden. Op maar liefst 28 dagen steeg het kwik tot aan of boven de 20 graden, dat zijn zogenaamde warme dagen. De maand was zeer zonnig; over het land genomen scheen de zon 278 uur, tegen gemid deld 191 uur. De zon was in Den Helder 308 uur actief, te gen 236 uur in het Noord-Lim burgse Arcen. De Bilt kreeg 256 uur, tegen 187 normaal. Zonloze dagen kwamen op ons landelijk instituut niet voor. Landelijk werd er 55 mm regen in de klimaatboeken opgeno men, dat is 20 mm minder dan normaal in juli. Toch zijn er enorme verschillen. Zo kreeg Erica in Drenthe 143 mm, tegen slechts 7 mm in het Brabantse Ommel bij Asten. Tijdens zwa re onweersbuien vielen plaat selijk grote hoeveelheden neerslag. Op 9 juli was dat het geval op de Wadden, waar Vlieland ruim 80 mm in het et maal opving. Ook op 27 juli werd zware neerslag gemeten, nu in Twente en oostelijk Drenthe. Bargeres, een wijk bij Emmen, kreeg zelfs 101 mm over het etmaal. Met name in Limburg en Brabant verliep de maand kurkdroog. De landelijk hoogste tempera tuur werd gemeten in Arcen en bedroeg 3t>.9 graden. Dat was op 21 juli. Op de tweede werd in Eelde met 5.5 graden de laagste temperatuur geno teerd, dat was uiteraard in de vroege ochtend. De zomer van 1995 lijkt een grote te willen worden, want ook augustus heeft het warme ritme duidelijk voortgezet. Ik ben benieuwd waar het huidi ge seizoen op uit zal komen. Een plaats bij de eerste drie van deze eeuw'behoort tot de mogelijkheden. Volgende maand rond deze tijd weten we meer. NIEUWE TONGE - Aan de Blaakweg bij Nieuwe-Tonge wordt binnenkort begonnen met de plaatsing van zeven windmolens. Naar verwach ting wordt het windmolenpark komende winter in gebruik ge nomen. Het gaat om een initiatief van de coöperatieve vereniging Deltawind. Zij kan haar plan realiseren omdat Economische Zaken (NOVEM) heeft beslo ten subsidie toe te kennen voor het initiatief. De windturbines hebben een totaal vermogen van 4,2 megawatt. Dat is vol doende om ongeveer 3300 huis houdens op Goeree-Overflak kee te voorzien van energie, die op een schone manier is op gewekt. Voor het windmolen park wordt een schakelstation gebouwd en twee mantelbui zen gelegd voor transpc *in de glasvezelkabels.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 8